FM δέκτες (tuners) και ηχητική ποιότητα

papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.080
Reaction score
1.601
Ο πρώτος, ο Dynalab, είναι υπερτιμημένος νομίζω. Κυκλωματικά βασίζεται σε ολοκληρωμένο της Philps με tuning μέσω ποτενσιομέτρου και όχι μεταβλητού πυκνωτή, απλά πράγματα. Επειδή έχω και αυτόν, ένιωσα λίγο απογοήτευση όταν τον άνοιξα, είδα τα κυκλώματά του και την πλακέτα του και αναλογίστηκα το κόστος και την δυσκολία να τον βρω. Δεν λέω, παίζει πολύ εύηχα και η λήψη του είναι άνω του μέσου όρου αλλά έχει πιο πολύ το όνομα παρά την χάρη...
Γιαννη μου ποιος Magnum Dynalab ειχες? εγω εχω τον MD 100 T Ισως θυμασαι τηντρελλα μου με την ραδιοληψια σε τοσους δεκτες που εχω τον θεωρω κορυφαιο και σε ληψη μα και σε ηχο!
 

papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.080
Reaction score
1.601
Μagnum Dynalab md100, marantz st15s1, Sansui tu217 kai 717, pionner F91 μερικοι πολυ καλοι δεκτες που εχουν περασει απο την συλλογη μου, σαν δευτερους θα βαλω Sony 5 ES Ωραιος ηχος ωραια ληψη ψηφιακη ενδειξη ληψης σηματος σε db, σχεδον πολλους Technics kai 350 kai 550 ποιο ξεροι στον ηχο τους.

Ναι υπαρχει διαφορα στον ηχο αναμεσα σε εναν φθηνο οικονομικο δεκτη απο ενα ακριβο και η διαφορα ειναι μεγαλη.
Πλεον στα fm και ειδικα στους σταθμους της Ερτ Κοσμος κτλ παιζουν και cd και wave αρχεια και Flac δεν ειναι η δεκαετια 90/2000 που επαιζαν σχεδον ολοι Mp3

Tωρα για το Dab τι να πεις η μεγαλυτερη πατατα ειναι οτι εκμπεμπει και θα εκμπεπει στην Αθηνα σε Dab+ και οχι σε απλο Dab ποσοι απο εμας εχουμε Dab+ δεκτη σπιτι μας πολλοι λιγοι, οι περισοτεροι εχουμε dab απλο που δεν αποκωδικοποιει το σημα θα μπουμε στην διαδικασια να παρουμε Dab+???

Στην Αγγλια οι σταθμοι εκμπεμπουν ταυτοχρονα και στα 2 σηματα Dab,Dab+ το κουφο ειναι οτι λενε και καλα οτι το Dab+ εχει ποιοτητα cd αν το ψαξει ομως καποιος συμφωνα με το wikipedia θα δει οτι σε ενα ασθενες Dab+ σημα η ποιοτητα του ηχου ειναι χειροτερη των Fm αντε ψαξε βρες ασε που ακομα και στην Αθηνα σε πολλες περιοχες το ψηφιακο σημα ειναι ασθενες.

Περι Streamer o λογος ναι αξιζει εχω streamer απο το 2015 πολλοι καιν σταθμοι καιν μουσικες ομως την μαγεια των fm απο εναν καλο δεκτη δεν την συγκρινω πιστευω θα αργησουν να εξαφανιστους τα Fm απο την χωρα μας.
 

Μηνύματα
631
Reaction score
534
Το έχουν και άλλα μελη το προβλημα με άλλους streamers?
Και εγώ έχω πρόβλημα με το zidoo x9s. Συγκεκριμένα αφού ανοίξει η εφαρμογή μετά βγάζει λευκή οθόνη και κολλάει. Στο τηλέφωνο πάντως παίζει σωστά.
 

Μηνύματα
12.400
Reaction score
14.601
Δεν θέλω να σας την σπάσω λέγοντας και εγώ ότι η συζήτηση ξεφεύγει, αλλά το θέμα αφορά τα FM μόνο ή όχι ; :D
 

papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.080
Reaction score
1.601
Και εγώ έχω πρόβλημα με το zidoo x9s. Συγκεκριμένα αφού ανοίξει η εφαρμογή μετά βγάζει λευκή οθόνη και κολλάει. Στο τηλέφωνο πάντως παίζει σωστά.
To kako με τα streamer ειναι οτι αν σταματησει το streamer σου να παιρνει αναβαθμισεις θα ξεκινησει να σου κανει νερα πολλα streamer εχουν σαν πηγη το Vtuner πολλοι παρατηρουν οτι καποιους σταθμους θα σταματησουν να τους παιζουν (τα streamer) ενω αν μπεις απο το pc και πατησεις play θα παιξου κανονικα.

Η καραμ@λ@κια ειναι οτι η Marantz οταν εβγαζε τα network palyer ειχε στο μενου της spotifi, Tidal, napster, airplay, μετα απο ενα χρονο ομως η συσκευη που αγορασες σταματαει την ροη ολων αυτων και γιατι?μ γιατι το γ@μημενο το network player εκανε update αυτοματα χωρις να σε ρωτησει και,με το καινουργιο firmwear χαθηκαν ολα αυτα (για αυτο μαγκα μου μπες στο μενου του στριμς και απενεργοποιησε της αυτοματες ενημερωσεις βαρα Off) πολλοι τυχεροι τον πρωτο καιρο βρηκαν το παλιο firmwear στο ιντερνετ το εγκατεστησαν και εβαλαν off στης αυτοματες ενημερωσεις ομως κυκλοφορησε για λιγο στο ιντερνετ μετα εξαφανιστηκε, οπως μετα απο 5ετια το vtuner ηταει συνδρομη 5$ για να εχεις διαθεσιμους τους σταθμους αραγε ενας αναλογικος δεκτης θα το εκανε αυτο....?

Συγνωμη αν ξεφυγαμε απο τα fm αλλα επειδη το ψαχνω με τα netwok player το παραθετω σαν πληροφορια.
 

Μηνύματα
631
Reaction score
534
Γνωστό αυτό για τα internet radios και τα network players/streamers. Την έχω πατήσει με internet radio που χρησιμοποιούσε την πλατφόρμα της receiva η οποία έκλεισε.
Το ertecho όμως είναι πλατφόρμα της ΕΡΤ η οποία παίζει είτε μέσω browser από οποιοδήποτε PC, είτε μέσω της εφαρμογής της από οποιαδήποτε Android συσκευή. Κανονικά θα έπρεπε να παίζει και στο τηλέφωνο και στο media player. Σε αυτό αναφερόταν το σχόλιό μου.
 

Μηνύματα
12.400
Reaction score
14.601
...δε μανκι σπικζ χιζ μαιντ, ( πσεματα δε λεει), δε μαιντ ιζ α τεριμπλ θιγκ του τειστ.
Επειδή έκανα ένα αστεισμό (που δεν ήταν κιόλας ακριβώς, καθώς η κλασική είναι ότι πιο τίμιο στο θέμα αυτό) δεν σημαίνει ότι προσπάθησα να κάνω κάποιον να μην speak his mind.
Δεν υπάρχει είδος στη "ροκ" μουσική, όλα περιλαμβανόμενα μέσα, που να μην παίζουν σε ένα σημαντικό βαθμό, αυτά που λέω sex, drugs, ποζάρισμα, εμφάνιση, κλπ, ούτε κάν στο underground. Απλώς στο underground είναι κεκαλλυμένα πίσω απο μια έννοια αμφισβήτησης, μειονότητας, ψευτο κουλτούρας -αντικουλτούρας (που και αυτό στημένο ήταν για να ξεχωρίσουμε μουσικά αλλά και κοινωνικά) που μάλιστα πολλές φορές αυτό ήταν (και φαντάζομαι -είμαι σίγουρος ακόμα μπορεί να είναι καθώς τα πράγματα δεν άλλαζουν, έτσι φαίνεται στους "νέους" κάθε γενιάς) χειρότερο. Επειδή τα έχω ζήσει πρώτο χέρι και σε μια εποχή που είχε και κάποια αγνότητα το πράγμα γιατί ήμασταν προβατάκια στην ουσία και με πολλά κοινωνικά και οικονομικά προβλήματα που μάστιζαν πραγματικά (όχι λαλά) αλλά και πάλι μέρος των νέων του underground ... μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι αυτά όλα παίζανε και εκεί. Με έναν άλλο τρόπο ψυχολογικά και κοινωνικά, αλλά παίζανε. Πάλι αυτό το μικρό μέρος ήταν ανίσχυρό και χωρίς τα κατάλληλα εφόδια να κάνει κάποια διαφορά έστω και μέσα στον ίδιο του τον κύκλο και δεν μπορούσε κιόλας. Πάλι αυτό το μικρό μέρος (ξαναλέω) είχε όντως ένα καλό λόγω της προσπάθειας και δίψα του για αλλαγή σε κάποιες κοινωνικές φόρμες, στεγανά και αδικίες. Οι άλλοι όλοι ήταν μια χαρά μέσα στο παιχνίδι και φάνηκε και αργότερα. Κάποιοι τους έχει μείνει η μαγκιά, κάποιοι ξεδοντιάστηκαν, κάποιοι είναι φαντάσματα του ευατού τους. Είμαι σίγουρος ότι πραγματικά πιστεύεις ότι λές αλήθεια (μαιμού δεν λέει πσέματα) αλλά μαιμού πιθανόν εξιδανικεύει και ιδεολογοποιεί κάποια πράγματα άθελα της, ελπίζω. And i hate giving good people bad news. I relly am. Που έλεγε και η όρακλ στο μάτριξ.
 
Last edited:


Μηνύματα
215
Reaction score
258
το ραδιόφωνο ειναι το #1 αγαπημένο μου ''streaming service'' με #2 το youtube και #3 το tidal. Αν και ποτέ δεν κατάλαβα τα ''High-End"' ραδιόφωνα μιας που τα τραγούδια που παίζουν οι σταθμοί ειναι ποιότητας youtube και ακόμα χειρότερα σε επίπεδο bitrate από ότι έχω δει στο ίντερνετ, μάλλον τα ιντερνετικα ειναι compressed για να δουλεύουν καλύτερα με μέτρια προς κακή ποιότητα ίντερνετ? δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιος θα αγόραζε ένα ακριβό ραδιόφωνο εκτός γιατί πάει με τα υπόλοιπα κομμάτια που έχει άμα έχει κάποιο σετ μηχανημάτων οπότε παίρνει και το ραδιόφωνο της σειράς για να ταιριάζουν οπτικά.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.552
Reaction score
37.801
... το χρηματικο κοστος ειναι μεγαλητερο οσο ανεβαινει το bitrate, και δε φενεται να ενδιαφερει τους εμπλεκομενους σε αυτο.
Επισης, στη χωρα μας προσφατα αποκτησαμε επαρκεις ταχυτητες upload, oπου και μπορουν να υποστηριξυν απο την πλευρα της παραγωγης καποιο υψηλοτερο bitrate (απο τη πλευρα της παραγωγης).
-> ο δεκτης τις περισσοτερες φορες ακουει απο κινητο, laptop και τα ηχεια του ή ακουστικα, αλλα ενω εχω γνωρισει ατομα που κανουν ιντερνετικο ραδιο (αλτερνατιβ - αλλα οχι πληρως Underground), δεν εχω γνωρισει ατομα που (να) ακουνε..
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.552
Reaction score
37.801
απο την πλευρα της παραγωγης καποιο υψηλοτερο bitrate (απο τη πλευρα της παραγωγης).
μισω να επαναλαμβανομαι 🐒
αλλα αποτι φενεται χρειαζομαι επιγοντως αναρρωτικη - φτου - αποσυρση.
 

Μηνύματα
215
Reaction score
258
... το χρηματικο κοστος ειναι μεγαλητερο οσο ανεβαινει το bitrate, και δε φενεται να ενδιαφερει τους εμπλεκομενους σε αυτο.
Επισης, στη χωρα μας προσφατα αποκτησαμε επαρκεις ταχυτητες upload, oπου και μπορουν να υποστηριξυν απο την πλευρα της παραγωγης καποιο υψηλοτερο bitrate (απο τη πλευρα της παραγωγης).
-> ο δεκτης τις περισσοτερες φορες ακουει απο κινητο, laptop και τα ηχεια του ή ακουστικα, αλλα ενω εχω γνωρισει ατομα που κανουν ιντερνετικο ραδιο (αλτερνατιβ - αλλα οχι πληρως Underground), δεν εχω γνωρισει ατομα που (να) ακουνε..
αρα ''high end'' ραδιόφωνο πετάμενα λεφτά η υπάρχει κάτι που δεν βλεπω?
 

Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.181
Επειδή έκανα ένα αστεισμό (που δεν ήταν κιόλας ακριβώς, καθώς η κλασική είναι ότι πιο τίμιο στο θέμα αυτό) δεν σημαίνει ότι προσπάθησα να κάνω κάποιον να μην speak his mind.
Δεν υπάρχει είδος στη "ροκ" μουσική, όλα περιλαμβανόμενα μέσα, που να μην παίζουν σε ένα σημαντικό βαθμό, αυτά που λέω sex, drugs, ποζάρισμα, εμφάνιση, κλπ, ούτε κάν στο underground. Απλώς στο underground είναι κεκαλλυμένα πίσω απο μια έννοια αμφισβήτησης, μειονότητας, ψευτο κουλτούρας -αντικουλτούρας (που και αυτό στημένο ήταν για να ξεχωρίσουμε μουσικά αλλά και κοινωνικά) που μάλιστα πολλές φορές αυτό ήταν (και φαντάζομαι -είμαι σίγουρος ακόμα μπορεί να είναι καθώς τα πράγματα δεν άλλαζουν, έτσι φαίνεται στους "νέους" κάθε γενιάς) χειρότερο. Επειδή τα έχω ζήσει πρώτο χέρι και σε μια εποχή που είχε και κάποια αγνότητα το πράγμα γιατί ήμασταν προβατάκια στην ουσία και με πολλά κοινωνικά και οικονομικά προβλήματα που μάστιζαν πραγματικά (όχι λαλά) αλλά και πάλι μέρος των νέων του underground ... μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι αυτά όλα παίζανε και εκεί. Με έναν άλλο τρόπο ψυχολογικά και κοινωνικά, αλλά παίζανε. Πάλι αυτό το μικρό μέρος ήταν ανίσχυρό και χωρίς τα κατάλληλα εφόδια να κάνει κάποια διαφορά έστω και μέσα στον ίδιο του τον κύκλο και δεν μπορούσε κιόλας. Πάλι αυτό το μικρό μέρος (ξαναλέω) είχε όντως ένα καλό λόγω της προσπάθειας και δίψα του για αλλαγή σε κάποιες κοινωνικές φόρμες, στεγανά και αδικίες. Οι άλλοι όλοι ήταν μια χαρά μέσα στο παιχνίδι και φάνηκε και αργότερα. Κάποιοι τους έχει μείνει η μαγκιά, κάποιοι ξεδοντιάστηκαν, κάποιοι είναι φαντάσματα του ευατού τους. Είμαι σίγουρος ότι πραγματικά πιστεύεις ότι λές αλήθεια (μαιμού δεν λέει πσέματα) αλλά μαιμού πιθανόν εξιδανικεύει και ιδεολογοποιεί κάποια πράγματα άθελα της, ελπίζω. And i hate giving good people bad news. I relly am. Που έλεγε και η όρακλ στο μάτριξ.
To αμερικάνικο το δουλεύεις καλά , και μπράβο σου . Υποθέτω ότι μπορεί και να σπούδασες στο αμέρικα .
Ολα καλά , αλλά αυτά τα σεντόνια για να αποτυπώσεις την άποψή σου ρε αδερφάκι δεν τα μπορώ.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.552
Reaction score
37.801
@MakisGer ... για το ιντερνετικο σχολιασα πανω στο χαμηλο bitrate.
αν θελει καποιος παραδοσιακο αναλογικο με κεραια και ακριβο ας παρει, αν νομιζει οτι θα το χρησιμοποιησει επαρκως. Εχω και απο αυτο (οχι ακριβο), αλλα δεν ακουω. Ιντερνετικο μεσω laptop ή pc + dac τους καλυπτει (edit σχεδων) ολους, ειναι η γνωμη μου.
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.552
Reaction score
37.801
διαολου απιθανο ... ειμαι (υπερ) της χρηστικοτητας. Ακομα και αν ενδεχομενως εχω καλητερη "ποιοτητα" μεσω μιας συσκευης, μεχρι το σημειο αγορας της, απεχει. Εξαρταται βεβαια και τις αναγκες του καθενα, πχ. να το αφηνει να παιζει χαλι χωρις να παρεμβαλεται λαπτοπ, ή οτι αλλο θελει κανεις ελευθερα πραττει. -εχω αναφερει οτι καθε σταθμος στα fm εχει και το διαδικτιακο του τοπο οπου μπορει κανεις να στριμαρει, + πιθανους ιντερνετικους σταθμους εκτος FM.
 

Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.181
Και εξηγούμαι , ποτέ κανένα ιντερνετικό ραδιόφωνο δεν έφτασε την ποιότητα που μπορούν να δώσουν τα FM.
Ποτέ.
Ασχέτως από τις γελοιότητες των σταθμών και των παραγωγών τους τα FM είναι σε άλλη κλάση από το ιντερνετικό .
Να μην πω κλάσεις επάνω.
Το mp 3 320 είναι αυτό που εισπράτει κανείς στην καλύτερη περίπτωση.
Από την άλλη τα FM φτάνουν επίπεδο cd με μόνη διαφορά ουσιαστικά το όριο των 16KHZ . Σιγά τα ωα.
Ας είχαμε σοβαρούς σταθμούς στα FM χωρίς καρασυμπίεση και διάφορες άλλες αηδίες και θα βλέπατε ένα όνειρο τελείως διαφορετικό.
Τι να κάνουμε μας έφαγε η τεχνολογία και το πάμε μπροστά.
 


Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.181
ΟΧΙ japan δεν πιάνει .
Είναι γιαπωνέζικο μεν , αλλά για χρήση στην ευρώπη.
Αυτοι οι ιάπωνες είναι παλαβοί , όλος ο κόσμος έχει τα FM 87,5MHZ-108 MHZ αυτοί οι μαλάκες τα έχουν 76 -92mhz .
Τελείως γειά σου.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.552
Reaction score
37.801
Επειδή έκανα ένα αστεισμό (που δεν ήταν κιόλας ακριβώς, καθώς η κλασική είναι ότι πιο τίμιο στο θέμα αυτό) δεν σημαίνει ότι προσπάθησα να κάνω κάποιον να μην speak his mind.
Δεν υπάρχει είδος στη "ροκ" μουσική, όλα περιλαμβανόμενα μέσα, που να μην παίζουν σε ένα σημαντικό βαθμό, αυτά που λέω sex, drugs, ποζάρισμα, εμφάνιση, κλπ, ούτε κάν στο underground. Απλώς στο underground είναι κεκαλλυμένα πίσω απο μια έννοια αμφισβήτησης, μειονότητας, ψευτο κουλτούρας -αντικουλτούρας (που και αυτό στημένο ήταν για να ξεχωρίσουμε μουσικά αλλά και κοινωνικά) που μάλιστα πολλές φορές αυτό ήταν (και φαντάζομαι -είμαι σίγουρος ακόμα μπορεί να είναι καθώς τα πράγματα δεν άλλαζουν, έτσι φαίνεται στους "νέους" κάθε γενιάς) χειρότερο. Επειδή τα έχω ζήσει πρώτο χέρι και σε μια εποχή που είχε και κάποια αγνότητα το πράγμα γιατί ήμασταν προβατάκια στην ουσία και με πολλά κοινωνικά και οικονομικά προβλήματα που μάστιζαν πραγματικά (όχι λαλά) αλλά και πάλι μέρος των νέων του underground ... μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι αυτά όλα παίζανε και εκεί. Με έναν άλλο τρόπο ψυχολογικά και κοινωνικά, αλλά παίζανε. Πάλι αυτό το μικρό μέρος ήταν ανίσχυρό και χωρίς τα κατάλληλα εφόδια να κάνει κάποια διαφορά έστω και μέσα στον ίδιο του τον κύκλο και δεν μπορούσε κιόλας. Πάλι αυτό το μικρό μέρος (ξαναλέω) είχε όντως ένα καλό λόγω της προσπάθειας και δίψα του για αλλαγή σε κάποιες κοινωνικές φόρμες, στεγανά και αδικίες. Οι άλλοι όλοι ήταν μια χαρά μέσα στο παιχνίδι και φάνηκε και αργότερα. Κάποιοι τους έχει μείνει η μαγκιά, κάποιοι ξεδοντιάστηκαν, κάποιοι είναι φαντάσματα του ευατού τους. Είμαι σίγουρος ότι πραγματικά πιστεύεις ότι λές αλήθεια (μαιμού δεν λέει πσέματα) αλλά μαιμού πιθανόν εξιδανικεύει και ιδεολογοποιεί κάποια πράγματα άθελα της, ελπίζω. And i hate giving good people bad news. I relly am. Που έλεγε και η όρακλ στο μάτριξ.
περισσοτερο αντεγκραου απο τα πρωτομπλουζ δεν υπαρχει

το mind is a terrible thing to taste προκειται για αλμπουμ των Ministry, που σηματοδοτει τη συνεχεια της Industral culture.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.615
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top