Genelec The Ones

Μηνύματα
908
Reaction score
2.560
Το πιο ενδιαφέρον δεν είναι τα ηχεία που έβαλαν στο παραπάνω στούντιο, θα μπορούσαν και καλύτερα. 😜

Το πιο ενδιαφέρον είναι αυτό:

View attachment 256088
Κι όποιος κατάλαβε κατάλαβε. 😜
Οι χτίστες και οι σοβατζήδες στο Γιου Κέυ είναι επικίνδυνοι και ανίκανοι;;; :roflmao:

Εντάξει, το project σήκωσε πολλή μελέτη + χρήμα.
¨£500 per 10-hour Day" , λέει για τη χρήση. Θα πάω μια μέρα, θα κάτσω στην καρέκλα με 14 τοστ και θα μείνω μέχρι το βράδυ ακούγοντας...
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
£500 per 10-hour Day
Τόσο κοστίζει η χρήση σοβαρών μηχανημάτων και εγκαταστάσεων. Και η Ελλάδα είχε τέτοια κοστολόγια. Δεν ξέρω τι γίνεται τώρα.
 

Μηνύματα
908
Reaction score
2.560
Τόσο κοστίζει η χρήση σοβαρών μηχανημάτων και εγκαταστάσεων. Και η Ελλάδα είχε τέτοια κοστολόγια. Δεν ξέρω τι γίνεται τώρα.
Καλέ δε το είπα με αρνητική διάθεση, απλή διαπίστωση έκανα. Επιχείρηση είναι, όχι το Χαμόγελο του Παιδιού. Επιδιώκει να παρέχει κορυφαίες υπηρεσίες και προφανώς χρεώνει αντίστοιχα...
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
No worries. Απλά το έγραψα επειδή φαίνονται πολλά σε αρκετό κόσμο.
Υπάρχουν μηχανήματα που χρεώνουν 250€-300€ την ώρα.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Το πιο ενδιαφέρον δεν είναι τα ηχεία που έβαλαν στο παραπάνω στούντιο, θα μπορούσαν και καλύτερα. 😜

Το πιο ενδιαφέρον είναι αυτό:

View attachment 256088


Στο μπροστά "πεντάγωνο" είναι το σεταπ, προσέξτε που είναι τοποθετημένα τα ηχεία.
Δείτε το καθαρό εμβαδό του χώρου.
Ξαναδείτε τι σεταπ έβαλε σε 26,9τμ.
Απόσταση ακρόασης ~2μ.
Κι όποιος κατάλαβε κατάλαβε. 😜


ΥΓ. Οι γυψοσανιδες έχουν υπολογισμένο και cross firing. Όταν τα λέω γω.. 😂😜🤣
διάχυση δεν βλέπω...wtf? καμουφλαρισμένη είναι?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.660
Πάμε άλλη μια με εικονίτσες

floor-plan-studio4-large~2.jpg



Τυπικά τα ηχεία εκεί πέρα τέρμα και η θέση ακρόασης πίσω. Γελοιότητες.
Είτε πρόκειται για 4.5-αρια, είτε για τα μεγάλα Γουίλσον ή ότι άλλα τέρατα θέλετε. Όλα γελοιότητες.

Πάμε άλλη μια

floor-plan-studio4-large~3.jpg



Έλα και σε θρι ντι


Studio4_7-large-2~2.jpg


Στο ανωτέρω σεταπ, έχει πολύ αυξημένες αποστάσεις ακρόασης στα 2 πίσω σαραουντ. Σχεδόν στα 3 μέτρα τα έχει. 😂🤣😜

Ακριβώς το αντίθετο από ότι κάνει ο κάθε Χαϊεντάς.

Προφανώς, αυτό που κάνουν αυτοί, είναι πιο σωστό. Εγώ θα έβαζα και τα πίσω σε μικρότερη (ίδια με τα άλλα) απόσταση ακρόασης, αλλά δε κρίνω, αυτοί ξέρουν καλύτερα από μένα και έχει σοβαρή λογική αυτό που έκαναν.

Να βλέπουμε, να μαθαίνουμε.
διάχυση δεν βλέπω...wtf? καμουφλαρισμένη είναι?
Ναι, τίγκα στα υλικά είναι πίσω από τη γυψοσανίδα. Δε χρειάζεται τίποτα εμφανές. Σα του γουιζι.
 
Last edited:


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Ναι, τίγκα στα υλικά είναι πίσω από τη γυψοσανίδα. Δε χρειάζεται τίποτα εμφανές. Σα του γουιζι.
ναι αλλά η διάχυση πίσω από γυψοσανίδα?

και τα ηχεία δεν φαίνονται να είναι στην ίδια ευθεία με την γυψοσανίδα....ούτε βλέπω να έχουν το Kit εντοιχισμού της genelec
+ κανονικά αυτά θυμάμαι πρέπει να προεξέχουν ελαφρά ώστε να εφάπτεται νοητά η επιφάνεια πίσω από το γουειβγκάιντ με τον τοίχο

τι μου διαφεύγει ?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.660
Δε χρειάζεται διάχυση πίσω από τη γυψοσανίδα.

Υλικά απορρόφησης χρειάζονται.

Οι συνεχώς μεταβλητές αποστάσεις τοίχου γυψοσανίδας, έχουν νόημα για διαφορετικούς συντονισμούς.

Η πρόσθια επιφάνεια γυψοσανίδας (όπως στο γουιζι) είναι άριστη. Δε θέλει τίποτα πάνω της, προφανώς είναι απορρόφησης, διάτρητη δεξερωγωτι.

Τα συγκεκριμένα ηχεία δε νομίζω πως χρειάζονται κουτί εντοιχισμου.
Δες το εύρος του λοβου τους. Δεν θέλουν τίποτα.
Δε μπορώ να τα εξηγήσω όλα, αλλά σίγουρα αυτοί ξέρουν περισσότερα από μένα και σένα.




ΥΓ.
Ας βάλει κάποιος σωστά τις κάθετους, για την ον αξις των 4 ηχείων στους τοίχους, να δω κάτι. 😜


floor-plan-studio4-large~4.jpg


Προσθέστε και τις καθέτους στα πίσω ηχεία, να δω καλά κάτι. 😜
 
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.359
@wizzy κάποιος σου είχε πει κάποτε ότι πέταξες τα λεφτά σου.
Ε, ναι. Τι να κλάσουν οι διάτρητες γυψοσανίδες, τοποθετημένες από εξειδικευμένο συνεργείο, βάσει σχεδίων που προέβλεπαν με ακρίβεια μοίρας τις γωνίες που θα σχημάτιζαν...;:rolleyes:
διάχυση δεν βλέπω...wtf? καμουφλαρισμένη είναι?
Διάχυση κάνουν οι γυψοσανίδες, λόγω μορφολογίας (διάτρητες) και γωνιών που σχηματίζουν.
Ναι, τίγκα στα υλικά είναι πίσω από τη γυψοσανίδα. Δε χρειάζεται τίποτα εμφανές. Σα του γουιζι.
Ε, μα, όχι. Αφού δεν φαίνονται τα υλικά, πέταξα τα λεφτά μου, τι του λες του ανθρώπου τώρα;;;
ναι αλλά η διάχυση πίσω από γυψοσανίδα?
Όχι. Πίσω από τη γυψοσανίδα, τουλάχιστον στην περίπτωση μου, έχει υλικά απορρόφησης και ηχομόνωσης.
Η πρόσθια επιφάνεια γυψοσανίδας (όπως στο γουιζι) είναι άριστη. Δε θέλει τίποτα πάνω της, προφανώς είναι απορρόφησης, διάτρητη δεξερωγωτι.
Διάτρητη.

@daharis666 Έχω φωτογραφίες στο thread μου με τα υλικά που μπήκαν πίσω από τις γυψοσανίδες (heraklith & πετροβάμβακας).
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Ε, ναι. Τι να κλάσουν οι διάτρητες γυψοσανίδες, τοποθετημένες από εξειδικευμένο συνεργείο, βάσει σχεδίων που προέβλεπαν με ακρίβεια μοίρας τις γωνίες που θα σχημάτιζαν...;:rolleyes:

Διάχυση κάνουν οι γυψοσανίδες, λόγω μορφολογίας (διάτρητες) και γωνιών που σχηματίζουν.

Ε, μα, όχι. Αφού δεν φαίνονται τα υλικά, πέταξα τα λεφτά μου, τι του λες του ανθρώπου τώρα;;;

Όχι. Πίσω από τη γυψοσανίδα, τουλάχιστον στην περίπτωση μου, έχει υλικά απορρόφησης και ηχομόνωσης.

Διάτρητη.

@daharis666 Έχω φωτογραφίες στο thread μου με τα υλικά που μπήκαν πίσω από τις γυψοσανίδες (heraklith & πετροβάμβακας).
βρε ναι....απλά
αυτή η διάχυση της γυψοσανίδας-επίπεδης επιφάνειας με τρούπες vs διαχυτές με βάθος.....δεν μου κάθεται καλά να το χωνέψω... ειλικρινά

υπάρχει κάποιο πέιπερ να μάθουμε μέχρι πόσα khz και σε τι βαθμό κάνει διάχυση?
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Δεν κάνουν διάχυση με τον αυστηρό όρο οι διάτρητες. Εδώ ούτε τα rpg bad και οι κλώνοι τους κάνουν. Υπάρχουν μετρήσεις, αν θέλετε τις ανεβάζω.

Αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα. Μια χαρά φτιάχνονται άψογοι χώροι με διάτρητες και με λίγους ή και καθόλου διαχυτες. Ειδικά σε πολυκαναλες εγκαταστάσεις καλύτερα διάτρητη παντού παρά κανονικοί διαχυτες αλλά τοποθετημένοι όχι συμμετρικά και ομοιόμορφα. (Που δε γίνεται εύκολα σε πολυκάναλο, το συμμετρικό και ομοιόμορφο εννοώ .)

Π.χ. το παραπάνω στουντιο με τις κεκλιμένες επιφάνειες, τους εντοιχισμους κλπ, ε μάλλον καλά θα ακούγεται, τι να λέμε τώρα. Ή του γουιζι.
 
Last edited:





wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.359
υπάρχει κάποιο πέιπερ να μάθουμε μέχρι πόσα khz και σε τι βαθμό κάνει διάχυση?
Θα ψάξω να βρω εάν έχει κάποια αναφορά στη μελέτη που μου έκανε ο μηχανικός.
ο γουίζι έχει b&w....πως να τον πάρεις στα σοβαρά?
Εσύ πάντως τον παίρνεις.🤣

@pstergio 🥰
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.359
Ακούμε και στο αυτοκίνητο. Θα βγει αυτοκίνητο με ηχοσύστημα αποτελούμενο από "The Ones"; Το θέλω!!! :roflmao:
 

TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.069
Πάντως γνωστός είχε εγκαταστήσει Bose Acoustimass στο αυτοκίνητό του. Δεν ήταν καθόλου άσχημο το αποτέλεσμα!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.155
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top