FM δέκτες (tuners) και ηχητική ποιότητα


Μηνύματα
12.474
Reaction score
14.635
Πρέπει να είναι η πρώτη φορά στην ιστορία της μουσικής που η underground σκηνή στο ρόκ (σίγουρα σε πολλά είδη του μέταλ, ρόκ αλλά και πάνκ) έχει λιγότερα να δώσει απο την mainstream.
Δεν υπάρχουν μπάντες μόνο βλακείες, παραγωγές και τρύκ των στούντιο και του ίντερνετ , παραγωγές.
Αυτό θέλαμε αυτό πήραμε.
Στρίμινγκ, π@π@ροστούντιο, κομπιουτεράδες μουσικοί, κομπιουτεράδες μηχανικοί, τεράτιες οργανωμένες συναυλίες για κέρδος και για φύτουλες φλώρους και άγιος ο θεός.
Φινίτο, άστε το για τς επόμενες γενιές. Όσοι ζήσαν τα παλιά, τα ζήσαν.
 
Last edited:

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Πρέπει να είναι η πρώτη φορά στην ιστορία της μουσικής που η underground σκηνή στο ρόκ (σίγουρα σε πολλά είδη του μέταλ, ρόκ αλλά και πάνκ) έχει λιγότερα να δώσει απο την mainstream.
Δεν υπάρχουν μπάντες μόνο βλακείες, παραγωγές και τρύκ των στούντιο και του ίντερνετ , παραγωγές.
Αυτό θέλαμε αυτό πήραμε.
Στρίμινγκ, π@π@ροστούντιο, κομπιουτεράδες μουσικοί, κομπιουτεράδες μηχανικοί, τεράτιες οργανωμένες συναυλίες για κέρδος και για φύτουλες φλώρους και άγιος ο θεός.
Φινίτο, άστε το για τς επόμενες γενιές. Όσοι ζήσαν τα παλιά, τα ζήσαν.
Μπαίνω στον πειρασμό να συμφωνήσω ασυζητητί, αλλά πάλι σκέφτομαι ότι δεν έχω ιδιαίτερη σχέση με την underground σκηνή για να κρίνω και να συγκρίνω.
Θα συνυπέγραφα όμως τη γενική "κατηφόρα" στα περισσότερα είδη μουσικής - πλην λίγων φωτεινών εξαιρέσεων φυσικά (σκέφτομαι πρόχειρα την υπέροχη Μαρία Παπαγεωργίου στην ελληνική σκηνή).
 

Μηνύματα
12.474
Reaction score
14.635
Μπαίνω στον πειρασμό να συμφωνήσω ασυζητητί, αλλά πάλι σκέφτομαι ότι δεν έχω ιδιαίτερη σχέση με την underground σκηνή για να κρίνω και να συγκρίνω.
Θα συνυπέγραφα όμως τη γενική "κατηφόρα" στα περισσότερα είδη μουσικής - πλην λίγων φωτεινών εξαιρέσεων φυσικά (σκέφτομαι πρόχειρα την υπέροχη Μαρία Παπαγεωργίου στην ελληνική σκηνή).
Μίληαα γενικά και μόνο για την ρόκ και σε διεθνές επίπεδο. Τα πράγματα στην Ελλάδα (εάν και δεν τα παρακολουθώ πλόν και λόγω ηλικίας) όσον αφορά τις μπάντες είναι καλύτερα και για αυτό η "αναβίωση" που παρατηρείται σε ένα βαθμό. Η Μαρία Παπαγεωργίου όπως και άλλοι "ροκ" μουσικοί ακολουθούν άλλα βήματα και πάντα ακολουθούσαν. Το ρόκ βασίστηκε σε μεγάλο βαθμό σε κάποια πράγματα που δεν υπάρχουν πια για να "εμπνεύσουν" for better or worse για κάποιους.
Πρέπει να ξαναπάμε στις μπάντες, χώρους που μπορούν να εμφανίζονται και να μάθουν να παίζουν και να αλληλεπιδρούν μεταξύ τους και με τον κόσμο και να γίνονται εγγραφές με μηχανικούς που ξέρουν να πιάνουν το πνεύμα του live και όχι αυτήν την αποστείρωση και ποζερισμό που κυριαρχεί.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.562
Reaction score
37.849
Μιας και αναφερθηκε, το undergroung, ειναι καποιου ειδους (counter) culture ... και κινειται παραλληλα με την ανθρωποτητα - που επανατροφοδοτει το πνευμα της μουσικης, η παυση ή μοιωση ακομα του αρχικου κινηματως (μεταφορικα περισσοτερο) εξαρταται απο την παντελη ελλειψη αθρωπινου δυναμικου, καθοτι προυποθετει το ελαχιστο - ομοιως και μεταλλαξη ως προς τη φορμα (μουσικο ειδος στο ευρυ κοινο) -κανοντας το Underground κοινο κτημα αρκετων "ειδων". Η αθρωποτητα πρωτα σκοτωσε τη μουσικη, μετα τον εαυτο της, το αντεγκραου να ειναι σαν την ελπιδα που τα τιναζει...αλλα τελευταια.
-
το ραδιοφωνο διχως σκια - αντεγκραου δηλαδη - ειναι ελλειπες μεσο, ποσο μαλλων οταν καταλληγει να αποτελει μεσο μαζικης διαφθορας οπως η τιβι.
αυτα τα ολιγα απο εμενα, προς αποκατασταση του σκοτους.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.065
Reaction score
1.116
Φινίτο, άστε το για τς επόμενες γενιές. Όσοι ζήσαν τα παλιά, τα ζήσαν.

Ακριβώς ό,τι λένε οι γεροι της κάθε γενιάς :)


Accept certain inalienable truths
Prices will rise, politicians will philander, you too, will get old
And when you do, you'll fantasize that when you were young
Prices were reasonable, politicians were noble
And children respected their elders


Baz Luhrmann - Everybody's Free To Wear Sunscreen


 


Μηνύματα
12.474
Reaction score
14.635
Δεν ξέρω τι λές και απο ποιά άποψη, το λές καθώς δεν σε "γνωρίζω¨. (έχω παρακολουθήσει).
Προφανώς ειρωνεύεσαι επειδή αστειεόμενος είπα ότι είμαι κάποιας ηλικίας.
Κάτι συγκεκριμένο ώστε να απαντήσω, πάντως δεν είπες.
Εγώ δεν τα λέω αυτά απο άποψη ηλικίας, λέω αυτό που θεωρώ σαν πιθανή αληθινή περιγραφή μιας κατάστασης.
Αγαπάω τους νέους, μιλάω καθημερινά με αυτούς και τα γράφω απο ενδιαφέρον, όχι απο κλάψα. Δεν ξέχασα πως ήταν να ήμουν νέος, ούτε ήμουν κανά παιδάκι που δεν εζησε πράγματα.
Λες και με νοιάζει πλέον εμένα η ρόκ σκηνή. αλλά κάτι παρακολουθώ.
Δεν υπάρχουν τα κίνητρα και τα όνειρα που υπήρχαν παλαιότερα.
Δεν σημαίνει ότι αυτό δεν είναι για καλό ή για κακό. Είναι αυτό που είναι. Πάντως ρόκ δεν είναι.
Το ρόκ (underground ή mainstream ή underground που θέλει να γίνει mainstream ) βασίστηκε σε κάποια πράγματα που τώρα δεν υπάρχουν σαν συνθήκες. Δεν λέω ότι σε αυτά που βασίστηκε και δεν είχαν σχέση κατ' ανάγκην στην πλειονότητά τους με την μουσική αυτή καθαυτή, ήταν καλά. Λέω ότι δεν υπάρχουν σαν στόχοι.
Για αυτό φαίνεται καθαρά ότι ενώ πλέον οι νέοι μουσικοι είναι χίλιες φορές πιο ικανοί, μορφωμενοι μουσικά, καλύτεροι οργανοπαίκτες, κλπ το αποτέλεσμα είναι μια βαρετή ομοιογένεια. Το ίδιο ισχύει και για τις εγγραφές που είναι ο τρόπος που θα επικοινωνήσουν με ένα ευρύ κοινό και γίνονται με ένα συγκεκριμένο τρόπο. Ο κόσμος που ακούει ρόκ και ιδιαίτερα οι νέοι θέλουν κάποια πράγματα που θα τους ενθουσιάζουν και τα οποία δεν υπάρχουν πλέον. Δεν θέλει κατ΄ανάγκη τεχνική αρτιότητα (στην ροκ εννοώ). Είναι νέοι και οι νέοι αυτά επιζητούν καθώς η προσωπικότητά τους είναι υπο εξέλιξη και πειραματισμό.
Το "τραγούδι" που πόσταρες το ξέρω, πολύ πιθανόν πρίν γεννηθείς εσυ. :D

 
Last edited:




Μηνύματα
12.474
Reaction score
14.635
Έτσι καλά να πάθεις να μην λές κακίες για το ραδιόφωνο ότι δεν τα βάζει. :D
Yellow radio, 6 likes μόνο σε τόσα χρόνια ; Μια χαρά.
Ζήτω η Θεσσαλονίκη, ζήτω και ο ¨Αρης. :D
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.562
Reaction score
37.849
... συγκριση ποδοσφαιρο με ροκ ποιο ειναι χειροτερο ? 🐒
~ τεσπα ροκ και αντεγκραου δεν πανε μαζι στην ιδια προταση ~
ελα τωρα, οπως πριν 20 χρονια κυκλοφορουσαν ολοι οι πιτσιρικαδες με μπλουζα ραμονζ, τωρα κυκλοφορουν με ντεντ μουν και ουαιπερζ... ξεφτυλισμα θελουν και οι παλιοι και οι νεοι...αεναο μαλιστα...
καλλιτερα να μη παιζει το ραδιοφωνο
 
Last edited:

Μηνύματα
12.474
Reaction score
14.635
Ρόκ τα συμπεριλαμβάνω όλα, για απλοποίηση. (όχι το παλιό ρόκ που λέμε)
 

Μηνύματα
12.474
Reaction score
14.635
Εμ, αυτά λέμε αυτο είναι η ρόκ, αυτό θέλουν οι πιτσιρικάδες, αυτά το φτιάξανε, sex, είδωλα όλων των ειδών,, drugs, φετίχ, διαβόλια τριβόλια, γκόμενες, ποτά, ξενοδοχεία, σπασίματα, τώρα πιστόλια, γκόμενες, βίντεο , λεφτά, μαγκιά κλπ. Για αυτό και η (τ)ράπ έχει "πέραση".

Τι θα ακούς ρόκ απο την Μαρία που λέει και ο Headtsef ; :D Εδώ εγώ γελάω απο την εποχή των Νιρβάνα ακόμη. :D
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.562
Reaction score
37.849
..ολοι ροκ ακουνε ή σκυλαδικο ή ελληνικο τραπ ή δεν ακουνε τιποτα , το αντεγκραου δεν εχει καμμια σχεση με ακροατες τετοιου τυπου. Δε με απασχολουν τα υπολοιπα. Το ροκ εχει πεθανει - ουτε να το κραξω δεν αξιζει - ουτε καν με ενεπνεε ποτε. Τα υπολοιπα που ακουω (και ανοικουν στα ατομικα ?!🤯 μου ακουζματα) δεν βρισκω τη παραμικρη συνδεση με ροκ οποιαδηποτε εποχης.
 

Μηνύματα
12.474
Reaction score
14.635
Κλασική ακούς και δεν βρίσκεις καμιά σχέση με την ρόκ (παλιά ή νέα) ; :D

Δεν ισχυουν αυτά που λές, εγω δεν τα έχω συναντήσει.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.562
Reaction score
37.849
...δε μανκι σπικζ χιζ μαιντ, ( πσεματα δε λεει), δε μαιντ ιζ α τεριμπλ θιγκ του τειστ.
 

Μηνύματα
93
Reaction score
37
Η συζήτηση ξέφυγε από τα FM ακούσματα. Λατρεύω το ραδιόφωνο αλλά στην Καλαμάτα που ζω ακούω μόνο 3ο που έχει αξιοπρεπή ποιότητα (σε mono). H συσκευή είναι η Mitsubishi DA-F20 με service aπό το East Electronics, καταπληκτικός ήχος. Το παλιό Τιvoli χρησιμοποιείται από την 88χρονη μητέρα μου. Ειναι ΄ρυθμισμένο΄ με τα πορτοκαλί stickers στον σταθμό της Εκκλησίας της Ελλάδος γιά να αποφεύγει τον αιρετικό των ευαγγελικών που είναι σε παρακείμενη συχνότητα!
Τελευταία έχω το streamer Advance Acoustics με λυχνίες και ακούω ιντερνετικό ραδιόφωνο.

Θα εκτιμούσα μία μικρή λιστα με ποιοτικούς σταθμούς(Κλασική, Jazz, Soundtracks, Live events) με υψηλή συχνότητα.

Κατέβασα το ertecho αλλά δεν βλέπει το streamer, υποθέτω ότι είναι λόγω του πρώιμου της εφαρμογής.
Το έχουν και άλλα μελη το προβλημα με άλλους streamers?

Γιώργος
 

Attachments


Μηνύματα
12.474
Reaction score
14.635
Ειναι ΄ρυθμισμένο΄ με τα πορτοκαλί stickers στον σταθμό της Εκκλησίας της Ελλάδος γιά να αποφεύγει τον αιρετικό των ευαγγελικών που είναι σε παρακείμενη συχνότητα!
:D :D :D
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.334
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top