Hawkwind78's Multichannel System



hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλημέρα. Το ένα sub που έχω (ένα μικρό 8αρι) το πήγα στο γραφείο γιατί χανόταν στο πολυκάναλο setup. Επειδή όμως δεν υπάρχουν λεφτά για την ώρα για καλά subwoofers σκεφτόμουν να δηλώσω τα 2 μπροστά Gold 8 ως Large. Πιστεύετε ότι θα πρέπει να δηλώσω και το κεντρικό Gold 7 ως large ή δεν έχει νόημα για την δουλειά αυτή; Σας ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλησπέρα Κωνσταντίνε,
Από τι στιγμή που ο Denon διαθέτει Audyssey βγάλε το sub που λες και άσε να κάνει πάλι το Auto set up του και ότι σου βγάλει τα ηχεία σου.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλησπέρα Κωνσταντίνε,
Από τι στιγμή που ο Denon διαθέτει Audyssey βγάλε το sub που λες και άσε να κάνει πάλι το Auto set up του και ότι σου βγάλει τα ηχεία σου.
Ok αυτό θα κάνω. Σε περίπτωση αγοράς να πάω σε δυο 10αρια, σε ένα 12αρι ή σε 2 12αρια (το τελευταίο θα ήθελα να το αποφύγω λόγω παντόφλας); Ο χώρος είναι μετα βίας 40 τετραγωνικά, τετράγωνος με απόσταση ακρόασης τα 2.5 μέτρα από το κεντρικό. Μαξ μπατζετ τα 1000 ευρώ.
Γιατρέ μου @Dimifoot πόσα να επιλέξω; Αν μου τα κάνεις με συνταγή ΕΟΠΥΥ θα τα δεχτεί πιστεύω. Πέρα από την πλάκα είναι σαλόνι και πρέπει να κρατάω ισορροπίες.
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.660
Ο χώρος είναι μετα βίας 40 τετραγωνικά,
Ο δικός μου χώρος είναι μετά βίας 32,5 τετραγωνικά, και τα σαμπ έχουν συνολικά 4 τεμάχια 12" και 4 τεμάχια 10". Και για να χτίσω σοβαρή βάση κάτωθεν της 1ης οκτάβας, θα ήθελα 9 τεμάχια 18.

Γενικα αυτές οι ερωτήσεις του στυλ να πάρω 2 τεμάχια 10" ή ένα τεμάχιο 12" θα έπρεπε να αποφεύγονται γιατί ερεθίζουν το κοινό αίσθημα των μελών με σαμπ, τα οποία φωνάζουν ότι όσα και να πάρεις είναι λίγα, πάρε περισσότερα από τα διπλάσια όσων θα νόμιζες αρκετά. 😜

Στην σωστή βάση του αν το θέσουμε, τα 2 τεμάχια 10" είναι μια χαρά μιντ-γουφερ για δορυφορακια για την απόσταση ακρόασης που χρησιμοποιείς. Και θα χρειαστούν σαμπ.

Γενική αρχή είναι ότι τα σαμπ θέλουν σαμπ. Αλλά εκεί δεν πατάμε μεις οι κοινοί θνητοί. Που σκατα να βάλω 9 τεμάχια 18" στα 32,5 τμ για να γεμίσω σωστά το 10-20 χερτζ? Αυτά είναι υποχρεωτικά εντοιχισμένα σε κατασκευή εξ'αρχης του dedicated χώρου, από τα μπετά. Αλλά έτσι γίνεται η σωστή δουλειά.

Οπότε πάμε από την αρχή το ερώτημα: πόσα σαμπ σου επιτρέπει να βάλεις; βάλε τα διπλά για αρχη.
 
Last edited:

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
2 επιτρέπει η παντόφλα και εμφανίσιμα σαν τα Gold. Για παρά πάνω θα πρέπει να το κρύψω κάτω από τον καναπέ. Χωρίς πλάκα το εξετάζω και αυτό, και μπάσο και δεν φαίνεται.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλησπέρα σε όλους. Επειδή στο γραφείο πάμε για καινούργια ηχεία τα JBL CONTROL ONE λέω να τα χρησιμοποιήσω ως μπροστινά height με τις διακριτικές βασεις τοίχου που έρχονται μαζί με τα ηχεία. Το σύστημα είναι ένα κλασσικό 5.1 με 5 tannoy gold (2×8 front , 1x7 center & 2x5 surround). Για τα sub δεν αναφέρομαι γιατί θα αγοραστούν 2 στο μέλλον καλά όμως. Αυτό που με προβληματίζει είναι σε τι ύψος από τα μπροστινά Gold 8 να βάλω τα JBL. Τα Gold 8 είναι πάνω σε βάσεις edifier S3000 PRO που δέσανε άψογα με τα ηχεία και με τα χρώματα του σαλονιού. Τις ίδιες βασεις και στα surround 5αρια.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Θα είχες ποτέ δικάναλο σύστημα με αριστερό ηχείο Tannoy και δεξί JBL ?
 



hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Θα βάλεις διαφορετικά ηχεία σε ένα ηχοσύστημα;
Κοίτα απλά υπάρχουν στο μέλλον βλέπουμε. Μου ξέμειναν από μια έκθεση. Θέλω πολύ να βάλω gold αλλά στο μέλλον γιατί θέλω να πάρω πρώτα subs. Θα το άφηνα 5.2 αλλά λέω αφού τα έχω είναι και διακριτικά γιατί όχι.
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Κοίτα απλά υπάρχουν στο μέλλον βλέπουμε. Μου ξέμειναν από μια έκθεση. Θέλω πολύ να βάλω gold αλλά στο μέλλον γιατί θέλω να πάρω πρώτα subs. Θα το άφηνα 5.2 αλλά λέω αφού τα έχω είναι και διακριτικά γιατί όχι.
πολυ σωστα, γιατι να καθονται οταν μπορουν να επιτελεσουν χρεη heights?
βαλτα 30-35 μοιρες απο την θεση ακροασης και εισαι αρχοντας👍
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Κοίτα απλά υπάρχουν στο μέλλον βλέπουμε. Μου ξέμειναν από μια έκθεση. Θέλω πολύ να βάλω gold αλλά στο μέλλον γιατί θέλω να πάρω πρώτα subs. Θα το άφηνα 5.2 αλλά λέω αφού τα έχω είναι και διακριτικά γιατί όχι.
Γιατί είναι διαφορετικά
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Γιατί είναι διαφορετικά
Πόσο μεγάλη διαφορά θα κάνει αφού θα λειτουργήσουν ως height και όχι στην βασική σύνθεση; Καταλαβαίνω ότι είναι διαφορετικά αλλά αφού υπάρχουν λέω να τα δοκιμάσω.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Πόσο μεγάλη διαφορά θα κάνει αφού θα λειτουργήσουν ως height και όχι στην βασική σύνθεση; Καταλαβαίνω ότι είναι διαφορετικά αλλά αφού υπάρχουν λέω να τα δοκιμάσω.
Ο κανόνας λέει πως βάζουμε παντού ίδια ηχεια, ή στην χειρότερη ηχεια ίδιας σειράς.
Αν αποκλίνεις από τον κανόνα στα heights, γιατί όχι και σε οποιοδήποτε άλλο δορυφόρο;
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Συμφωνώ μαζί σου 100% για αυτό έχω όλο το 5.1 σε gold. Απλά τα έχω και λέω να τα δοκιμάσω. Αν δεν παίξουν θα έχω και δικαιολογία για την παντόφλα να φέρω τα νέα height gold χωρίς φωνές χιχιχι.
πολυ σωστα, γιατι να καθονται οταν μπορουν να επιτελεσουν χρεη heights?
βαλτα 30-35 μοιρες απο την θεση ακροασης και εισαι αρχοντας👍
Υψος από τα front; Ενημερώνω ότι με τις βάσεις τους έχουν δυνατότητα να γυρουν.
πολυ σωστα, γιατι να καθονται οταν μπορουν να επιτελεσουν χρεη heights?
βαλτα 30-35 μοιρες απο την θεση ακροασης και εισαι αρχοντας👍
Υψος από τα front; Ενημερώνω ότι με τις βάσεις τους έχουν δυνατότητα να γυρουν.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.660
Στο επίπεδο του "ας τα δοκιμάσω" και "ας κάνουν λίγο χαβαλέ στις ταινίες από το ταβάνι, έτσι να χαρούμε", βεβαίως να τα βάλεις.

Και σε μια τηλεόραση, από τα ενσωματωμένα ηχεία της πλάκας, ότι συνδυασμό 2 ηχείων και να βάλεις, πχ ένα Μπιενταμπλεγιου "κολώνα" 😁 δεξιά τέρμα στο τέλος του τοίχου, πίσω από το τραπέζι του σαλονιού, κι ένα δεύτερο ηχείο κλιψ "ραφιού" 😜 πίσω αριστερά στην απέναντι γωνία πάνω από το σύνθετο, πιο ευχάριστα θα παίζουν, θα τα χαρείς.

Εγώ είμαι υπέρ. Βαλτα.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.449
Reaction score
5.549
Από την στιγμή που στο μέλλον θα τα αλλάξεις, δεν είμαι κατά του να τα βάλεις τώρα (αν δεν βαριέσαι φυσικά να τρυπάς, βάζεις, ξαναβγάζεις, στοκάρεις, τρυπάς ξανά, κλπ. :D ).
Καλύτερα να έχεις height πληροφορία να παίζει και ας είναι πηγή ανομοιομορφίας, παρά να μην έχεις καθόλου height.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.154
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top