FM δέκτες (tuners) και ηχητική ποιότητα

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Για μια μικρή ίσως μερίδα ακροατών το ραδιόφωνο παραμένει σημαντική πηγή ψυχαγωγίας και ενημέρωσης στο σπίτι - στο αυτοκίνητο για ακόμη περισσότερους (ταυτόχρονα βέβαια με τη σημαντική διάδοση του διαδικτυακού ραδιοφώνου). Ας μην ξεχνάμε άλλωστε ότι τα περισσότερα κοσμήματα της δισκοθήκης μας, ιδίως για την ελληνική σκηνή, τα γνωρίσαμε πρώτα από το ραδιόφωνο, κυρίως το κρατικό ή από τους πρώτους αξιόλογους ιδιωτικούς σταθμούς (Αθήνα 984, Μελωδία FM κλπ).
Με αρκετούς συμβιβασμούς στην ηχητική ποιότητα, όχι τόσο από τους εγγενείς περιορισμούς του τρόπου μετάδοσης (Frequency Modulation ή αλλιώς FM) αλλά κυρίως από την πρόχειρη ή "εμπορική" και συμπιεσμένη ηχοληψία πολλών σταθμών, πολλοί δεν μπήκαμε καν στον κόπο να εξερευνήσουμε τις ηχητικές δυνατότητες ενός καλού δέκτη για το ηχοσύστημα μας, πέρα από κάποιον εισαγωγικό. Όσοι ασχοληθήκατε παραπάνω με το θέμα, τι λέτε, αξίζει η επένδυση σε κάτι πιο ποιοτικό/ακριβό; Βελτιώνεται ο ήχος των FM και μέχρι ποιό σημείο;

Επιπλέον, βλέπω ότι η υπόθεση ψηφιακό ραδιόφωνο (DAB) προχωράει σαν κουτσή χελώνα στην ταλαίπωρη Ελλάδα και δεν αναρρωτιέμαι καν για τη Λάρισα όπου κατοικώ. Ωστόσο για οτιδήποτε νέο/σχετικό με το DAB υπάρχει ήδη αυτό το νήμα από το 2018:
DAB+ στην Ελλάδα - Ξεκίνησε να εκπέμπει το ψηφιακό ραδιόφωνο στην Αθήνα
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλημέρα. Εγώ έχω ένα δέκτη που πήγα να τον πουλήσω και δεν εμφανίστηκε ο αγοραστής οπότε αποφάσισα να τον κρατήσω. Είναι ο Tangent Tuner II που έχει και δέκτη DAB. Πολύ καλό ραδιόφωνο με πολύ καλό ήχο. Έχει και οπτική έξοδο για σύνδεση σε dac εκτός από την RCA. Αν και μπορώ να ακούω μουσική μέσω του ιντερνετ μου αρέσει να αλλάζω σταθμούς με διακόπτη και όχι γράφοντας απλά ένα link.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Προσωπικά το έχω αντικαταστήσει σχεδόν στο 98% με "ιντερνετικό".....
Εδώ στα χωριά των Τρικάλων... δεν είναι η ποιότητα του ήχου που με διώχνει αλλά η ποιότητα των προγραμμάτων....
Εκτός από 1-2 σταθμούς της Καρδίτσας (ναι η Καρδίτσα είναι μπροστά!) που κάτι κάνουν... στη Λάρισα δεν ξέρω...

Ποιοτικά τώρα, ναι μεν η απόκριση είναι μέχρι τα 16Khz αλλά αυτό δεν είναι θέμα, αν ο σταθμός είναι προσεγμένος, μια χαρά ακούς μουσικούλα...
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Παίζουν πάντως σε μεταχειρισμένους δέκτες καλά κομμάτια και σε πολύ χαμηλές τιμές. Το TEAC που χάρισα στα Χριστουγεννιάτικα Δώρα είναι ένας αξιόλογος και καθαρός δέκτης που κυμαίνεται γύρω στα 40 ευρώ σε τιμή.
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Με ενδιαφέρει σχεδόν αποκλειστικά η κρατική ραδιοφωνία. Οπότε η απορία μου είναι αν ένας ποιοτικός δέκτης FM μπορεί να κάνει διαφορά στην ηχητική ποιότητα. (Δεδομένης πάντα και αναλογικής συμπίεσης του δυναμικού εύρους που εφαρμόζουν οι σταθμοί).
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.389
Reaction score
1.843
Walkman Sony με 3 μπάντες FM και 6 μνήμες ανά μπάντα, συν αναλογικό
SANYO PLUS T-35. Ψάχνω στα γρήγορα με το πρώτο, ακούω με το δεύτερο.
Το κλείδωμα των σταθμών, αλλά κυρίως ο ήχος του δεύτερου, απλά ΜΑ-ΜΑ-ΕΙ !
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.050
Reaction score
20.462
(Δεδομένης πάντα και αναλογικής συμπίεσης του δυναμικού εύρους που εφαρμόζουν οι σταθμοί).
Η αλήθεια είναι πως στην ΕΡΤ είναι μειωμένη η πιθανότητα να βρεθεί κάποιος βάνδαλος μαλάκας να βάλει χέρι στον κομπρέσσορα και να κάνει τον ήχο σαν τα μούτρα του, κάτι που γενικά δεν ισχύει στους ιδιωτικούς σταθμούς.

Get one, see what happens...



 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Η αλήθεια είναι πως στην ΕΡΤ είναι μειωμένη η πιθανότητα να βρεθεί κάποιος βάνδαλος μαλάκας να βάλει χέρι στον κομπρέσσορα και να κάνει τον ήχο σαν τα μούτρα του, κάτι που γενικά δεν ισχύει στους ιδιωτικούς σταθμούς.

Get one, see what happens...



Είναι ευχάριστο να μαθαίνω ότι δεν υπάρχει αλόγιστη συμπίεση στην ΕΡΑ αλλά ...τα πάντα ρει!
Ευχαριστώ και για όλες τις προτάσεις δεκτών.
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.389
Reaction score
1.843
Η αλήθεια είναι πως στην ΕΡΤ είναι μειωμένη η πιθανότητα να βρεθεί κάποιος βάνδαλος μαλάκας να βάλει χέρι στον κομπρέσσορα και να κάνει τον ήχο σαν τα μούτρα του, κάτι που γενικά δεν ισχύει στους ιδιωτικούς σταθμούς
👍
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Σε συγγενικό μου σπίτι ακόμη παίζει, εδώ και 45 χρόνια, ένα υπέροχο LUXMAN T2. Η χρήση του αφήνει την ποιοτικότερη εμπειρία από μηχάνημα hi-fi που είχα ποτέ. Βέβαια πιο πολύ το χειριζόμουν ως παιδί/έφηβος οπότε η ανάμνηση ίσως είναι εξιδανικευμένη. Πάντως ήταν εξαιρετικό. Από ήχο μάλλον το ίδιο αλλά τότε δεν είχα άλλο μέτρο σύγκρισης ή εμπειρία για να είμαι βέβαιος.
1674471471641.png
 


head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
.... αν ειχα λεφτα θα εβαζα κομπρεσορα στο συστημα μου. :king: :angel:
βεβαια αν ειχαλεφτα μπορει και να μη χρειαζοταν 🐒
Εννοείς ότι θα έβαζες μια ...Kompressor γύρω από το ηχοσύστημα του αυτοκινήτου; 😅
 

Μηνύματα
66
Reaction score
32
Με ενδιαφέρει σχεδόν αποκλειστικά η κρατική ραδιοφωνία. Οπότε η απορία μου είναι αν ένας ποιοτικός δέκτης FM μπορεί να κάνει διαφορά στην ηχητική ποιότητα. (Δεδομένης πάντα και αναλογικής συμπίεσης του δυναμικού εύρους που εφαρμόζουν οι σταθμοί).
Από την προσωπική μου εμπειρία:

Η κρατική ραδιοφωνία σήμερα έχει αξιοπρεπέστατη ποιότητα (δεδομένων πάντα των τεχνικών περιορισμών των FM), όχι μόνο σε θέματα συμπίεσης αλλά και ήχου γενικότερα.

Σε πολλούς ιδιωτικούς (τουλάχιστον από αυτούς που ακούω εγώ) η αίσθηση συμπίεσης του δυναμικού εύρους είναι από ακουστή μέχρι ενοχλητική.

Προσωπικά άκουγα και ακούω πολλές ώρες ραδιόφωνο (για τους λόγους που αναφέρεις και εσύ) και για το λόγο αυτό είχα ‘’επενδύσει’’ σε ποιοτικό δέκτη (TANDBERG 3001 A) ο οποίος με συντροφεύει μέχρι και σήμερα. Η διαφορά του στην ποιότητα λήψης ήχου κλπ. σε σχέση τους οικονομικούς ήταν και είναι μεγάλη.

Οπότε όσον αφορά την απορία σου ναι, ένας ποιοτικός δέκτης FM μπορεί να κάνει διαφορά στην ηχητική ποιότητα. Συν του ότι, όπως ειπώθηκε και παραπάνω, σήμερα βρίσκεις εξαιρετικούς μεταχειρισμένους δέκτες σε πολύ χαμηλές τιμές.

ΥΓ. Το μακρινό 1998 θυμάμαι, είχε γίνει μία ωραία προσπάθεια από τον Κώστα Καββαθά, για τη δημιουργία ενός hi fi ραδιοφωνικού σταθμού με το όνομα ΕΝ ΛΕΥΚΩ στους 94.4. Το αποτέλεσμα, για όσους θυμούνται, ήταν εξαιρετικό. Δυστυχώς δεν κράτησε πολύ…
 



Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Τι fm? Για τι σπιτι και ειδικα για επαρχια με τους αθλιους ραδιοφωνικους σταθμους μονο συσκευες με δυνατοτητα ληψης ιντερνετικων σταθμων εχουν νοημα ύπαρξης. Αλλα και στην Αθηνα δεν βλεπω το λογο fm αναλογικης συσκευης
 

gid

Μηνύματα
7.316
Reaction score
8.540
Πέρα από το θέμα της συμπίεσης υπάρχει και το (σημαντικότερο) πρόβλημα ότι οι περισσότεροι παραγωγοί δεν έχουν τον παραμικρό ενδοιασμό να κόψουν ένα κομμάτι, στην αρχή, στο τέλος ή στη μέση του, για να πουν την παπάττζα τους. Εκεί τι να σου κάνει ένας καλός δέκτης.... Έχω έναν παραγωγό στο μυαλό μου, σε μουσικό σταθμό, που έχει το θράσος να επαναλαμβάνει σε κάθε εκπομπή του πως δεν μιλάει όταν η μουσική έχει κάτι περισσότερο να πει.... και συστηματικά κόβει κομμάτια όπου και όπως του 'ρθει....

Αν γνωρίζετε σταθμούς στην ευρύτερη Αθήνα που αποτελούν εξαιρέσεις, με ενδιαφέρει πολύ.
 

K

kimon

Guest
Το παραπάνω σάιτ παρέχει ό,τι θα ζητούσε η ψυχή κάθε αμετανόητου ραδιοφωνάκια και αξίζει οπωσδήποτε μια περιήγηση. Με βάση τις πληροφορίες του αγόρασα από το γερμανικό e-bay τον ΑΚΑΙ ΑΤ-93, εξαιρετικό δέκτη, με έλεγχο των παραμέτρων συντονισμού από μικροεπεξεργαστή. Δυστυχώς τον έχω και κάθεται, θύμα της ... τεμπελιάς μου (δεν έχει τηλεχειρισμό, φευ!).
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Πέρα από το θέμα της συμπίεσης υπάρχει και το (σημαντικότερο) πρόβλημα ότι οι περισσότεροι παραγωγοί δεν έχουν τον παραμικρό ενδοιασμό να κόψουν ένα κομμάτι, στην αρχή, στο τέλος ή στη μέση του, για να πουν την παπάττζα τους. Εκεί τι να σου κάνει ένας καλός δέκτης.... Έχω έναν παραγωγό στο μυαλό μου, σε μουσικό σταθμό, που έχει το θράσος να επαναλαμβάνει σε κάθε εκπομπή του πως δεν μιλάει όταν η μουσική έχει κάτι περισσότερο να πει.... και συστηματικά κόβει κομμάτια όπου και όπως του 'ρθει....

Αν γνωρίζετε σταθμούς στην ευρύτερη Αθήνα που αποτελούν εξαιρέσεις, με ενδιαφέρει πολύ.
Πιστεύω ότι μόνο το κρατικό ραδιόφωνο κρατάει αυτή την στάση και δεν κατακλύζεται από άσχετους παραγωγούς που απλά χρησιμοποιούν την μουσική ως χαλί που πατάνε τα βρώμικα παπούτσια τους. Επίσης τα περισσότερα ραδιόφωνα είναι θύματα της ακατάσχετης διαφήμισης (δικαιολογημένα πως θα ζήσουν) οπότε η μουσική έρχεται τρίτη. Επίσης ένα πολύ κακό παράδειγμα της εποχής είναι σταθμοί όπως κάποιοι και καλά ροκ σταθμοί που παίζουν ένα συγκεκριμένο playlist όλη μέρα και είναι απίστευτα κουραστικό και ας μην έχει πολύ μπλα μπλά μέσα.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.177
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top