Gefen wireless for HDMI. Το ασύρματο HDMI είναι εδώ…

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.215
Απάντηση: Gefen wireless for HDMI. Το ασύρματο HDMI είναι εδώ…

Μια ακόμα εξαιρετική παρουσίαση από τον Παναγιώτη! :444:
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Gefen wireless for HDMI. Το ασύρματο HDMI είναι εδώ…

Ας ξεχασουμε για λιγο το αποτελεσμα και ας αφοσιωθουμε στην μεθοδο.
Απιστευτος!:111::607:
 


Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Gefen wireless for HDMI. Το ασύρματο HDMI είναι εδώ…

Τα λόγια είναι περιττά κύριοι... :111:





Ετοιμαστείτε για μια "κοντινή ματιά" της αμερικάνικης έκδοσης του Gefen Wireless for HDMI... :107:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Gefen wireless for HDMI. Το ασύρματο HDMI είναι εδώ…

Σκαφάτεεεε, έτσι όπως τη βλέπω τη δουλειά, πολύ δύσκολα θα "πειστώ" να σου επιστρέψω αυτά τα πανέμορφα μαραφέτια! :137:




Και από ότι θυμάμαι, τη διεύθυνσή μου δεν τη ξέρεις, έτσι δεν είναι; :143:

Οπότε..., μην τον είδατε τον Παναή! :204: :204:
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Gefen wireless for HDMI. Το ασύρματο HDMI είναι εδώ…

Σκαφάτεεεε, έτσι όπως τη βλέπω τη δουλειά, πολύ δύσκολα θα "πειστώ" να σου επιστρέψω αυτά τα πανέμορφα μαραφέτια! :137:

Ως γνωστον ειμαι ανθρωπος με αρχες και δημοκρατικες πεποιθησεις.
Θα την "βρουμε" την δουλεια καπου στην μεση.
Εσυ κρατας την...λεβαντα και εγω το ασυρματο:142:
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.639
Reaction score
94.588
Απάντηση: Gefen wireless for HDMI. Το ασύρματο HDMI είναι εδώ…

Εσυ κρατας την...λεβαντα
:111::111:

Γεωπόνος είσαι και ξέρεις κι από φυτά;:137:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Gefen wireless for HDMI. Το ασύρματο HDMI είναι εδώ…

:111:

Γεωπόνος είσαι και ξέρεις κι από φυτά;:137:

Έλα ντε, κι εμένα μου έκανε εντύπωση που έπεσε μέσα ο Σκαφάτος, είναι λεβάντα και μάλιστα "σπιτική", κατευθείαν από το μπαλκόνι μου! :126:

Δε βαριέσαι, Σκαφάτος είναι αυτός, όλα τα σφάζει, όλα τα μαχαιρώνει... :142:
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Re: Απάντηση: Gefen wireless for HDMI. Το ασύρματο HDMI είναι εδώ…

:111::111:

Γεωπόνος είσαι και ξέρεις κι από φυτά;:137:
Βρε μην ψαρώνεται.Αγροτόπαιδο ήταν,ζεί και στα όρη τ άγρια βουνά.....πολύ θέλει να τα μάθεις:116:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Η αμερικάνικη έκδοση του Gefen Wireless for HDMI σε ένα φωτορεπορτάζ…

Χωρίς πολλά λόγια αυτή τη φορά, ας ρίξουμε μερικές κοντινές καυτές ματιές στο Gefen Wireless for HDMI που μας έρχεται από την άλλη μεριά του Ατλαντικού. Να διευκρινίσουμε με απόλυτη σαφήνεια, πως ότι δείτε και διαβάσετε παρακάτω είναι αποκλειστικά για την ενημέρωσή σας και μόνο. Αφορά τις συσκευές που έχουν πάρει τις απαραίτητες πιστοποιήσεις για την αμερικάνικη αγορά, αλλά που δεν επιτρέπεται να κυκλοφορήσουν στην ευρωπαϊκή αγορά, ενώ δεν θα μπορεί κάποιος να τις εισάγει στην Ευρώπη, ακόμα και εάν θα το επιθυμούσε. Όλα αυτά με τη πληροφόρηση που έχω μέχρι στιγμής, βεβαίως μπορεί να υπάρξουν αλλαγές μελλοντικά…

Και ξεκινάμε από τη συσκευασία…










Στη πλαϊνή πλευρά της συσκευασίας ανακαλύπτουμε μερικά ενδιαφέροντα πραγματάκια…












Στο εσωτερικό του κουτιού οι συσκευές είναι πολύ προσεκτικά τοποθετημένες και προστατευμένες…

 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Τα τροφοδοτικά…

Τα δύο τροφοδοτικά σε πλήρη ανάπτυξη…







Μία κοντινή λήψη του μετασχηματιστή…














Κάθε σύγκριση με τα τροφοδοτικά της δικής μας ευρωπαϊκής έκδοσης είναι περιττή. Τα τροφοδοτικά της αμερικάνικης έκδοσης με τα καλώδια βαρέος τύπου και τις πρίζες σούκο, θυμίζουν απλά το θωρηκτό Ποτέμκιν… :137:










Τα δύο τροφοδοτικά της αμερικάνικης έκδοσης προσφέρουν και μεγαλύτερη ευελιξία στη τοποθέτηση, αφού προσφέρουν πολύ μεγαλύτερο μήκος καλωδίωσης.

 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Gefen wireless for HDMI. Το ασύρματο HDMI είναι εδώ…

Το ένα και μοναδικό καλώδιο HDMI που περιλαμβάνεται στη συσκευασία, όπως ακριβώς και στην ευρωπαϊκή έκδοση. Δείχνει πολύ καλής ποιότητας, ενώ διαθέτει επίχρυσους αποδέκτες…








Τα δύο μανάρια μας δίπλα δίπλα. Αριστερά βρίσκεται ο δέκτης και δεξιά βρίσκεται ο πομπός. Όπως εύκολα μπορείτε να δείτε, ο πομπός είναι ελαφρά πιο ογκώδης από τον δέκτη, με αρκετά μεγαλύτερο μήκος. Τους ξεχωρίζετε εύκολα και από τις εξωτερικές κεραίες. Ο δέκτης διαθέτει δύο κεραίες, ενώ ο πομπός μόνο μία…

 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Ο πομπός…

Μερικές φορές νιώθω πραγματικά ότι τα λόγια είναι περιττά, μία φωτογραφία αξίζει όσο χίλιες λέξεις… :111:







Και μία λήψη του πομπού από επάνω…







Και από πίσω. Απλά πανέμορφος… :114:







Και μία κάθετη λήψη από επάνω…

 


Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Το προστατευτικό πλέγμα…

Το προστατευτικό πλέγμα που υπάρχει στο επάνω μέρος και στις δύο συσκευές βοηθά στην αποβολή της θερμότητας, ενώ σας επιτρέπει να χαζεύετε το εσωτερικό των συσκευών που διαθέτουν εκπληκτικό φινίρισμα.

Ταυτόχρονα όμως, καθιστά και τις δύο συσκευές ιδιαίτερα ευάλωτες, εάν σας χυθεί κατά λάθος οποιοδήποτε υγρό επάνω τους… :121:

 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Η απίστευτη καθρεφτίζουσα πρόσοψη των συσκευών…

Τόσο ο πομπός όσο και ο δέκτης, διαθέτουν υπέροχη καθρεφτίζουσα πρόσοψη. Είναι ιδιαίτερα ευάλωτη στις δαχτυλιές, αλλά καθαρίζεται όμως πανεύκολα με ένα μαλακό πανάκι, όπως αυτά που καθαρίζουμε τα γυαλιά μας.
Το τι παιχνίδια κάνει αυτή η υπέροχη καθρεφτίζουσα πρόσοψη με τις ανακλάσεις φωτός, είναι απλά αδύνατον να σας το περιγράψω με λόγια. :111:

Είναι επίσης πολύ δύσκολο ακόμα και για τον φωτογραφικό φακό να το συλλάβει με ακρίβεια. Το αυτόματο φόκους της Sony A100 έβρισκε στη κυριολεξία το διάολό του, μια και δεν μπορούσε να αποφασίσει που ακριβώς να εστιάσει, στη πρόσοψη την ίδια ή στην αντανάκλαση που δημιουργούσε;! :137:

Έτσι λοιπόν φίλοι μου, με χρήση χειροκίνητου φόκους, πάρτε μια γεύση από μία κοντινή λήψη της ίδιας της πρόσοψης…







Ενώ εδώ μπορείτε να δείτε εστιασμένη την αντανάκλαση του φωτός που δημιουργεί η πρόσοψη!... :111:







Συνεχίζεται φυσικά, με τη πρακτική εφαρμογή επί των προβολέων… :126:
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Gefen wireless for HDMI. Το ασύρματο HDMI είναι εδώ…

Κοντευω να γεννησω!
Τελικα ποιο απο τα δυο ηταν καλυτερο?:140:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Gefen wireless for HDMI. Το ασύρματο HDMI είναι εδώ…

Θα πρέπει να απολογηθώ για τη πολύ μεγάλη καθυστέρηση, αλλά έχω πλήρως αποσυντονιστεί το τελευταίο διάστημα. :121: Ας πάμε λοιπόν στις οπτικές εντυπώσεις από την αμερικάνικη έκδοση του Gefen Wireless for HDMI. Χρησιμοποίησα αποκλειστικά τον Sharp 21000, μια και ο BenQ 8700+ απουσιάζει για κάποιες “επισκευούλες”. :137:


Εγκατάσταση
Ο πομπός εγκαταστάθηκε στην ίδια περίπου θέση που είχα βάλει και τον πομπό της δικής μας ευρωπαϊκής έκδοσης, δηλαδή στο ρακ με τα μηχανήματα, μόνο που αντί να είναι δίπλα στον Yamaha ενισχυτή μου, τοποθετήθηκε πάνω σε αυτόν. Δοκίμασα επίσης και με τον πομπό τοποθετημένο επάνω στη CRT τηλεόραση του σαλονιού, μία θέση δηλαδή που είναι περίπου τριάντα εκατοστά ψηλότερα.








Σε αυτό το σημείο θα πρέπει να κάνουμε μία σημαντική επισήμανση. Σε ένα ξεχωριστό φυλλάδιο που συνοδεύει το Gefen Wireless for HDMI, η Gefen κάνει σαφές ότι όσο ψηλότερα τοποθετηθεί ο πομπός, τόσο καλύτερη σύνδεση θα επιτευχθεί ανάμεσα στον πομπό και τον δέκτη. Συγκεκριμένα, κάνει τον διαχωρισμό ως προς το ύψος τοποθέτησης του πομπού σε τρεις κατηγορίες:

α. Θέσεις με συνολικό ύψος τοποθέτησης μέχρι ένα μέτρο (3 πόδια), που χαρακτηρίζονται καλές (good).
β. Θέσεις με συνολικό ύψος τοποθέτησης μέχρι ένα μέτρο και εξήντα πέντε εκατοστά (4 έως 5 πόδια), που χαρακτηρίζονται καλύτερες (better).
γ. Θέσεις με συνολικό ύψος τοποθέτησης μεγαλύτερο από ένα μέτρο και εξήντα πέντε εκατοστά (περισσότερο από 5 πόδια), που χαρακτηρίζονται ιδανικές (best).

Ο συγκεκριμένος διαχωρισμός δεν θυμάμαι να αναφερόταν κάπου στην ευρωπαϊκή έκδοση του Gefen Wireless for HDMI, πάντως ανάμεσα στις δύο θέσεις που δοκίμασα εγώ με διαφορά ύψους τριάντα εκατοστών (ογδόντα εκατοστά και ένα μέτρο και δέκα εκατοστά περίπου), δεν παρατήρησα κάποια αξιοσημείωτη διαφορά στη ποιότητα της σύνδεσης.

Ο δέκτης τοποθετήθηκε στο ικρίωμα, επάνω στο HTPC μου και με τη πίσω όψη του στραμμένη προς την οθόνη, όπως μπορείτε να δείτε στη φωτό, μια και δεν ήθελα να πειράξω το “ζύγισμα” που έχω κάνει στη τοποθέτηση του Sharp 21000.









Είχα σκεφτεί αρχικά να βάλω τον δέκτη στο ράφι του προβολέα και δίπλα του, αλλά θα έπρεπε να μετακινήσω ελαφρά τον Sharp για να κάνω χώρο για τον δέκτη. Η συγκεκριμένη θέση τοποθέτησης μπορεί αισθητικά να είναι “σκ@τά”, έχει όμως το πλεονέκτημα ότι τα ενδεικτικά led λειτουργίας του δέκτη δεν επηρεάζουν, άμεσα τουλάχιστον, την εικόνα στην οθόνη. Τα έντονα μπλε φωτιζόμενα led λειτουργίας τόσο του πομπού όσο και του δέκτη, μπορεί μεν να είναι πανέμορφα αισθητικά, ωστόσο εκπέμπουν αρκετό φωτισμό για να “καταστρέψουν κυριολεκτικά” την εικόνα ενός προβολέα με μεγάλο on/off contrast στα σκοτεινά πλάνα.








Η συνολική απόσταση ανάμεσα στον πομπό και τον δέκτη είναι πέντε μέτρα, με καθαρή οπτική επαφή μεταξύ τους. Για να κάνετε στο μυαλό σας τον ανάλογο συσχετισμό σε σχέση με τα απλά καλώδια HDMI που χρησιμοποιούμε έως σήμερα, για να πετύχαινα την ίδια ακριβώς σύνδεση με ένα καλώδιο HDMI μέσα σε κανάλι που θα διέτρεχε τους τοίχους μου, θα χρειαζόμουν μίνιμουμ δώδεκα μέτρα μήκος στο καλώδιο HDMI! :111:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Gefen wireless for HDMI. Το ασύρματο HDMI είναι εδώ…

Λειτουργία…
Με το που ανάβετε τον πομπό, ανάβουν όλες οι μπλε ενδεικτικές λυχνίες στην πρόσοψη.












Από αριστερά: η λυχνία για την τροφοδοσία και μετά η λυχνία με την ένδειξη video, που ανάβει όταν μεταφέρονται δεδομένα μέσω της ασύρματης σύνδεσης. Τέλος, η λυχνία link που μένει σταθερά αναμμένη όταν ο πομπός έχει “κλειδώσει” με τον δέκτη. Όταν δεν δέχεται σήμα ή όταν είναι αδύνατη η σύνδεση με τον δέκτη, τότε αναβοσβήνει.














Από δεξιά: Διακρίνετε από αριστερά τις ενδεικτικές λυχνίες για τις τρεις εισόδους του πομπού, δηλαδή την component και τις δύο HDMI, καθώς και τη λυχνία auto για την αυτόματη αναζήτηση σήματος στις εισόδους του που κάνει ο πομπός όταν ανάβει. Τέλος, βλέπετε τον διακόπτη για τη χειροκίνητη επιλογή ανάμεσα στις εισόδους του πομπού. Η εναλλαγή ανάμεσα στις δύο HDMI εισόδους τουλάχιστον γίνεται ταχύτατα, μέσα σε ελάχιστα δευτερόλεπτα. :126:

 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Gefen wireless for HDMI. Το ασύρματο HDMI είναι εδώ…

Η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται. Σύνδεση στο τσακ μπαμ…
Δεν σας έκρυψα από τη πρώτη στιγμή τον θαυμασμό μου για την ποιότητα κατασκευής και το φινίρισμα της αμερικάνικης έκδοσης του Gefen Wireless for HDMI. Είναι σε εντελώς άλλο επίπεδο, πολλές κλάσεις επάνω από τη δική μας ευρωπαϊκή έκδοση. Η υπεροχή αυτή συνεχίστηκε και με εμφανή διαφορά στη ταχύτητα που επιτυγχάνεται η σύνδεση ανάμεσα στον πομπό και τον δέκτη.

Ξεχάστε τα δύο έως τρία λεπτά αναμονής της ευρωπαϊκής έκδοσης για να “κλειδώσει” η σύνδεση. Με το που ανάβετε τον πομπό και τον δέκτη της αμερικάνικης έκδοσης, εμφανίζεται στην οθόνη ένα όμορφο, τεράστιο λογότυπο της Gefen σε λευκό φόντο και μέσα σε δεκαπέντε δευτερόλεπτα το πολύ, έχετε εικόνα στην οθόνη! :126:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.349
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top