Home automation / Έξυπνο σπίτι

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.021
Reaction score
6.812
η ίδια λύση κάνει και για την αντίσταση αλλά πρέπει προφανώς η έξοδος να οπλίσει ρελέ διπολικό για την αντίσταση
Εγώ που έχω βάλει ρελέ μόνο στην παροχή και έχω τον διπολικό διακόπτη μονίμως ανεβασμένο, πειράζει λες;

Προφανώς όταν θέλω να κάνω κάτι στον ηλιακό (όπως π.χ. προχθές που άλλαξα την αντίσταση) κατεβάζω και τον διακόπτη, όχι μόνο το ρελέ. Αλλά κάτα τα άλλα ο διακόπτης είναι ανεβασμένος και ανοιγοκλείνω μόνο το ρελέ.

είμαι προκατειλημμένος αρνητικά στην χρήση αντίστασης στον ηλιακό γιατί είναι πεταμένα λεφτά , εγώ κάνω ανακυκλοφορία στο ΖΝΧ λόγω απόστασης και αν δεν φτάνει περνάει μέσα από τον επίτοιχο.
Για εξήγησέ το λίγο παραπάνω αυτό. Όταν λέμε "επίτοιχος" εννοούμε αυτό που οι περισσότεροι ξέρουμε ως "ταχυθερμοσίφωνα"; Και το προτιμάς επειδή ζεσταίνεις ακριβώς όσο νερό χρειάζεσαι;
 

Μηνύματα
15.025
Reaction score
20.776
Εγώ που έχω βάλει ρελέ μόνο στην παροχή και έχω τον διπολικό διακόπτη μονίμως ανεβασμένο, πειράζει λες;

Προφανώς όταν θέλω να κάνω κάτι στον ηλιακό (όπως π.χ. προχθές που άλλαξα την αντίσταση) κατεβάζω και τον διακόπτη, όχι μόνο το ρελέ. Αλλά κάτα τα άλλα ο διακόπτης είναι ανεβασμένος και ανοιγοκλείνω μόνο το ρελέ.



Για εξήγησέ το λίγο παραπάνω αυτό. Όταν λέμε "επίτοιχος" εννοούμε αυτό που οι περισσότεροι ξέρουμε ως "ταχυθερμοσίφωνα"; Και το προτιμάς επειδή ζεσταίνεις ακριβώς όσο νερό χρειάζεσαι;
τον λέβητα του φ/α

ρελέ εννοώ αυτόν που με το πηνίο και το ελατήριο που τον οπλίζει μια εντολή πχ 220V
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.021
Reaction score
6.812
τον λέβητα του φ/α
Α, οκ, λάθος κατάλαβα.

Ε το πρόβλημα όμως είναι πως δεν έχω Φ/Α, ούτε πετρέλαιο. Και ούτε έχει νόημα να βάζω την αντλία να ζεσταίνει το νερό σε υψηλές θερμοκρασίες. Καλύτερα λοιπόν η αντίσταση, ειδικά με τα φωτοβολταϊκά. Τζάμπα ή σχεδόν τζάμπα θα είναι και από οικονομικής άποψης και από περιβαλλοντικής.
 

Μηνύματα
15.025
Reaction score
20.776
έτσι όπως το θέτεις δεν είναι πολύ λάθος απλά το βρίσκω μλκ να παλεύεις να σηκώσεις θερμοκρασία σε 200-300 λίτρα 10 βαθμούς για να χρησιμοποιήσεις μόνο τα 50-80.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.021
Reaction score
6.812
έτσι όπως το θέτεις δεν είναι πολύ λάθος απλά το βρίσκω μλκ να παλεύεις να σηκώσεις θερμοκρασία σε 200-300 λίτρα 10 βαθμούς για να χρησιμοποιήσεις μόνο τα 50-80.
Σωστό. Και γι'αυτό χρειαζόταν αυτό που έκανα, για να ελέγχω ακριβώς το πόσο νερό ζεσταίνω.

Έχω φτιάξει 2 διακόπτες όπου ο ένας ζεσταίνει την ποσότητα νερού και στη θερμοκρασία που χρειάζεται για να κάνει μπάνιο ένα άτομο και ο άλλος το ζεσταίνει σε μεγαλύτερη θερμοκρασία.

ΟΚ, προφανώς και πάλι υπάρχουν απώλειες γιατί θα πρέπει να αφήσεις ένα μικρό περιθώριο ασφαλείας, μην παγώσει πριν προλάβεις να τελειώσεις αν χαλάσεις λίγο παραπάνω. Και αφετέρου όταν ζεσταίνεις το νερό μέσα σε ένα μεγάλο καζάνι, αρχικά το ζεστό είναι μεν πάνω πάνω αλλά αν δεν το χρησιμοποιήσεις άμεσα αρχίζει σιγά σιγά (αν και πιο σιγά απ'ότι θα περίμενες) να εξομαλύνεται η θερμοκρασία μέσα στο καζάνι.

Σε γενικές γραμμές όμως, δουλεύει καλά. Το ανοίγεις, περιμένεις να σβήσει (το πόση ώρα θα κάνει εξαρτάται από την αρχική θερμοκρασία όταν το άναψες), μπαίνεις να κάνεις μπάνιο και όταν τελειώσεις έχει σχεδόν κρυώσει. Minimum απώλειες.

Δεν έχεις βέβαια την ευκολία του να έχεις διαθέσιμο ZNX ανά πάσα στιγμή, αλλά οκ, μαγικά δεν γίνονται. Ή ευκολία, ή οικονομία. Εμένα δεν με καίει και τόσο πάντως αυτό γιατί το έχω ρυθμισμένο να ανάβει (αν χρειάζεται) πριν ξυπνήσω, οπότε το βρίσκω έτοιμο το πρωί.
 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
@symos Δεν έχω θέμα να λερωθώ και να ασχοληθώ αλλά έτσι όπως μου το περιγράφεις δεν είναι και αρκετά εύκολο μιας και δεν υπάρχει κάτι plug and play
Οποτε θα πάω σε κάτι απλούστερο. Απλα ελεγχος του ηλιακού από όπου και αν βρίσκομαι (άνοιξε κλεισε) διαθέτοντας και κάποιο πρόγραμμα χρόνου όμως η και προγράμματα καθημερινα-εβδομαδιαια (Μιας και πολλές φορές το ανάβω και ξεχνάω να το κλείσω:p )
Κοιταγα αυτό https://www.kafkas.gr/ktiriakos-exo...ster-diakoptis-ragas-8a-250v-1st-wifi_284411/
Θα παίξει ολως θελω;χρειάζεται κάτι ακομα;
Εννοείται αν υπάρχει κάτι καλύτερο ακούω προτάσεις (έψαχνα Hager η Legrand δεν ρητά κατι)

Edit: αυτο; https://www.skrekis.gr/el/products/ρελε-ραγασ-wifi-1p-16a
 
Last edited:

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.021
Reaction score
6.812
Οποτε θα πάω σε κάτι απλούστερο. Απλα ελεγχος του ηλιακού από όπου και αν βρίσκομαι (άνοιξε κλεισε) διαθέτοντας και κάποιο πρόγραμμα χρόνου όμως η και προγράμματα καθημερινα-εβδομαδιαια
Αυτό σίγουρα κάνει τα πράγματα πολύ πιο απλά και συμφωνώ πως είναι η καλύτερη λύση, καθώς στο μέλλον δεν αποκλείει την προσθήκη των υπόλοιπων components (όταν θα νιώθεις πιο σίγουρος). Ενώ αν ξεκινήσεις να τα κάνεις όλα μαζί μπορεί στη μέση να τα παρατήσεις και να μην πετύχεις τίποτα.

Σχετικά με τον έλεγχο θα πρότεινα το "σπάσιμο" σε 2 components:
- Ένα ρελέ ισχύος όπως αυτό που έβαλε παραπάνω ο @pankrok
- Ένα ρελέ που θα ανοιγοκλείνει το ρελέ ισχύος, όπως π.χ. αυτό με αυτό

Αυτή η λύση έχει κάποια πλεονεκτήματα:

Αφενός, αν αφαιρέσεις τον παράγοντα "τηλεχειρισμός", μπορείς πιο εύκολα να βρεις ένα ρελέ ισχύος αρκετά μεγάλο για να αντέξει τα ρεύματα του θερμοσίφωνα αλλά που να είναι και σε λογική τιμή. Από αυτά που έβαλες (8Α και 16Α), κανένα δεν σηκώνει αρκετά αμπέρ, ενώ αυτό στο παραπάνω λινκ είναι 40Α.

Αφετέρου, το Sonoff είναι πολύ διαδεδομένο και επεκτάσιμο στο θέμα του τηλεχειρισμού, έχει δικό του app (eWeLink) που κάνει αυτά που θες (προγραμματισμός κλπ.), έχει backup διακόπτη επάνω (αν π.χ. έχει πέσει το wifi κλπ.). Και φυσικά είναι πάμφθηνο.

Έτσι το έχω κάνει στον πίνακα που έβαλα για τον φορτιστή του αυτοκινήτου, δουλεύει μια χαρά.
 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
2 ερωτήσεις...
1)Αν γίνει το οτιδήποτε χαλάσει το sonoff χάσω το κινητό τέλος πάντων θέλω να το κάνω χειροκίνητα μπορω; Μάλλον όχι ε; Η μαλλον θα πρέπει να βάλω ένα διακόπτη ακόμα να παρακάμπτει το συστημα σωστα;
2) Με το sonoff είναι συνεχώς on-line η είναι του στυλ όπως έγραψες zigbee κτλ;
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.021
Reaction score
6.812
1)Αν γίνει το οτιδήποτε χαλάσει το sonoff χάσω το κινητό τέλος πάντων θέλω να το κάνω χειροκίνητα μπορω; Μάλλον όχι ε; Η μαλλον θα πρέπει να βάλω ένα διακόπτη ακόμα να παρακάμπτει το συστημα σωστα;
Αν χάσεις το κινητό, ή πέσει το δίκτυο ή οτιδήποτε τέτοιο, τότε μπορείς να το χειρίζεσαι από τον backup διακόπτη που έχει πάνω το Sonoff, στο έγραψα και παραπάνω. Οπότε αν αυτό εννοείς όταν λες να "χαλάσει το Sonoff", είσαι ΟΚ. Αν όμως εννοείς π.χ. να καεί, ε, εκεί προφανώς δεν μπορείς να κάνεις κάτι, θέλει αντικατάσταση.

2) Με το sonoff είναι συνεχώς on-line η είναι του στυλ όπως έγραψες zigbee κτλ;
Το Sonoff (το συγκεκριμένο τουλάχιστον) είναι Wifi. Σίγουρα μπορείς να βρεις ασύρματους διακόπτες (γιατί περί αυτού πρόκειται ουσιαστικά) που να είναι zigbee ή z-wave, αλλά θα πρέπει να έχεις και κάποιο hub με τέτοια συνδεσιμότητα ώστε να μπορείς να τον ελέγχεις.

Θα έλεγα προς το παρόν βάλε ένα Sonoff που ούτως ή άλλως είναι πάμφθηνο. Και αν στο μέλλον αγοράσεις hub (γιατί π.χ. θες να αλλάξεις όλους σου τους διακόπτες στο σπίτι με zigbee, ή να προσθέσεις αισθητήρες θερμοκρασίας σε κάθε δωμάτιο κλπ.) μπορείς να αλλάξεις και αυτό.
 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Σε ευχαριστώ πολυ για τον χρόνο σου. Αύριο πάω να αγοράσω τα πραγματάκια...
Κάτι τελευταίο αν ξέρεις. Το wifi το εχω βάλει να κλείνει το βράδυ. Το sonoff ξέρεις αν θα συνδέεται αυτόματα ξανα μόλις ανοιξει;
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Σε ευχαριστώ πολυ για τον χρόνο σου. Αύριο πάω να αγοράσω τα πραγματάκια...
Κάτι τελευταίο αν ξέρεις. Το wifi το εχω βάλει να κλείνει το βράδυ. Το sonoff ξέρεις αν θα συνδέεται αυτόματα ξανα μόλις ανοιξει;
Ναι συνδέονται αμέσως.

εγώ από sonoff χρησιμοποιώ αρκετά από τα παρακάτω προϊόντα.
MINIR2-4.jpg
BASICZBR3.jpg
SNF-BASICR2.jpg
SPIDERZ.jpg


Κάνεις ένα λογαριασμό τον συνδέεις με google home και τα ελέγχεις όλα από τον assistant.

Υπάρχουν φυσικά και διακόπτες αν θέλεις να έχεις και χειροπιαστό πάτημα.

Δες σε αυτή τη σελίδα έχει μεγάλη ποικιλία από sonoff προιόντα. Δεν θα δεις τιμές γιατί είναι χονδρική, αλλά μπορείς να πάρεις μια ιδέα, γενικά είναι πολύ οικονομικές.

πχ το led controller είναι στα 7 euro

 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Ξέρω πως σε κούρασα αλλά τελευταία ερώτηση μιας και ψάχνομαι ώστε να μην εκπέμπει συνέχεια αυτό το μαραφέτι...
Βρήκα αυτό https://www.skroutz.gr/s/22017287/S...όπτης-με-Wi-Fi-και-Z-Wave-σε-Λευκό-Χρώμα.html

Είναι κατά zigbee θέλει hub;
Αν ναι αυτό κανει; https://www.skroutz.gr/s/22111277/G...n-Chalk-Smart-Hub-Συμβατό-με-Google-Home.html φτηνο είναι μήπως δίνω και φωνητική εντολή να ανοίγει τον ηλιακό. Και σιγά σιγά βρήκα δουλειά να ασχολούμαι:p
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Ξέρω πως σε κούρασα αλλά τελευταία ερώτηση μιας και ψάχνομαι ώστε να μην εκπέμπει συνέχεια αυτό το μαραφέτι...
Βρήκα αυτό https://www.skroutz.gr/s/22017287/Sonoff-Basic-R3-ZigBee-Smart-Ενδιάμεσος-Διακόπτης-με-Wi-Fi-και-Z-Wave-σε-Λευκό-Χρώμα.html

Είναι κατά zigbee θέλει hub;
Αν ναι αυτό κανει; https://www.skroutz.gr/s/22111277/Google-Nest-Mini-2nd-Gen-Chalk-Smart-Hub-Συμβατό-με-Google-Home.html φτηνο είναι μήπως δίνω και φωνητική εντολή να ανοίγει τον ηλιακό. Και σιγά σιγά βρήκα δουλειά να ασχολούμαι:p

Έχω τέτοιο σφραγισμένο. Γενικά έχω τέτοια και παίζω.

Φωνητικά κάνεις ότι θέλεις.

20211129_220259.jpg

Πάνω δεξιά είναι το app της sonoff
Screenshot_20211129-220500_One UI Home.jpg


Και μέσα στο app
Screenshot_20211129-220529_eWeLink.jpg
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.021
Reaction score
6.812
Ναι, αυτά τα ρελεδάκια είναι zigbee και άρα θέλουν ένα hub με zigbee για να λαμβάνουν εντολές.
Δυστυχώς όμως τα hub της Google δεν έχουν zigbee.

Αν ψάξεις στην κατηγορία "Smart hubs" του Skroutz και βάλεις ως φίλτρο zigbee, θα δεις ότι υπάρχει ένα πολύ οικονομικό από την ίδια τη Sonoff.

Αλλά αν θες να δώσεις το "κάτι παραπάνω", εγώ θα έπαιρνα αυτό:

Έχει και ενσωματωμένο IR blaster, bluetooth, Ethernet και είναι και πιο όμορφο :)

Υ.Γ. Εννοείται πως δεν χρειάζεται να είναι το hub της Google για να δίνεις φωνητικές εντολές. Φωνητικές εντολές μπορείς να δίνεις και στο κινητό σου (μέσω assistant) και αν οι συσκευές είναι συνδεδεμένες, να εκτελεί τις αντίστοιχες εντολές.
 


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.021
Reaction score
6.812
Λαμβάνουν κανονικά εντολές μέσο google. Κάνεις link το app στο google home
Μισό, με μπέρδεψες. Μιλάμε για τα zigbee switches της Sonoff.

Αυτά για να λάβουν εντολή μέσω zigbee πρέπει να τη στείλει μια συσκευή που να υποστηρίζει zigbee. Τα κινητά όμως δεν έχουν zigbee, ούτε τα hubs της Google. Δεν είναι θέμα εφαρμογής δηλαδή, είναι θέμα hardware.

Οπότε εσύ είτε μιλάς για wifi (και όχι zigbee) switches, είτε τα zigbee switches της Sonoff έχουν ΚΑΙ wifi (ως fallback) και άρα δέχονται εντολές μέσω αυτού. Αυτό από τη μία (αν ισχύει) είναι καλό, από την άλλη ο φίλος @Jack.v δεν θέλει wifi.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Μόλις έστησα το 3ο nest hub gen 2.

20211129_221710.jpg


Και εδώ όλα τα app που κάνω link με assistant. Το μόνο που δε δουλεύει ως τώρα πολύ καλά ειναι της xiaomi mi home

Screenshot_20211129-222432_Google.jpg

Μισό, με μπέρδεψες. Μιλάμε για τα zigbee switches της Sonoff.

Αυτά για να λάβουν εντολή μέσω zigbee πρέπει να τη στείλει μια συσκευή που να υποστηρίζει zigbee. Τα κινητά όμως δεν έχουν zigbee, ούτε τα hubs της Google. Δεν είναι θέμα εφαρμογής δηλαδή, είναι θέμα hardware.

Οπότε εσύ είτε μιλάς για wifi (και όχι zigbee) switches, είτε τα zigbee switches της Sonoff έχουν ΚΑΙ wifi (ως fallback) και άρα δέχονται εντολές μέσω αυτού. Αυτό από τη μία (αν ισχύει) είναι καλό, από την άλλη ο φίλος @Jack.v δεν θέλει wifi.
Ναι δέχονται wifi.

Ότι συσκευή έχω sonoff δέχεται wifi και είναι συμβατό με google και alexa

το κακό με τις wifi - ip συσκευές είναι αυτό.
Όλα είναι ενεργά κάθε μέρα όλη μέρα.

Screenshot 2021-11-29 222859.png
 
Last edited:

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.021
Reaction score
6.812
Ναι δέχονται wifi.

Ότι συσκευή έχω sonoff δέχεται wifi και είναι συμβατό με google και alexa
Βρε δεν ρωτάω τι έχεις εσύ. Ρωτάω αν το "ZigBee version" Sonoff BASICZBR3 έχει ΚΑΙ wifi.
Δεν γράφει κάτι τέτοιο στη σελίδα, ούτε στους τρόπους χρήσης μιλάει για έλεγχο μέσω wifi, παρά μόνο για Alexa και Smartthings, τα οποία υποστηρίζουν zigbee.

Προκύπτει βέβαια ένα ερώτημα μήπως δουλεύει ΜΟΝΟ με τα συγκεκριμένα hubs και όχι π.χ. με της Xiaomi που έβαλα παραπάνω. Πιστεύω θα δουλεύει, αλλά δεν το βρίσκω και κάπου επιβεβαιωμένα. Και το τελευταίο πράγμα που θέλω είναι να προτείνουμε πράγματα στον φίλο και να τα αγοράσει και να μην συνεργάζονται.

//edit: Με αυτή την έννοια ίσως το πιο safe σε αυτή τη φάση είναι το zigbee bridge της ίδιας της Sonoff. Που σίγουρα θα συνεργάζεται με το Sonoff switch και είναι και το πιο οικονομικό. Και αν με το καλό στο μέλλον δεις ότι σου αρέσει το άθλημα και θες το κάτι παραπάνω, παίρνεις ένα καλύτερο hub που να υποστηρίζει περισσότερα πράγματα.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
Shelly έχει δουλέψει κανείς;
Πήρα μερικά πρόσφατα για να παίξω. Τα περισσότερα είναι WiFi, κάποια και bluetooth, και δουλεύουν σε κάποιο βαθμό και αυτόνομα, αφού μπορείς να τους στέλνεις ενέργειες με URL απευθείας στο μικρό web server που τρέχουν.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.021
Reaction score
6.812
Shelly έχει δουλέψει κανείς;
Προσωπικά όχι, αλλά έχω διαβάσει καλά λόγια εδώ κι εκεί.

Εγώ όπως είπα αποφεύγω τα wifi όπου μπορώ, μόνο ένα sonoff έχω στο γκαράζ για το αυτοκίνητο, γιατί εκεί δεν ήμουν σίγουρος αν θα φτάνει το σήμα από το MySensors.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.609
Μηνύματα
2.867.827
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top