Home automation / Έξυπνο σπίτι

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Ευχαριστώ. Ψήνομαι για sonoff αλλά θέλω το "ένα κουμπί". Δυστυχώς αυτό το ένα κουμπί δε βολεύει να είναι στον πίνακα, εκεί που λογικά θα μπει το sonoff αλλά σε άλλο όροφο ;-)
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.959
Reaction score
6.684
Ευχαριστώ. Ψήνομαι για sonoff αλλά θέλω το "ένα κουμπί". Δυστυχώς αυτό το ένα κουμπί δε βολεύει να είναι στον πίνακα, εκεί που λογικά θα μπει το sonoff αλλά σε άλλο όροφο ;-)
Το sonoff θα μπει στον πίνακα για να οπλίζει το ρελέ απομακρυσμένα και να λειτουργεί και ως το "backup" κουμπί για όταν δεν δουλεύει το άλλο.

Το "ένα κουμπί" μπορεί να μπει όπου θες και όταν το πατάς θα ενεργοποιεί το rule. Αυτό το κουμπί θα είναι κάτι σαν αυτό ή αυτό.

Απλά έχει σημασία η τεχνολογία (bluetooth, Z-wave, Wifi) γι'αυτό σε ρώτησα αν έχεις ήδη κάποιο σύστημα στημένο, ή hub, κάτι. Για να βρούμε το αντίστοιχο κουμπί που χρειάζεσαι.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Όχι, δεν έχω κάποιο σύστημα ή hub στημένο. Υπάρχει απλά δίκτυο (ενσύρματο και ασύρματο). Έχω και ένα Sonos Alexa με το σχετικό Amazon account.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.959
Reaction score
6.684
Όχι, δεν έχω κάποιο σύστημα ή hub στημένο. Υπάρχει απλά δίκτυο (ενσύρματο και ασύρματο). Έχω και ένα Sonos Alexa με το σχετικό Amazon account.
ΟΚ, θα ψάξω να δω αν υπάρχει κάτι που θα μπορούσε να λειτουργήσει χωρίς hub, αλλιώς να δω ποιό σύστημα θα ήταν το πιο απλό/οικονομικό/ευέλικτο.

Το πρόβλημα είναι πως χωρίς hub μιλάμε μάλλον για wifi, αλλά το wifi δεν παίζει εύκολα σε συσκευές μπαταρίας, οπότε δεν ξέρω αν θα βρεθεί κάποιο τέτοιο μεμονωμένο κουμπί wifi. Εκτός αν μπορούσε να είναι διακόπτης που να κάνει αυτή τη δουλειά. Θα το δω.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Ευχαριστώ Σίμο αλλά μην ασχοληθείς πολύ. Θα πάρω ένα sonoff για να πειραματιστώ και να δω τις δυνατότητές του αλλά για τη συγκεκριμένη εφαρμογή δεν είναι απαραίτητο.

Υπάρχει ήδη το "ένα κουμπί" έξω από κάθε μπάνιο, το οποίο δίνει εντολή στον αυτόματο κλιμακοστασίου να ενεργοποιήσει τον κυκλοφορητή ανακυκλοφορίας ΖΝΧ, από το δοχείο και προς τα μπάνια. (Αυτός μπήκε για να μη σπαταλάμε νερό μέχρι να ανέβει το ζεστό νερό από το υπόγειο που είναι το δοχείο στα μπάνια.)

Ε, θα συνδέσω ένα ρελέ στην έξοδο του αυτόματου κλιμακοστασίου να ενεργοποιεί και την αντίσταση του δοχείου ΖΝΧ. Βλέπεις θερμοκρασία, πατάς κουμπί και αρχίζει το ζεσταίνει το νερό για π.χ. 20 λεπτά. Νομίζω είναι ότι πιο απλό / οικονομικό και εργονομικό. Μόνο ένα ρελέ θα αγοράσω.

Το μόνο μείον είναι ότι θα δουλεύει κυκλοφορητής και αντίσταση ταυτόχρονα, όχι βέλτιστο για γρήγορο ζέσταμα. Αλλά το ΖΝΧ είναι πάντα τουλάχιστον στους 30 περίπου βαθμούς προ-ζεσταμένο από την αντλία θερμότητας και τους ηλιακούς συλλέκτες, επομένως η αντίσταση θα το πηγαίνει από τους 30 στους 35/40, πολύ μικρό ΔΤ.
 
Last edited:

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.959
Reaction score
6.684
Το πρόβλημα που βλέπω με αυτό είναι πως δεν θα μπορείς να κάνεις ανακυκλοφορία όταν το νερό είναι ήδη ζεστό (π.χ. από τον ήλιο), χωρίς να ανάψεις την αντίσταση. Εκτός αν δεν το κατάλαβα καλά.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Το πρόβλημα που βλέπω με αυτό είναι πως δεν θα μπορείς να κάνεις ανακυκλοφορία όταν το νερό είναι ήδη ζεστό (π.χ. από τον ήλιο), χωρίς να ανάψεις την αντίσταση. Εκτός αν δεν το κατάλαβα καλά.
Πολύ σωστά το κατάλαβες!!!

Δεν το θεώρησα μεγάλο πρόβλημα γιατί:

1. Προλάβαμε το φθηνό πρόγραμμα ΔΕΗ ;-)
2. Η αντίσταση έχει πάνω της θερμοστάτη, επομένως δε θα ανάβει ή θα ανάβει για λίγο αν το νερό είναι ήδη ζεστό.
3. Το κουμπί θα πατιέται μόνο 2-3 φορές τη μέρα το χειμώνα, δεν είμαστε και τόσο ...καθαροί ;-)
4. Το καλοκαίρι θα κλείνω την αντίσταση τελείως.
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Υπάρχει πιο απλή και αυτοματοποιημένη λύση .
Ο κυκλοφορητής ανακυκλοφορίας , παίρνει εντολή από ένα θερμοστάτη που τον έχεις στερεωμένο στον σωλήνα επιστροφής λίγο πριν μπεί στο δοχείο ΖΝΧ. Ανοιγοκλείνει κατά βούληση , ανάλογα με το τι θερμοκρασία θα επιλέξεις εσύ στον θερμοστάτη. Δεν ασχολείσαι με κουμπιά και ιστορίες.
Με το κουμπί, και το δοχείο στο υπόγειο δεν θα προλάβει να σου γυρίσει τα νερά και να σου φέρει ζεστό επάνω.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Ναι, μπορεί να γίνει και αυτό αλλά δεν είναι απαραίτητο. Δε θέλω να δουλεύει ο κυκλοφορητής ανακυκλοφορίας αυτόματα όταν δεν θέλουμε ΖΝΧ. Π..χ όταν κοιμόμαστε.

Τώρα πατάμε κουμπί και σε ένα λεπτό φθάνει το νεράκι. Έτσι το δουλεύουμε 10 χρόνια, το έχουμε συνηθίσει.
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Μην νομίζεις ότι στοιχίζει πολύ παραπάνω σαν θέρμανση νερού.
Και δεν χαλάς νερό τζάμπα μέχρι να έρθει το ζεστό.
 


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
ΖΝΧ; Ζεστό νερό χρήσης; Με τι τρόπο; Αντλία θερμότητας ή κάτι άλλο;
ΖΝΧ είναι το ζεστό νερό χρήσης.

Εννοείς με τι τρόπο στο δικό μου σπίτι; Αν ναι, το νερό ζεσταίνεται με ηλιακούς συλλέκτες, αντλία θερμότητας και ηλεκτρική αντίσταση, όχι απαραίτητα με όλα ταυτόχρονα βέβαια.

Έτσι προέκυψε. Αν έφτιαχνα τώρα την εγκατάσταση, θα έβαζα μόνο εναν κατάλληλο ταχυθερμαντηρα, τίποτε άλλο.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Για να καταλάβω γιατί μέχρι που το διάβασα δεν είχε πάει καν το μυαλό μου.
Από τους ηλιακούς που έχω μπορώ να έχω άμεσα ζεστό νερό χωρίς να περιμένω να κατέβει?
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Για να καταλάβω γιατί μέχρι που το διάβασα δεν είχε πάει καν το μυαλό μου.
Από τους ηλιακούς που έχω μπορώ να έχω άμεσα ζεστό νερό χωρίς να περιμένω να κατέβει?
Φυσικά βάζοντας μια αντλία να γυρίζει το νερό.αλλα ποιος ο λόγος;τόσο πολύ αργεί;
 


Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Φυσικά βάζοντας μια αντλία να γυρίζει το νερό.αλλα ποιος ο λόγος;τόσο πολύ αργεί;
Στο καλό κρύο μπορεί να θέλει και 2 με 3 λεπτά. Είναι 3 όροφοι. Το κύριο μπάνιο είναι τέρμα κάτω και το δεύτερο μπάνιο και η κουζίνα τέρμα πάνω. Στη κουζίνα δεν υπάρχει τόσο θέμα, αλλά στο κύριο μπάνιο θα το ήθελα.
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Αμα είναι να το κάνεις θα το κάνεις για όλο το σπίτι.
Που είναι η εισαγωγή του ζεστού από τον ηλιακό ? έ εκεί θα μπεί ένας δεύτερος παράλληλος σωλήνας με τον κυκλοφορητή , και έναν θερμοστάτη .
Αν θέλεις το επεκτείνεις και προς τα κάτω.
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Δε νομίζω να μπαίνει τώρα ο κυκλοφορητής μιας και θέλει έξτρα σωληνώσεις όπως λέει και ο @JOHN MARKOU .Θα εχεις απώλειες αν το κάνεις...Δε ξέρω αν αξίζει για 2 λεπτά που μπορεί να περιμένεις
 


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.959
Reaction score
6.684
Αν το κάνεις όπως ο @dapost με... μαγικό κουμπί, τότε δεν έχεις απώλειες. Αν το κάνεις μόνιμα με θερμοστάτη, τότε εννοείται πως έχεις.

Εμένα τον χειμώνα μέσα σε λίγα λεπτά το νερό στους σωλήνες έχει κρυώσει. Αν είναι να το κυκλοφορεί συνεχώς για να το κρατάει ζεστό, τότε από το μεσημέρι που μπορεί να έχει ζεσταθεί κάπως το νερό από τον ήλιο μέχρι το βράδυ, θα έχει κρυώσει.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.306
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top