FM δέκτες (tuners) και ηχητική ποιότητα

Μηνύματα
1.712
Reaction score
2.440
ΟΧΙ japan δεν πιάνει .
Είναι γιαπωνέζικο μεν , αλλά για χρήση στην ευρώπη.
Αυτοι οι ιάπωνες είναι παλαβοί , όλος ο κόσμος έχει τα FM 87,5MHZ-108 MHZ αυτοί οι μαλάκες τα έχουν 76 -92mhz .
Τελείως γειά σου.
Ευτυχώς τα μηχανήματα τους δεν είναι γεια σου.
Τι; είναι κι αυτά;
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
ραδιοφωνο fm-εχω να ακουσω απο το 2011, οσες φορες εχω κοιταξει -δεν εχω βρει κατι να παιζει για μενα-βεβαια ακουω εξεζητημενα πραματα, και κυριως απο προσωπικη δισκοθηκη -με συνεχεις προσθηκες (ανεξαιρετου μεσου) 8-)
εδω παιζει Black Sabbath - Paranoid :lol:

1675290436947.png

εδω παιζει Duke Ellington :angel:
1675290681277.png
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
αντεγκραου απο τα πρωτομπλουζ
Το φαντάστηκα ότι μπορεί να εννοούσες το μπλούζ, αλλά δεδομένου του ότι γνωρίζω ότι ακούς (και) άλλα πράγματα, αυτά που έγραψα ισχύουν για αυτά και μόνο και εξάλλου έγραψα "ρόκ" (μετά τα '60ς.).
Τα μπλούζ που γράφεις εννοείται ότι δεν ανήκουν σε αυτήν την κατηγορία, οπότε δεν τα συμπεριέλαβα. Και την φόλκ και κάντρυ και την Ιρλανδική επιρροή της Αμερικάνκης σκηνής λόγω των μεταναστών. Για ministry μπορείς να δεις πως τους πρωτογνωρίσαμε εμείς και τι παίζανε σε σημερινό πόστ μου στο ελεύθερο νήμα. Το εάν η "ρόκ" έχει τις ρίζες της (άσχετως τι θέλει να ισχυρίζεται) στα πρωτομπλούζ και όχι στην κάντρυ + την Ιρλανδική επιρροή που σου λέω.... άστο μεγάλη συζήτηση για την ισχύ του (νομίζω).
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
αγαπητε thva, επεκτινεσαι εκτος θεματικης, εγω απλα βγαινω συντομα off topic - αλλα εντως καποιου γενικου πλαισιου.
Αν δεν μπορεις να καταλαβεις ή να κατανοησεις τι γραφω - δηλαδη να αντιληφθεις πως καταληγω σε οποιοδηποτε συμπερασμα (ωστε και να το ανατρεψεις,γιατι οχι), μη μπαινεις στο κοπο.
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Η μεγάλη αξία των FM (κυρίως των τριών κρατικών προγραμμάτων), είναι κατά τη γνώμη μου ότι αποτελεί ένα "ζωντανό" μέσο όπου η μουσική δεν γεμίζει κενά ανάμεσα σε διαφημίσεις αλλά συχνότερα αποτελεί ολοκληρωμένη πρόταση σε συνδιασμό με ενδιαφέροντα λόγο και (πολιτιστική) ενημέρωση. Δεν είναι βέβαια όλες τις ώρες έτσι - και μάλλον η πορεία είναι φθίνουσα γενικότερα - αλλά δεν είναι σκέτο streaming. Πολύ συχνά ένα σχόλιο ή μια λέξη αρκεί για να "είσπραξει" κάποιος διαφορετικά τη μουσική που θα ακολουθήσει ή να δώσει τη δέουσα προσοχή. Στις καλές εποχές του ήταν εξαιρετική ψυχαγωγία και μεγάλο σχολείο. Διατηρεί ακόμη σημαντική λάμψη αλλά όπως και για κάθε πηγή πολιτισμού, ο εκούσιος και ακούσιος πόλεμος που δέχεται είναι μεγάλος.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
αγαπητε thva, επεκτινεσαι εκτος θεματικης, εγω απλα βγαινω συντομα off topic - αλλα εντως καποιου γενικου πλαισιου.
Αν δεν μπορεις να καταλαβεις ή να κατανοησεις τι γραφω - δηλαδη να αντιληφθεις πως καταληγω σε οποιοδηποτε συμπερασμα (ωστε και να το ανατρεψεις,γιατι οχι), μη μπαινεις στο κοπο.
Αγαπητε και αγαπητε.
Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν εξηγείς τι εννοείς.
Εκτός θέματος δεν το ξεκίνησα εγώ. (και εάν το ξεκίνησα εγώ - δεν θυμάμαι κιόλας, εσυ έκανες κάποιοα σχόλια σε κάτι που είπα εγώ).
Σε ότι κόπο θέλω μπαίνω.
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
εσυ πιαστικες απο αναφορα δικη μου σε αλλο μελος για το αντεγκραου . Αν σε εμπνεουν τετχοια ζητηματα, εμενα οχι.
Δεν θα ερθω το Ντεκ, εν ετη 2023 (ουτε το 2013, το 2003 μπορει), να συζητησω (επικοινωνησω) νοηματα ή συζητησεις που ειναι να γινονται κατ' ιδιαν (καθως ειναι ευνοητο και απαραιτητο να υπαρχουν κοινοι κωδικες, κοινες αναφορες, αξιες κτλ) σε ενα φορουμ, ημαρτον.
 
Last edited:

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Και εξηγούμαι , ποτέ κανένα ιντερνετικό ραδιόφωνο δεν έφτασε την ποιότητα που μπορούν να δώσουν τα FM.
Ποτέ.
Απόλυτος σε απόψεις όπως πάντα... ας μιλήσουν τα νούμερα λοιπόν....

Ας αφήσουμε την καθημερινή περίπτωση πουν οι σταθμοί Fm εκπέμπουν και χρησιμοποιούν mp3 και ας πάμε να συγκρίνουμε απλά τα μέσα :
  • Οι FM δέκτες έχουν S/N περίπου -80dB ας πούμε περίπου 14bit ψηφιακού αρχείου
  • Η απόκριση συχνότητας στα FM είναι μέχρι 16KHz, (πιθανότατα δεν έχει σημασία αλλά αν είναι να κάνεις ψυχρή σύγκριση... έχει)
  • Ο διαχωρισμός καναλιών είναι από 30db έως σε καλές περιπτώσεις 40db (πιθανότατα και αυτό δεν έχει πολύ σημασία αλλά αν είναι να κάνεις ψυχρή σύγκριση... έχει)
όλα αυτά είναι χειρότερα από την ποιότητα ενός καλού internet-ικού σταθμού που εκπέμπει flac .....
(έχω ήδη βάλει 2 παραδείγματα τέτοιων σταθμών σε προηγούμενο post)

Τώρα γιατί εσύ πιστεύεις πως αν αυτό το flac stream ή το CD περάσει από τα FM θα γίνει καλύτερο.... δεν ξέρω....

ΤΙΠΟΤΑ δε γίνεται καλύτερο περνώντας από ένα κομμάτι της αλυσίδας που το υποβαθμίζει...

Ναι, ωραία περάσαμε με τα ραδιόφωνα, πολλές συγκινήσεις ειδικά με τους ερασιτεχνικούς, αν τις ψάχνεις ακόμα καλά κάνεις και ακούς.. αλλά άλλα τα μάτια του λαγού κι άλλα τα ...αυγά τα μάτια! :p
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Πρώτος για underground είπα εγώ.

Σύμφωνοι μετά σε αυτό που λές αλλά δεν "πιάστηκα" (λέξη που υπονοεί κάτι κακό).... απλώς είπα την άποψη μου. ¨οτι δεν υπάρχει σε κανένα είδος είτε undergrounδ είτε mainstream που να μην "παίζουν" κάποια πράγματα. Εσύ διαφωνείς, δεν πειράζει. Κανένα πρόβλημα.
Απόλυτος σε απόψεις όπως πάντα... ας μιλήσουν τα νούμερα λοιπόν....

Ας αφήσουμε την καθημερινή περίπτωση πουν οι σταθμοί Fm εκπέμπουν και χρησιμοποιούν mp3 και ας πάμε να συγκρίνουμε απλά τα μέσα :
  • Οι FM δέκτες έχουν S/N περίπου -80dB ας πούμε περίπου 14bit ψηφιακού αρχείου
  • Η απόκριση συχνότητας στα FM είναι μέχρι 16KHz, (πιθανότατα δεν έχει σημασία αλλά αν είναι να κάνεις ψυχρή σύγκριση... έχει)
  • Ο διαχωρισμός καναλιών είναι από 30db έως σε καλές περιπτώσεις 40db (πιθανότατα και αυτό δεν έχει πολύ σημασία αλλά αν είναι να κάνεις ψυχρή σύγκριση... έχει)
όλα αυτά είναι χειρότερα από την ποιότητα ενός καλού internet-ικού σταθμού που εκπέμπει flac .....
(έχω ήδη βάλει 2 παραδείγματα τέτοιων σταθμών σε προηγούμενο post)

Τώρα γιατί εσύ πιστεύεις πως αν αυτό το flac stream ή το CD περάσει από τα FM θα γίνει καλύτερο.... δεν ξέρω....

ΤΙΠΟΤΑ δε γίνεται καλύτερο περνώντας από ένα κομμάτι της αλυσίδας που το υποβαθμίζει...

Ναι, ωραία περάσαμε με τα ραδιόφωνα, πολλές συγκινήσεις ειδικά με τους ερασιτεχνικούς, αν τις ψάχνεις ακόμα καλά κάνεις και ακούς.. αλλά άλλα τα μάτια του λαγού κι άλλα τα ...αυγά τα μάτια! :p
Σιγά σου θίξαμε το ιντερνετικο. :D
 

papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.079
Reaction score
1.600
Παιδια πολλοί σταθμοί στα fm παίζουν από cd flag η βινύλια σχεδόν όλοι οι σταθμοί της ΕΡΤ αλλά και άλλοι δεν είναι όπως την δεκαετία του 90 που έπαιζαν σχεδόν όλοι MP3 κατεβασμένα από YouTube. Ο Kosmos 93.6 παίζει μουσικαρες, έχω πολλούς δεκτές και ψηφιακούς & αναλογικού ο Magnum Dynalab Md 100 T που είναι η κορυφή της συλλογης μου όμως καραγ@μει με διαφορά σε ποιότητα ήχου από τους υπόλοιπους που δεν είναι φτηνές σειρές όπως και το streamer. Για μένα αξίζει η επένδυση σε έναν καλό δεκτή fm έτσι και αλλιώς το DAB+ είναι σε στάδιο του μωρού ακόμα.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Παιδια πολλοί σταθμοί στα fm παίζουν από cd flag η βινύλια σχεδόν όλοι οι σταθμοί της ΕΡΤ αλλά και άλλοι δεν είναι όπως την δεκαετία του 90 που έπαιζαν σχεδόν όλοι MP3 κατεβασμένα από YouTube. Ο Kosmos 93.6 παίζει μουσικαρες, έχω πολλούς δεκτές και ψηφιακούς & αναλογικού ο Magnum Dynalab Md 100 T που είναι η κορυφή της συλλογης μου όμως καραγ@μει με διαφορά σε ποιότητα ήχου από τους υπόλοιπους που δεν είναι φτηνές σειρές όπως και το streamer. Για μένα αξίζει η επένδυση σε έναν καλό δεκτή fm έτσι και αλλιώς το DAB+ είναι σε στάδιο του μωρού ακόμα.
Έτσι είναι αλλά ο καθένας λέει το δικό του (και δεν ακούει κιόλας ραδιοφωνο).

Αλλά και να άκουγε ....

Εξάλλου άλλο το Dab και άλλο το ιντερνετικό.
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
Πρώτος για underground είπα εγώ.

Σύμφωνοι μετά σε αυτό που λές αλλά δεν "πιάστηκα" (λέξη που υπονοεί κάτι κακό).... απλώς είπα την άποψη μου. ¨οτι δεν υπάρχει σε κανένα είδος είτε undergrounδ είτε mainstream που να μην "παίζουν" κάποια πράγματα. Εσύ διαφωνείς, δεν πειράζει. Κανένα πρόβλημα.
...για αντεγκραου θα οφειλες να γνωριζεις οτι δεν μιλανε και αν τυχει δεν επεκτεινονται - και σιγουρα δε πσαχνουν απαντηση.
αν το ραδιοφωνο παιζει καποια πραματα προερχομενα απο τον (πρωην)χωρο του αντεγκραου, ειναι επειδη το εκφυλισμενο κοινο εχει αποκτησει προσβαση στο μουσικο μερος καποιων σκηνων-οχι στα βιωματα, και βεβαια σουνερ ορ λειζερ θα βγουν εκτως (ειτε το αντεγκραου θα παυσει να υπαρχει , οπως συμβαινει αυτη τη στιγμη (που δεν μπορει να μετεξεληχθει σε κατι αλλο), ειτε θα τους πεταξει εξω οπως παλαιοτερα).
 
Last edited:

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
...για αντεγκραου θα οφειλες να γνωριζεις οτι δεν μιλανε και αν τυχει δεν επεκτεινονται - και σιγουρα δε πσαχνουν απαντηση.
αν το ραδιοφωνο παιζει καποια πραματα προερχομενα απο τον (πρωην)χωρο του αντεγκραου, ειναι επειδη το εκφυλισμενο κοινο εχει αποκτησει προσβαση στο μουσικο μερος καποιων σκηνων-οχι στα βιωματα, και βεβαια σουνερ ορ λειζερ θα βγουν εκτως (ειτε το αντεγκραου θα παυσει να υπαρχει , οπως συμβαινει αυτη τη στιγμη (που δεν μπορει να μετεξεληχθει σε κατι αλλο), ειτε θα τους πεταξει εξω οπως παλαιοτερα).
Α, εσυ λές για το απόσταγμα που μένει ; Αυτό είναι πολύ μικρό και συνήθως μετά τα δρώμενα.
Επίσης δεν μιλάω για αυτούς, μιλάω σε αυτούς που απευθύνεται όταν υπάρχει κάποια ¨σκηνή". Κάπου πρέπει να απευθύνεται.
Εγώ εξάλλου δεν ήμουν ποτέ "αυτού" του underground. Ήμουν "άλλου". Και underground (μουσικά) έχουν όλα τα είδη. Και τα βιώματα μπορεί να τα έχεις χωρίς κάν να ακούς αυτή ή την άλλη μουσική. Τα βιώματα υπάρχουν γιατι υπάρχουν ... όχι για να κάνουν σκηνή ή μουσική ... αυτή μπορεί να προκύψει μπορεί και όχι. ¨ασε που αυτοί που κάνουν τα βιώματα αυτά έκφραση μπορεί στις περισσότερες φορές να τα περιγράφουν απο αυτά που έχουν δεί και να μην τα έχουν ζήσει τόσο άμεσα όσο το κοινό τους.
 
Last edited:


Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Που ειναι, δε μενει τιποτα.
Ήθελα να είμαι ευγενικός και συγακταβατικός.
Δεν μένει και είναι λογικό να μην μένει γιατί τα πράγματ συνεχώς αλλάζουν.
Απλά η συνειδητοποίηση έρχεται κατά χρονικά κύματα. (διαφορετικά για τον καθένα).
Μένει σε κάτι ονειρα και σε συμπεριφορές. Μένει και σε χαρακτήρα.
Για τους δημιουργούς δεν ξέρω τι συμβαίνει, φαντάζομαι το ίδιο με τους ακρατές τους ανάλογα και αυοί τι θα δημιουργήσουν (ή όχι) μετά. Σε υτούς φαντάζομαι λειτουργούν τα ίδια συν το θέμα δημιουργία και που αυτό θα τους πάει.
 


Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Ποιά βιώματα βρε παιδιά, τι λέτε.. :unsure:
Ποιοί είν' αυτοί οι ''underground'' ? :idk:
Παίζει να βρω τίποτα στο Netflix? :thumbsdown:


Μου βγάζει το ''6 underground'' να το βάλω? 8-)
Αυτά μωρέ που έχουν συμβεί σε όλους (σας). :D
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Με λίγα λόγια το underground είναι μια πιο τίμια συνήθως έκφραση καθώς είναι bottom - up διαδικασία και προσέγγιση και όχι top -down.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.207
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top