Genelec στο σαλόνι

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
Μετά από ενάμιση μήνα αναμονής, έχω επιτέλους τα 8350 στην κατοχή μου.
Για όσους δεν τα ξέρουν, μιλάμε για ενεργά ηχεία από τη Genelec, δύο δρόμων με 8άρι γούφερ, ενσωματωμένο DSP, και αλουμινένια καμπίνα με στρογγυλεμένες ακμές.

Δυστυχώς δεν μπόρεσα ακόμη να τα ακούσω καλά, καθώς μόλις έχω αναρρώσει από ένα πρόβλημα με εμβοές στα αυτιά που προέκυψε, λίγο πριν το Πάσχα και με ταλαιπώρησε για 2-3 εβδομάδες. Ελπίζω να ήτανε κάτι προσωρινό, γιατί aν έχουμε υποτροπές με βλέπω να σκοτώνω τα πάντα στις αγγελίες.
(για αυτό μην ακούτε που λένε "πάρτε ενεργά", εγώ μόλις τα παράγγειλα έπαθα πρόβλημα με τα αυτιά, τυχαίο; τόσα χρόνια δεν είχα ξαναπάθει τίποτα :p )

Πρώτες εντυπώσεις;

- Σε σαλόνι, βγάζουν λίγο μάτι από μόνα τους, αν προσθέσεις και ότι το κάθε ένα θα έχει και δύο ή τρία καλώδια, η τοποθέτησή τους θέλει ικανότητες στη διακόσμηση και τη διαχείριση καλωδίων και επίσης κατανόηση από τα υπόλοιπηα μέλη της οικογένειας.

- Θα χρειαστεί προσπάθεια και δουλειά για να πάρω (και αν πάρω) το καταπληκτικό αποτέλεσμα που έχω από τα μικρά αδέρφια τους 8020 πάνω στο γραφείο.

- Τα μικρά 8020 με το επίσης μικρό sub 7040, ακούγονται πιο "μεγάλα" (σε πιο κοντινή απόσταση ακρόασης βέβαια) σε σχέση με τα 8350 χωρίς sub.

Οκ, δεν είπα κάτι καινούριο, για τους γνώστες τουλάχιστον,
αλλά εντάξει κουβέντα να γίνεται και επίσης θα χρειαστώ ιδέες και τη βοήθεια σας για όλο το σετάρισμα.
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
λοιπόν έχουμε και λέμε

Προσωρινή θέση των ηχείων,
ισοσκελές τρίγωνο 2,30 m μεταξύ τους και 2,60 m από τη θέση ακρόασης


Screenshot_20220515_190917.png

Η αρχική σκέψη ήταν να τοποθετούνται για ακροάσεις εκεί που έχω ζωφραφίσει τους πράσινους κύκλους, όπου θα είναι ισόπλευρο τρίγωνο 2 μέτρα,
και να μεταφέρονται πίσω όταν υπάρχει περισσότερος κόσμος για πιο χαλαρές ακροάσεις,
και να υπάρχουν ξεχωριστά profiles στο DSP για κάθε θέση.

Στην (προσωρινή) θέση που βλέπετε στη φωτογραφία από το δωμάτιο έχουμε τα εξής:

αριστερό ηχείο

left.png


δεξί ηχείο

right.png


με εφαρμογή αυτού του preset

Screenshot_20220515_192127.png


Φαντάζομαι οι μεγάλες διαφορές να είναι από το χώρο και να μην πρέπει να μετρήσω κάθε ηχείο μόνο του στην ίδια θέση για το ενδεχόμενο προβλήματος από τα ηχεία.

Το επόμενο ΣΚ θα τα μεταφέρω στην κοντινή θέση και θα βάλω τις νέες μετρήσεις, για να δούμε πόση θα είναι η επίδραση του χώρους στις βυθίσεις και κορυφές.
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
αναζητώ επίσης άλλη καλύτερη θέση ακρόασης,
συζητάω οτιδήποτε σχεδόν,

μία σκέψη είναι να πάω στο ημιϋπαλιθριο μπροστά από το γραφειο, αφού γυρίσει ο καναπές (που τώρα έιναι όπως βλέπετε στο σχήμα). Εκεί από τη μία πλευρά υπάρχει παράθυρο σε όλο το μήκος και από την άλλη βιβλιοθήκη σε όλο το μήκος, επίσης αυτό το δωμάτιο είναι σχεδόν γεμάτο ενώ το σαλόνι άδειο,
εκεί το τρίγωνο θα είναι ισοσκελές γύρω στο 1,6 μέτρα


Screenshot_20220515_195705.png
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
Οι εξαιρετικές βάσεις των ηχείων, είναι κατασκευής @Μελίδης Μιχάλης,
πολύ όμορφες οπτικά, από κοντά καλύτερες από ότι φαίνεται στις φωτο,

και το σημαντικότερο έχουν την πάνω πλάκα με τις προεξοχές όπου "κούμπωσε" η βάση isopod που έχουν τα ηχεία.
(η πάνω πλάκα είναι αρκετά μικρότερη από την κάτω, δεν φαίνεται η αναλογία στις φωτο)
Οι βάσεις σχεδόν γέμισαν με άμμο γάτας μέσα σε πλαστικές σακούκες.


το μόνο πρόβλημα με τις βάσεις αυτές,

είναι,
ότι όποτε βλέπω στην αρχική σελίδα του φόρουμ
ποστ του Μελίδη
στο νήμα "Ανακλήσεις¨
φοβάμαι μήπως η ανάκληση αφορά τις βάσεις μου :gotcha:



Screenshot_20220515_204938.png
 



Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
Που έκρυψες τα σαμπς; δεν φαίνονται στις φωτό :biggrin:
…και στις μετρησεις.

ποια σαμπς ;
ταινίες θα δω για να θέλω μπουμ και μπουμ; :p


όπως έγραψα παραπάνω,
τα μικρά 8020 με το 4άρι γούφερ με το μικρό 7040 σαμπ στα 0,8 μέτρ, ακούγονται πιο μεγάλα και πιο γεμάτα από τα 8350 στα 2,5 μέτρα (και υποθέτω θα είναι το ίδιο ακόμη και όταν πάω τα 8350 στα 2 μέτρα ή παρακάτω).
Έχω πειστεί (με μεγάλη καθυστέρηση ομολογώ)
ότι τα σαμπ είναι απαραίτητα, παρότι δεν ακούω μπιτάτη (σόρρυ δεν ξέρω πως λέγεται) μουσική.

Περιμένω ένα τεμάχιο 7360 τέλος Ιουνίου,
και προσπαθώ να τους πείσω να μου πουλήσουν και 2ο.
Η αγορά όλων έγινε από Ελλάδα.

Καταλαβαίνω ότι ίσως (και εν μέρει) στο προηγούμενο κατάστημα που πήγα και τους είπα ότι θέλω ενεργά, να ήθελαν να μου πουλήσουν κάτι άλλο με περισσότερο περιθώριο κέρδους.
Αλλά τώρα σε άλο κατάστημα, τους λέω για 2ο σαμπ και μου λένε πάλι ότι θα γίνεται χαμός και ότι δεν χρειάζεται. Δεν καταλαβαίνω γιατί, εδώ τώρα δεν έχουν να μου πουλήσουν κάτι άλλο πέρα από περισσότερα σαμπς.
Φαίνεται ότι ακόμη και στο μυαλό ορισμένων επαγγελματιών του χώρου, τα σαμπς είναι συνυφασμένα με το πόσο θέλει κάποιος να τρίζει ο χώρος του. Δεν έχω άλλη εξήγηση, εκτός αν έχουν δίκιο.


---------------------------------------------------------

Αν τελικά εγκαταλείψω το σαλόνι και μετακομίσω στο ημιϋπαίθριο δίπλα. που είναι χώρος 12,5 τ.μ με tv, γραφείο, βιβλιοθήκη και έχει άνοιγμα 2 μέτρων προς το σαλόνι,
πιστεύετε ότι μπορεί να κάνει και ένα σαμπ μόνο ή πάλι όχι;
 


Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
Και τα υπόλοιπα 9 ηχεία?
Υπόλοιπα ηχεία δεν έχει,
αγνό καλό δικάναλο :laugh:

Η αλήθεια είναι ότι πέρασε από το μυαλό μου φευγαλέα το ενδεχόμενο 5.x αλλά το προσπέρασα εύκολα.
Δεν έχω ακούσει, αλλά δεν έχω λόγο να αμφιβάλλω, ότι το πολυκάναλο ή το immersive ακούγονται καλύτερα.
Απλά δεν είναι για μένα, ούτε με απασχολεί, ούτε θέλω να ασχοληθώ σε τόσο βάθος.

Περισσότερο με απασχόλησε η ιδέα του 3.x για το λόγο ότι (αν κατάλαβα καλά) δίνει τη δυνατότητα να έχει κάποιος "σωστό" ήχο σε περισσότερες από μία θέσεις πχ και στις τρεις θέσεις του καναπέ.
Αυτό θα το έκανα πιθανότατα αν υπήρχε εύκολος και φθηνός τρόπος όσον αφορά την επεξεργασία του σήματος. Βλέπουμε......
 


toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.389
Reaction score
1.843
Ο χώρος σου είναι παντού τόσο μα τόσο μη συμμετρικός (και από διαστάσεις - ανοίγματα, και από θέσεις επίπλων), που οι συμμετρικές τοποθετήσεις πλέον του ενός όμοιων σαμπ σε θέσεις κατά Velti, εδώ δεν ισχύουν.
Αρα θα πας κατά... KiriakR σε ασύμμετρη (μάλλον) τοποθέτηση για βέλτιστο αποτέλεσμα.
Αρα παραλαμβάνεις το πρώτο σαμπ, το φέρνεις όσο καλύτερα μπορείς, και πριν πάρεις δεύτερο, προσπαθείς με το μικρό που έχεις να διορθώσεις τις βυθίσεις με κατάλληλη τοποθέτηση-ρυθμίσεις (αν μεταφράζω σωστά τα γραφόμενά σου, δεν πολυπεθαίνεις για υψηλές στάθμες σην πρώτη οκτάβα) , και επί πλέον τελική συνολική ισοστάθμιση του συστήματος.
Αν δεν, τότε μόνο σκέφτεσαι για δεύτερο (... και τρίτο) μεγάλο
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Για όσους δεν τα ξέρουν, μιλάμε για ενεργά ηχεία από τη Genelec, δύο δρόμων με 8άρι γούφερ, ενσωματωμένο DSP, και αλουμινένια καμπίνα με στρογγυλεμένες ακμές.
Και Class D (σε αντίθεση με τα 8050 που δεν έχουν).
Και περισσότερο watts από το 8050
Και AES/EBU input
Και AES/EBU output
Και GLM calibration

Πολλά παραπάνω από το κλασικό 8050 :thumbsup: :thumbsup:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
λοιπόν έχουμε και λέμε

Προσωρινή θέση των ηχείων,
ισοσκελές τρίγωνο 2,30 m μεταξύ τους και 2,60 m από τη θέση ακρόασης


View attachment 251310

Η αρχική σκέψη ήταν να τοποθετούνται για ακροάσεις εκεί που έχω ζωφραφίσει τους πράσινους κύκλους, όπου θα είναι ισόπλευρο τρίγωνο 2 μέτρα,
και να μεταφέρονται πίσω όταν υπάρχει περισσότερος κόσμος για πιο χαλαρές ακροάσεις,
και να υπάρχουν ξεχωριστά profiles στο DSP για κάθε θέση.

Στην (προσωρινή) θέση που βλέπετε στη φωτογραφία από το δωμάτιο έχουμε τα εξής:

αριστερό ηχείο

View attachment 251311


δεξί ηχείο

View attachment 251312


με εφαρμογή αυτού του preset

View attachment 251313


Φαντάζομαι οι μεγάλες διαφορές να είναι από το χώρο και να μην πρέπει να μετρήσω κάθε ηχείο μόνο του στην ίδια θέση για το ενδεχόμενο προβλήματος από τα ηχεία.

Το επόμενο ΣΚ θα τα μεταφέρω στην κοντινή θέση και θα βάλω τις νέες μετρήσεις, για να δούμε πόση θα είναι η επίδραση του χώρους στις βυθίσεις και κορυφές.
Το ζήτημα με την τοποθέτηση main ηχείων έχει απλοποιηθεί από καιρό και με παρουσιάσεις στην πράξη.
Εάν δεν πάνε σε αποστάσεις ανώτερες των 230 cm χονδρικά από το οπίσθιο προς εκείνα τοίχωμα και των 150 cm ως προς τα υπόλοιπα τοιχώματα,τότε προτιμότερο να έμπαιναν κολλητά στο πρώτο με τη θέση ακρόασης μακριά από το οπίσθιο προς εκείνη τοίχωμα.Έστω και αν στην τελική το στερεοφωνικό τρίγωνο δεν θα ήταν ισόπλευρο.Προτεραιότητα στην αποφυγή ακροαματικής κόπωσης έχει η επίτευξη στοιχειώδους τονικής ισορροπίας.

Η δε εμφανιζόμενη χαράδρα με επίκεντρο στα 60 Hz συνδυασμένη με την παρασιτική ενέργεια στο πρώτο μισό της δεύτερης οκτάβας και την ασυμμετρία ως προς την ανακλώμενη από τα πλευρικά τοιχώματα ενέργεια κάθε άλλο παρά επιθυμητές είναι...Κάποιοι βεβαίως υποστηρίζουν ότι όλα θα μπορούσαν να είναι εντάξει με SET ενισχυτικά και τα συναφή παρελκόμενα,αλλά ούτε ο ...Dumbledore δεν θα μπορούσε να κάνει τέτοια ΄΄μαγικά΄΄. :sneaky:
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Η αλήθεια είναι ότι πέρασε από το μυαλό μου φευγαλέα το ενδεχόμενο 5.x αλλά το προσπέρασα εύκολα.
Κακώς.

Πάμε ξανά.

Σπάσε το κεφάλι σου για τον καλύτερο δυνατό τρόπο να βολέψεις ένα κύκλο στο χώρο σου, και βλέπω πιο εύκολη υπόθεση το μικρότερο χώρο του γραφείου, ώστε να στηθεί ένα σοβαρό 5-καναλο (έχεις ήδη 4 ηχεία σου λείπει 1 που πρέπει να είναι ίδιο με τα main για να κάνεις τις αρχικές δοκιμές σου και μετρήσεις και τεστ ντραιβ upmixing δικάναλου και test drive στο χώρο σου τα άπειρα πολυκαναλα sacd που είναι διαθέσιμα, ώστε να πιάσουν τόπο τα λεφτά σου, πακέτο με καμία ταινία και συναυλίες κλπ κλπ κλπ.

Για δες

370097_867ab458a8789cdeafd5b7e5b6cacffd~5.png
370097_867ab458a8789cdeafd5b7e5b6cacffd~4.png
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Οι εξαιρετικές βάσεις των ηχείων, είναι κατασκευής @Μελίδης Μιχάλης,
πολύ όμορφες οπτικά, από κοντά καλύτερες από ότι φαίνεται στις φωτο,

και το σημαντικότερο έχουν την πάνω πλάκα με τις προεξοχές όπου "κούμπωσε" η βάση isopod που έχουν τα ηχεία.
(η πάνω πλάκα είναι αρκετά μικρότερη από την κάτω, δεν φαίνεται η αναλογία στις φωτο)
Οι βάσεις σχεδόν γέμισαν με άμμο γάτας μέσα σε πλαστικές σακούκες.


το μόνο πρόβλημα με τις βάσεις αυτές,

είναι,
ότι όποτε βλέπω στην αρχική σελίδα του φόρουμ
ποστ του Μελίδη
στο νήμα "Ανακλήσεις¨
φοβάμαι μήπως η ανάκληση αφορά τις βάσεις μου :gotcha:



View attachment 251316
Αγαπητέ φίλε και @Μελίδης Μιχάλης
Κάτι δευτερεύων να ρωτήσω (χωρίς να διαταράξω τη ροή επι μακρόν) που με ενδιαφέρει αλλά και αφορά την περίπτωσή σου.

Αγαπητέ Μιχάλη χρησιμοποίησες άμμο γάτας σαν γέμισμα. Αυτές συνήθως είναι ζεόλιθοι. Οι ζεόλιθοι απορροφούν - συγκρατούν μεγάλη αναλογία του όγκου τους σε υγρά και κάνουν και διαχωρισμό μεν κάποιων αερίων.

Τα θεωρείς όμως κατάλληλα για damping ή έστω για απορρόφηση κάποιου είδους ανακλάσεων που μπορούν να δημιουργηθούν εντός της κατασκευής, και τα χρησιμοποιείς ? Δεν νομίζω να ενδεικνυται η χρήση τους για αυτό το σκοπό. Damping νομιζω σίγουρα όχι. Σαν frequency (noise) absorber πάλι (εαν υποθέσω ότι στις άμμους γάτας βαζουν φυσικό και όχι συνθετικό που είναι πανάκριβος), έχει πολύ μικρούς πόρους της ταξης nm όποτε δεν μπορεί να θεωρηθεί ότι απορροφά , δεν περνάει κάν ο αέρας. Μπορεί να γίνει compοsite με άλλα υλικά, μη συνθετικά να αυξήσει κάποιους την διάμετρο των πόρων (και πάλι αφου ενεγοποιηθεί πρώτα) αλλά και πάλι νομίζω πετυχαίνεις μια μείωση μόνο μεταξύ 1.3 - 2 ΚHz της τάξης 0.3 0.4 absorption coeffiient. Εκεί έχουν ringing αυτές οι κατσκευες ?

Ή επειδή δημιουργούν μια μια μείωση στην αντίσταση του αέρα (είναι και κλειστά ) λειτουργούν κάπως σαν κάποιου είδους κλειστή "μπασο" παγίδας ? Εμπειρικά βλέπεις (ακούς) διαφορά ?
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Συγγνώμη :) ξέχασα το πιο σημαντικό, καλορίζικα τα ηχεία.
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
Αγαπητέ φίλε και @Μελίδης Μιχάλης
Κάτι δευτερεύων να ρωτήσω (χωρίς να διαταράξω τη ροή επι μακρόν) που με ενδιαφέρει αλλά και αφορά την περίπτωσή σου.

Αγαπητέ Μιχάλη χρησιμοποίησες άμμο γάτας σαν γέμισμα. Αυτές συνήθως είναι ζεόλιθοι. Οι ζεόλιθοι απορροφούν - συγκρατούν μεγάλη αναλογία του όγκου τους σε υγρά και κάνουν και διαχωρισμό μεν κάποιων αερίων.

Τα θεωρείς όμως κατάλληλα για damping ή έστω για απορρόφηση κάποιου είδους ανακλάσεων που μπορούν να δημιουργηθούν εντός της κατασκευής, και τα χρησιμοποιείς ? Δεν νομίζω να ενδεικνυται η χρήση τους για αυτό το σκοπό. Damping νομιζω σίγουρα όχι. Σαν frequency (noise) absorber πάλι (εαν υποθέσω ότι στις άμμους γάτας βαζουν φυσικό και όχι συνθετικό που είναι πανάκριβος), έχει πολύ μικρούς πόρους της ταξης nm όποτε δεν μπορεί να θεωρηθεί ότι απορροφά , δεν περνάει κάν ο αέρας. Μπορεί να γίνει compοsite με άλλα υλικά, μη συνθετικά να αυξήσει κάποιους την διάμετρο των πόρων (και πάλι αφου ενεγοποιηθεί πρώτα) αλλά και πάλι νομίζω πετυχαίνεις μια μείωση μόνο μεταξύ 1.3 - 2 ΚHz της τάξης 0.3 0.4 absorption coeffiient. Εκεί έχουν ringing αυτές οι κατσκευες ?

Ή επειδή δημιουργούν μια μια μείωση στην αντίσταση του αέρα (είναι και κλειστά ) λειτουργούν κάπως σαν κάποιου είδους κλειστή "μπασο" παγίδας ? Εμπειρικά βλέπεις (ακούς) διαφορά ?
Εγώ πάω by the book, ότι προτείνει ο κατασκευαστής κάνω. :roflmao:

Στα σοβαρά τώρα,
ο @Μελίδης Μιχάλης μου το είπε για γέμισμα,
εμένα σαν άσχετο, ούτε που μου πέρασε από το μυαλό ότι θα τις γέμιζα με κάτι.

Ο Μιχάλης πρότεινε άμμο γάτας. Έκανα και ένα ψάξιμο στο σάιτ εδώ αλλά και στο ίντερνετ και είδα ότι από όσα προτείνονται ή άμμος ήταν το πιο βολικό και εύκολο για μένα.
Δεν έχω ιδέα αν και τι διαφορά κάνει ακουστικά η άμμος αυτή σε σχέση με άλλα υλικά.

Όσον αφορά υγρασία, η άμμος έχει τοποθετηθεί μέσα σε σακούλες που σφραγίστηκαν. Αν αλλάξω γνώμη είναι εύκολο να τις αδειάσω, φαντάζομαι.


Screenshot_20220516_174039.png
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.657
Αγαπητέ φίλε και @Μελίδης Μιχάλης
Κάτι δευτερεύων να ρωτήσω (χωρίς να διαταράξω τη ροή επι μακρόν) που με ενδιαφέρει αλλά και αφορά την περίπτωσή σου.

Αγαπητέ Μιχάλη χρησιμοποίησες άμμο γάτας σαν γέμισμα. Αυτές συνήθως είναι ζεόλιθοι. Οι ζεόλιθοι απορροφούν - συγκρατούν μεγάλη αναλογία του όγκου τους σε υγρά και κάνουν και διαχωρισμό μεν κάποιων αερίων.

Τα θεωρείς όμως κατάλληλα για damping ή έστω για απορρόφηση κάποιου είδους ανακλάσεων που μπορούν να δημιουργηθούν εντός της κατασκευής, και τα χρησιμοποιείς ? Δεν νομίζω να ενδεικνυται η χρήση τους για αυτό το σκοπό. Damping νομιζω σίγουρα όχι. Σαν frequency (noise) absorber πάλι (εαν υποθέσω ότι στις άμμους γάτας βαζουν φυσικό και όχι συνθετικό που είναι πανάκριβος), έχει πολύ μικρούς πόρους της ταξης nm όποτε δεν μπορεί να θεωρηθεί ότι απορροφά , δεν περνάει κάν ο αέρας. Μπορεί να γίνει compοsite με άλλα υλικά, μη συνθετικά να αυξήσει κάποιους την διάμετρο των πόρων (και πάλι αφου ενεγοποιηθεί πρώτα) αλλά και πάλι νομίζω πετυχαίνεις μια μείωση μόνο μεταξύ 1.3 - 2 ΚHz της τάξης 0.3 0.4 absorption coeffiient. Εκεί έχουν ringing αυτές οι κατσκευες ?

Ή επειδή δημιουργούν μια μια μείωση στην αντίσταση του αέρα (είναι και κλειστά ) λειτουργούν κάπως σαν κάποιου είδους κλειστή "μπασο" παγίδας ? Εμπειρικά βλέπεις (ακούς) διαφορά ?
Λοιπόν.
Ας το πούμε πιο απλά, πολύ απλά.
Η άμμος που πουλάνε, είναι απλή άμμος διαφόρων τύπων, τίποτα το ιδιαίτερο, γι' αυτό και είναι φτηνή.
Οι βάσεις έχουν έναν μεταλλικό σωλήνα που αν είναι άδειος και τον χτυπήσεις, κουδουνίζει σαν καμπάνα.
Δεν το θέλουμε αυτό.
Αν όμως είναι γεμάτος με άμμο, με αφρό πολυουρεθάνης, με φελιζόλ, με μολυβένια σκάγια, με μπιλάκια από ρουλεμάν, με χαλικάκια, με οτιδήποτε γεμίσει, αν τον χτυπήσεις δεν κουδουνίζει, αλλά ο ήχος σβήνει αμέσως.
Αυτό θέλουμε.
Τα έχουμε δοκιμάσει όλα αυτά τα υλικά, το πιο βολικό είναι η άμμος γάτας.



Α! Κυριάκο μαζί γράφαμε.
Να συμπληρώσω ότι ποτέ δεν είχαμε θέμα με υγρασίες κ.λ.π.
Την καλύτερη δουλειά την κάνει η θαλασσινή ψιλή άμμος.
Απλά δεν είναι βολική.
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
Κακώς.

Πάμε ξανά.

Σπάσε το κεφάλι σου για τον καλύτερο δυνατό τρόπο να βολέψεις ένα κύκλο στο χώρο σου, και βλέπω πιο εύκολη υπόθεση το μικρότερο χώρο του γραφείου, ώστε να στηθεί ένα σοβαρό 5-καναλο (έχεις ήδη 4 ηχεία σου λείπει 1 που πρέπει να είναι ίδιο με τα main για να κάνεις τις αρχικές δοκιμές σου και μετρήσεις και τεστ ντραιβ upmixing δικάναλου και test drive στο χώρο σου τα άπειρα πολυκαναλα sacd που είναι διαθέσιμα, ώστε να πιάσουν τόπο τα λεφτά σου, πακέτο με καμία ταινία και συναυλίες κλπ κλπ κλπ.

Για δες

View attachment 251359 View attachment 251360

μου βάζεις δύσκολα,
άσε να δω πρώτα πως θα παλέψω τόσα καλώδια στη μέση του σαλονιού*, και το βλέπω σε 2ο χρόνο.

Αλήθεια,
τόσα ηχεία και για να κάνουν κύκλο, δεν αφήνουν πολλές επιλογές τοποθέτησης όσον αφορά αποστάσεις από τοίχους. Αυτό αποτελεί θέμα στο πολυκάναλο; Για την 3η οκτάβα ρωτάω που δεν στρώνει και με σαμπς αλλά και γενικότερα.

* (αν δεν το ξαναγυσρίσω σε παθητικά ηχεία μόνο και μόνο για λιγότερα καλώδια :biggrin: ).
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.121
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top