Home automation / Έξυπνο σπίτι

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Δεν έχω δει πουθενά να λέει η Netatmo πως βλέπει τα Sonoff. Πώς θα το δει;
Δεν έχει σημασία που είναι και τα δύο Zigbee.
Ούτε και γώ απλά είπα να δοκιμάσω μπας και δεν είχα κάτι να χάσω ;)


προσπάθησε να βαθμονομήσεις τον θερμοστάτη σου στην επιθυμητή τιμή.
δηλαδή να τον ρυθμίσεις ώστε να ανοίγει όταν η θερμοκρασία ανέβει πάνω από τους 45 βαθμούς.
Εννοείς να κλείνει όταν η θερμοκρασία φτάσει τους 45 βαμούς;
 


Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Ο μηχανικός-ενεργειακός επιθεωρητής έχει δώσει οδηγίες για να υπογράψει οπότε πάνε σε κλειστού τύπου αν θυμάμαι καλά με panel minimum 3m2.
Έχω καταλήξει σε έναν χάλκινο SONNE τριπλής 200lt με 3.4m2 panels.
Αν τα πάνελ τα διάλεξες εσύ και δεν είναι σετ με τον ηλιακό μή βάλεις μεγαλύτερη επιφάνεια.ο καλοκαίρι ίσως έχεις θέμα ή να πρέπει να το σκεπάζεις.
Και γω αν θυμάμαι καλά 3 m2 έβαλα γι αυτό το λόγο
Τα Netatmo τα έβαλες; Όλα ΟΚ;
Το netatmo δουλεύει ρολόι (οι διακόπτες δεν έχουν έρθει ακόμα) Ούτε καν ακούγεται όταν οπλίζει το ρελέ
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.021
Αν τα πάνελ τα διάλεξες εσύ και δεν είναι σετ με τον ηλιακό μή βάλεις μεγαλύτερη επιφάνεια.ο καλοκαίρι ίσως έχεις θέμα ή να πρέπει να το σκεπάζεις.
Και γω αν θυμάμαι καλά 3 m2 έβαλα γι αυτό το λόγο
Πακέτο είναι, δεν έκανα τίποτα. 3.36m2 είναι τελικά.
 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
1)έχετε καμία ιδέα για γρήγορο άναμμα για συγκεκριμένο χρόνο χωρίς να φτιάχνω νέα ρουτίνα;
2)Όταν φτιάχνω ρουτίνες μέσω google home δεν μου εμφανίζει τις συσκευές που ελέγχει το broadlink δηλ a/c, ενισχυτή, tv κτλ.. Υπάρχει τρόπος να τα δεί;
Ότι συσκευή έχω πχ στο netatmo ή είναι smart το βλέπω κανονικά
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.021
1)έχετε καμία ιδέα για γρήγορο άναμμα για συγκεκριμένο χρόνο χωρίς να φτιάχνω νέα ρουτίνα;
Πες στο Google Home να ανάψει το Θερμοσίφωνο για Χ λεπτά.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.021
Δε το δέχεται ούτε αυτό για ασφάλεια
Μόνο σκέτο αναψε και μετά σβησε
Σου λέει για πιο λόγο;
Το δηλώνεις ο θερμοσίφωνο; Αν το αλλάξεις σε λάμπα ή panel πχ;
 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Για λόγους ασφαλείας λέει
Όχι δίνεις εσύ ότι όνομα θέλεις.
Θέλω να πάρω να ρωτήσω στη legrand αν κοπεί το internet θα κλείσει όταν του έχεις πει εσύ; αποθηκεύεται η ρουτίνα στη κεντρική μονάδα;η θα μείνει έτσι μέχρι να ξαναέρθει το ίντερνετ...
Ίσως αυτός να είναι ο λόγος που δε το κάνει η google
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.021
Καλή ερώτηση.
Το app της Legrand δεν έχει τέτοια δυνατότητα; Σαν ρύθμιση του ρελέ; Άνοιξε τότε κλείσε τότε, ή άνοιξε για 30';
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.021
Reaction score
6.814
1)έχετε καμία ιδέα για γρήγορο άναμμα για συγκεκριμένο χρόνο χωρίς να φτιάχνω νέα ρουτίνα;
Εγώ δεν κατάλαβα ακριβώς το ζητούμενο.
Δηλαδή με ρουτίνα μπορείς να το κάνεις; Με μια γρήγορη αναζήτηση βλέπω πως το Home υποστηρίζει delay, άρα λογικά γίνεται.

Μια φορά δεν θα την φτιάξεις τη ρουτίνα; Τι σε προβληματίζει;
 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
θέλω ένα κουμπί όποτε το πατάω να ανάβει τον ηλιακό για για όσο χρόνο έχω ορίσει τη πρώτη και μόνο φορά
Η ρουτίνα έχει ώρα.Δε μπορεί να τρέχει όποτε θέλω παρα μόνο την ώρα που έχω ορίσει
Delay έχει το google home ώστε να αργεί να κάνει μια μόνο κίνηση.Δηλ λέω καληνύχτα και έχω ρυθμίσει να κλείνει η τηλεόραση μετά απο ένα λεπτό.Εκτελεί την εντολή όση ώρα μετά απο τη φωνητική εντολή θέλεις
Καλή ερώτηση.
Το app της Legrand δεν έχει τέτοια δυνατότητα; Σαν ρύθμιση του ρελέ; Άνοιξε τότε κλείσε τότε, ή άνοιξε για 30';
Όχι δεν έχουν απο ότι μου είπαν αλλά θα δουν τι μπορούν να κάνουν
Μου είπαν πως με openhab μπορεί να γίνει.Απλά πρέπει να τρέχει συνεχώς κάποια συσκευή το προγραμματάκι όπως έχει κάνει ο @symos και δε θα το ήθελα
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.021
θέλω ένα κουμπί όποτε το πατάω να ανάβει τον ηλιακό για για όσο χρόνο έχω ορίσει τη πρώτη και μόνο φορά
Η ρουτίνα έχει ώρα.Δε μπορεί να τρέχει όποτε θέλω παρα μόνο την ώρα που έχω ορίσει
Delay έχει το google home ώστε να αργεί να κάνει μια μόνο κίνηση.Δηλ λέω καληνύχτα και έχω ρυθμίσει να κλείνει η τηλεόραση μετά απο ένα λεπτό.Εκτελεί την εντολή όση ώρα μετά απο τη φωνητική εντολή θέλεις


Όχι δεν έχουν απο ότι μου είπαν αλλά θα δουν τι μπορούν να κάνουν
Μου είπαν πως με openhab μπορεί να γίνει.Απλά πρέπει να τρέχει συνεχώς κάποια συσκευή το προγραμματάκι όπως έχει κάνει ο @symos και δε θα το ήθελα
Κάτσε. Δηλαδή μόνο on-off κάνει;
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.941
Reaction score
41.211
Δεν έχω ιδέα τι γίνεται στον κόσμο της goοgle αλλά από αυτά που μαθαίνω στον κόσμο της apple καταλήγω ότι αν θέλεις time critical εφαρμογές που να εκτελεστούν αξιόπιστα θα πρέπει να τρέχει κάποιος server μόνιμα στο δίκτυο που να τα ρυθμίζει όλα αυτά.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.021
Reaction score
6.814
θέλω ένα κουμπί όποτε το πατάω να ανάβει τον ηλιακό για για όσο χρόνο έχω ορίσει τη πρώτη και μόνο φορά
Η ρουτίνα έχει ώρα.Δε μπορεί να τρέχει όποτε θέλω παρα μόνο την ώρα που έχω ορίσει
Delay έχει το google home ώστε να αργεί να κάνει μια μόνο κίνηση.Δηλ λέω καληνύχτα και έχω ρυθμίσει να κλείνει η τηλεόραση μετά απο ένα λεπτό.Εκτελεί την εντολή όση ώρα μετά απο τη φωνητική εντολή θέλεις
Μισό. Δεν μπορείς να ενεργοποιήσεις μια ρουτίνα φωνητικά και όχι βάσει ώρας; Μπορείς. Π.χ. να πεις "καλημέρα" και να ξεκινήσει η ρουτίνα.

Οπότε θα φτιάξεις μια ρουτίνα που θα λέγεται "θερμοσίφωνας" και θα την ενεργοποιείς φωνητικά όποτε θες. Μέσα σε αυτή θα βάλεις να ανάβει, delay 30 λεπτά και μετά να κλείνει. Αν αυτό δεν γίνεται, φτιάξε μια ρουτίνα που να ανάβει τον θερμοσίφωνα και να ενεργοποιεί τη ρουτίνα "θερμοσίφωνας off". Στη δεύτερη ρουτίνα θα σβήνεις το θερμοσίφωνο με delay 30 λεπτών.

Αποκλείεται κάτι από τα παραπάνω που λέω να μην γίνεται.
 


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.021
Reaction score
6.814
Μπορεί, αλλά είπε ότι δεν θέλει να το κάνει με ρουτίνα.
Αυτό κατάλαβα.
Αρχικά κι εγώ αυτό κατάλαβα, αλλά δεν νομίζω πως εννοεί αυτό τελικά.
Απλά μάλλον κάπου έχει μπερδευτεί και έχει εξισώσει τη ρουτίνα με ξεκίνημα σε συγκεκριμένη ώρα.
 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Κάτσε. Δηλαδή μόνο on-off κάνει;
Δε διάβασα καλά το μν σου.
1)Ρυθμίζεις ώρες και μέρες που θέλεις να ανοίξει και κλείσει
2)κουμπί on-off
Screenshot_2022-02-04-15-51-45-759_com.legrand.homecontrol.jpg
Screenshot_2022-02-04-15-51-40-394_com.legrand.homecontrol.jpg

Screenshot_2022-02-04-15-59-36-937_com.legrand.homecontrol.jpg

Η φωτογραφία με το όνομα ρουτίνας test δε΄ν είναι 2 ρουτίνες;
Μία για το άνοιξε και φτιάχνω μια δευτερη για το κλείσε
Με μια εντολή πως θα τρέξει 2 ρουτίνες;επειδή έχουν το ίδιο ονομα;
 

Attachments

Last edited:


Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
αντίστροφη μέτρηση;

Το ίδιο θα γίνει αν της πω για 30 λεπτά πχ
IMG_20220204_161504.jpg
 
Last edited:


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.428
Members
37.941
Νεότερο μέλος
mdim051
Top