Home automation / Έξυπνο σπίτι


Μηνύματα
57
Reaction score
26
Έβαλα στον πίνακα του σπιτιού έναν θερμοστάτη για έλεγχο θερμοκρασίας του ηλιακού αλλά και για να βλέπω την θερμοκρασία χωρίς να χρειάζεται να χαλάω νερό.
Έχω ενώσει το θερμοστοιχείο του στον ηλιακό μέσω utp, γιατί αρχικά ήθελα να μεταδίδω και τάση αλλά και την αντίσταση του θερμοστοιχείου μιας και δεν ήταν πάντα στον πίνακα.
Επίσης έχω προσθέσει και το sonnof, και έχω βάλει ρουτίνα για τώρα το χειμώνα, 16.30-17.00 να ανάβει καθημερινά, μιας και σχεδόν έχει πέσει ο ήλιος, και αν δεν έχει φτιάξει νερό από ηλιοφανεια να το κάνει στο νυχτερινό ρεύμα. Εξάλλου το βράδυ καθημερινά θα χρειαστεί ζεστό νερό.

Επειδή είναι σε σειρά, εννοείται πρέπει να πληρούνται και οι δύο προϋποθέσεις για να πάρει εντολή το ρελέ ισχύος του ηλιακού.

IMG_20220203_224633.jpg
 

Attachments



symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.223
Reaction score
7.230
Με μια εντολή πως θα τρέξει 2 ρουτίνες;επειδή έχουν το ίδιο ονομα;
Θα φτιάξεις μια ρουτίνα που θα λέγεται "waterheater timed off" ή κάτι τέτοιο η οποία θα κλείνει το θερμοσίφωνο με delay 30 λεπτά.

Θα φτιάξεις μια άλλη ρουτίνα που θα λέγεται "waterheater on" που θα τρέχει με την αντίστοιχη φωνητική εντολή και θα έχει 2 actions:
1. Να ανοίγει το θερμοσίφωνο
2. Να τρέχει τη ρουτίνα "waterheater timed off"

Απ'ότι είδα δεν υπάρχει κατηγορία action για να τρέξεις μια άλλη ρουτίνα, αλλά απ'ότι διαβάζω γίνεται με custom action να το κάνεις. Δοκίμασέ το.

Φτιάξε και μια τρίτη ρουτίνα "waterheater off" χωρίς καθυστέρηση για να μπορείς και να το κλείνεις φωνητικά όταν θες.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.177
Reaction score
39.354
.. καποια εχουν ενδιαφερων πχ αυτο με τη θερμοκρασια ...τα υπολοιπα τα βλεπω αυτο που λενε "ψυχαναγκαστικα" λιγο (πολυ) μην με παρεξηγησετε.. :)
δηλαδη αφηνω τους δισκους του πικαπ πανω στα εσωφυλλα και τα μαζευω κανα 2-3 μηνο μετα ... καποιες φορες και παραπανω... χωρις προβλημα... επισης ειναι σε σειρα, αλλα ατακτη η δισκοθηκη μου....και δεν με προβληματιζει...
καποια βιβλια αγαπημενων συγγραφεων βρισκονται σε διαφορετικα σημεια εντος και εκτως σπιτιου χωρις να με πολυαπασχολει... για να δωσω καποια παραδειγματα... 8-)
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.477
Reaction score
29.062
Έβαλα στον πίνακα του σπιτιού έναν θερμοστάτη για έλεγχο θερμοκρασίας του ηλιακού αλλά και για να βλέπω την θερμοκρασία χωρίς να χρειάζεται να χαλάω νερό.
Έχω ενώσει το θερμοστοιχείο του στον ηλιακό μέσω utp, γιατί αρχικά ήθελα να μεταδίδω και τάση αλλά και την αντίσταση του θερμοστοιχείου μιας και δεν ήταν πάντα στον πίνακα.
Επίσης έχω προσθέσει και το sonnof, και έχω βάλει ρουτίνα για τώρα το χειμώνα, 16.30-17.00 να ανάβει καθημερινά, μιας και σχεδόν έχει πέσει ο ήλιος, και αν δεν έχει φτιάξει νερό από ηλιοφανεια να το κάνει στο νυχτερινό ρεύμα. Εξάλλου το βράδυ καθημερινά θα χρειαστεί ζεστό νερό.

Επειδή είναι σε σειρά, εννοείται πρέπει να πληρούνται και οι δύο προϋποθέσεις για να πάρει εντολή το ρελέ ισχύος του ηλιακού.

View attachment 239382
Θέλεις να μας εξηγήσεις λίγο τι αγόρασες και πως το έκανες;
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.350
Reaction score
42.128
Και στο HomeKit δεν υπάρχει η δυνατότητα να καλείς μια ρουτίνα μέσα από μια άλλη.
Έχει και μια λογική αυτό, αν το αφήσουν ελεύθερο τότε εύκολα θα μπορεί κάποιος είτε από λάθος είτε ηθελημένα να φτιάχνει loops και να τρελαίνεται το σύστημα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.477
Reaction score
29.062
.. καποια εχουν ενδιαφερων πχ αυτο με τη θερμοκρασια ...τα υπολοιπα τα βλεπω αυτο που λενε "ψυχαναγκαστικα" λιγο (πολυ) μην με παρεξηγησετε.. :)
δηλαδη αφηνω τους δισκους του πικαπ πανω στα εσωφυλλα και τα μαζευω κανα 2-3 μηνο μετα ... καποιες φορες και παραπανω... χωρις προβλημα... επισης ειναι σε σειρα, αλλα ατακτη η δισκοθηκη μου....και δεν με προβληματιζει...
καποια βιβλια αγαπημενων συγγραφεων βρισκονται σε διαφορετικα σημεια εντος και εκτως σπιτιου χωρις να με πολυαπασχολει... για να δωσω καποια παραδειγματα... 8-)
Εξαρτάται τι θέλει ο καθένας. Εγώ πχ τους δίσκους δεν θα τους είχα έτσι. Επίσης όλα τα βιβλία είναι σε ένα σημείο.
Από την άλλη όλα αυτά που συζητάμε εδώ μας κάνουν τη ζωή εύκολη. Δεν βρίσκω κανένα λόγο να ασχολούμαι με τα έξω φώτα κάθε βράδυ και πρωί όταν αυτό μπορεί να γίνει μόνο του. Να ανάβω και να σβήνω το θερμοσίφωνο απο τον πίνακα όταν αυτό μπορεί να γίνει από το κινητό από τη δουλειά ή το δρόμο, ή εντελώς στον αυτόματο όπως παραπάνω. Έχω το χρόνο να περιμένω; Μήπως η αναμονή επηρεάζει άλλες δραστηριότητες; Ακόμα, γιατί να τον ανάψω να φτάσει μέχρι τους 70° πχ όταν έχω να κάνω μια δουλειά που και με 50° είμαι μια χαρά; Ή να ανάψω την smart ενεργειακή pellet σόμπα από τη δουλειά και να ζεσταθεί το σπίτι και το νερό πριν φτάσω, όπως έβλεπα ένα βίντεο πρόσφατα. Δεν έχει νόημα να γράφω, είναι πάρα πολλές οι εφαρμογές που σου εξασφαλίζουν ασφάλεια, οικονομία κ.α.
Για μένα είναι ξεκάθαρο πως αυτά γίνονται σύμφωνα με το πόση αξία δίνεις στο χρόνου σου.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.177
Reaction score
39.354
... στην περιπτωση μου αυτος ο χαμενος χρονος ειναι αμελητεος... λογω τροπου ζωης (διαβιωσης)... μαλλον γι αυτο.. :)
αλλα αν υπαρχουν και αλλες αποψεις...ας γραφτουν.. :)
 

Μηνύματα
1.429
Reaction score
1.193
Σίγουρα μπορούμε να ζήσουμε και χωρίς αυτά όπως τόσα χρόνια.
Σκοπός τους είναι να μας εξυπηρετούν και να μας αυξάνουν την ποιότητα διαβίωσης κατά κάποιο τρόπο.τπτ παραπάνω
Ψυχαναγκασμός ως προς τι; Καμία σχέση νομίζω.
Ξεγνοιασιά θα το έλεγα εγώ...
Ξέρεις τι ευκολία είναι να πηγαίνεις για ύπνο απλά λέγοντας ένα καληνύχτα και να κλείνουν όλα μόνα τους;
Έχω πιάσει τον εαυτό μου φορές που είμαι κουρασμένος να βαριέμαι να σηκωθώ από το καναπέ και να κλείσω τηλεόραση φώτα κτλ...
Και λιγομίλητος να είσαι πάλι είναι βολικό. Με μια λέξη όλα γίνονται
 

Μηνύματα
1.429
Reaction score
1.193
Θα φτιάξεις μια ρουτίνα που θα λέγεται "waterheater timed off" ή κάτι τέτοιο η οποία θα κλείνει το θερμοσίφωνο με delay 30 λεπτά.

Θα φτιάξεις μια άλλη ρουτίνα που θα λέγεται "waterheater on" που θα τρέχει με την αντίστοιχη φωνητική εντολή και θα έχει 2 actions:
1. Να ανοίγει το θερμοσίφωνο
2. Να τρέχει τη ρουτίνα "waterheater timed off"

Απ'ότι είδα δεν υπάρχει κατηγορία action για να τρέξεις μια άλλη ρουτίνα, αλλά απ'ότι διαβάζω γίνεται με custom action να το κάνεις. Δοκίμασέ το.

Φτιάξε και μια τρίτη ρουτίνα "waterheater off" χωρίς καθυστέρηση για να μπορείς και να το κλείνεις φωνητικά όταν θες.
Είχες δίκιο.Με το delay δουλεψε τελεια!!!
Σε ευχαριστώ πολυ
Δε ξερω γιατί αλλά είχαν την εντύπωση πως πριν το delay δεν μπορούσα να βάλω κάτι και γι αυτο λεγόταν και έτσι...τεσπα όλα καλά:)
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.477
Reaction score
29.062
αντίστροφη μέτρηση;

Το ίδιο θα γίνει αν της πω για 30 λεπτά πχ
View attachment 239385
Μόλις έκανα ένα τεστ με το smart ΤPLink πριζάκι. Του είπα να ανάψει το φως για 10" και το έκανε. Ότι διάρκεια και να του δώσω το κάνει. Μάλλον είναι θέμα του Netatmo.
 

Μηνύματα
1.429
Reaction score
1.193
Ίσως με το να ασχολούμαστε με τη θερμοκρασία είναι λίγο περιττό τελικά. Όχι ανούσιο αλλά αν δεν γίνεται εύκολα οκ μικρή διαφορά
Τι θέλω να πω. Η εφαρμογή της legrand μετράει και κατανάλωση μέσω του ρελε στη προκειμένη περίπτωση και σου λέει kwh η και πόσα χρήματα είναι αφού του έχεις ορίσει τιμή kwh.
Χτες που δεν είχε καθόλου ηλιο για 45' που άναψε εκαψε 2,55kwh ενώ σήμερα με ελάχιστο ηλιο που είχε και τον ίδιο χρόνο λειτουργίας έκαψε 0,62 kwh ρεύμα. Ο θερμοστατης είναι ρυθμισμένος να φτάνει το νερό στους 70 βαθμούς.
 

Μηνύματα
57
Reaction score
26
κοίτα συμπτώσεις...
Πολλεεες!!!
Το χρονικό για τον επιτηρητή είναι;
Για καθυστέρηση στην λειτουργία του;
Θέλεις να μας εξηγήσεις λίγο τι αγόρασες και πως το έκανες;
Πιο κομμάτι σε ενδιαφέρει; ο ηλεκτρολόγος τα σύνδεσε σύμφωνα με τις οδηγίες μου.

Υλικά είναι:
το sonnof basic r3

Θερμοστάτης το


Επιτηρητής αυτός
 

Μηνύματα
1.429
Reaction score
1.193
Screenshot_2022-02-04-22-09-36-643_com.legrand.homecontrol.jpg

Ενα screenshot της εφαρμογής. Μέχρι στιγμής φαίνεται πολύ καλό!!!
Δεν έχω δοκιμάσει βέβαια και κάτι άλλο για σύγκριση
Θα πάρω από περιέργεια περισσότερο ένα sonoff να αντικαταστήσω ένα χρονοδιακόπτη για φώτα εξωτερικού χώρου σε επαγγελματικό χώρο.θα βάλω όμως ξεχωριστό ρελέ ισχύος κάποιας επώνυμης εταιρείας για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο
 

Μηνύματα
15.567
Reaction score
21.773
Για καθυστέρηση στην λειτουργία του;
Ακριβώς , το έβαλα στα 30δευτερολεπτα καθώς δεν είναι λίγες οι φορές που όταν σου ξαναδώσουν ρεύμα μετά από βλάβη μπορεί να το κόψουν αμέσως ξανά ή στην έναυση να χτυπήσει μια 280αρα βολτ .
 

Μηνύματα
57
Reaction score
26
Ακριβώς , το έβαλα στα 30δευτερολεπτα καθώς δεν είναι λίγες οι φορές που όταν σου ξαναδώσουν ρεύμα μετά από βλάβη μπορεί να το κόψουν αμέσως ξανά ή στην έναυση να χτυπήσει μια 280αρα βολτ .
Πιο μοντέλο είναι;; όντως είναι χρήσιμο το χρονικό, εγώ δεν έβαλα κάτι επιπλέον ώστε να ξεκινήσω σε πρώτη φάση να έχω μια προστασία και αναλόγως του τι θα παρατηρήσω στην λειτουργία του να ρυθμίσω - προσθέσω
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.477
Reaction score
29.062
Γιατί ρε παιδιά 30"; Οκ κατάλαβα το σκεπτικό αλλά αν είναι να έρθει παραπάνω θα το κόψει έτσι κ αλλιώς.
Εμένα ο ηλεκτρολόγος το έβαλε 205 για κάτω, 255 για επάνω και 0.03 delay. To συγκεκριμένο έχει δυνατότητα μέχρι 20".
Επίσης, τα σχέδια της Hager δεν ήταν ξεκάθαρα και δεν δούλευε σωστά ούτε είχε ένδειξη στη οθόνη. Αναγκαστικά τους πήραμε τηλέφωνο και μας είπαν ότι ήθελε έξτρα γέφυρα και DC.
20220202_183704.jpg
 

Μηνύματα
15.567
Reaction score
21.773
0.03 για να κόψει είναι υπερβολικά νωρίς και χωρίς λόγο.
Για κόψιμο χρόνοι της τάξης των 10 δευτερολέπτων είναι μια χαρά.
Τα 30 που λέω είναι για την επαναφορά
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.318
Μηνύματα
2.897.073
Members
38.027
Νεότερο μέλος
d tv
Top