Gefen wireless for HDMI. Το ασύρματο HDMI είναι εδώ…

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Gefen wireless for HDMI. Το ασύρματο HDMI είναι εδώ…



offtopic
Μα ειναι χρωμα χωρου βιντεοπροβολης αυτο?:121:
 

Μηνύματα
6.785
Reaction score
152
Απάντηση: Gefen wireless for HDMI. Το ασύρματο HDMI είναι εδώ…

οχι.κρεβατοκαμαρας.
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Gefen wireless for HDMI. Το ασύρματο HDMI είναι εδώ…



offtopic
Μα ειναι χρωμα χωρου βιντεοπροβολης αυτο?:121:

Σκαφάτε, έτσι και τολμήσω να κάνω καμιά "τανζανιά" στη κρεβατοκάμαρα, το έτερον ήμισυ απλά θα με πετάξει έξω από το σπίτι, ήδη το μάτι της έχει γυαλίσει επικίνδυνα με όλα αυτά που έχω κάνει στο σαλόνι! :137:

Η μήπως έχεις καμιά αμφιβολία ότι αν ζούσα μόνος μου, τόσο το σαλόνι όσο και η κρεβατοκάμαρα θα ήταν τα απόλυτα bat cave;!

Κανονικά φέρετρα θα θύμιζαν!...:204:
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.609
Reaction score
94.506
Απάντηση: Gefen wireless for HDMI. Το ασύρματο HDMI είναι εδώ…

Μα ειναι χρωμα χωρου βιντεοπροβολης αυτο?:121:
Παραλίγο να την βάψει ασημί:138:

Πάντως Παναγιώτη μπορείς να την ψήσεις. Πες της για το χρώμα βυσσινί.

Πιστεύω θα της αρέσει:126:
 

Μηνύματα
2.322
Reaction score
363
Απάντηση: Gefen wireless for HDMI. Το ασύρματο HDMI είναι εδώ…

Στην κρεβατοκάμαρα τουλάχιστον πάνε τα σκούρα χρώματα.:126:
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.218
Reaction score
27.781
Απάντηση: Gefen wireless for HDMI. Το ασύρματο HDMI είναι εδώ…

Στην κρεβατοκάμαρα τουλάχιστον πάνε τα σκούρα χρώματα.:126:
Συμφωνώ απόλυτα.
Μια κρεβατοκάμαρα έχει άλλη θαλπωρή με σκούρα χρώματα και κυρίως αν κυριαρχεί το χρώμα ξύλου στον χώρο.
Από κει και πέρα το βυσσινί, το κερασί, το σκατί, το παπαγαλί, το ποντικί είναι χρώματα που ταιριάζουν.
Και κάνεις και καλύτερη την προβολή.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.609
Reaction score
94.506
Απάντηση: Gefen wireless for HDMI. Το ασύρματο HDMI είναι εδώ…

Ωραία, χαλάσαμε το τέστ του Βογιατζάκη!

Ο Ανδρέας φταίει, αυτός ξεκίνησε τα off topic.:138:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Gefen wireless for HDMI. Το ασύρματο HDMI είναι εδώ…

Ωραία, χαλάσαμε το τέστ του Βογιατζάκη!

Ο Ανδρέας φταίει, αυτός ξεκίνησε τα off topic.:138:

Μην ανησυχείς Ζορζ, γράφτε άφοβα και δεν έχετε χαλάσει απολύτως τίποτα. Η άποψή μου είναι γνωστή και έχει εκφραστεί πολλές φορές: κάθε θέμα πρέπει να αφήνεται να πηγαίνει εκεί που το οδηγούν τα μέλη με τα μηνύματά τους.

Για μένα η έννοια off topic απλά δεν υπάρχει, αλλά αυτό δεν είναι παρά η ταπεινή μου άποψη, το κάθε δημόσιο φόρουμ πρέπει να λειτουργεί κάτω από τους κανόνες που επιβάλλει η συντονιστική του ομάδα.

Επίσης, δεν βλέπω να συμμετέχετε και πολύ στο θέμα μέχρι στιγμής. Τόσα πράγματα έχουν γραφτεί, δεν έχετε απορίες; Σε άλλα θέματα η γλώσσα σας είναι ασυγκράτητη... :137:

Τώρα βέβαια για τον ιδρυτή, άστα να πάνε στο διάολο, ο Σκαφάτος δεν θα μπορούσε να συντονίσει ούτε αμόλυντες κορασίδες του Παρθεναγωγείου Αθηνών τη δεκαετία του 60!!! :204:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Ας πάμε στο τρίτο μέρος της παρουσίασης...

Ας δούμε τώρα κάποια άλλα ενδιαφέροντα χαρακτηριστικά του Gefen wireless for HDMI. Και πρώτα από όλα…

Unicast και Broadcast…
Στα manual του Gefen wireless for HDMI αναφέρεται ότι θα κυκλοφορήσουν δύο εκδόσεις: η Unicast που δοκιμάζουμε εδώ και στην οποία έχουμε έναν πομπό και έναν δέκτη, και η Broadcast στην οποία έχουμε πάλι έναν πομπό αλλά έχουμε τη δυνατότητα για πολλαπλούς δέκτες (μέχρι πέντε). Στην ουσία το Unicast και το Broadcast δεν είναι τίποτε άλλο από δύο διαφορετικά mode λειτουργίας.

Η έκδοση που δοκιμάζουμε εδώ, έχει τη δυνατότητα να λειτουργήσει μόνο στο mode Unicast, δηλαδή ένας πομπός και ένας δέκτης. Σύμφωνα με τα λεγόμενα της Gefen, υπάρχει μια ειδοποιός διαφορά ανάμεσα στα δύο mode: στο Unicast ο πομπός και ο δέκτης είναι συμβατοί με το πρωτόκολλο HDCP, αυτό μάλιστα το έχουμε ήδη διαπιστώσει εφόσον παρακολουθήσαμε υλικό υψηλής ευκρίνειας από original δισκάκια. Στο mode Broadcast όμως, ο πομπός και οι μέχρι πέντε δέκτες δεν είναι πλέον συμβατοί με το πρωτόκολλο HDCP, με τις γνωστές συνέπειες.



Θα μου πείτε τώρα ότι, τα καλά τα παλικάρια γνωρίζουν και άλλα μονοπάτια, πάντως για τον μέσο καταναλωτή που θέλει ένα σύστημα plug and play χωρίς πολλές σκοτούρες, η έλλειψη της υποστήριξης HDCP θα αποτελέσει σοβαρό πρόβλημα. Μέχρι στιγμής δεν έχουμε καμία πληροφόρηση για το εάν και πότε θα κυκλοφορήσει η έκδοση με τη δυνατότητα λειτουργίας στο mode Broadcast.

Όλα αυτά αναφέρονται στα εγχειρίδια του Gefen wireless for HDMI και δεν γνωρίζω κατά πόσο θα ανταποκρίνονται στη πραγματικότητα. Όπως θα διαπιστώσετε παρακάτω, η τεκμηρίωση του Gefen wireless for HDMI στην συσκευασία και στα συνοδευτικά εγχειρίδια περιλαμβάνει τόσα πολλά και τραγικά λάθη, που είναι πράγματι για να απορεί κανείς! :121:

Π.χ., στην έκδοση που δοκιμάζουμε εμείς, στις φωτογραφίες του manual απεικονίζεται ο πομπός να διαθέτει έναν διακόπτη, από τον οποίο μπορεί να επιλέξει ο χρήστης το mode λειτουργίας, δηλαδή το Unicast ή το Broadcast. Τέτοιος διακόπτης δεν υπάρχει φυσικά στις δικές μας συσκευές, όπως άλλωστε έχετε διαπιστώσει κι εσείς από τις φωτό. Σιγά το λάθος θα μου πείτε τώρα, αυτά συμβαίνουν και στα καλύτερα σπίτια! Θα συμφωνούσα μαζί σας, εάν ήταν αυτό το μοναδικό λάθος στα τεχνικά χαρακτηριστικά του Gefen wireless for HDMI. Διαβάστε παρακάτω και θα εκπλαγείτε πραγματικά! :111:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Gefen wireless for HDMI. Το ασύρματο HDMI είναι εδώ…

Ο λαβύρινθος των υποστηριζόμενων αναλύσεων…
Ίσως το πιο σημαντικό τεχνικό χαρακτηριστικό σε συσκευές όπως το Gefen wireless for HDMI είναι οι υποστηριζόμενες αναλύσεις. Από τη στιγμή που έγινε φανερό τόσο για το Gefen όσο και για τον ανταγωνισμό του, ότι δεν υποστηρίζεται όλο το φάσμα των αναλύσεων όπως γίνεται με τα κοινά καλώδια HDMI, είναι ηλίου φαεινότερο ότι τη βαρύνουσα σημασία για τον τελικό καταναλωτή έχει το ποιες ακριβώς αναλύσεις υποστηρίζει το ασύρματο HDMI που πρόκειται να επιλέξει.

Π.χ., αν κάποιος ήθελε να οδηγήσει μια LCD τηλεόραση ή μόνιτορ με φυσική ανάλυση 1366x768 με κάποιο ασύρματο HDMI, είναι ευνόητο ότι δεν θα διάλεγε το Gefen wireless for HDMI, μια και δεν υποστηρίζει αυτή την ανάλυση. Εφόσον, από ότι φαίνεται, κανένα ασύρματο HDMI δεν υποστηρίζει αυτή τη στιγμή τουλάχιστον τη συγκεκριμένη ανάλυση, ο καταναλωτής αυτός απλά θα έπρεπε να περιμένει μέχρι να κυκλοφορήσει κάποιο προϊόν που να την υποστηρίζει.

Όταν μίλησα στο τηλέφωνο με τον Βάγγο και τον Σκαφάτο για να αναλάβω την παρουσίαση του Gefen wireless for HDMI, ο Βάγγος μου είχε πει: “Παναγιώτη, το Gefen wireless for HDMI, δεν υποστηρίζει 1080p/50 ή 60Hz. Πάει μόνο μέχρι 1080p/24Hz”.

Είχα απορήσει τότε, αλλά τι να κάνουμε σκέφτηκα, μέχρι εκεί ανεβαίνει το Gefen. Διαβάζοντας μάλιστα τα reviews του cnet.com, για το Gefen και τον ανταγωνισμό του, κατάλαβα ότι προφανώς υπήρχαν τεχνικές δυσκολίες στην υποστήριξη του 1080p, άλλωστε το Gefen ήταν το πρώτο εμπορικό προϊόν που κατάφερε να τα υποστηρίξει.

Όταν όμως έφερα την κούτα του Gefen wireless for HDMI στο σπίτι και πριν ακόμα την ανοίξω, διάβασα τις υποστηριζόμενες αναλύσεις στο εξωτερικό μέρος και διαπίστωσα έκπληκτος ότι δεν υποστηρίζονται ούτε τα 576i/p!!! :111: Αυτό πια μου φάνηκε πολύ περίεργο, αλλά τόσο στο εξωτερικό κουτί, όσο και στο manual η Gefen ήταν κατηγορηματική: υποστηριζόμενες αναλύσεις 640x480, 480i/p, 720p, 1080i και 1080p/24Hz. ΤΕΛΟΣ!!!





Μα καλά σκέφτηκα, ένα προϊόν που έχει τις απαραίτητες πιστοποιήσεις για την ευρωπαϊκή αγορά, είναι δυνατόν να μην υποστηρίζει την ανάλυση του PAL dvd;! Μου έκανε τόσο μεγάλη εντύπωση αυτό, που πήρα αμέσως τον Νίκο (Nix) τηλέφωνο και το τι θάψιμο έπεσε για την Gefen δεν περιγράφεται! Αργότερα βεβαίως, όλο αυτό το θάψιμο αναγκάστηκα να το καταπιώ! :137:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Gefen wireless for HDMI. Το ασύρματο HDMI είναι εδώ…

Τα χαμένα 576i/p. Αμ έλα ντε που δεν είναι χαμένα…
Νομίζω ότι γίνεται εύκολα κατανοητό το τι θα σήμαινε να μην υποστηρίζονται τα 576i/p για έναν άρρωστο εραστή της εικόνας.

Πρώτο παράδειγμα: κάποιος έχει τον Sony VPL80 ως προβολέα, ο οποίος δεν φημίζεται για την ποιότητα του αποπλέκτη του και διαθέτει επίσης και ένα καλό Blu-ray ή dvd player που έχει διαπιστώσει ότι κάνει καλύτερη απόπλεξη από τον Sony. Για να δει απλά PAL dvd μέσω του Gefen wireless for HDMI στον Sony, από τη στιγμή που δεν υποστηρίζονται τα 576i/p αλλά και τα 1080p/50-60Hz, δεν έχει καμία άλλη επιλογή πέραν του 1080i και να αφήσει στον Sony να κάνει την απόπλεξη. Τα 720p λογικά θα ήταν ακόμα χειρότερα, λόγω του διπλού upscaling που θα έπρεπε να συντελεστεί, το πρώτο από το player και το δεύτερο από τον προβολέα.

Δεύτερο παράδειγμα στην αντίθετη κατεύθυνση αυτή τη φορά: κάποιος διαθέτει τον Marantz VP11S2 που είναι εξοπλισμένος κατά γενική ομολογία, με την αφρόκρεμα της σημερινής τεχνολογίας όσον αφορά το upscaling και την απόπλεξη. Όταν θα θέλει να δει απλά PAL dvd στον Marantz, είναι απολύτως λογικό ότι θα θέλει να δώσει 576i ανάλυση στο οποιοδήποτε player του, αφήνοντας τον προβολέα να κάνει όλη την βρώμικη δουλειά, δηλαδή upscaling και απόπλεξη. Άντε στη χειρότερη περίπτωση να δώσει 576p, αν το player δεν μπορεί να δώσει 576i.

Ξεχάστε όμως φίλοι μου όλα τα παραπάνω, μια και το Gefen wireless for HDMI υποστηρίζει κανονικότατα τα 576p τουλάχιστον! Στις δοκιμές μου στον BenQ 8700, σκέφτηκα απλά να δοκιμάσω να δώσω 576p στο Toshiba E1. Προηγουμένως, είχα δοκιμάσει πολλές φορές να δώσω 1024x768 και 1366x768 με το MonCaso και είχα ήδη διαπιστώσει ότι δεν υποστηριζόντουσαν, όπως σωστά υποστήριζε η Gefen. Τα μεν 1024x768 δεν έχουν καθόλου εικόνα, ενώ τα 1366x768 έφερναν μεν μια θαμπή και εντελώς παραμορφωμένη χρωματικά εικόνα γεμάτη τεχνουργήματα, που δεν βλεπόταν με τίποτα.

Σε πλήρη αντίθεση όμως φίλοι μου, τα 576p είχαν μια χαρά εικόνα, όπως ακριβώς και οι υπόλοιπες υποστηριζόμενες αναλύσεις στο Gefen wireless for HDMI. Δείτε τις παρακάτω φωτό. Εδώ μπορείτε να δείτε στην οθόνη την επιλεγμένη ανάλυση 576p από τα μενού του Toshiba E1.





Και για να μην έχετε την παραμικρή αμφιβολία, δείτε και το info του BenQ 8700, τη στιγμή που δέχεται την ανάλυση, με το Toshiba E1 να παίζει PAL dvd.




Φτου, φτου, φτου, μακριά από μένα, έχω αναφέρει ήδη τόσες πολλές φορές τη φράση PAL dvd, που κοντεύω να βγάλω σπυράκια! :137:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Gefen wireless for HDMI. Το ασύρματο HDMI είναι εδώ…

Τα χαμένα 1080p/50-60Hz. Αμ έλα ντε, που ούτε αυτά είναι χαμένα!...
Όλοι οι περιορισμοί που σας ανέφερα παραπάνω για τα 576p με συγκεκριμένα παραδείγματα, ισχύουν φυσικά και για τα 1080p/50-60Hz. Απλό παράδειγμα: Κάποιος διαθέτει ένα πολύ καλό dvd ή Blu-ray player και θέλει να δώσει 1080p/50Hz όταν παίζει PAL dvd.

Για να μην αναφερθούμε καθόλου σε ειδικές περιπτώσεις προβολέων, όπως είναι ο δικός μου Sharp 21000, που δέχεται μεν 1080p/24Hz, αλλά δεν τα προτιμά καθόλου. Ο προβολέας παίζει πολύ καλύτερα στα 1080p/60Hz, ανάλυση που του δίνω κι εγώ με το HTPC από τη δεύτερη μέρα και μετά, μόνο την πρώτη μέρα του έδωσα 1080p/24Hz.

Διαβάζοντας το review του cnet.com για την αμερικάνικη έκδοση του Gefen wireless for HDMI, στο οποίο είναι κατηγορηματικοί ότι το ταβάνι των αναλύσεων είναι τα 1080p/24Hz, δεν δοκίμασα καθόλου τα 1080p/50-60Hz στον Sharp. Κάτι μέσα μου όμως με έτρωγε. Βρε λες; σκεφτόμουν. :121:

Αφού είχα αφήσει την τελευταία δοκιμή για τα 1080p/24Hz να γίνει στον Sony VPL80 στη PSA, μια και ήθελα να τσεκάρω και ένα “θεματάκι” στην εικόνα του Gefen wireless for HDMI που είχα εντοπίσει στα δικά μου setup, σκέφτηκα ότι θα μπορούσα να κάνω εκεί μια δοκιμή στα 1080p/50-60Hz. Όσο κουφό κι αν σας φαίνεται φίλοι μου, με πηγή το Dune media player της PSA, ο Sony VPL80 κλείδωσε κανονικότατα τόσο στα 1080p/50Hz όσο και στα 1080p/60Hz με το Gefen wireless for HDMI!!! :111: Η εικόνα φαινόταν άψογη, απλά είχαμε πολλά χαμένα καρέ στην κίνηση στα 1080p/60Hz, πιθανολογώ επειδή ήταν ενεργοποιημένο το Motionflow στον Sony. Στα 1080p/50Hz τα χαμένα καρέ ήταν ελάχιστα, απλά η κίνηση δεν ήταν η γνωστή βελούδινη που όλοι μας έχουμε θαυμάσει στον Sony VPL80.

Τις επόμενες μέρες θα το σιγουρέψουμε, αλλά η απόλυτη πεποίθησή μου είναι ότι τα 1080p/50-60Hz υποστηρίζονται άψογα από το Gefen wireless for HDMI, σε πλήρη αντίθεση με όσα ισχυρίζεται η ίδια η εταιρεία! Λες και η Gefen προσπαθεί να βγάλει τα μάτια της με τα ίδια της τα χέρια… :142:

Τέλος, να ζητήσω την κατανόησή σας και την υπομονή σας, μια και άφησα τις εντυπώσεις θέασης από το Gefen wireless for HDMI, για το τέταρτο και τελευταίο μέρος της παρουσίασης… :120:
 

Βαγγέλης Λάμπρου

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.695
Reaction score
277
Απάντηση: Gefen wireless for HDMI. Το ασύρματο HDMI είναι εδώ…

Καταρχήν συγχαρητήρια Παναγιώτη για την τόσο τεκμηριωμένη ανάλυση που κοσμεί το χώρο μας. Δεν σου έκρυψα τηλεφωνικώς λίγες μέρες πριν οτι μου έλειπαν τα σεντόνια σου! Και να τα πάλι!

Τα περιοδικά του χώρου Πάνου, θα περάσουν ΠΟΛΛΑ χρόνια για να κάνουν μια τόσο δυνατή κάλυψη προιόντος τονίζοντας όλα τα θετικά ή αρνητικά, ακόμη μέχρι και για τον υφιστάμενο ανταγωνισμό, πληροφορώντας το κοινό τους με τόση επιμέλεια.

Να προσθέσω κάτι σχετικά με τις αναλύσεις:
Το 576i/p 50hz όπως γνωρίζουμε καλά οι περισσότεροι έχει εφαρμογή μόνο στα Ευρωπαικά standard με την αντίστοιχη αγορά. Αυτό έχει ως συνέπεια ιδαίτερα στο παρελθόν σε πολλές εγγραφές προδιαγραφών προιόντων οι μηχανικοί απλά να μην αναφέρουν τις συγκεκριμένες αναλύσεις. Συνήθως έγραφαν το NTSC 480i/p για τα SD σήματα.

Ωσ σήμα βέβαια το 576i/p δεν έχει ιδαίτερες απαιτήσεις και μου φαίνεται πολύ λογικό να το απεικονίζει. Εσύ βέβαια πολύ καλά έκανες και το τεστάρησες εξονυχιστικά γιατι στην Ευρώπη έχει μεγάλη σημασία.

Τώρα άλλα σήματα όπως το 1366x768p/50~60 που επισημαίνεις, έχουν ανεβασμένο bandwidth (είναι αρκετα υψηλότερα του 720p/50~60) και μάλλον η συσκευή δεν θα έχει τη δυνατότητα υποστήριξης.

Βέβαια δεν είναι και τόσο κοινό να βρεθείς να "στέλνεις" τέτοιο σήμα σε μια τηλέοραση. Θα πρέπει να έχει κάποιος μια TV με ανάλυση 1366x768 και να την τροφοδοιτεί αντίστοιχα με τέτοιο σήμα είτε με H/Y είτε με εξωτερικό Scaler.
Κοιτώντας και απο την εμπορική του διάσταση το θέμα, σήμερα με το FullHD ακόμη και στις 32~40" τηλεοράσεις με 600€ και ίσως και πιο κάτω (γιατί για τους προβολείς...πού ο λόγος για 1366x768) νομιζω οτι δεν υπάρχει τέτοια αγορά και αν υπάρχει, έστω και ελλάχιστη, δεν πιστεύω οτι θα δώσει 1000€ για το wireless αλλά θα αλλάξει πρώτα τη TV του σε Full HD. Γιατι με το DVDp ή BD player με τα συνήθη σήματα 576/720/1080 δεν τίθεται λόγος. Το σήμα "ταξιδεύει" κανονικότατα

Πιστεύω οτι η Gefen κατασκεύασε τη συγκεκριμένη συσκευή για να καλύψει ένα μεγάλο κομμάτι της αγοράς που αδυνατεί να μεταδώσει ψηφιακό σήμα με οποιοδήποτε καλώδιο και θέλει να στείλει ασύρματα το σήμα με κάποιους απο τους ακόλουθους τρόπους:

1. Με SD 480/576 σήμα απο κάποιο δορυφορικό δέκτη, παιχνιδοκονσόλα ή DVDp
2. Με σήμα HD Ready 720, πάλι όπως τα άνω
3. Με σήμα 1080i τροφοδοτώντας ατόφιο το σήμα απο κάποιο High Definition δορυφορικό δέκτη όπως το Sky HD+ ή κάποιο DVDp που κάνει upscaling, ή μια κανούργιας τεχνολογίας παιχνιδοκονσόλα PS3 XBOX κλπ.
4. Με σήμα 1080p/24 απο BD, για να έχει τη δυνατότητα ο χρήστης να απολαύσει το BluRay όπως είναι γραμμένο ακριβώς το σήμα στο δισκάκι.

Τα 1080p/50~60 έχουν ουσία και διορθώστε με αν κάνω λάθος, με σήμα που τροφοδοτείται ο προβολέας ή η τηλεόραση από κάποιον Η/Υ οπότε και σαν υλικό φυσικολογικά δεν θα έχει τη πληθώρα εφαρμογών όπως το 1080i και 1080p/24 που καλύπτονται.

Να τονίσω οτι μετα απο συνεχιζόμενες δοκιμές που κάναμε με τον Ανδρέα στο 1080p/50, απορώντας και εμείς οι ίδιοι για ποιό λόγο δεν αναγραφόταν στις υποστηριζόμενες αναλύσεις αφού μεταφερόταν κανονικότατα στο προβολέα, άρχισαν με το πέρας περίπου 1,5 ώρας δοκιμής επαναλαμβανόμενα σπασίματα στη κίνηση και στιγμιαία ξεκλείδωματα!

Σημειώστε μάλιστα οτι η απόσταση που χώριζε πομπό και δέκτη οταν κλείδωνε επιτυχώς στα 1080p/50 ήταν 3~4 μέτρα, ιδαίτερα μικρή δηλαδή, οπότε θα συνηγορίσω με τη μητρική εταιρία οτι το Gefen wireless for HDMI δεν θα δουλέψει σε αναλύσεις ανώτερες του 1080p/24.

Και πάλι συγχαρητήρια Πάνο!

Αλήθεια ποια ήταν η μέγιστη απόσταση που έφτασες να χωρίζεται πομπός και δέκτης με ή χωρίς εμπόδια;
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Gefen wireless for HDMI. Το ασύρματο HDMI είναι εδώ…

α. Να τονίσω οτι μετα απο συνεχιζόμενες δοκιμές που κάναμε με τον Ανδρέα στο 1080p/50, απορώντας και εμείς οι ίδιοι για ποιό λόγο δεν αναγραφόταν στις υποστηριζόμενες αναλύσεις αφού μεταφερόταν κανονικότατα στο προβολέα, άρχισαν με το πέρας περίπου 1,5 ώρας δοκιμής επαναλαμβανόμενα σπασίματα στη κίνηση και στιγμιαία ξεκλείδωματα!


β. Αλήθεια ποια ήταν η μέγιστη απόσταση που έφτασες να χωρίζεται πομπός και δέκτης με ή χωρίς εμπόδια;

α. Θέλει όντως ψάξιμο Βάγγο, ειδικά όσον αφορά τα 1080p/50Hz, για όσους διαθέτουν πολύ καλά players με ποιοτικό upscaling και απόπλεξη και βλέπουν ακόμα πολλά PAL dvd.

β. Η πιο extreme κατάσταση στην οποία κατάφερα να έχω άψογο κλείδωμα, ήταν με τον πομπό πάνω στο Toshiba E1 και τα μηχανήματα τοποθετημένα στον διάδρομο του σπιτιού μου. Ο δέκτης τοποθετημένος στον BenQ 8700 μέσα στη κρεβατοκάμαρα. Απόσταση ανάμεσα στον πομπό και τον δέκτη περίπου έξι μέτρα, χωρίς οπτική επαφή μεταξύ τους και με την πόρτα της κρεβατοκάμαρας κλειστή!

Πιθανολογώ ότι αυτές οι συνθήκες θα ισοδυναμούσαν με μια απόσταση τουλάχιστον 10 μέτρων ή και μεγαλύτερη, αν ο πομπός και ο δέκτης είχαν καθαρή οπτική επαφή μεταξύ τους.

Καταλαβαίνετε φαντάζομαι όλοι σας, ότι είναι πολύ δύσκολο να τεσταριστούν σε πραγματικές συνθήκες τόσο μεγάλες αποστάσεις σε ευθεία γραμμή, μέσα σε νορμάλ διαμερίσματα. :121:
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Gefen wireless for HDMI. Το ασύρματο HDMI είναι εδώ…

Τέλος, να ζητήσω την κατανόησή σας και την υπομονή σας, μια και άφησα τις εντυπώσεις θέασης από το Gefen wireless for HDMI, για το τέταρτο και τελευταίο μέρος της παρουσίασης… :120:
Πω, πω!
Ημουνα νιος και γερασα.
Μα ποιος τους εχει διδαξει αυτες τις τεχνικες, ηθελα να ξερω:121:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Gefen wireless for HDMI. Το ασύρματο HDMI είναι εδώ…

Πω, πω!
Ημουνα νιος και γερασα.
Μα ποιος τους εχει διδαξει αυτες τις τεχνικες, ηθελα να ξερω:121:

Πρέπει πάντως να παραδεχτώ ότι είχες δίκιο στο ότι έπρεπε να γίνει τμηματικά η παρουσίαση του Gefen wireless for HDMI.

Αν έμπαιναν όλα αυτά τα σεντόνια συγκεντρωμένα όλα μαζί και ταυτόχρονα, όπως σκεφτόμουν εγώ, θα ήταν φοβερά κουραστικό, πιστεύω ότι κανένας δεν θα καθόταν να διαβάσει το θέμα... :603:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Πάμε λοιπόν για το τέταρτο μέρος...

Ασύρματο HDMI σε πραγματικό χρόνο…
Ένα άλλο πολύ ενδιαφέρον χαρακτηριστικό του Gefen wireless for HDMI, είναι ότι μπορεί να μεταφέρει σε πραγματικό χρόνο την εικόνα και τον ήχο, ή, όπως υποστηρίζει η Gefen: real time audio-video.

Σύμφωνα με το review του cnet.com στην αμερικάνικη έκδοση του Gefen wireless for HDMI, η Gefen χρησιμοποίησε μια τεχνολογία που ονομάζεται Ultra Wideband και η οποία αναπτύχθηκε από την εταιρεία TΖero. Σύμφωνα με τα λεγόμενα της TZero, η τεχνολογία Ultra Wideband είναι ανώτερη από ανταγωνιστικές τεχνολογίες ασύρματου HDMI, επειδή είναι περισσότερο σταθερή και επηρεάζεται λιγότερο από άλλα ασύρματα δίκτυα. Σύμφωνα επίσης με τα λεγόμενα της TZero, στην αμερικάνικη έκδοση του Gefen wireless for HDMI, χρησιμοποιείται η έκδοση 1.0 του Ultra Wideband.

Ένα πολύ ενδιαφέρον σημείο βρίσκεται ακριβώς εδώ. Στην αμερικάνικη έκδοση του Gefen wireless for HDMI, έχουμε τις κεραίες τοποθετημένες εξωτερικά τόσο στον πομπό όσο και στον δέκτη και ονομαστική μάξιμουμ εμβέλεια 10 μέτρα. Αντίθετα, στην ευρωπαϊκή έκδοση, οι εξωτερικές κεραίες έχουν εξαφανιστεί από τις συσκευές, παρόλα αυτά έχουμε τριπλασιασμό της ονομαστικής μάξιμουμ εμβέλειας στα 30 μέτρα. Μήπως άραγε αυτό σημαίνει, ότι έχουμε μια διαφορετική έκδοση της τεχνολογίας Ultra Wideband στην ευρωπαϊκή έκδοση; Δυστυχώς δεν έχω να σας δώσω καμία απάντηση σε αυτό το ερώτημα. :121:


Όποια έκδοση της τεχνολογίας Ultra Wideband και αν χρησιμοποιείται πάντως, η λογική λέει ότι χρησιμοποιείται κάποιος μη απωλεστικός αλγόριθμος συμπίεσης για τη μεταφορά των δεδομένων τόσο της εικόνας και του ήχου. Κατά τη ταπεινή μου άποψη, και μόνο ο ισχυρισμός ότι αυτός ο τεράστιος όγκος δεδομένων μεταφέρεται ασύρματα σε πραγματικό χρόνο, χωρίς καμία δηλαδή χρονική απώλεια, είναι αξιοθαύμαστος, πόσο μάλλον και εάν επαληθευόταν και στη πράξη!

Έτσι λοιπόν, για να επαληθεύσω ή όχι τον ισχυρισμό της Gefen, έστησα το ακόλουθο setup: μετέφερα το Toshiba E1 μαζί με τον πομπό στο έπιπλο της τηλεόρασης στην κρεβατοκάμαρα. Συνέδεσα τις αναλογικές στερεοφωνικές εξόδου ήχου του Toshiba Ε1 με τις αναλογικές εισόδους του μικρού στερεοφωνικού ενισχυτή της Trust και από εκεί, κατευθείαν στο ζευγάρι ηχείων της Trust που χρησιμοποιώ για ήχο στην κρεβατοκάμαρα. Αυτά όσον αφορά τον ήχο.

Στην εικόνα, η HDMI έξοδος του Toshiba συνδεδεμένη κανονικά με τον πομπό του Gefen wireless for HDMI που ήταν τοποθετημένος και αυτός στο έπιπλο της τηλεόρασης. Ο δέκτης ήταν τοποθετημένος στη κοιλιά του BenQ 8700, όπως έχετε δει σε προηγούμενες φωτό. Απόσταση πομπού και δέκτη περίπου τρία μέτρα.

Με αυτό το στήσιμο λοιπόν, είχα τον ήχο να μεταφέρεται αναλογικά και χωρίς καμία χρονική καθυστέρηση, ενώ αντίθετα, είχα την εικόνα να μεταφέρεται ασύρματα μέσω του Gefen wireless for HDMI. Έβαλα το Van Helsing σε HD-DVD στο Toshiba E1 να παίζει και κάθισα σε απόσταση μόλις ενός μέτρου περίπου από τα ηχεία, πολύ μικρότερη δηλαδή από τη συνηθισμένη, που είναι στα τρία μέτρα περίπου. Η σύνδεση πομπού και δέκτη γινόταν στα 720p/60Ηz.

Παρατηρώντας τα χείλια των ηθοποιών όταν μιλούσαν και ακούγοντας ταυτόχρονα τον ήχο από τα ηχεία, προσπάθησα να διαπιστώσω εάν υπήρχε χρονική καθυστέρηση στην μετάδοση της εικόνας που γινόταν ασύρματα, και εάν υπήρχε, πόσο μεγάλη θα ήταν. Με μεγάλη μου έκπληξη οφείλω να ομολογήσω, διαπίστωσα ότι δεν υπήρχε καμία χρονική καθυστέρηση στη μετάδοση της εικόνας. Η εικόνα και ο ήχος πήγαιναν μαζί σε έναν φαινομενικά τέλειο συγχρονισμό! :111:

Κάποιες στιγμές είχα, ή νόμιζα ότι είχα, την αίσθηση ότι η εικόνα ίσως και να καθυστέρησε περίπου ένα δέκατο του δευτερολέπτου σε σχέση με τον ήχο. Πιστεύω ότι πρόκειται απλώς για αυθυποβολή, ήμουν σχεδόν πεπεισμένος ότι θα παρατηρούσα έστω και μια μικρή καθυστέρηση στην ασύρματη μετάδοση της εικόνας σε σχέση με τον ήχο, και όταν αυτό δεν συνέβη, απλώς δυσκολευόμουν να το πιστέψω! :137:

Μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά η ασύρματη μετάδοση σε πραγματικό χρόνο τέτοιου τεράστιου όγκου δεδομένων, με όποιον αλγόριθμο κι αν χρησιμοποιείται, στα μάτια μου τουλάχιστον φαντάζει σαν ένα αξιοθαύμαστο τεχνολογικό επίτευγμα! Όπως και να ’χει φίλοι μου, η Gefen πραγματοποιεί και με τη βούλα αυτό που υπόσχεται: ασύρματη μετάδοση της εικόνας σε πραγματικό χρόνο… :126:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Gefen wireless for HDMI. Το ασύρματο HDMI είναι εδώ…

Εκτιμήσεις εικόνας…
Γνωρίζετε πολύ καλά οι περισσότεροι από εσάς τα πιστεύω μου γύρω από τις εκτιμήσεις εικόνας και για το πώς πρέπει αυτές να γίνονται. Το δόγμα μου είναι ένα και μοναδικό: για να εκτιμήσεις μια οποιαδήποτε εικόνα σε βάθος, χρησιμοποιείς αποκλειστικά και μόνο πατερνάκια αναφοράς, τελεία και παύλα!

Όποιος συμφωνεί με αυτή μου την αρχή, έχει καλώς. Εδώ και πολύ καιρό πάντως, δεν προσπαθώ πλέον να πείσω κανέναν που δεν συμφωνεί μαζί μου, για την ορθότητα των απόψεών μου περί της χρήσης πατερνακίων αναφοράς. Ο καθένας μπορεί να πιστεύει ότι θέλει. Σας είχα υποσχεθεί λοιπόν, ότι τα πατερνάκια θα έπαιρναν φωτιά με το Gefen wireless for HDMI και αυτό ακριβώς συνέβη! :137:


Χρησιμοποιήθηκαν αποκλειστικά και μόνο τα πατερνάκια από το DVE του φίλτατου Jo Kane στην έκδοση HD-DVD και με player πάντα το Toshiba E1. Σε κάποιον ελάχιστο βαθμό, χρησιμοποιήθηκαν τα ίδια πατερνάκια και στην απλή PAL dvd έκδοσή τους, που περιλαμβάνονται στο ίδιο δισκάκι, αλλά στην άλλη πλευρά του δίσκου.

Είναι ευνόητο ότι η κύρια αποστολή του Gefen wireless for HDMI, είναι να καταφέρει να μεταδώσει την εικόνα τόσο σωστά, όσο θα την μετέφερε και ένα καλώδιο HDMI. Από τα πρώτα πατερνάκια κιόλας του DVE σε HD-DVD που αντίκρισα στην οθόνη μέσω του Gefen wireless for HDMI, κατάλαβα ότι το σύστημα έπαιζε εξαιρετικά, και ότι θα δυσκολευόμουν πολύ για να βρω ελαττώματα σε αυτή την εικόνα. :137: Οι εκτιμήσεις αυτές επιβεβαιώθηκαν και με τα πρώτα πατερνάκια που έπαιξαν για τον έλεγχο του τυχόν κροπαρίσματος του κάδρου, καθώς και για τον έλεγχο της αναλυτικότητας του σήματος.

Όλο το κάδρο ερχόταν στον BenQ8700 μέσω του Gefen wireless for HDMI χωρίς το παραμικρό κροπάρισμα, χωρίς να χάνεται ούτε ένα πίξελ. Όλη η αναλυτικότητα του σήματος επίσης ήταν παρούσα, χωρίς την παραμικρή απώλεια, σε σύνδεση πάντα 720p/60Hz και με χρήση των πατερνακίων αναφοράς 720p από το DVE. Εάν έχεις το τέλειο 1:1 pixel mapping και όλη την αναλυτικότητα του σήματος παρούσα, έχεις δεδομένη τη μεγάλη βάση στην οποία θα στηριχθεί μια σωστή εικόνα, φαντάζομαι ότι όλοι συμφωνείτε με αυτή τη παραδοχή. Μπορείς βεβαίως πάντα να εντοπίσεις άλλα προβλήματα σε επιμέρους τομείς της εικόνας, στο gamma, στο χρώμα κτλ., αλλά τουλάχιστον η βάση πάνω στην οποία στηρίζονται τα πάντα, δηλαδή το σωστό κάδρο και η σωστή αναλυτικότητα του σήματος, ήταν παρόντα με τη χρήση του Gefen wireless for HDMI.

Έτσι λοιπόν, άρχισα να παραδέχομαι ότι αυτό το “μαραφέτι” παίζει πολύ καλά, αλλά φυσικά ήταν πολύ νωρίς για να παραδώσω τα όπλα! :205: Τα πατερνάκια διαδέχονταν το ένα το άλλο, αλλά το Gefen wireless for HDMI δεν έπαιρνε χαμπάρι, τα ξέσκιζε όλα για πλάκα! Επιστρατεύτηκαν τα πατερνάκια για τον έλεγχο του χρώματος, καθώς και τα χρωματικά φίλτρα που περιλαμβάνονται στο DVE. Τα πάντα ήταν στη θέση τους, τόσο τα πρωτεύοντα όσο και τα δευτερεύοντα χρώματα ήταν όπως ακριβώς τα θυμόμουν με τη χρήση του καλωδίου HDMI, το Gefen wireless for HDMI δεν φαινόταν να μεταβάλλει απολύτως τίποτε όσον αφορά τις φωτεινότητες των χρωμάτων.

Έτσι λοιπόν επιστράτευσα το π@π@ροφωτόμετρο και μέτρησα τις φωτεινότητες στα πρωτεύοντα και δευτερεύοντα χρώματα τόσο στα 75 IRE όσο και στα 100 IRE με τη χρήση του καλωδίου HDMI. Μετά τις ξαναμέτρησα με τη χρήση του Gefen wireless for HDMI, και απλώς επιβεβαιώθηκε αυτό που έδειξαν τα χρωματικά φιλτράκια, δηλαδή το Gefen wireless for HDMI δεν μετέβαλλε απολύτως τίποτε στις φωτεινότητες τόσο στα πρωτεύοντα όσο και στα δευτερεύοντα χρώματα, σε σχέση με ένα καλώδιο HDMI.
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Gefen wireless for HDMI. Το ασύρματο HDMI είναι εδώ…

Τίποτε δεν ξεφεύγει από τα πατερνάκια αναφοράς…
Φυσικά, θα θεωρούσα τα τεστ εικόνας που έκανα στο Gefen wireless for HDMI μάλλον αποτυχημένα, εάν δεν εντόπιζα τίποτε απολύτως, το παραμικρό πρόβλημα! :137: Έτσι λοιπόν, στο πατερνάκι για τον έλεγχο της οξύτητας, αναλυτικότητας του σήματος και του κροπαρίσματος του κάδρου, ήρθε στην επιφάνεια και το πρώτο πρόβλημα που φαίνεται ότι “εισήγαγε” στην εικόνα το Gefen μέσω της ασύρματης μετάδοσης.

Το πατερνάκι αυτό περιλαμβάνει ένα γκρι φόντο στο 50 IRE και ανάμεσα στα άλλα, λευκές γραμμές που οι περισσότερες είναι πάχους δύο πίξελ, τόσο οριζόντιες όσο και κάθετες. Γύρω λοιπόν από τις λεπτές αυτές λευκές γραμμές, παρουσιαζόταν ένα τεχνούργημα στην εικόνα και που δεν το έχω ξαναδεί ποτέ, άρα δυσκολεύομαι πολύ να σας το περιγράψω. Υπήρχε κάτι σαν θόρυβος στην εικόνα, αλλά όχι με την έννοια που αντιλαμβανόμαστε οι περισσότεροι, όπως δηλαδή μας φαίνεται μία ταινία στην οποία ο σκηνοθέτης έχει προσθέσει πολύ κόκκο στην επεξεργασία, με αποτέλεσμα να λέμε ότι ειδικά στους DLP προβολείς, κάποια συγκεκριμένα πλάνα όπως τα πλάνα με τους μπλε ουρανούς, μας φαίνονται πολύ θορυβώδη.

Αυτό το φαινόμενο είναι κάτι εντελώς διαφορετικό, θυμίζει έντονα το θόρυβο που εισάγει στην εικόνα το dithering από τα καθρεφτάκια των DLP πάνελ. Το φαινόμενο αυτό παρουσιαζόταν αποκλειστικά γύρω από τις οριζόντιες και κάθετες λευκές γραμμές πάχους δύο πίξελ, ενώ αντίθετα δεν υπήρχε καθόλου γύρω από τη λευκή γραμμή πάχους τεσσάρων πίξελ που βλέπετε στη φωτό που σας έχω βάλει παρακάτω!

Μερικές παρατηρήσεις γύρω από αυτό το φαινόμενο…
Πρώτον, είναι σχεδόν αδύνατον να το αντιληφθείτε σε κανονικές αποστάσεις θέασης. Στη κρεβατοκάμαρά μου, ο BenQ 8700 προβάλλει σε κάδρο 90 ιντσών. Από απόσταση λοιπόν τριάντα έως σαράντα πόντους, το φαινόμενο είναι εύκολα ορατό. Όσο απομακρύνεστε όμως από την οθόνη, τόσο το φαινόμενο γίνεται και πιο δυσδιάκριτο, με αποτέλεσμα όσο και να γούρλωνα τα μάτια μου, μου ήταν αδύνατον να το διακρίνω σε απόσταση μεγαλύτερη των δύο μέτρων από την οθόνη.

Δεύτερον, μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση η απόλυτη ταύτιση των δύο προβολέων μου στην εμφάνιση του τεχνουργήματος αυτού. Τόσο ο BenQ 8700 όσο και ο Sharp 21000, εμφάνιζαν το ίδιο ακριβώς πρόβλημα, στα ίδια πατερνάκια, στα ίδια ακριβώς σημεία, στον ίδιο ακριβώς βαθμό!!! Λες και η συμπεριφορά του ενός προβολέα στην εμφάνιση του τεχνουργήματος αυτού, είχε βγει καρμπόν από τη συμπεριφορά του άλλου! :111:


Τρίτον, όπως μπορείτε να δείτε από τη παρακάτω φωτό, οι φωτογραφικές μηχανές αδυνατούν παντελώς να “συλλάβουν φωτογραφικά” την εμφάνιση του τεχνουργήματος αυτού. Παρόλο που σας έχω φωτογραφήσει από πολύ κοντά και με τέρμα ζουμ σχεδόν στα όρια της Sony A100, μια περιοχή του πάνελ στην οποία το τεχνούργημα έκανε έντονη την εμφάνισή του, στη φωτό το πατερνάκι δείχνει πεντακάθαρο! Οι περιοχές που σας έχω μαρκάρει με κόκκινο, είναι αυτές στις οποίες το τεχνούργημα έκανε έντονη την εμφάνισή του. Στη φωτό όμως, δεν υπάρχει απολύτως τίποτε! :137:









Τέταρτον, το τεχνούργημα αυτό φαίνεται να αποτελεί προνόμιο των DLP προβολέων! Πώς αλλιώς να εξηγήσω το γεγονός ότι προβάλλαμε αντίστοιχα πατερνάκια στον Sony VPL80 με πηγή το Dune μέσω του Gefen wireless for HDMI και απλά, το τεχνούργημα αυτό ήταν πλήρως εξαφανισμένο! Ο Sony δεν το εμφάνιζε καθόλου, παρόλο που πήγα και κόλλησα τη μάπα στα είκοσι εκατοστά απόσταση από την οθόνη! :139:

Φαίνεται λοιπόν, σαν να υπάρχει μια άμεση σχέση ανάμεσα στην εμφάνιση του τεχνουργήματος αυτού και την τεχνολογία DLP και τη χρήση των μικροσκοπικών καθρεφτών του πάνελ. Επειδή κυριολεκτικά εξεπλάγην όταν είδα ότι ο VPL80 δεν εμφανίζει καθόλου αυτό το τεχνούργημα, όταν γύρισα στο σπίτι πρόβαλλα αμέσως τα ίδια πατερνάκια στον BenQ 8700 με τη χρήση των ίδιων καλωδίων HDMI που χρησιμοποιώ πάντα. Απολύτως τίποτε, τα πατερνάκια ήταν πεντακάθαρα…

Τέλος πάντων, θεωρώ ότι η εμφάνιση του συγκεκριμένου τεχνουργήματος δεν πρέπει να προβληματίσει κανέναν. Αν είναι αδύνατον να το δείτε σε απόσταση μεγαλύτερη των δύο μέτρων σε ένα κάδρο 90 ιντσών και σε στατικό πατερνάκι αναφοράς, φανταστείτε πόσο πιο δύσκολο είναι να το αντιληφθείτε σε κανονικές αποστάσεις θέασης, ή ακόμα χειρότερα σε τηλεοράσεις 50 ιντσών ή και μικρότερες παρακολουθώντας ταινίες.

Επίσης, και για να σας κρατάω σε εγρήγορση, να σας πω ότι έχω στα χέρια μου και την αμερικάνικη έκδοση του Gefen wireless for HDMI! Σιγά μην με άφηνε ο Σκαφάτος χωρίς δουλειά! Το επόμενο διάστημα θα μπει και αυτό στο μικροσκόπιο, μια και θέλω να διαπιστώσω τις τυχόν αδυναμίες του περί της εμφάνισης του φαινόμενου false contouring, όπως τις περιέγραψε το cnet.com στο δικό του review.
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Gefen wireless for HDMI. Το ασύρματο HDMI είναι εδώ…

Συμπερασματικά…
Το Gefen wireless for HDMI είναι κατά τη ταπεινή μου άποψη ένα αξιοθαύμαστο προϊόν, ένα τεχνολογικό επίτευγμα. Από τους απόλυτους πρωτοπόρους του είδους του, μαζί με το FlyWire της Belkin και το DMX-WL1 της Sony αποτελούν τα παγοθραυστικά που ανοίγουν διάπλατα τους νέους δρόμους που θα ακολουθήσουν θέλοντας και μη, οι υπόλοιποι κατασκευαστές τα επόμενα χρόνια.

Κατά τη γνώμη μου, πολύ σύντομα θα δούμε τηλεοράσεις LCD και πλάσμα που θα ενσωματώνουν δέκτες για την υποστήριξη ασύρματου HDMI. Μπορείτε εύκολα να φανταστείτε από μόνοι σας, την ευκολία που θα προσέθετε στη χρήση μιας λεπτής και επίπεδης τηλεόρασης, μια τέτοια δυνατότητα. Θα διαλέγετε απλά την τοποθεσία που θα θέλετε να κρεμάσετε την τηλεόραση σαν κάδρο, θα τη βάζετε απλά στη πρίζα και θα είστε έτοιμοι! :126:

Για τους προβολείς δεν το συζητώ καν, η ευχρηστία στην εγκατάστασή τους εκτοξεύεται στα ουράνια με την ενσωμάτωση του ασύρματου HDMI.

Επίσης, όπως και κάθε τεχνολογία, είναι αυτονόητο ότι και το ασύρματο HDMI θα βελτιωθεί ακόμα περισσότερο σε επόμενες εκδόσεις, παρουσιάζοντας μεγαλύτερες εμβέλειες, υποστηρίζοντας περισσότερες αναλύσεις κτλ.

Για όσους όμως το χρειάζεστε εδώ και τώρα και δεν έχετε πρόβλημα με την πράγματι υψηλή τιμή του, το Gefen wireless for HDMI είναι παρόν και πραγματοποιεί σχεδόν όλες του τις υποσχέσεις: μεταδίδει ασύρματα πεντακάθαρες εικόνες υψηλής ευκρίνειας σε πραγματικό χρόνο!... :107:
 


Staff online

  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.865.598
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top