Genelec The Ones


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Όλα εγώ.....🙂

Καλή διασκέδαση....🙂

 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Α, ναι βέβαια, θα μπορούσαν να είναι όλα κρεμαστά ξυλινα πάνελ.

Κακώς υπέθεσα ότι πρόκειται για γυψοσανίδες. Δεν ξέρω.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Δεν νομίζω να είναι κρεμαστά, μάλλον για κουμπωτά τα κόβω, αλλά το τέντωμα με αυτόν ή άλλο τρόπο δεν είναι θέμα.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
αλλά το τέντωμα με αυτόν ή άλλο τρόπο δεν είναι θέμα
Μωρέ στη θεωρία εύκολο είναι, στην πράξη όμως (ως συνήθως) δεν είναι.

Π.χ. να σε δω πώς θα βάλεις χωνευτά σποτάκια πάνω σε υφασμάτινο τελάρο (όπως έχει αυτός στην οροφή, μαζί με τον αισθητήρα καπνού). Ή τα φωτιστικά που έχει κρεμασμένα στους πλαϊνούς τοίχους, ή και τα κοψίματα για τα ηχεία.

Γιατί στις εξωτερικές γωνίες μπορείς να τυλίξεις το ύφασμα όπως δείχνει το video που έβαλες (να "καβαλήσει" δηλαδή η μία μεριά την άλλη). Αλλά στις "τρύπες" δεν γίνεται αυτό γιατί όταν κόψεις το ύφασμα, στις γωνίες αφήνει κενά, που πρέπει να καλυφθούν κάπως. Συν τον πολύ πιο περίπλοκο σκελετό για να στηρίζει το τελάρο της τρύπας.

Στο λέω γιατί τα έχω κάνει αυτά τώρα που έφτιαξα τα πάνελς για το home office, όπου μεταξύ άλλων έφτιαξα και ένα για το ταβάνι που έχει "τρύπες" για τα φώτα και την είδα τη γλύκα.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Μωρέ στη θεωρία εύκολο είναι, στην πράξη όμως (ως συνήθως) δεν είναι.

Π.χ. να σε δω πώς θα βάλεις χωνευτά σποτάκια πάνω σε υφασμάτινο τελάρο (όπως έχει αυτός στην οροφή, μαζί με τον αισθητήρα καπνού). Ή τα φωτιστικά που έχει κρεμασμένα στους πλαϊνούς τοίχους, ή και τα κοψίματα για τα ηχεία.

Γιατί στις εξωτερικές γωνίες μπορείς να τυλίξεις το ύφασμα όπως δείχνει το video που έβαλες (να "καβαλήσει" δηλαδή η μία μεριά την άλλη). Αλλά στις "τρύπες" δεν γίνεται αυτό γιατί όταν κόψεις το ύφασμα, στις γωνίες αφήνει κενά, που πρέπει να καλυφθούν κάπως. Συν τον πολύ πιο περίπλοκο σκελετό για να στηρίζει το τελάρο της τρύπας.

Στο λέω γιατί τα έχω κάνει αυτά τώρα που έφτιαξα τα πάνελς για το home office, όπου μεταξύ άλλων έφτιαξα και ένα για το ταβάνι που έχει "τρύπες" για τα φώτα και την είδα τη γλύκα.
ας φώναζες καμιά μοδίστρα ρε τσίπη :p :roflmao:
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
-> τα τεντωνεις αντιστοιχα εσωτερικα, ή καλυπτει τις ατελειες η βαση τοποθετησης.. :)
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Μωρέ στη θεωρία εύκολο είναι, στην πράξη όμως (ως συνήθως) δεν είναι.
Μια χαρά εύκολο είναι. Καθόλου δύσκολο. Θέλει χρόνο; Ναι θέλει. Όλα τα ωραία πράγματα θέλουν χρόνο, αν θέλεις να τα κάνεις μόνος σου.

Π.χ. να σε δω πώς θα βάλεις χωνευτά σποτάκια πάνω σε υφασμάτινο τελάρο (όπως έχει αυτός στην οροφή, μαζί με τον αισθητήρα καπνού). Ή τα φωτιστικά που έχει κρεμασμένα στους πλαϊνούς τοίχους, ή και τα κοψίματα για τα ηχεία
Φτιάχνεις το ξύλινο τελάρο, και εκεί που θα μπει το σποτ βάζεις ένα ξύλο από την μία άκρη μέχρι την άλλη με τρύπα εκεί που θές από ποτηροτρύπανο. Εκεί που θα είναι η τρύπα θα αφαιρεθεί ύφασμα μικρότερο από την ξύλινη τρύπα. Έτσι θα δημιουργήσει διπλό ύφασμα για να κολλήσεις στο ξύλο ή να το καρφώσεις. Θα τεντώσεις το ύφασμα στις άκρες, και με την τροποθέτηση του σποτ το δακτυλίδι του θα είναι μεγαλύτερο από την τρύπα του υφάσματος και έτσι θα καλύψει και την κόλλα αν το κόλλησες ή τα όποια καρφιά.

Το τέντωμα εκτός από το βίντεο μπορεί να γίνει και με διπλό τελάρο. Φτιάχνεις δύο και το δεύτερο μπαίνει χωνευτό εσωτερικά τσίμα τσίμα. Βάζεις το ύφασμα στο πάτωμα, από πάνω το μεγάλο τελάρο, μαζεύεις το ύφασμα εσωτερικά και τοποθετείς το μικρό να σφηνωθεί το ύφασμα και να το κρατάει. Μόλις είσαι σίγουρος ότι είναι όλα ΟΚ καρφώνεις.

Αν καρφώσεις το ύφασμα όπως στο βίντεο χωρίς δεύτερο τελάρο, διπλώνεις το ύφασμα στις άκρες 2-3 φορές ώστε να έχει πάχος και κάνεις γαζί. Έτσι οι άκρες θα είναι "δυνατές" χωρίς να υπάρχει φόβος για σκίσιμο, γιατί αν σκιστεί από το καρφί θα είναι εκεί.

Υπάρχουν και άλλοι τρόποι...🙂

Άντε, μάστορα, ξεκίνα......🙂

Υγ: δεν χρειάζονται όλα αυτά που έχει αυτός στο βίντεο. Κάνει τη δουλειά ευκολότερη οκ, αλλά γίνεται με πολλούς άλλους τρόπους.
 



alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
καλά ρε "μπαγάσηδες"!
με μυριστήκατε πως μαστορεύω ...τελάρα;;;

Μάστορα βάλε και καμία μεταλλική γωνιά με ξυλόβιδες. Αν δεν έχεις και έχεις φαλτσογωνία κόψε ξύλα 45°. 🙂
 



Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.412
αυτό είναι έτσι επειδή δεν έχω χώρο (κλειστό) για εργασία.
μπαινοβγαίνει στο δωμάτιο του δώματος , άμα βρέχει τον πούλο
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
αυτό είναι έτσι επειδή δεν έχω χώρο (κλειστό) για εργασία.
μπαινοβγαίνει στο δωμάτιο του δώματος , άμα βρέχει τον πούλο
Εμ δεν έχω τόσο ύψος. Ούτε 2 μέτρα δεν είναι η αποθήκη.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Μάστορα βάλε και καμία μεταλλική γωνιά με ξυλόβιδες. Αν δεν έχεις και έχεις φαλτσογωνία κόψε ξύλα 45°. 🙂
έλα μωρέ αντέχει!
δε θα κρεμάσω γούφερς!

1656339567267.png
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.412
πάρε καρφωτικό για βελονάκι , έστω και ηλεκτρικό , τσάμπα κόπος οι βίδες
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.121
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top