Genelec στο σαλόνι

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Θέλει καλό σχεδιασμό του κύκλου, και μπαίνουν σχεδόν όλα τα ηχεία κολλητά στον τοίχο, ή σε πολύ μικρή απόσταση από αυτόν, οπότε είναι οκ.

Στο μικρό δωμάτιο, βγαίνει κουκλίστικος κύκλος, σχεδόν κολλητά όλα τα ηχεία σε τοίχο. Έτσι, κανένα καλώδιο δε θα φαίνεται, όλα σε ένα λούκι περιμετρικά.

Στο μικρό, αν το βλέπω καλά, βγαίνει έως 2,30-2.40 η ακτίνα του κύκλου.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Σπάσε το κεφάλι σου για τον καλύτερο δυνατό τρόπο να βολέψεις ένα κύκλο στο χώρο σου, και βλέπω πιο εύκολη υπόθεση το μικρότερο χώρο του γραφείου, ώστε να στηθεί ένα σοβαρό 5-καναλο (έχεις ήδη 4 ηχεία σου λείπει 1 που πρέπει να είναι ίδιο με τα main για να κάνεις τις αρχικές δοκιμές σου και μετρήσεις και τεστ ντραιβ upmixing δικάναλου και test drive στο χώρο σου τα άπειρα πολυκαναλα sacd που είναι διαθέσιμα, ώστε να πιάσουν τόπο τα λεφτά σου, πακέτο με καμία ταινία και συναυλίες κλπ κλπ κλπ.
Θέλει καλό σχεδιασμό του κύκλου, και μπαίνουν σχεδόν όλα τα ηχεία κολλητά στον τοίχο, ή σε πολύ μικρή απόσταση από αυτόν, οπότε είναι οκ.

Στο μικρό δωμάτιο, βγαίνει κουκλίστικος κύκλος, σχεδόν κολλητά όλα τα ηχεία σε τοίχο. Έτσι, κανένα καλώδιο δε θα φαίνεται, όλα σε ένα λούκι περιμετρικά.

Στο μικρό, αν το βλέπω καλά, βγαίνει έως 2,30-2.40 η ακτίνα του κύκλου.
@KiriakR ... κλείσε τα αυτιά σου στις σειρήνες!! μόνο μπελάδες θα φέρουν!!! :p
Μετά τα 5 ηχεία θα πουν για επεξεργαστή... μετά για 4 subs... μετά θα πουν "τι κύκλος, τι σφαίρα" πάρε άλλα 7 ηχεία....
Τι;; σε άλλο forum είσαι εσύ;;;!!! :p :p

Πάρε ένα sub να τα συνοδέψεις, πειραματίσου λίγο και με το δεύτερο που έχεις (ας είναι μικρότερο) και θα δεις αν θα πάρεις και ένα δεύτερο "αντρικό" σαν το πρώτο!
 


Μηνύματα
1.665
Reaction score
1.501
Με τι πηγή μπορεί να συνδυάσει τα genelec με την ψηφιακή είσοδο με αυτά που έχουν κλασσική αναλογική? Δε χάνει τα καλά της ψηφιακής?
 


toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.389
Reaction score
1.843
. . .
Η δε εμφανιζόμενη χαράδρα με επίκεντρο στα 60 Hz . . .
Το εγκυκλοπαιδικά ενδιαφέρον για 'μας τους βλαμμένους και άξιο έρευνας, είναι γιατί εμφανίζεται μόνο στο αριστερό ηχείο...
Είμαι σίγουρος (οι διαστάσεις ταιριάζουν) ότι οφείλεται στην καθυστερημένη εκτός φάσης άφιξη της πρώτης ανάκλασης του αριστερού ηχείου από τον δεξί τοίχο.
Και στο δεξί ηχείο δεν εμφανίζεται χαράδρα επειδή δεν υπάρχει αριστερός τοίχος αλλά άνοιγμα.
Η χαράδρα των 35Hz, θέλει πιο πολύ σκέψη.

Βέβαια με προσθήκη σαμπ και υψιπερατό κροσάρισμα των μέην, αυτόματα αυτά τα προβλήματα θα απαλυνθούν σε μεγάλο βαθμό (στα 35Hz σχεδόν θα εξαφανισθούν)

Πολύ πιο δύσκολη (πέφτει και μέσα στην περιοχή της ανδρικης φωνής) , η - πάλι εντονότερη στο αριστερό ηχείο - χαράδρα των -10dB στα ~150Hz. Αλλη θέση ηχείων ίσως;
 
Last edited:

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
Το ζήτημα με την τοποθέτηση main ηχείων έχει απλοποιηθεί από καιρό και με παρουσιάσεις στην πράξη.
Εάν δεν πάνε σε αποστάσεις ανώτερες των 230 cm χονδρικά από το οπίσθιο προς εκείνα τοίχωμα και των 150 cm ως προς τα υπόλοιπα τοιχώματα,τότε προτιμότερο να έμπαιναν κολλητά στο πρώτο με τη θέση ακρόασης μακριά από το οπίσθιο προς εκείνη τοίχωμα.Έστω και αν στην τελική το στερεοφωνικό τρίγωνο δεν θα ήταν ισόπλευρο.Προτεραιότητα στην αποφυγή ακροαματικής κόπωσης έχει η επίτευξη στοιχειώδους τονικής ισορροπίας.

Η δε εμφανιζόμενη χαράδρα με επίκεντρο στα 60 Hz συνδυασμένη με την παρασιτική ενέργεια στο πρώτο μισό της δεύτερης οκτάβας και την ασυμμετρία ως προς την ανακλώμενη από τα πλευρικά τοιχώματα ενέργεια κάθε άλλο παρά επιθυμητές είναι...Κάποιοι βεβαίως υποστηρίζουν ότι όλα θα μπορούσαν να είναι εντάξει με SET ενισχυτικά και τα συναφή παρελκόμενα,αλλά ούτε ο ...Dumbledore δεν θα μπορούσε να κάνει τέτοια ΄΄μαγικά΄΄. :sneaky:
τοποθέτηση στον μπροστά τοίχο, θα σήμαινε απόσταση ακρόασης 3,80 μ. και απόσταση μεταξύ των ηχείων 2,50 μ.
Το χειρότερο είναι ότι ο μπροστά τοίχος είναι κάπως έτσι

Screenshot_20220516_204524.png

με το εξόγκωμα στη μέση να είναι το τζάκι που δεν ανάβουμε ποτέ εδώ και κάμποσα χρόνια.


Η θέση που θα δοκιμάσω το επόμενο ΣΚ είναι με τα ηχεία δεξιά και αριστερά από το τραπέζι, και εκεί η απόσταση είναι λίγο πάνω από 2.30 από μποστινό τοίχο και μάλλον πάνω από 1 μέτρο από τους πλαϊνούς. Θα μετρήσω όταν τοποθετηθούν.

Screenshot_20220515_190917.png


Θα πρέπει να βρεθεί όσο το δυνατόν καλύτερη θέση, τουλάχιστον χωρίς σημαντικές χαράδρες,
αλλοιώς με βλέπω να ψάχνω SET για να γίνω set.
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
Θέλει καλό σχεδιασμό του κύκλου, και μπαίνουν σχεδόν όλα τα ηχεία κολλητά στον τοίχο, ή σε πολύ μικρή απόσταση από αυτόν, οπότε είναι οκ.

Στο μικρό δωμάτιο, βγαίνει κουκλίστικος κύκλος, σχεδόν κολλητά όλα τα ηχεία σε τοίχο. Έτσι, κανένα καλώδιο δε θα φαίνεται, όλα σε ένα λούκι περιμετρικά.

Στο μικρό, αν το βλέπω καλά, βγαίνει έως 2,30-2.40 η ακτίνα του κύκλου.
στο μικρό θα μπορούσε να γίνει, ο κύκλος θα είναι γύρω στο 2,20-2,30
σωστά το βλέπεις. Δεν μπορώ να σκεφτώ πόση θα ήταν η απόσταση ακρόασης.
θα ταιριάζανε καλύτερα τα μικρότερα 8340 ή 8330;

Στο σαλόνι θα έπρεπε να είναι όλα σχεδόν τα ηχεία κοντά στη μέση του στενόμακρου δωματίου.
Δε θα μου άρεσε ούτε εμένα που γουστάρω να βλέπω μεγάφωνα.

Άσε, αν πάμε για τα πολλά θα χάσουμε και τα λίγα.
Εννοώ ότι μου φαίνεται δύσκολο για την ώρα και δε θέλω να μπλέξω σε περισσότερα γιατί θα τα παρατήσω στη μέση.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
με το εξόγκωμα στη μέση να είναι το τζάκι που δεν ανάβουμε ποτέ εδώ και κάμποσα χρόνια.
Προτείνω να αρχίσεις να ανάβεις το τζάκι.
Έτσι θα έχεις πιο ζεστές χροιές. :biggrin:
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
@KiriakR ... κλείσε τα αυτιά σου στις σειρήνες!! μόνο μπελάδες θα φέρουν!!! :p
Μετά τα 5 ηχεία θα πουν για επεξεργαστή... μετά για 4 subs... μετά θα πουν "τι κύκλος, τι σφαίρα" πάρε άλλα 7 ηχεία....
Τι;; σε άλλο forum είσαι εσύ;;;!!! :p :p

Πάρε ένα sub να τα συνοδέψεις, πειραματίσου λίγο και με το δεύτερο που έχεις (ας είναι μικρότερο) και θα δεις αν θα πάρεις και ένα δεύτερο "αντρικό" σαν το πρώτο!
Δεν του πρότειναν και εγχειρηση αλλαγής φύλου βρε wnet ! :lolsign:


έτσι ξεκινάνε λίγο-λίγο, σε μπερδεύουνε με ενεργά - παθητικά, άσε τα φοβάμαι εγώ αυτά τα μοντέρνα τα κόλπα :roflmao:



-------------------------------------------------------------

προσπάθησα ήδη να δω τι θα έκανε και το μικρό sub,
το έβαλα σε μία γωνία, σέταρα στα πρόχειρα το phase (μπορεί και λάθος) και έκατσα να ακούσω,
ξέρω ότι είναι πολύ μικρό (σχεδόν κατεβαίνει όσο και οι δορυφόροι σε συχνότητα, αλλά σε χαμηλότερο SPL),
αλλά λέω μπορεί στα κάτω από 70 db μέση και κάτω από 80 db κορυφές που ακούω τώρα (μέχρι να σιγουρευτώ ότι πέρασε το θέμα με τις εμβοές που είχα) κάτι να γίνεται,

αλλά ΔΕΝ,
από την άποψη ότι έδωσε χαμηλό και γέμισε ο ήχος, παρότι δεν κατεβαίνει χαμηλότερα από τους δορυφόρους,
αλλά φαινότανε σαν ένα ξένο σώμα που παίζει χωριστά, πότε μπούμαρε και πότε μου φαινότανε λειψό,

έπεθα σοκ από την άποψη ότι στο γραφείο που το έχω από κάτω, διπλά στα πόδια, δεν καταλαβαίνω με τίποτα ότι υπάρχει, απλά δίνει την εντύπωση ότι τα 4άρια γούφερ των ηχείων πάνω στο γραφείο είναι τουλάχιστον 8άρια.
Μάλλον ήταν η τύχη του αρχάριου με το πρώτο σαμπ που πήρα και έκατσε τέλεια εκεί που με βόλεψε να το βάλω/
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
Με τι πηγή μπορεί να συνδυάσει τα genelec με την ψηφιακή είσοδο με αυτά που έχουν κλασσική αναλογική? Δε χάνει τα καλά της ψηφιακής?
τι εννοείς;
έχουν αναλογική και ψηφιακή είσοδο.
Το σήμα από την αναλογική είσοδο ψηφιοποιείται, επεξεργάζεται και ξαναμετατρέπεται σε αναλογικό.

Έτσι με την αναλογική είσοδο, έχεις δύο επιπλέον μετατροπές χωρίς λόγο,
μία ψηφιακό-> αναλογικό στο όποιο DAC έχεις και μία αναλογικό -> ψηφιακό μέσα στο ηχείο.
Δεν ξέρω αν ακούγεται η διαφορά, πιθανώς και όχι, παρότι πολλοί λένε ότι παίζουν καλύτερα με ψηφιακό σήμα. Ισχύει ή όχι δεν έχω ιδέα.


Με τη ψηφιακή είσοδο πρέπει να λύσεις το θέμα του Volume.
Αν παίζεις με κάποιο PC, θα μπορούσε να γίνει από το πρόγραμμα αναπαραγωγής, αλλά θέλει προσοχή γιατί τα ηχεία θα παίζουν 100% ότι πηγαίνει στην είσοδό τους.
Η ρύθμιση του volume από το DSP μέσα στα ηχεία θεωρείται καλύτερη (από ηχητικής άποψης) αλλά δεν έχω καταλάβει το γιατί ούτε ξέρω αν είναι κάτι που ακούγεται. Για να γίνεται αυτό όμως (ρύθμιση του volume από το DSP μέσα στα ηχεία) θα πρέπει να είναι συνδεδεμένο το μικρό κουτάκι του GLM με τα ηχεία, και αυτό σημαίνει ένα επεπλέον καλώδιο (δικτύου) σε κάθε δορυφόρο και σαμπ.

Εγώ για την ώρα είμαι με ένα Presonus Audio Box One και αναλογικό σήμα προς τα ηχεία.
Το σχέδιο είναι να πάρω usb->AES/EBU interface και να στέλνω ψηφιακό σήμα στα ηχεία.
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
Το εγκυκλοπαιδικά ενδιαφέρον για 'μας τους βλαμμένους και άξιο έρευνας, είναι γιατί εμφανίζεται μόνο στο αριστερό ηχείο...
Είμαι σίγουρος (οι διαστάσεις ταιριάζουν) ότι οφείλεται στην καθυστερημένη εκτός φάσης άφιξη της πρώτης ανάκλασης του αριστερού ηχείου από τον δεξί τοίχο.
Και στο δεξί ηχείο δεν εμφανίζεται χαράδρα επειδή δεν υπάρχει αριστερός τοίχος αλλά άνοιγμα.
Η χαράδρα των 35Hz, θέλει πιο πολύ σκέψη.

Βέβαια με προσθήκη σαμπ και υψιπερατό κροσάρισμα των μέην, αυτόματα αυτά τα προβλήματα θα απαλυνθούν σε μεγάλο βαθμό (στα 35Hz σχεδόν θα εξαφανισθούν)

Πολύ πιο δύσκολη (πέφτει και μέσα στην περιοχή της ανδρικης φωνής) , η - πάλι εντονότερη στο αριστερό ηχείο - χαράδρα των -10dB στα ~150Hz. Αλλη θέση ηχείων ίσως;
Ψάχνω έτσι και αλλοιώς για άλλη θέση ηχείων, με πιθανή δίπλα στο τραπέζι.
Θα γίνει δοκιμή το ΣΚ. Απλά αυτή η θέση δεν βολεύει γενικότερα και ειδικότερα όταν θα υπάρχουν και επισκέπτες στο σαλόνι.

Επόμενη δοκιμή στο διπλανό ημιϋπαίθριο χώρο.

Στόχος να βρεθεί ικανοποιητική θέση χωρίς χαράδρες για πάνω από τα 80-100 Hz, αφού ελπίζω με τα σαμπς να στρώσει κατά το δυνατόν η σπόκριση στα χαμηλότερα.
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
χθες προχθές κυκλοφόρησε και η νέα έκδοση του GLM,
που ανάμεσα σε άλλα δίνει και ένα κάρο επιπλέον πληροφορίες πέρα από την απόκριση συχνότητας

https://www.genelec.com/glm-grade

σίγουρα υπάρχουν προγράμματα που κάνουν πολλά περισσότερα, αλλά θέλουν και αντίστοιχη μελέτη και ενασχόληση,
για άσχετους σαν και μένα που θα ήθελα να σετάρω δορυφόρους και sub όσο πιο plug and play γίνεται είναι μια χαρά

(πιθανότα θα φέρω και κάποιον ειδικό να μετρήσει-σετάρει στο τέλος, αλλά αν καταλαβαίνω καλά, δε θα φάει κανείς πολύ χρόνο να μετρήσει πιθανές τελείως διαφορετικές θέσεις, ή κάνω λάθος; )
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.851
Reaction score
4.596
Το GLM kit δεν είναι optional για τη περιπτωση σου. Αν δεν το έχεις αγοράσει, πρέπει να το αγοράσεις. Επάνω στο kit αν δεν κάνω κάποιο τρομέρό λάθος, μπορείς να κουμπώσεις και το volume control.
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
Το GLM kit δεν είναι optional για τη περιπτωση σου. Αν δεν το έχεις αγοράσει, πρέπει να το αγοράσεις. Επάνω στο kit αν δεν κάνω κάποιο τρομέρό λάθος, μπορείς να κουμπώσεις και το volume control.
το έχω ήδη,
από αυτό είναι οι καμπύλες που έβαλα προηγουμένως από τη θέση των ηχείων

και όντως εκεί κουμπώνει το ενσύρματο volume control
ή με αυτό επίσης απεικοινωνεί το ασύρματο volume control

το κακό σε οικιακό χώρο είναι ότι θα πρέπει από το GLM να φεύγει καλώδιο δικτύου για κάποιο ηχείο και από εκεί άλλο καλώδιο ηχείο σε καθένα δορυφόρο ή σαμπ (daisy chain) οπότε μιλάμε για σύνολο 3 καλώδια σε κάθε ηχείο (ρεύματος, σήματος μουσικής και δικτύου)

εναλλακτικά volume control από το πρόγραμμα που παίζει (αν στέλνεις ψηφιακό σήμα μουσικής) ή από τον προ/dac (αν στέλνεις αναλογικό) οπότε έχουμε 2 καλώδια ανά ηχείο
 

Μηνύματα
484
Reaction score
585
το κακό σε οικιακό χώρο είναι ότι θα πρέπει από το GLM να φεύγει καλώδιο δικτύου για κάποιο ηχείο
μόνο για τη μέτρηση, μετά δε θα σου χρειαστεί
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
μόνο για τη μέτρηση, μετά δε θα σου χρειαστεί
μετά τη μέτρηση χρειάζεται
- αν θέλεις να αλλάξεις τις ρυθμίσεις, πχ έχεις 2 θέσεις των δορυφόρων με δικές της μετρήσεις η κάθε μία
- για να έχεις volume control αν στέλνεις ψηφιακό σήμα στα ηχεία (και θέλεις να κάνει volume control το DSP των ηχείων)
 

Μηνύματα
484
Reaction score
585
Οι ρυθμίσεις γίνονται μια φορά (αφού καταλήξεις στις θέσεις) και μπορείς να δώσεις καμπύλη με βάσει τις συνθήκες που ακούς.
Σχετικά με το volume, δεν παίζει roon ή κάτι άλλο με dsp volume?
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
Ναι οι ρυθμίσεις γίνονται μία φορά και στέλνονται/αποθηκεύονται σε κάθε ηχείο.
Απλά αν αλλάζεις τα ηχεία και έχεις προκαθορισμένες θέσεις ήδη μετρημένες χρειάζεται το GLM για να στείλεις στα ηχεία κάποιο άλλο setup.

Όσον αφορά Roon ή άλλο DSP δεν παίζει(για την ώρα τουλάχιστον).
¨Εχω την εντύπωση ότι είχα δαβάσει ότι είναι σωστότερο να κάνει volume control το ίδιο των DSP των ηχείων, αλλά δεν είχα καταλάβει το γιατί (είχε σχέση με το πόσα bits είχε διαθέσιμα για επεξεργασία το DSP, περισσότερα σε φουλ σήμα).
Βέβαια αμφιβάλλω αν θα ακούγεται η διαφορά.
 

Μηνύματα
484
Reaction score
585
ψηφιακό σήμα είναι, το ίδιο είναι από όπου γίνει το dsp στο volume.
Έκανες καλή επιλογή στα ηχεία, διάβασα ότι περιμένεις και το sub. Με το GLΜ θα τα σετάρεις εύκολα (χρόνο-φάση) :).
Δώσε βάση και στο grade acoustic report. Τελικά η Genelec δεν είναι και τόσο "κλειστή" εταιρία όσο νόμιζα. Φαίνεται να λαμβάνει feedback από τους πελάτες.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top