Home automation / Έξυπνο σπίτι

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Το κυκλωμα υπαρχει. Μια βαλβια αναστροφης χρειαζεται.
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Δεν είναι τόσο απλό. Είναι άλλο σύστημα. Σίγουρα χρεώνουν κάτι παραπάνω γιατί μπορούν όμως;)
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Ρε φιλε, ακριβως επειδη ac και αντλιες ειναι το ιδιο πραγμα, γιατι στα ηλεκτρικα αυτοκινητα χρεωνουν την αντλια ως ακριβο εξτρα; Πολυ θαθελα να μαθω.
Υποψιάζομαι επειδή λειτουργούν με ρεύμα και όχι με κίνηση από κάποιο ιμάντα.
Στο υβριδικό που είχα η μονάδα κλιματισμού επειδή ήταν ηλεκτρική έκανε 2500 σαν ανταλλακτικό.
Νομίζω όλα τα κλιματιστικά στα αυτοκίνητα έχουν πλέον και θέρμανση. Πολύ παλιά ήταν μόνο ψύξη και για θέρμανση έφερναν αέρα από το ψυγείο του κινητήρα.
Κάνουν μια μονάδα που είναι ηλεκτρικός κινητήρα και συμπιέστης μαζί και το πουλάνε όσο θέλουν, δεν δικαιολογούνται τα χρήματα που ζητάνε αλλά αυτό ισχύει στα περισσότερα ανταλλακτικά. Όσο πιο module είναι και δεν παίρνει χέρι επισκευής τόσο πιο ακριβά το πουλάνε.
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Κανένα δεν λειτουργεί και για θέρμανση εξαιρούνται οι αντλίες όπως είπαμε
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Σαν μπορώ να πω με σιγουριά, δεν το έχω ψάξει εκτενώς στα αυτοκίνητα.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Νομίζω όλα τα κλιματιστικά στα αυτοκίνητα έχουν πλέον και θέρμανση. Πολύ παλιά ήταν μόνο ψύξη και για θέρμανση έφερναν αέρα από το ψυγείο του κινητήρα.
Απίθανο μου φαίνεται στα ΜΕΚ. Έχεις τζάμπα το ζεστό, γιατί να κάνεις πολύπλοκο το σύστημα;
Στα δικά μου πάντως, όταν (σπάνια) κλείνω το a/c (με θέρμανση) ανεβαίνει η απόδοση. ;)
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Στα δικά μου πάντως, όταν (σπάνια) κλείνω το a/c (με θέρμανση) ανεβαίνει η απόδοση.
Άρα;
Εγώ παρατηρώ ότι με a/c on και στη θέρμανση φέρνει μέσα αέρα ξηρό ενώ χωρίς το a/c ο αέρας έρχεται υγρός (θαμπώνουν τα τζάμια).
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Από ένα σύντονο ψάξιμο καταλήγω ότι στα ice δεν είναι τόσο απλό να φτιάξεις κύκλωμα που θα εναλλάσσει τον κύκλο λειτουργίας και να δουλεύει ζεστό κρύο με το ψυκτικό υγρό και μια μεκ δίπλα. Για αυτό ίσως έχει νόημα μόνο στα ev.

Αυτό που έγραψα πιο πάνω για τον ξηρό αέρα ισχύει, αν έχεις τον κλιματισμό ανοικτό περνά τον αέρα από το στοιχείο του κλιματισμού και τον κρυώνει όποτε γίνεται και αφυγρανση και μετά τον περνάει από το καλοριφέρ και τον ζεσταίνει και τον φέρνει μέσα. Επίσης στα σύγχρονα συστήματα απολαμβάνεις και τους αυτοματισμούς ρύθμισης της θερμοκρασίας με τους διάφορους αισθητήρες που έχουν πλέον για θερμοκρασία χώρου και ηλιοφάνεια κλπ

μπορεί να ακούγεται σπάταλο αλλά έτσι δουλεύει τελικά, η θερμότητα από τον κινητήρα έτσι κι αλλιώς θα πήγαινε χαμένη στο περιβάλλον.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.523
H ιδέα είναι η παρακάτω.
Η αποθήκη έχει πολύ υγρασία και δουλεύει μόνιμα αφυγραντήρας με ζεόλιθο. Είναι η μοναδική λύση για αφύγραση σε χαμηλές θερμοκρασίες, από 15°C και κάτω δηλαδή. Το θέμα είναι ότι η minimum κατανάλωση του είναι 350w. Όλοι οι αφυγραντήρες με ζεόλιθο "καίνε".
Από την άλλη η θερμοκρασία δεν είναι μόνιμα κάτω από 15°C. Πάει και αρκετά παραπάνω ανάλογα το καιρό ακόμα και χειμώνα. Βασικά το περισσότερο διάστημα παραπάνω είναι, οπότε ένας αφυγραντήρας με κομπρέσορα χαμηλής κατανάλωσης όπως αυτόν που έχω σπίτι κάνει μια χαρά τη δουλειά για πάνω από 15°C.
Η διαφορά κατανάλωσης είναι μεγάλη οπότε σκέφτομαι να βάλω δύο μέσα και να δουλεύουν μόνοι τους αυτόματα.
Ο ένας καίει μέχρι και 8kwh την ημέρα ενώ ο άλλος το πολύ να φτάσει τα 2kwh.
Απλά οι αφυγαντήρες με κομπρέσορα κάτω από τους 15 περισσότερο απόψυξη θα κάνουν παρά αφύγραση. Και γεμίζει το δοχείο και νομίζεις ότι κάνει αφύγραση. Η απόδοση πέφτει πολύ. Δες πχ τις δύο πρώτες μετρήσεις. Είναι αυτός που έχω σπίτι.
View attachment 243942
Ο αφυγραντήρας έχει τηλεκοντρόλ;
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Screenshot_20220313-131642_Chrome~2.jpg

Ξέρει κανείς πως βγαινουν αυτές οι μετρήσεις από τις εταιρείες; Σε τι θερμοκρασία είναι ρυθμισμένο το κλιματιστικό και με τι θερμοκρασίες μέσα έξω για να έχουν αυτά τα αποτελεσματα;
Το πριζακι μου τελικά δείχνει σωστές μετρήσεις. Πως είναι δυνατόν να έχω τόσο χαμηλή καταναλωση;
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Οπως είπε και ο φίλος @KiriakR η στιγμιαία κατανάλωση δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να αξιολογηθεί η κατανάλωση μιας και υπάρχουν διακυμάνσεις. Ειδικά όταν κάνει defrost ανεβαίνει η κατανάλωση.Μεσα σε 3 ώρες εκαψε 2,1 kwh και έκανε 2 φορές defrost.Η μεγαλυ κατανάλωση σίγουρα είναι στην αρχή. Μετά είναι συντήρηση. Δε σημαίνει λοιπόν από ότι κατάλαβα στις 6 ώρες θα κάψω τα διπλα
Όπως και να χει πιθανόν να τα δικαιολογείς μιας και έχεις 6 όπως λες.Βεβαια παίζει ρόλο και πόσα btu είναι. Θα κάνω τεστ και σε 12 αρι και 9αρι να δω διαφορες
3 x 12k και 3 x 9k

των 9κ
20180405162538_8b7d63eb.jpeg


των 12κ
20180405162746_964bca93.jpeg


Έξω έχει τόσο υγρασια; έχεις δοκιμάσει με αερισμό σπιτιού ενώ είναι ζεστό το σπίτι; εγώ έτσι κάνω και πέφτει η υγρασία κατακόρυφα.ειμαι 50-55%
Εξαρτάται βέβαια και από τις ,λιματολογικες συνθήκες τις περιοχής σου
ναι νησί και σχετικά κοντά στη θάλασσα συνήθως το πρωί είναι όλα βρεγμένα και δεν ξέρεις αν έβρεξε ή είναι μόνο υγρασία.

Screenshot 2022-03-13 133837.png
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
View attachment 244357
Ξέρει κανείς πως βγαινουν αυτές οι μετρήσεις από τις εταιρείες; Σε τι θερμοκρασία είναι ρυθμισμένο το κλιματιστικό και με τι θερμοκρασίες μέσα έξω για να έχουν αυτά τα αποτελεσματα;
Το πριζακι μου τελικά δείχνει σωστές μετρήσεις. Πως είναι δυνατόν να έχω τόσο χαμηλή καταναλωση;

έχει πίνακες στα παραρτήματα στο τέλος
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Άρα;
Εγώ παρατηρώ ότι με a/c on και στη θέρμανση φέρνει μέσα αέρα ξηρό ενώ χωρίς το a/c ο αέρας έρχεται υγρός (θαμπώνουν τα τζάμια).
Άρα ο συμπιεστής λειτουργεί μόνο σε κρύο. :tongue:
 



Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
@alexis ίσως η καλύτερη λύση για τη περίπτωση που ψαχνεις να ήταν sonoff th10 με αισθητηρα υγρασιας θερμοκρασίας
Από ότι λένε ο αισθητηρας δουλεύει πολύ καλά. Μάλλον εμένα έτυχε περιμενω άλλον...
Και λίγο πιο συμπυκνωμένη πληροφορία από το site της mitsubishi
Screenshot_20220313-142308_Drive.jpg
 
Last edited:

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Σήμερα με 8 βαθμούς εξωτερική μέσα σε 5 ώρες έχω κάψει 2,3 kwh .και μάλιστα τη πρώτη μια ώρα ήταν και λίγο το παράθυρο ανοιχτό.κάτω από 310 w δεν κατεβαίνει είναι εκεί κολλημένο χωρίς καμία αποψυξη.Τεραστια διάφορα με χτες.
Screenshot_2022-03-13-16-48-44-357_com.tplink.iot.jpg
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
γνωρίζετε σε αυτές τις εφαρμογές κάθε πότε κάνει refresh για ενδείξεις όπως η ισχύς;
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Αν εννοείς τη στιγμιαία καταναλωση πρέπει να πατάς πάνω στη τρέχουσα ισχύς και ξανά πίσω για να ανανεώνει. Δεν είναι ότι καλύτερο γι αυτή τη χρήση λοιπόν.δεν έχει κάποιο γραφημα της στιγμιαίας κατανάλωσης που θα ήταν πολύ χρηστικό. Αν πατήσεις πάνω στη τρέχουσα ισχύς σου βγάζει γράφημα το οποίο είναι ανά ώρα πόσα watt έχεις καταναλώσει
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Αν εννοείς τη στιγμιαία καταναλωση πρέπει να πατάς πάνω στη τρέχουσα ισχύς και ξανά πίσω για να ανανεώνει. Δεν είναι ότι καλύτερο γι αυτή τη χρήση λοιπόν.δεν έχει κάποιο γραφημα της στιγμιαίας κατανάλωσης που θα ήταν πολύ χρηστικό. Αν πατήσεις πάνω στη τρέχουσα ισχύς σου βγάζει γράφημα το οποίο είναι ανά ώρα πόσα watt έχεις καταναλώσει
ζαλίστηκα :laugh:


λοιπόν, ισχύς W(att) (αποδιδόμενη ενέργεια ανά μονάδα του χρόνου), κατανάλωση Wh ή Kwh (ενέργεια που καταναλώθηκε σε συγκεκριμένο διάστημα χρόνου)

Η ισχύς που δείχνει αφορά "στιγμιαία" ισχύς που τη μετρά από το ρεύμα που περνάει εκείνη τη "στιγμή".
Η "στιγμή" όμως δεν είναι μονάδα μέτρησης. Κάθε πότε διαβάζει το ρεύμα που περνάει, κάθε δευτερόλεπτο, κάθε 10, 20, 30, κάθε 1 λεπτό; Επίσης έχει διαφορά αν δείχνει τη τιμή που βλέπει τη 'στιγμή¨ που πάει να διαβάσει ή κάνει κάποιο sampling συνεχές και δίνει κάθε "τόσες στιγμές" το μέσο όρο.

Αφού λοιπόν ξέρει πόση ισχύς αποδίδεται κάθε "στιγμή" και για πόσες "στιγμές" κάνει ένα άθροισμα κάθε "τόσο" και δείχνει την ενέργεια που καταναλώθηκε.

Το ερώτημα μου είναι αν ξέρουμε κάθε πότε διαβάζει την "ισχύ" (το ρεύμα που περνάει) και αν δίνει μέση τιμή ή τιμή της στιγμής που διαβάζει.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.091
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top