Genelec στο σαλόνι

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.498
Από την άλλη από τα λίγα που έχω καταλάβει είναι ότι δεν μπορείς να διορθώσεις βυθίσεις στο χαμηλό με DSP γιατί οφείλονται σε ακυρώσεις, οπότε δε θα κερδίσεις τίποτα, μόνο τοποθέτηση και room treatment μπορούν να βοηθήσουν εκεί (διορθώστε αν λέω μπούρδες)
Και με περισσότερα από ένα :o σαμπς
 

Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
Και με περισσότερα από ένα :o σαμπς
σωστά,

και να πω ότι δεν το καταλάβαινα καλά αυτό, μέχρι που πήρα σαμπ ,
κάνω μια βόλτα στο δωμάτιο και αλλού παίζει δυνατά, αλλού μπουμάρει ενοχλητικά
και αλλού δεν ακούγεται τίποτα, σαν να μην υπήρχει καν
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.136
και να πω ότι δεν το καταλάβαινα καλά αυτό, μέχρι που πήρα σαμπ ,
κάνω μια βόλτα στο δωμάτιο και αλλού παίζει δυνατά, αλλού μπουμάρει ενοχλητικά
και αλλού δεν ακούγεται τίποτα, σαν να μην υπήρχει καν
ισχύει
και φυσικά τα 2 (ή παραπάνω sub) βοηθάνε

αλλά πάντα σκέφτομαι και το εξής:
αν στη θέση ακρόασης το μπάσο παίζει κανόνικά (θες από τύχη, από πειράματα, από ότι...) τι μας νοιάζει αν στα 2 μέτρα χάνεται ή δυναμώνει;;; (εκτός αν δυναμώνει στην κρεβατοκάμαρα του γείτονα !!!)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.592
Η ομοιογένεια των χαμηλών στο χώρο, μια χαρά ακούγεται και στη θέση ακρόασης.

Βεβαίως, εάν στη θέση ακρόασης δεν έχεις σοβαρά προβλήματα απόκρισης, μπορείς ανετως να τα γράψεις όλα στα παλαιότερα των υποδημάτων σου (για να μη πω στα τριχωτά ή μη μπαλάκια σου).
 

Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
ισχύει
και φυσικά τα 2 (ή παραπάνω sub) βοηθάνε

αλλά πάντα σκέφτομαι και το εξής:
αν στη θέση ακρόασης το μπάσο παίζει κανόνικά (θες από τύχη, από πειράματα, από ότι...) τι μας νοιάζει αν στα 2 μέτρα χάνεται ή δυναμώνει;;; (εκτός αν δυναμώνει στην κρεβατοκάμαρα του γείτονα !!!)
και εγώ σκεφτόμουν πόσο βελτίωση θα έπαιρνα, απο τη στιγμή που από ότι φαίνεται στη θέση ακρόασης είμαι αρκετά καλά

αν και κάποιοι που ξέρουν περισσότερα λένε ότι :

Η ομοιογένεια των χαμηλών στο χώρο, μια χαρά ακούγεται και στη θέση ακρόασης.

Βεβαίως, εάν στη θέση ακρόασης δεν έχεις σοβαρά προβλήματα απόκρισης, μπορείς ανετως να τα γράψεις όλα στα παλαιότερα των υποδημάτων σου (για να μη πω στα τριχωτά ή μη μπαλάκια σου).
χα χα μου αρέσει ο απλό και επεξηγηματικός τρόπος γραφής :thumbsup:
με δύο προτάσεις να μπαίνουμε στο νόημα :laugh:

σκεφτόμουνα αυτό που έγραψες, δηλαδή ότι ακούγεται η ανομοιογένεια στη θέση ακρόασης,
και αναρωτιέμαι αν ένα ανεπαίσθητο μπουμάρισμα που νομίζω ότι άκουσα σε κάνα δυο κομμάτια με πολύ μπάσο,
μήπως ήταν κάτι που ακουγότανε από κάποια από τις γωνίες που υπάρχει αρκετή ενίσχυση
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.592
Προφανώς άμα σε κάποια γωνιά του πάρκινγκ γίνεται της εκδιδομένης το σιδηρούν, ε, όλο και κάποια περιστέρια από κει θα κουτσουλανε το αμάξι σου στο κέντρο της πλατείας.

Γι'αυτό βάζουμε παγίδες σε κείνα τα σημεία του κιγκλιδώματος, κι έτσι "καθαρίζει" και στο σημείο που καθόμαστε. Η βρωμιά στο χώρο, είναι σα την κλανιά, αργά η γρήγορα θα φτάσει και σε σένα η μυρωδιά.

Πάντως άμα ξυνεσαι για να βρεις θέματα, θα βρεις. Μη ξυνεσαι. Μόνο άμα σου έρχονται στα μούτρα, κάνε κάτι. Έτσι λέω γω δηλαδή.
 


Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
μετά από ενάμιση μήνα χωρίς ούτε μία ακρόαση
(λόγω κόλασης στη δουλειά συν μία ομιλία που προέκυψε συν κάποια άλλα ψιλά)
εδώ είμαστε πάλι.

Δυστυχώς έτσι ήταν και παλαιότερα και έτσι θα είναι στο ορατό μέλλον,
δηλαδή θα περνάνε και 3-4 εβδομάδες χωρίς το σύστημα να μπει καν στην πρίζα.
Αυτός ήταν και ο βασικός λόγος που έθεσα αυστηρό όριο στο μπάτζετ.

Το μόνο που με απασχολεί για την ώρα είναι ότι έφυγα από το σαλόνι, καθώς δεν μπόρεσα να βρω θέση που να στέκει αισθητικά και να έχει και στοιχειωδώς σωστές μετρήσεις ταυτόχρονα.
Πήγα στο δίπλα ημιυπαίθριο που είναι σε συνέχεια, απλά υπάρχει μόνο μία θέση ακρόασης, αλλά έτσι και αλλοιώς μόνος μου ακούω μουσική.
Από αυτούς που έρχονται στο σπίτι, δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιον που να ενδιαφέρεται για κριτική ακρόαση. Άμα κάτσεις στο σαλόνι ο ένας καναπές βλέπει έκκεντρα τα ηχεία σε απόσταση 6 μέτρων. Λόγω σαμπ και εκεί ικανοποιητικά ακούγονται και όποιος θέλει κάνει πέντε βήματα και κάθεται στη θέση ακρόασης.

Ωστόσο συνεχίζω να το επεξεργάζομαι στο μυαλό μου για κάποια θέση στο σαλόνι
και μάλλον θα μιλήσω και με κάποιον επαγγελματία για το θέμα αυτό.
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.575
Reaction score
30.963
bass crawl για να βρεις καλη θεση για το SW στο σαλονι σου! Αν σε δει η γυναικα, θα εχεις την παρηγορια οτι θα το κανεις μια φορα :p


Αν θυμαμαι καλα την μελινα την πηγε η γυναικα του να τον διαβασει παπας :biggrin:
 

Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
bass crawl για να βρεις καλη θεση για το SW στο σαλονι σου! Αν σε δει η γυναικα, θα εχεις την παρηγορια οτι θα το κανεις μια φορα :p

Αν θυμαμαι καλα την μελινα την πηγε η γυναικα του να τον διαβασει παπας :biggrin:
έκανα το bass crawl του τεμπέλη, σκυφτός με το κινητό στο χέρι,
δε με απασχολούν πολύ οι συχνότητες του sub,
έχω την πεποίθηση (μπορεί και λανθασμένη) ότι με ένα ακόμη ή παραπάνω σαμπς και κάποιος που θα έρθει να τα στήσει θα γίνει δουλειά, αν και είμαι ήδη πιο καλά από ότι περίμενα

η τρίτη οκτάβα με έχει στοιχειώσει :laugh:
αναρωτιέμαι μήπως θα έπρεπε να είχα πάρει cardio (αλλά ήθελα τα τριπλά λεφτά για τα 901K)
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.091
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top