FM δέκτες (tuners) και ηχητική ποιότητα

papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.079
Reaction score
1.600
Τα Fm τα αγαπάμε το ράδιοφωνο είναι παρέα, όσο για το αν υπάρχει καλη ροκ μουσική η όχι ΝΑΙ μάγκες μου υπάρχει αλλά κολαει σε 2 πράγματα δεν ψωνίζετε από τους Dj και δεν πουσαρερε από της δισκογραφικές εταιρίες όταν σε μια Ελλάδα οι εταιρίες το MAD και το ραδιόφωνο πουσαρουν την τραπ rnb και κάθε λογής μαλακια που βγαίνει. Κάποτε οι Dj είχαν @ρχιδι@ τώρα βγαίνει ο κάθε λογής πιτσιρικάς παίρνει ένα φορητό pc βγαίνει στην πιάτσα και το παίζει Jockey Σάββατο βράδυ για 35€ Εδώ το πιο μεγάλο μέρος των σταθμών εκεί έξω παίζουν λίστες λίγοι είναι οι ραδιοφωνικοί παραγωγοί γνωστές πλέον και αυτοί που αγαπούν τα Fm υπάρχουν και εξαιρέσεις Kosmos 93.6 επομενος βαλεται από παντού η φάση πως θα ακούσεις καιν ψαγμένες μουσικές….;
 

Μηνύματα
51
Reaction score
87
Για τον Κόσμο ΜΗΝ είσαι και πολύ σίγουρος. Αν ακούσεις όλη τη μέρα το πρόγραμμά του θα παρατηρήσεις ότι συγκεκριμένα άσματα επαναλαμβάνονται προκλητικά πολλές φορές.

Επιπλέον όποιος παραγωγός "δεν συνεμορφώθην προς τας υποδείξεις", φεύγει από το καθημερινό της prime ζώνης και πάει κάπου στο Σ/Κ (βλ. Ιωσήφ Βάγγερ, δικά του λόγια).

Πάντως πέρα από αυτές τις πρακτικές το Κόσμος και το Κόσμος Jazz είναι από τα καλά ραδιόφωνα (με την ευρεία έννοια, αφού ακούω από Θεσσαλονίκη δικτυακά).
 

papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.079
Reaction score
1.600
(με την ευρεία έννοια, αφού ακούω από Θεσσαλονίκη δικτυακά).
[/QUOTE]
Αφού είσαι από βόρεια και Rock Radio 104.7 αξίζει και με πολλούς παραγωγούς σκομη και μέσα στο Σαββατοκύριακο!
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Eίμαι λάτρης των FM κανενα spotify-και αυτό το αγαπάω αλλά για άλλους λόγους- δεν μπορεί να αντικαταστήσει έναν καλό παραγωγό και την έκπληξη ή το πετυχημένο σχόλιο που φέρνει μαζί του στην εκπομπή. Για μεν την κλασσική είναι μονόδρομος το Τρίτο προγραμμα 'εχει κάποιους εξαιρετικούς συνεργάτες που θα σε μυήσουνε στα μυστικά της αλλά και κάποιους που μυρίζουν δημοσιουπαλληλίκη από μακριά. Κάτι παρόμοιο συμβαίνει και στον ''Κόσμο 93.6'' .Και τα δύο κρατικά με ικανοποιητική ποιότητα. Από τους υπόλοιπους σταθμούς δεν έχω αρκετή εμπειρία ,εντύπωση θετική μου κάνανε πριν λίγα χρόνια κάποιοι παραγωγοί του ''Κόκκινου αριστερά κλπ'' αλλά και πόσο να αντέξει κανείς τα πολιτικά σχόλια και απόψεις αυτού του σταθμού !
Ολα παίζουν μέσω internet, και το 2ο και το 3ο και τα πάντα. Η ύπαρξη κάποιου ντε και καλά FM receiver, δεν έχει να κάνει με την ουσία και το περιεχόμενο της εκπομπής, αλλά με το μηχάνημα αυτό καθ'αυτό. Κάτι δηλαδή σαν να ακούς σήμερα από κασετόφωνο. Επομένως, κατά τη γνώμη μου πάντα, ή θα συζητάμε για την ουσία, η οποία είναι το ίδιο το ραδιόφωνο, οι ζωντανές παραγωγές κ.λ.π (που μπορούμε πλέον να τις ακούσουμε και μέσω internet οπουδήποτε στο κόσμο) ή θα συζητάμε πάλι για μηχανήματα.
 



Μηνύματα
142
Reaction score
52
Πέρα από το θέμα της συμπίεσης υπάρχει και το (σημαντικότερο) πρόβλημα ότι οι περισσότεροι παραγωγοί δεν έχουν τον παραμικρό ενδοιασμό να κόψουν ένα κομμάτι, στην αρχή, στο τέλος ή στη μέση του, για να πουν την παπάττζα τους. Εκεί τι να σου κάνει ένας καλός δέκτης.... Έχω έναν παραγωγό στο μυαλό μου, σε μουσικό σταθμό, που έχει το θράσος να επαναλαμβάνει σε κάθε εκπομπή του πως δεν μιλάει όταν η μουσική έχει κάτι περισσότερο να πει.... και συστηματικά κόβει κομμάτια όπου και όπως του 'ρθει....

Αν γνωρίζετε σταθμούς στην ευρύτερη Αθήνα που αποτελούν εξαιρέσεις, με ενδιαφέρει πολύ.
Δίκιο έχεις αλλά αν δες να ακούς και τον παραγωγό βάλε cd. Οι περισσότεροι ακούνε ράδιο για να νιώθουν ότι έχουν παρέα .
 

gid

Μηνύματα
7.318
Reaction score
8.541
Δίκιο έχεις αλλά αν δες να ακούς και τον παραγωγό βάλε cd. Οι περισσότεροι ακούνε ράδιο για να νιώθουν ότι έχουν παρέα .
Δηλαδή αν ο παραγωγός μιλάει μόνο ανάμεσα στα κομμάτια και όχι πάνω τους, δεν αισθάνεσαι πως έχεις παρέα;;;
 

Μηνύματα
142
Reaction score
52
Δηλαδή αν ο παραγωγός μιλάει μόνο ανάμεσα στα κομμάτια και όχι πάνω τους, δεν αισθάνεσαι πως έχεις παρέα;;;
Δηλαδή αν κάνει μια ώρα εκπομπή ( βγάλε τα διαλείμματα) πόσος χρόνος του μένει ? Κ εμένα με εκνευρίζει να μιλάμε πάνω στα κομμάτια αλλά το καταλαβαίνω όταν συμβαίνει .
 

Μηνύματα
51
Reaction score
87
Δεν είναι ιεροσυλία να ακούς Pink Floyd - Shine On You Crazy Diamond και να το κατακρεουργεί κάποιος? Μια χαρά μπορεί να μιλά πριν και μετά. Και στο τέλος, ας παίξει ένα τραγούδι λιγότερο, τί έγινε δηλαδή? Μερικοί έχουν πραγματική λογοδιάρροια πρωινιάτικα.
 

gid

Μηνύματα
7.318
Reaction score
8.541
Δηλαδή αν κάνει μια ώρα εκπομπή ( βγάλε τα διαλείμματα) πόσος χρόνος του μένει ? Κ εμένα με εκνευρίζει να μιλάμε πάνω στα κομμάτια αλλά το καταλαβαίνω όταν συμβαίνει .
Πόσος χρόνος του μένει; Αυτός ανάμεσα στα κομμάτια. Άν θέλει τόσο πολύ να ακούει τη φωνή του, ας βάζει μικρότερης διάρκειας κομμάτια τέλος πάντων, να έχει πιο πολλές ευκαιρίες. Τι να σου πω τώρα φίλε μου....
 


Μηνύματα
29
Reaction score
31
Δεν είμαι ειδικός οπότε θα σου πω την εμπειρία μου. Πριν πολλά χρόνια αγόρασα του Henry Kloss το Model One της Tivoli. Δεν ήξερα τι έπαιρνα, απλά μου αρέσει το ρετρό και νομίζω κάτι διάβασα τότε ότι η εταιρεία έχει κάτι να κάνει με την εφεύρεση του ραδιοφώνου. Σαν συσκευή την λες έπιπλο. Ξύλινη καμπίνα,λιτή όμορφη. Είναι FM/AM. Ο ήχος της στιβαρός και μεστός. Και βγαίνει από ένα μικρό ηχείο φαντάσου. Επίσης πιάνει αρκετούς ασθενείς στο σήμα σταθμούς απροσδόκητα καθαρά. Εμένα μου αρέσει για την απλότητά του και την ρετρό αισθητική του και τον πολύ καλό ήχο του. Ειδικά αν λάβεις υπόψη το μικρό του μέγεθος. Απ'ότι έχω δει κυκλοφορεί ένα νεότερο μοντέλο με την ίδια ονομασία στο Skroutz που έχει και Bluetooth συνδεσιμότητα και δεν ξέρω τι άλλο έξτρα. Κοστίζει 209€. Θα το έψαχνα στην θέση σου. Σαν ήχος μου φαίνεται πολύ καλός. Σε στιγμές απομόνωσης μπορείς να απολαύσεις ακροάσεις.
 

Μηνύματα
51
Reaction score
87
To Tivoli είναι οπτικά ένα χάρμα, ακουστικά ο ήχος αρκετά χρωματισμένος (σαν να έχει loudness ενεργό διπλά) αλλά δεν το λες δυσάρεστο.

Ηχητικά ακούγεται καλά και δυνατά με αρκετό μπάσο για το μέγεθός του.

Ωστόσο, από την προσωπική μου εμπειρία με το Model Two, θα έλεγα ότι είναι υπερτιμημένο και επίσης ότι πάσχει από μεγάλη ευασθησία στη σκόνη, τόσο για το volume όσο και για τον συντονισμό. Αν δεν βαριέσαι κάθε δυο μέρες κάνεις βίαια δεξιά αριστερά και τα δύο κουμπιά για να απομακρύνεις την σκόνη. Αλλιώς πας για αλλαγή μεταβλητού πυκνωτή και ποτενσιομέτρου για να ησυχάσεις!

Από την λήψη των FM δεν έχω παράπονο αλλά δεν είναι και η κορυφή της ευσισθησίας. AM δεν ακούω, εξάλλου οι (κρατικοί) σταθμοί των Μεσαίων έπαψαν να εκπέμπουν Θεσσαλονίκη.
 

Μηνύματα
202
Reaction score
252
Μαλλον δεν ειναι το σωστό μέρος να το ρωτήσω εδω, αλλα μετα αφου μου πρότεινε ενας κύριος να ακούσω το πρόγραμμα του Γιάννη Πετρίδη στο Πρώτο πρόγραμμα, το απολάμβανω πολύ και σήμερα εμαθα αφού ειπε στον αέρα οτι όλα που παίζει ειναι φυσικά δηλαδή CD η Βινύλια, (εκτός απο τα ολοκαίνουργια άλμουμ που είναι streaming) και μου ηρθε εντελώς ως έκπληξη, δεν το εχω δει πουθενά αλλου να γίνεται, και ήθελα να ρωτησω, ξέρει κανείς τι μηχανήματα έχουν και κάνουν την αναπαραγωγή; Και σε περίπτωση του πικάπ τι τεχνικές χρησιμοποιούν για παίρνουν εντελώς αθόρυβα βυνιλια σαν CD? Ευχαριστώ αμα κάποιος ξέρει θα το βρω ακραίος ενδιαφέρον
 

Μηνύματα
51
Reaction score
87
Δεν υπάρχουν αθόρυβα βινύλια. Επιπλέον αν άκουσες σήμερα την εκπομπή του Πετρίδη, γύρω στις 4.30 αυτό που έπαιζε ήταν από βινύλιο με πολλά click. Πάντως είναι από τους λίγους παραγωγούς που χρησιμοποιούν την δισκοθήκη τους για τις εκπομπές και πολύ το χαίρομαι. Για καλύτερη ακρόαση στο www.ertecho.gr
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Μαλλον δεν ειναι το σωστό μέρος να το ρωτήσω εδω, αλλα μετα αφου μου πρότεινε ενας κύριος να ακούσω το πρόγραμμα του Γιάννη Πετρίδη στο Πρώτο πρόγραμμα, το απολάμβανω πολύ και σήμερα εμαθα αφού ειπε στον αέρα οτι όλα που παίζει ειναι φυσικά δηλαδή CD η Βινύλια, (εκτός απο τα ολοκαίνουργια άλμουμ που είναι streaming) και μου ηρθε εντελώς ως έκπληξη, δεν το εχω δει πουθενά αλλου να γίνεται, και ήθελα να ρωτησω, ξέρει κανείς τι μηχανήματα έχουν και κάνουν την αναπαραγωγή; Και σε περίπτωση του πικάπ τι τεχνικές χρησιμοποιούν για παίρνουν εντελώς αθόρυβα βυνιλια σαν CD? Ευχαριστώ αμα κάποιος ξέρει θα το βρω ακραίος ενδιαφέρον
Το τρίτο πρόγραμμα να δεις πόσα βινύλια βάζει στην κλασική.
 

Μηνύματα
202
Reaction score
252
Δεν υπάρχουν αθόρυβα βινύλια. Επιπλέον αν άκουσες σήμερα την εκπομπή του Πετρίδη, γύρω στις 4.30 αυτό που έπαιζε ήταν από βινύλιο με πολλά click. Πάντως είναι από τους λίγους παραγωγούς που χρησιμοποιούν την δισκοθήκη τους για τις εκπομπές και πολύ το χαίρομαι. Για καλύτερη ακρόαση στο www.ertecho.gr
Ναι, εκεί εξήγησε οτι ολα ειναι φυσικά αν θυμάμαι καλά
Οπότε ξέρει κανείς τιποτα για αυτό που είπα έχει δει κανείς πουθενά κάποιο αλλο να μιλάει για αυτο; Ειδα πρίν 2 βδομάδες 3 εναν κύριο στο facebook να λεει οτι η ερτ πέταξε κάτι EMT πικαπ στον σκουπίδιαρη αλλα μου φάνηκε παράξενο και δέν νομίζω οτι αληθεύει, τα πικαπ που έχουν ακομα ειναι EMT?
 

TGD

Μηνύματα
6.985
Reaction score
7.073
Όλα τα καλά παλιά στούντιο ΕΜΤ είχαν. Αν δεν κάνω λάθος πικάπ φτιάχνουν ακόμα, όχι όμως κεφαλές.
 

Μηνύματα
202
Reaction score
252
Ρωταω γιατί
Όλα τα καλά παλιά στούντιο ΕΜΤ είχαν. Αν δεν κάνω λάθος πικάπ φτιάχνουν ακόμα, όχι όμως κεφαλές.
Κεφαλές φτιάχνουν ακομα αρκετες αλλα ειναι μια περιουσία, πικαπ έχουν μονο ενα αλλα δεν ξερω αν ειναι στο λεβελ των παλιών
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.284
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top