Gefen wireless for HDMI. Το ασύρματο HDMI είναι εδώ…

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Gefen wireless for HDMI. Το ασύρματο HDMI είναι εδώ…

Ο λαβύρινθος της εμβέλειας. Δημιουργούνται κάποια ερωτηματικά…
Όπως σας περιέγραψα παραπάνω, οι θέσεις τοποθέτησης που χρησιμοποίησα για τον πομπό και τον δέκτη ανάμεσα στην αμερικάνικη και την ευρωπαϊκή έκδοση του Gefen Wireless for HDMI στον Sharp 21000, είναι ουσιαστικά οι ίδιες. Η μόνη διαφορά ήταν ότι ο δέκτης της ευρωπαϊκής έκδοσης βρισκόταν ελαφρά στριμωγμένος ανάμεσα στο HTPC και τη μία μεταλλική ράβδο του ικριώματος. Ωστόσο, έχουμε και τον ισχυρισμό της Gefen για τριπλάσια εμβέλεια (τριάντα μέτρα έναντι δέκα) υπέρ της ευρωπαϊκής έκδοσης. Ο ισχυρισμός αυτός δεν φαίνεται να ισχύει και στη πράξη. :121:

Στη πράξη, η αμερικάνικη έκδοση φαινόταν να επιτυγχάνει σαφέστατα καλύτερη ποιότητα σύνδεσης ανάμεσα στον πομπό και τον δέκτη στη συγκεκριμένη απόσταση. Τα στιγμιαία πιξελιάσματα κάθε τρία έως πέντε λεπτά που είχα παρατηρήσει στην ευρωπαϊκή έκδοση, απλά δεν υπήρχαν ούτε στο ελάχιστο στην αμερικάνικη έκδοση. Η σύνδεση παρέμενε ανεπηρέαστη και άψογη ότι κι αν έκανα, παρεμβάλλοντας π.χ., τα χέρια μου ή το σώμα μου ανάμεσα στον πομπό και τον δέκτη. Η μοναδική περίπτωση κατά την οποία επηρεαζόταν η σύνδεση και πάγωνε ελαφρά η εικόνα, ήταν όταν σκέπαζα εντελώς με το χέρι μου τη κεραία του πομπού, όπως ακριβώς βλέπετε στη φωτό. :139:

 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Gefen wireless for HDMI. Το ασύρματο HDMI είναι εδώ…

Συνεχίζεται με το τελευταίο μέρος και τις αξιολογήσεις εικόνας λίαν συντόμως (ελπίζω)! :137:

Είμαι σχεδόν έτοιμος ήδη, αλλά έχω κάποιες τελευταίες δοκιμές που θέλω να κάνω για περισσότερο ασφαλή συμπεράσματα... :126:
 

Μηνύματα
709
Reaction score
10
Απάντηση: Gefen wireless for HDMI. Το ασύρματο HDMI είναι εδώ…

Ο λαβύρινθος της εμβέλειας. Δημιουργούνται κάποια ερωτηματικά…
Όπως σας περιέγραψα παραπάνω, οι θέσεις τοποθέτησης που χρησιμοποίησα για τον πομπό και τον δέκτη ανάμεσα στην αμερικάνικη και την ευρωπαϊκή έκδοση του Gefen Wireless for HDMI στον Sharp 21000, είναι ουσιαστικά οι ίδιες. Η μόνη διαφορά ήταν ότι ο δέκτης της ευρωπαϊκής έκδοσης βρισκόταν ελαφρά στριμωγμένος ανάμεσα στο HTPC και τη μία μεταλλική ράβδο του ικριώματος. Ωστόσο, έχουμε και τον ισχυρισμό της Gefen για τριπλάσια εμβέλεια (τριάντα μέτρα έναντι δέκα) υπέρ της ευρωπαϊκής έκδοσης. Ο ισχυρισμός αυτός δεν φαίνεται να ισχύει και στη πράξη. :121:

Ανάμεσα στις δύο εκδόσεις υπάρχουν μεγάλες διαφορές στην ασύρματη
τεχνολογία που χρησιμοποιείται.
Η αμερικάνικη παίζει με UWB στις συχνότητες 3.1 - 4.8GHz
Η ευρωπαϊκή παίζει στα (πιθανότατα με OFDM ή FH) 5.1-5.8 GHz

Στα 5GHz τώρα υπάρχουν από ασύρματα δίκτυα υπολογιστών (802.11a),
μέχρι τηλέφωνα DECT. Χωρίς να μπω σε λεπτομέρειες μπορεί
από πλευράς ισχύος η ευρωπαϊκή έκδοση να έχει την δυνατότητα
για μεγαλύτερη εμβέλεια, αλλά από συχνότητες και τεχνολογία
μετάδοσης υστερεί...

Το άλλο που παρατήρησα είναι ότι στις προδιαγραφές της συσκευής
αναφέρουν ότι έχει throughput 65Mbps. Είναι λοιπόν προφανές ότι γίνεται
συμπίεση του σήματος για να σταλεί ασύρματα...

Να αναφέρω ότι γενικότερα για τις ασύρματες συσκευές, δουλεύουν
καλύτερα όταν δεν είναι κοντά ή εμποδίζονται από μεταλλικές επιφάνειες.
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Gefen wireless for HDMI. Το ασύρματο HDMI είναι εδώ…

Το άλλο που παρατήρησα είναι ότι στις προδιαγραφές της συσκευής αναφέρουν ότι έχει throughput 65Mbps. Είναι λοιπόν προφανές ότι γίνεται συμπίεση του σήματος για να σταλεί ασύρματα...

Έτσι ακριβώς είναι. Πιστεύω ότι δεν θα μπορούσε να γίνει και διαφορετικά. Πώς θα μπορούσε να μεταφερθεί ασύρματα ασυμπίεστος όλος αυτός ο όγκος δεδομένων, και μάλιστα σε πραγματικό χρόνο; :121:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Gefen wireless for HDMI. Το ασύρματο HDMI είναι εδώ…

Ο πομπός του Gefen Wireless for HDMI ως switcher…
Όπως έχουμε ήδη πει, ο πομπός της αμερικάνικης έκδοσης διαθέτει δύο εισόδους HDMI και μία component. Συνέδεσα επάνω του τον δορυφορικό μου δέκτη υψηλής ευκρίνειας Humax HDCΙ-2000 μέσω component, καθώς και τα Toshiba E1 και Sony Playstation 3 μέσω των δύο HDMI εισόδων. Σε αυτό το σημείο να ευχαριστήσω θερμά τον Στρατηγό Μπάμπη Κολέζα που μου παραχώρησε το Sony Playstation 3, που μου χρειαζόταν και για άλλο σκοπό. Στρατηγέ μου, πάντα με “ξελασπώνεις” όταν το χρειάζομαι… :143:

Η εναλλαγή ανάμεσα στις εισόδους του Gefen Wireless for HDMI γινόταν πανεύκολα και ταχύτατα μέσα σε ελάχιστα δευτερόλεπτα, όπως και η εναλλαγή των αναλύσεων, χωρίς να αντιμετωπίσω το παραμικρό πρόβλημα. Σε αυτό το σημείο υπάρχει μία σαφής διαφοροποίηση από το review του cnet.com, στο οποίο ο συντάκτης δεν μπορούσε να ενεργοποιήσει και να κλειδώσει την component είσοδο, εάν πρώτα δεν έσβηνε εντελώς τις δύο συσκευές που ήταν συνδεδεμένες μέσω HDMI στον πομπό.

Εγώ δεν αντιμετώπισα κανένα απολύτως πρόβλημα με το κλείδωμα της component εισόδου, μπορούσα να την επιλέξω και να την ενεργοποιήσω ανά πάσα στιγμή, είτε ήταν αναμμένα το Toshiba E1 και το Playstation 3, είτε όχι.

Θέλω επίσης να επισημάνω τη σαφή διαφοροποίηση στη ευκολία σύνδεσης ανάμεσα στον πομπό και στο δέκτη της αμερικάνικης έκδοσης σε σχέση με την ευρωπαϊκή. Με την ευρωπαϊκή έκδοση, ο Sharp 21000 τουλάχιστον φαινόταν να διστάζει και να το σκέφτεται όταν γινόταν αλλαγή της ανάλυσης, σε πλήρη αντίθεση με την αμερικάνικη έκδοση στην οποία φαινόταν να ταιριάζει όπως ο κόλος με το βρακί! Πιστεύω ότι η συγκεκριμένη συμπεριφορά δεν θα αποτελεί απαραίτητα και τον κανόνα, σε άλλους προβολείς ή τηλεοράσεις μπορεί η ευρωπαϊκή έκδοση να κλειδώνει ευκολότερα από ότι η αμερικάνικη… :121:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Gefen wireless for HDMI. Το ασύρματο HDMI είναι εδώ…

Οι υποστηριζόμενες αναλύσεις της αμερικάνικης έκδοσης…
Τα ίδια Παντελάκη μου, τα ίδια Παντελή μου! :137: Όπως ακριβώς έγινε και με την ευρωπαϊκή έκδοση, η Gefen φαίνεται να έχει επιδοθεί σε μία διαρκή προσπάθεια να βγάλει τα μάτια της με τα ίδια της τα χέρια! :135: Σας επισυνάπτω τις υποστηριζόμενες αναλύσεις της αμερικάνικης έκδοσης, όπως ακριβώς αναγράφονται στο manual της συσκευής: 640x480, 480i/p, 576i/p, 720p, 1080i (60Hz), 1080p (24, 25 και 30Hz).

Και πέστε μου τώρα εσείς, τι θα καταλάβαινε κάποιος διαβάζοντας τις παραπάνω αναλύσεις. Φυσικά ότι η αμερικάνικη έκδοση δεν υποστηρίζει 1080i/50Hz, εφόσον η Gefen κάνει σαφές στο εγχειρίδιο ότι υποστηρίζονται μόνο τα 1080i/60Hz. Φυσικά, όπως ακριβώς έγινε και με την ευρωπαϊκή έκδοση, κάτι τέτοιο δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα! Η αμερικάνικη έκδοση υποστηρίζει μια χαρά τα 1080i/50Hz, χθες βράδυ έστελνα με τις ώρες 1080i/50Hz στον Sharp 21000 από τον Humax, χωρίς φυσικά να αντιμετωπίσω το παραμικρό πρόβλημα!!! :126:

Αρχικά σκέφτηκα, μήπως επειδή το ασύρματο HDMI είναι ένα ολόφρεσκο φρούτο, οι εταιρείες έπρεπε να παρουσιάζουν ντε και καλά, ότι π.χ. η αμερικάνικη έκδοση υποστηρίζει μόνο τις αμερικάνικες αναλύσεις και η ευρωπαϊκή τις ευρωπαϊκές αναλύσεις, για να παίρνουν οι συσκευές τις απαραίτητες πιστοποιήσεις, αλλά και για να αποτρέπονται οι Ευρωπαίοι καταναλωτές να εισάγουν και να χρησιμοποιούν τις αμερικάνικες συσκευές, όπως και το αντίστροφο, δηλαδή οι Αμερικάνοι καταναλωτές να εισάγουν και να χρησιμοποιούν τις ευρωπαϊκές συσκευές. Και αυτή η θεωρία όμως φαίνεται ότι καταρρίπτεται, μια και είδαμε ότι η ευρωπαϊκή έκδοση δεν ανέφερε καθόλου τα 576i/p καθώς και τα 1080p/50Hz, αναλύσεις που αποδείχτηκε ότι υποστηρίζει μια χαρά. Επίσης, στην αμερικάνικη έκδοση αναφέρεται φαρδιά πλατιά στο συνοδευτικό εγχειρίδιο ότι υποστηρίζονται τα 576i/p.

Προσθήκη της τελευταίας στιγμής: Ουπς παιδιά, κάτι παίζει εδώ, που φαίνεται ότι έχει να κάνει καθαρά με το marketing και τα πολιτικά παιχνίδια, όπως σας ανέφερα παραπάνω. Στην εξωτερική κούτα της αμερικάνικης έκδοσης του Gefen Wireless for HDMI, δεν αναγράφονται τα 576i/p στις υποστηριζόμενες αναλύσεις!!! Αναγράφονται μόνο στο manual, ενώ φυσικά υποστηρίζονται κανονικά και στη πράξη! Άρα λοιπόν, μάλλον πρέπει να γράφετε κανονικά “στα παλαιότερα των υποδημάτων σας” τις “επίσημες υποστηριζόμενες αναλύσεις” που αναφέρει η Gefen και να παίρνετε υπόψιν σας μόνο όσα γράφουμε εδώ… :126:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Gefen wireless for HDMI. Το ασύρματο HDMI είναι εδώ…

Έτσι ακριβώς είναι. Πιστεύω ότι δεν θα μπορούσε να γίνει και διαφορετικά. Πώς θα μπορούσε να μεταφερθεί ασύρματα ασυμπίεστος όλος αυτός ο όγκος δεδομένων, και μάλιστα σε πραγματικό χρόνο; :121:

Να σας πω επίσης, ότι μόλις ανακάλυψα και τον αλγόριθμο συμπίεσης που αναφέρει η Gefen ότι χρησιμοποιείται στην αμερικάνικη έκδοση. Το αναφέρει στην εξωτερική κούτα στο πλάϊ, και είναι χοντρή αβλεψία εκ μέρους μου που δεν το είχα προσέξει έως σήμερα. :120:

Χρησιμοποιείται λοιπόν ο μη απωλεστικός αλγόριθμος συμπίεσης JPEG2000.
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Gefen wireless for HDMI. Το ασύρματο HDMI είναι εδώ…

Εκτιμήσεις εικόνας…
Κατά τη διάρκεια της επαφής μου με τις δύο εκδόσεις του Gefen Wireless for HDMI, συνειδητοποίησα ότι είναι δύσκολο να βγάλει κάποιος έναν ξεκάθαρο νικητή. Και οι δύο εκδόσεις έχουν τα ισχυρά και αδύνατα σημεία τους. Θα προσπαθήσω παρακάτω να σας ξεδιαλύνω το τοπίο, στο βαθμό που μου το επιτρέπουν η όποια εμπειρία και οι γνώσεις που έχω αποκτήσει μέχρι στιγμής. Για άλλη μια φορά να ξεκαθαρίσω ότι χρησιμοποιήθηκαν τα πατερνάκια αναφοράς του DVE από την HD-DVD έκδοσή τους.

Πεντακάθαρες οριζόντιες και κάθετες γραμμές χωρίς τεχνουργήματα…
Το μοναδικό σημείο στην ποιότητα της εικόνας στην οποία φαίνεται να υπερέχει ξεκάθαρα η αμερικάνικη έκδοση σε σχέση με την ευρωπαϊκή, είναι ότι δεν παρουσιάζει ούτε στο ελάχιστο το τεχνούργημα με τον θόρυβο από τα καθρεφτάκια του τσιπ DLP, γύρω από όλες τις λεπτές οριζόντιες και κάθετες γραμμές στα πατερνάκια αναφοράς, το οποίο σας ανέλυσα στην παρουσίαση της ευρωπαϊκής έκδοσης. Όλα τα πατερνάκια αναφοράς με λεπτές οριζόντιες και κάθετες γραμμές έπαιξαν πεντακάθαρα στον Sharp 21000. Ακόμα και σε απόσταση τριάντα εκατοστών από την οθόνη δεν μπορούσα να διακρίνω το παραμικρό τεχνούργημα, η εικόνα περνούσε ακριβώς όπως θα περνούσε και από ένα καλό καλώδιο HDMI. :126:

Aναλυτικότητα σήματος…
Όπως ακριβώς στην ευρωπαϊκή έκδοση, έτσι και στην αμερικάνικη έκδοση του Gefen Wireless for HDMI δεν υπάρχει το παραμικρό κροπάρισμα στο αρχικό κάδρο. Όλα τα πίξελ τόσο στα 720p, όσο και στα 1080i/p μεταφέρονται αυτούσια χωρίς την παραμικρή απώλεια. Αναπόφευκτα λοιπόν το ίδιο συμβαίνει και με την αναλυτικότητα του σήματος. Όλες οι οριζόντιες και κάθετες γραμμές ακόμα και πάχους ενός πίξελ απεικονίζονται με άψογο τρόπο στα πατερνάκια αναφοράς.
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Gefen wireless for HDMI. Το ασύρματο HDMI είναι εδώ…

Το φαινόμενο false contouring…
Το φαινόμενο false contouring εκδηλώνεται με την εμφάνιση ενός τεχνουργήματος στην εικόνα, όπως μπορείτε να δείτε στην παρακάτω φωτό. Παρουσιάζεται κυρίως σε περιοχές της εικόνας με ντεγκραντέ ή με σκιάσεις, στις οποίες πρέπει να έχουμε μία ομαλή μετάβαση από το ένα επίπεδο φωτεινότητας και χρωματικότητας σε ένα άλλο επίπεδο.






Η αμερικάνικη έκδοση του Gefen Wireless for HDMI μου παρουσίασε τρία διαφορετικά πρόσωπα, όσον αφορά την εμφάνιση του φαινόμενου false contouring.

α. Σε σύνδεση HDMI με τον δορυφορικό δέκτη Humax HDCI-2000, και με σήμα 720p/50Hz ή 1080i/50Hz και κλιπάκια από κάμερες υψηλής ευκρίνειας, μου παρουσίασε το χειρότερο πρόσωπο. Κάθε λίγο και λιγάκι ξεπεταγόταν και ένα πλάνο στο οποίο το φαινόμενο false contouring ήταν εύκολα ορατό, περίπου ή λίγο λιγότερο, στον βαθμό που βλέπετε στη μεσαία φωτογραφία. :141: Τα περισσότερα πάντως πλάνα δεν είχαν κανένα απολύτως πρόβλημα και ήταν πεντακάθαρα.

β. Σε σύνδεση component με τον δορυφορικό δέκτη Humax HDCI-2000, και με σήμα 720p/50Hz ή 1080i/50Hz και τα ίδια ακριβώς κλιπάκια από κάμερες υψηλής ευκρίνειας, μου παρουσίασε ένα πολύ καλύτερο πρόσωπο. Το φαινόμενο false contouring ήταν πλέον ελάχιστο, και γούρλωνα στη κυριολεξία τα μάτια μου για να το εντοπίσω, παρόλα αυτά έστω και οριακά σε κάποια πλάνα εμφανιζόταν.

γ. Σε σύνδεση HDMI με το Toshiba E1, και με σήμα 720p ή 1080i/60Hz και υλικό film από HD-DVD δισκάκια, μου παρουσίασε το καλύτερο πρόσωπο. Το φαινόμενο false contouring ήταν πλέον ανύπαρκτο και μου ήταν αδύνατον να το εντοπίσω σε οποιοδήποτε πλάνο από κανονική απόσταση θέασης. :114:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Gefen wireless for HDMI. Το ασύρματο HDMI είναι εδώ…

Τα περίφημα πατερνάκια Z Plate του DVE HD-DVD…
Στα συγκεκριμένα πατερνάκια στα οποία ελέγχεται η διαγώνια αναλυτικότητα του σήματος, καθώς και η οξύτητα της εικόνας, ήταν οι μοναδικές περιπτώσεις όπου η αμερικάνικη έκδοση κατέβαζε εντελώς τα βρακάκια της, αναδεικνύοντας συγκεντρωμένα όλα μαζί θα έλεγε κανείς, τα αρνητικά και αδύνατα σημεία της. Δημιουργούνταν αρκετοί επιπρόσθετοι κύκλοι στο κυκλικό Z Plate πατερνάκι, όσο και πολύγωνα στο αντίστοιχο πατερνάκι με το πολύγωνο. Επιπλέον, υπήρχαν δύο μεγαλούτσικες περιοχές, μία στο αριστερό και μία στο δεξί μέρος της οθόνης, στις οποίες η εικόνα ήταν εντελώς ασαφής και κάπως πιξελιασμένη. :135:

Να τονίσω βεβαίως ότι μιλάμε ίσως για τα πλέον απαιτητικά πατερνάκια που έχουν κατασκευαστεί ποτέ. Είναι σχεδιασμένα με τέτοιον τρόπο ώστε να κατεβάζουν εντελώς τα βρακάκια σε οποιονδήποτε 1080p προβολέα, ακόμα και στον πλέον ακριβό και με υψηλή ποιότητα κατασκευής σε όλα του τα μέρη. Ακόμα και με τα καλώδια HDMI, δεν έχω δει πάνω από έξι ή εφτά προβολείς που να μπορούν να περάσουν με αξιοπρέπεια τα συγκεκριμένα πατερνάκια, ενώ δεν έχω δει πάνω από δύο ή τρεις το πολύ, που να μπορούν να τα περάσουν αρκετά καλά. :137:

Όσον αφορά την τελειότητα, δηλαδή το να απεικονίζεται μόνο ο κύκλος ή το πολύγωνο στο κέντρο του πατερνακίου χωρίς κανένα επιπρόσθετο τεχνούργημα, όπως το ζητάει δηλαδή ο Kane, απλά δεν έχω δει ποτέ κανέναν προβολέα που να το καταφέρνει αυτό! :111:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Gefen wireless for HDMI. Το ασύρματο HDMI είναι εδώ…

Η χρωματική συμπεριφορά…
Εκτός από το φαινόμενο false contouring, παρατήρησα και μία μικρή χρωματική αλλοίωση στην εικόνα της αμερικάνικης έκδοσης του Gefen Wireless for HDMI με πηγή το Toshiba E1. Συγκεκριμένα, πρέπει να υπήρχε μία μικρή αλλοίωση στις φωτεινότητες στα πρωτεύοντα και δευτερεύοντα χρώματα. Π.χ., μου ήταν αδύνατον να ρυθμίσω επακριβώς τις φωτεινότητες στα πρωτεύοντα και δευτερεύοντα χρώματα μέσα από τα χρωματικά φιλτράκια του DVE. Αν ρύθμιζα τις φωτεινότητες να είναι ακριβώς εκεί που πρέπει στο πράσινο φίλτρο, τότε κατέληγα σε ένα κίτρινο που ήταν ελαφρά φωτεινότερο από το κόκκινο και τη ματζέντα στο κόκκινο φίλτρο, καθώς και σε ένα κυανό που ήταν ελαφρά φωτεινότερο από το μπλε στο μπλε φίλτρο.

Τέτοια συμπεριφορά δεν υπήρχε με το Toshiba E1 στην ευρωπαϊκή έκδοση, όπου όλα ρυθμιζόντουσαν χρωματικά ακριβώς εκεί που πρέπει. Η ευρωπαϊκή έκδοση περνούσε επίσης με άψογο τρόπο τα πατερνάκια του “πιάνου” στα οποία ελέγχεται τόσο το κοντράστ όσο και το gamma των χρωμάτων, έτσι λοιπόν τόσο στα πρωτεύοντα όσο και στα δευτερεύοντα χρώματα έβγαιναν όλες οι διαβαθμίσεις. Αντίθετα στην αμερικάνικη έκδοση υπήρχαν αρκετά μικροπροβληματάκια, π.χ., με το κόκκινο να καίει τις διαβαθμίσεις πάνω από το 90 IRE.







Η αποδιδόμενη κίνηση…
Η κίνηση τόσο σε σύνδεση μέσω της εισόδου component όσο και της HDMI, με πηγή τον Humax και υλικό τα υψηλής ευκρίνειας κλιπάκια από το κανάλι Eins Festival HD σε ασύρματη σύνδεση 1080i/50Hz, που είναι τραβηγμένα από τις κάμερες υψηλής ευκρίνειας στα 50 καρέ το δευτερόλεπτο, ήταν σκέτη απόλαυση, βουτυρένια εντελώς, κίνηση εντελώς αβίαστη που έτρεχε όπως τρέχει το γάργαρο νερό που κατεβάζει ένα ρυάκι από τις πλαγιές του βουνού! :626:

Με υλικό φιλμ τώρα και πηγή το Toshiba E1 στα 1080i/60Hz, είχαμε τα κλασικά προβλήματα με το motion judder, όπως ακριβώς θα τα παρουσίαζε και ένα καλώδιο HDMI. :434:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Gefen wireless for HDMI. Το ασύρματο HDMI είναι εδώ…

Συμπερασματικά…
Παρόλα τα μικρά προβλήματα που υπήρχαν στην εικόνα της αμερικάνικης έκδοσης του Gefen Wireless for HDMI, θεωρώ ότι το 99% των υποψήφιων αγοραστών θα μείνουν απόλυτα ικανοποιημένοι από την ποιότητα της εικόνας της ασύρματης σύνδεσης. Ας μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για πατερνάκια αναφοράς, σχεδιασμένα εξαρχής για να αναδείξουν στον μέγιστο βαθμό, όλα τα πιθανά προβλήματα που μπορεί να παρουσιάζει μία εικόνα σε έναν προβολέα. Σε θέαση ταινιών, και από κανονικές αποστάσεις θέασης, θεωρώ ότι είναι από πολύ δύσκολο έως αδύνατον, ακόμα και για θεατή με πολύ έμπειρα μάτια, να ανακαλύψει το παραμικρό πρόβλημα στην εικόνα που αντικρίζει. :126:

Στη σύντομη διάρκεια της συμβίωσης μαζί τους, ερωτεύτηκα στην κυριολεξία τις πανέμορφες συσκευές της αμερικάνικης έκδοσης, καθώς και την ευελιξία που προσφέρουν τόσο στην τοποθέτηση όσο και στην εγκατάστασή τους. Με πολύ βαριά καρδιά θα τις αποχωριστώ και θα τις επιστρέψω στον Σκαφάτο! :137:

Αν θα ζητούσα κάποια πράγματα παραπάνω; Οπωσδήποτε ναι. Θεωρώ π.χ. σημαντικό μειονέκτημα την έλλειψη ενός διακόπτη που να ανοιγοκλείνει τις συσκευές ή έστω την ύπαρξη ενός κυκλώματος που να τις θέτει αυτόματα εκτός λειτουργίας μετά από ένα διάστημα πέντε ή δέκα λεπτών χωρίς να δέχονται κάποιο σήμα από οποιαδήποτε πηγή.

Επίσης η ανυπαρξία τηλεχειρισμού μπορεί να θεωρηθεί σαν “χτυπητό μειονέκτημα” για συσκευές αυτής της κατηγορίας τιμής.

Όπως σας είπα και παραπάνω, εγώ προσωπικά σαν ένας απλός καταναλωτής, αδυνατώ πλήρως να ανακηρύξω τον ξεκάθαρο νικητή ανάμεσα στις δύο εκδόσεις του Gefen Wireless for HDMI.

Η αμερικάνικη έκδοση υπερέχει ξεκάθαρα και με πολύ μεγάλη διαφορά στο φινίρισμα και στην ποιότητα κατασκευής. Υπερέχει επίσης ξεκάθαρα στην ταχύτητα στην οποία επιτυγχάνεται η ασύρματη σύνδεση ανάμεσα στον πομπό και τον δέκτη, το αργότερο μέσα σε δεκαπέντε δευτερόλεπτα έχετε εικόνα, σε πλήρη αντίθεση με την ευρωπαϊκή που χρειάζεται από δύο έως τρία λεπτά για να κλειδώσει. Η αμερικάνικη έκδοση υπερέχει σαφέστατα και στον παρεχόμενο εξοπλισμό με τις δύο εισόδους HDMI και τη μία component είσοδο που προσφέρει, σε αντίθεση η ευρωπαϊκή έκδοση παρέχει μία μόνο HDMI είσοδο. Η αμερικάνικη έκδοση δεν παρουσιάζει το τεχνούργημα με τον θόρυβο γύρω από τις λεπτές οριζόντιες και κάθετες γραμμές που παρουσιάζει η ευρωπαϊκή έκδοση στους DLP προβολείς.

Από την άλλη μεριά, ένας πιουρίστας της εικόνας το πιθανότερο είναι ότι θα επέλεγε την ευρωπαϊκή έκδοση. Παρουσιάζει πολύ καλύτερη συμπεριφορά στην εμφάνιση του φαινόμενου false contouring, ενώ παρουσιάζει και μια πολύ ισορροπημένη συμπεριφορά χρωματικά, γενικά η ευρωπαϊκή έκδοση φαίνεται να έχει κάποιο σχετικό προβάδισμα στην ποιότητα της εικόνας στα πατερνάκια αναφοράς. Από την άλλη μεριά βεβαίως, θα έπρεπε να συμβιβαστεί με τους σχετικά αργούς χρόνους κλειδώματος καθώς και τη μία και μοναδική είσοδο HDMI. :121:

Πάντως, το γεγονός είναι ότι αυτή τη στιγμή τουλάχιστον, εμείς οι Ευρωπαίοι καταναλωτές δεν έχουμε το περιθώριο επιλογής, θα πρέπει να αρκεστούμε στην ευρωπαϊκή έκδοση, είναι δηλαδή παράνομο να εισάγει κάποιος την αμερικάνικη έκδοση του Gefen Wireless for HDMI σε χώρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Gefen wireless for HDMI. Το ασύρματο HDMI είναι εδώ…

Όλα αυτά καλά, αλλά εάν στραβώσει η δουλειά τι γίνεται;…
Μα καλά θα μου πείτε, κι αν κάποιος πάει και τα σκάσει για την ευρωπαϊκή έκδοση και μετά διαπιστώσει ότι στον χώρο του αδυνατεί να πετύχει ασύρματη σύνδεση για τον οποιοδήποτε λόγο, τότε τι γίνεται;! :118:

Μετά από σχετικές συζητήσεις με τον Βάγγο και τον Σκαφάτο, έχω την εξουσιοδότηση και συγκατάθεσή τους να σας ανακοινώσω το εξής: ο οποιοσδήποτε που ενδιαφέρεται για το Gefen Wireless for HDMI, θα μπορεί να περνάει από τη PSA και αφού προκαταβάλλει ολόκληρο το σχετικό αντίτιμο, θα μπορεί να πάρει το δείγμα (εφόσον αυτό είναι διαθέσιμο) και να το δοκιμάσει στον χώρο του στις δικές του συσκευές. Εάν σιγουρευτεί ότι πετυχαίνει την ασύρματη σύνδεση που τον ικανοποιεί, θα φροντίζει να επιστρέφει το δείγμα στην κατάσταση που το παρέλαβε και θα παίρνει ένα άλλο Gefen Wireless for HDMI, ολοκαίνουριο και σφραγισμένο. :144:

Εάν πάλι για τον οποιοδήποτε λόγο αδυνατεί να πετύχει την ασύρματη σύνδεση, είτε λόγω απόστασης είτε λόγω θέσης, θα επιστρέφει το δείγμα στη PSA και θα παίρνει πίσω τα χρήματά του. Οπότε, όπως καταλαβαίνετε, ούτε γάτα ούτε ζημιά, όλες οι πλευρές είναι ευτυχισμένες… :126:
 


Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Gefen wireless for HDMI. Το ασύρματο HDMI είναι εδώ…

Και η τιμή είναι;

Τη τελική τιμή της ευρωπαϊκής έκδοσης, θα σας την ανακοινώσει είτε ο Σκαφάτος είτε ο Βάγγος, εγώ δεν θα μπορούσα φυσικά σε καμία περίπτωση να σας ανακοινώσω τη τιμή... :137:
 

Μηνύματα
61
Reaction score
0
Re: Σχολιαστε παρακαλω

Καλημέρα θέλω να ρωτήσω επίσης αν υπάρχει δυνατότητα να συνδεθούν ασυρματα το ps3 με τον προτζέκτορα; Και αν ναι θα πρέπει να κανω παραχώρηση στην ποιότητα;ελπίζω να μην απαιτούνται χίλια γρόσια.
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Re: Σχολιαστε παρακαλω

Καλημέρα θέλω να ρωτήσω επίσης αν υπάρχει δυνατότητα να συνδεθούν ασυρματα το ps3 με τον προτζέκτορα; Και αν ναι θα πρέπει να κανω παραχώρηση στην ποιότητα;ελπίζω να μην απαιτούνται χίλια γρόσια.


Φυσικά, με την ευρωπαϊκή έκδοση του Gefen Wireless for HDMI, μπορείς πανεύκολα να συνδέσεις ασύρματα το Playstation 3 με τον προβολέα.

Όπως έχω γράψει στην παρουσίαση, μοναδικό μειονέκτημα της ευρωπαϊκής έκδοσης σε σχέση με την αμερικάνικη, είναι η μία και μοναδική είσοδος HDMI που διαθέτει.

Αυτό το εμπόδιο βέβαια, λογικά το προσπερνάς πανεύκολα με τη χρήση ενός HDMI switcher, που θα τον παρεμβάλλεις πριν από τον πομπό του Gefen. :126:

Και λέω λογικά, γιατί δυστυχώς ήταν κάτι που δεν το δοκίμασα καθόλου όσο είχα τις συσκευές της ευρωπαϊκής έκδοσης στα χέρια μου. Δυστυχώς δεν μου πέρασε καθόλου από το μυαλό... :120:

Για το θέμα της τιμής δεν μπορώ να σου πω απολύτως τίποτα, θα πρέπει να επικοινωνήσεις με την PSA...
 

Μηνύματα
61
Reaction score
0
Σ' ευχαριστώ πολύ ,όταν λες οτι έχει μία είσοδο εννοείς οτι επειδή και το PS3 έχει μια θύρα hdmi δεν θα μπορώ ταυτόχρονα να βλέπω στην tv? και θα πρέπει να αλλάζω συνέχεια τα καλώδια?
Και κάτι άλλο υπάρχει προτζέκτορας με wi-fi που θα μπορούσε να παρακάμψει την πιο πάνω διαδικασία ,το λέω αυτό γιατί το PS3 έχει wi-fi?
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Απάντηση: Re: Gefen wireless for HDMI. Το ασύρματο HDMI είναι εδώ…

Σ' ευχαριστώ πολύ ,όταν λες οτι έχει μία είσοδο εννοείς οτι επειδή και το PS3 έχει μια θύρα hdmi δεν θα μπορώ ταυτόχρονα να βλέπω στην tv? και θα πρέπει να αλλάζω συνέχεια τα καλώδια?
Και κάτι άλλο υπάρχει προτζέκτορας με wi-fi που θα μπορούσε να παρακάμψει την πιο πάνω διαδικασία ,το λέω αυτό γιατί το PS3 έχει wi-fi?
Για να βλέπεις ταυτόχρονα στην τηλεόραση θα χρειαστείς ένα HDMI splitter.
Το wi-fi δεν προσφέρεται γι' αυτό που θέλεις να κάνεις.
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.610
Μηνύματα
2.867.837
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top