Home automation / Έξυπνο σπίτι


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.593
Reaction score
27.935
ΕDMX3 πήρα το τελευταίο απο ότι μου είπαν :)
Το ρελε ισχύος ακόμα να έρθει...
Μου είπε ο ηλεκτρολόγος ότι γενικά υπάρχει θέμα. Ακόμα και η Hager λέει έχει πρόβλημα στη διαθεσιμότητα σε απλά πράγματα όπως ρελέ ή κουτιά-πίνακες.
 

Μηνύματα
1.377
Reaction score
1.150
Επιτέλους παρέλαβα ρελε ισχυος και edmx3. Διακόπτες από Μάρτιο και το συζητάμε...
Έβαλα και το broadlink και παίζω λιγάκι τώρα.καλο φαίνεται...κάτι κάνω λάθος όμως και η φωνητική εντολή μέσω google δε δουλεύει σωστά...μου λέει να της πω ποια συσκευή και σε ποιο χώρο θέλω να χρησιμοποιήσω και όταν της το λέω δεν την αναγνωριζει
 

Μηνύματα
1.377
Reaction score
1.150
Έχω κάνει κάτι λάθος εγώ ή απλά δε μπορώ να φτιάξω ρουτίνες μέσα από το google home για τις συσκευές που έχω στο broadlink;
 

Μηνύματα
1.377
Reaction score
1.150
Έχω βάλει κάποιες μέρες να ανάβει στανταρ ώρες ο ηλιακός για να έχω ζεστό νερό.Υπάρχει τρόπος να μπλέξω κάπως την πρόγνωση του καιρού ώστε όταν έχει ήλιο και κάποια θερμοκρασία και πάνω να μην ανάβει;
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.005
Reaction score
6.779
Έχω βάλει κάποιες μέρες να ανάβει στανταρ ώρες ο ηλιακός για να έχω ζεστό νερό.Υπάρχει τρόπος να μπλέξω κάπως την πρόγνωση του καιρού ώστε όταν έχει ήλιο και κάποια θερμοκρασία και πάνω να μην ανάβει;
Τελικά δεν βρήκες λύση να μπορείς κάπως/κάπου να παίρνεις τη θερμοκρασία του νερού;
Γιατί αν το είχες αυτό, αντιλαμβάνεσαι πως τα πράγματα θα ήταν πολύ εύκολα, καθώς θα του έλεγες απλά όταν πάει π.χ. 12:00 άναψε το θερμοσίφωνο, αλλά μόνο αν το νερό δεν είναι ήδη τουλάχιστον στους 40C.

Το να κοιτάς τον καιρό για να το κάνεις αυτό είναι λίγο "μέσω Λαμίας", αλλά θα μπορούσες να το δοκιμάσεις. Αν και δεν έχω καμία εμπειρία με Google Home κλπ., απ'ότι έχω δει το IFTTT είναι καλό για κάτι τέτοια:

Μια "μπακάλικη" λύση είναι, αν π.χ. ανάβεις το θερμοσίφωνο στις 12, τότε στις 12:01 να τσεκάρεις μέσω IFTTT τον καιρό και αν λέει ήλιο, να δίνει εντολή να τον σβήσει.

Ξαναλέω, δεν έχω δουλέψει τα συγκεκριμένα συστήματα, αλλά βλέπω διάφορα τέτοια automations κατά καιρούς με το IFTTT.
 

Μηνύματα
1.377
Reaction score
1.150
Δυστυχώς ήταν δύσκολο έως ακατόρθωτο να πάρω θερμοκρασία με τους περιορισμούς που έθετα...
Το καταλαβαίνω πως είναι περίπλοκο και θα υπάρχουν και λάθη με τον τρόπο που σκέφτηκα αλλά απο το τίποτα μια χαρά μου φαίνεται :)
Σε ευχαριστώ για τα link θα το δοκιμάσω
 


Μηνύματα
14.980
Reaction score
20.646
Δυστυχώς ήταν δύσκολο έως ακατόρθωτο να πάρω θερμοκρασία με τους περιορισμούς που έθετα...
Το καταλαβαίνω πως είναι περίπλοκο και θα υπάρχουν και λάθη με τον τρόπο που σκέφτηκα αλλά απο το τίποτα μια χαρά μου φαίνεται :)
Σε ευχαριστώ για τα link θα το δοκιμάσω
προσπάθησε να βαθμονομήσεις τον θερμοστάτη σου στην επιθυμητή τιμή.
δηλαδή να τον ρυθμίσεις ώστε να ανοίγει όταν η θερμοκρασία ανέβει πάνω από τους 45 βαθμούς.
 

Μηνύματα
1.377
Reaction score
1.150
Τελικά το Sonoff δεν το έβαλες ή δεν δούλεψε;
Δε το βλεπει καν...
Το χάρισα σε φίλο
Έβαλα το καλώδιο στο broadlink απλά για δοκιμή.Δουλεύει πολύ καλά μπορώ να πω αλλά πρέπει να γεμίσω broadlink το σπίτι...Θα βρω κάτι άλλο

προσπάθησε να βαθμονομήσεις τον θερμοστάτη σου στην επιθυμητή τιμή.
δηλαδή να τον ρυθμίσεις ώστε να ανοίγει όταν η θερμοκρασία ανέβει πάνω από τους 45 βαθμούς.
Θερμοστάτη καλοριφερ εννοείς;


Προσπαθώ να βρώ μια λύση ώστε εκτός από τα schedule του έχω φτιάξει για συγκεκριμένες ώρες να υπάρχει κάτι γρήγορο. πχ πήγα άσχετη ώρα για τρέξιμο και θέλω ζεστο νερό να πατάω ένα κουμπί και να ανάβει εκείνη την ώρα τον ηλιακό για όση ώρα έχω ορίσει εγώ κάποια στιγμή
Το να κάθομαι να φτιάχνω schedule με τι ώρα να ανοίξει και μετά άλλο τι ώρα να κλείσει καλύτερα να πάω στο πίνακα να το κάνω με το χέρι :p
Έχει κουμπί στην εφαρμογή για να το ανοίξω όποτε θέλω αλλα πρέπει να το ξανα κλείσω μόνος μου
Καμία ιδέα;

Έφτιαξα μια ρουτίνα μέσα απο τη google χειροκίνητα και της είπα όταν σου λέω .... θα ανοίγεις το θερμοσίφωνα για τόση ώρα
Εκτός του ότι ακούει άλλα ντι άλλων όταν δεν είναι κάτι ''δικό'' της αρνείται να το κάνει για λόγους ασφαλείας απο ότι λέει... Γκρρρ
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.593
Reaction score
27.935
Δε το βλεπει καν...
Το χάρισα σε φίλο
Έβαλα το καλώδιο στο broadlink απλά για δοκιμή.Δουλεύει πολύ καλά μπορώ να πω αλλά πρέπει να γεμίσω broadlink το σπίτι...Θα βρω κάτι άλλο
Ποιός δεν βλέπει τι;
Το Νetatmo το Sonoff;
To Google Home το Sonoff;
 

Μηνύματα
1.377
Reaction score
1.150
Δεν βλέπει το netatmo το sonoff
Ενώ υποτίθεται πως είναι zigbee και συμβατά μεταξύ τους απο τη λίστα που έχω ανεβάσει
Έχει μια ''ειδική'' διαδικασία ώστε να τα παντρέψεις μεταξύ τους.
Πολύ πιθανόν να μη παίζει με τπτ άλλο...
 




alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.593
Reaction score
27.935
Δεν βλέπει το netatmo το sonoff
Ενώ υποτίθεται πως είναι zigbee και συμβατά μεταξύ τους απο τη λίστα που έχω ανεβάσει
Έχει μια ''ειδική'' διαδικασία ώστε να τα παντρέψεις μεταξύ τους.
Πολύ πιθανόν να μη παίζει με τπτ άλλο...
Δεν έχω δει πουθενά να λέει η Netatmo πως βλέπει τα Sonoff. Πώς θα το δει;
Δεν έχει σημασία που είναι και τα δύο Zigbee.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.925
Reaction score
3.723
Σαν να μου φαίνεται ότι έχετε χαθεί μέσα στους αυτοματισμούς .
Τι πιο απλό , από το γύρισες από τρέξιμο , ανάβεις θερμοσίφωνο , σε μισή .ωρα έτοιμος.
Εδώ άλλοι μπλέκουν με πολυκάναλα, τι πιο απλό, από ένα ηχείο όλα. Και τα γραμμόφωνα έτσι ξεκίνησαν ;)
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.593
Reaction score
27.935
σε μισή .ωρα έτοιμος
Αυτό δεν το έχω ζήσει ποτέ την τελευταία δεκαετία. Ούτε δίπλα, ανάλογα και την εξωτερική θερμοκρασία.
Θα τον αλλάξω φέτος και θα σου πω μετά.
Για την ώρα, όταν έξω έχει 5° βαθμούς πχ πρέπει να δουλέψει 3 ώρες για να γίνει χλιαρό. Το νερό τρέχει πάνω στο χέρι ανετότατα.
 

Μηνύματα
12.374
Reaction score
14.583
Βάλε μόνωση στους σωλήνες παροχής του ζεστού σου ή σου έχουν διαλέξει ρυθμίσει χαμηλή θερμοκρασία για οικονομία :D Που και να έχεις δηλαδή πάλι δεν είναι φυσιολογικό
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.593
Reaction score
27.935
Βάλε μόνωση στους σωλήνες παροχής του ζεστού σου ή σου έχουν διαλέξει ρυθμίσει χαμηλή θερμοκρασία για οικονομία :D Που και να έχεις δηλαδή πάλι δεν είναι φυσιολογικό
Τον συγκεκριμένο ηλιακό τον θυμάμαι εδώ τουλάχιστον 25 χρόνια, οπότε είναι παραπάνω. Εκτός του ότι είναι παμπάλαιος, είναι εκτός κτηρίου (περίπου 4m μακριά και άλλα 3m-3,5m σε ύψος), και δεν έχω ιδέα αν η σωλήνωση έχει μόνωση. Τα δεδομένα λένε ότι δεν υπάρχει τίποτα, οπότε θα αλλάξουν όλα, μαζί και η σωλήνωση μέχρι να φτάσει στο κτηρίου. Σκέφτομαι να βάλω τη σωλήνωση μέσα σε άλλη μεγάλη πλαστική σωλήνα και μέσα extra μόνωση. Δεν τον έχω ρωτήσει για αυτό.
Ο μηχανικός-ενεργειακός επιθεωρητής έχει δώσει οδηγίες για να υπογράψει οπότε πάνε σε κλειστού τύπου αν θυμάμαι καλά με panel minimum 3m2.
Έχω καταλήξει σε έναν χάλκινο SONNE τριπλής 200lt με 3.4m2 panels.

Επίσης μου λένε να τον βάλω πάνω στην κεραμοσκεπή αλλά εγώ δεν θέλω για λόγους ασφαλείας. Και η μηχανικός την ίδια άποψη έχει. Οπότε ο νέος θα μπει και αυτός εκεί που είναι ο άλλος σε νέα βάση.
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.243
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top