Home automation / Έξυπνο σπίτι

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Ψάχνω τρόπο για καταγραφή κατανάλωσης του σπιτιού. Να βλέπω το ιστορικό, να υπάρχουν πίνακες, γραφήματα κλπ. Δηλαδή ότι είναι αυτό θα μπει στον πίνακα. Και να είναι κάτι σαν το λογισμικό της efergy...

efergy-software.jpg
engage11.jpg


.... χωρίς να είναι το efergy γιατί έχει θέματα. Οι μετρήσεις του έχουν απόκλιση 20%-40%, σύμφωνα με μετρήσεις και reviews. Κάθε άλλο παρά αξιόπιστο δηλαδή. Γενικά αυτά που αγκαλιάζουν το καλώδιο και μετράνε κατανάλωση δεν τα έχω και για σοβαρές λύσεις.

Έχουμε καμιά ιδέα;; 🙂
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Αμπεριτσιμπίδες λέγονται και μετράνε επαγωγικά τα amperes που τραβάει κάθε συσκευή ή κύκλωμα.
Δεν υπάρχει άλλος τρόπος , εύχρηστος , να μετράς αμπέρ.
Το αμπερόμετρο αυτό καθεαυτό και ακριβό ,είναι και δύσχρηστο .
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.958
Reaction score
6.684
Γενικά αυτά που αγκαλιάζουν το καλώδιο και μετράνε κατανάλωση δεν τα έχω και για σοβαρές λύσεις.
Τα περισσότερα ανάλογα συστήματα πάντως με τέτοιο τρόπο δουλεύουν. Δες π.χ.:

Δεν νομίζω πως η απόκλιση που λες (20-40%) οφείλεται στην τεχνική μέτρησης. Ίσως άλλα προβλήματα έχει το σύστημα της efergy ή κάποιοι χρήστες δεν κάνουν σωστή εγκατάσταση. Η Sense μιλάει για απόκλιση 1%.

Αν πας σε άλλη λύση θα απαιτηθεί μεγάλο κόστος και περιπλοκότητα εγκατάστασης. Να εγκαταστήσεις δηλαδή μετρητές ράγας (δεν νομίζω πως αρκεί ένας κεντρικός, θα πρέπει να βάλεις έναν ανά "ζώνη" όπως μπαίνουν οι ασφάλειες). Και αυτοί να συνδέονται με κάποιο πρωτόκολλο (modbus, KNX κλπ.) ώστε να feed-άρεις τα data σε κάποιο σύστημα. Δεν είναι ότι δεν γίνεται, αλλά σίγουρα είναι πολύ πιο DIY.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Τα περισσότερα ανάλογα συστήματα πάντως με τέτοιο τρόπο δουλεύουν. Δες π.χ.:

Δεν νομίζω πως η απόκλιση που λες (20-40%) οφείλεται στην τεχνική μέτρησης. Ίσως άλλα προβλήματα έχει το σύστημα της efergy ή κάποιοι χρήστες δεν κάνουν σωστή εγκατάσταση. Η Sense μιλάει για απόκλιση 1%.

Αν πας σε άλλη λύση θα απαιτηθεί μεγάλο κόστος και περιπλοκότητα εγκατάστασης. Να εγκαταστήσεις δηλαδή μετρητές ράγας (δεν νομίζω πως αρκεί ένας κεντρικός, θα πρέπει να βάλεις έναν ανά "ζώνη" όπως μπαίνουν οι ασφάλειες). Και αυτοί να συνδέονται με κάποιο πρωτόκολλο (modbus, KNX κλπ.) ώστε να feed-άρεις τα data σε κάποιο σύστημα. Δεν είναι ότι δεν γίνεται, αλλά σίγουρα είναι πολύ πιο DIY.
Όλα έτσι είναι; Καλά δεν υπάρχει ένας που να έφτιαξε κάτι τέτοιο με διακόπτη ράγας;
In/out βρε διάολε, να ξέρουμε τι μας γίνεται. Δεν χρειάζεται κάτι άλλο, μια είσοδο/έξοδο να μετρά στο σύνολο.

Και στο Netatmo που έψαξα, ένα ίδιο έχει με τσιμπίδα και δεν είναι και δικό της. Συνεργαζόμενη πλατφόρμα. Και η πλάκα είναι ότι έχει και διακόπτη ράγας που συνδέει την τσιμπίδα. Τι χαζομάρα.
 
Last edited:




Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
Αμπεριτσιμπίδες λέγονται και μετράνε επαγωγικά τα amperes που τραβάει κάθε συσκευή ή κύκλωμα.
Δεν υπάρχει άλλος τρόπος , εύχρηστος , να μετράς αμπέρ.
Το αμπερόμετρο αυτό καθεαυτό και ακριβό ,είναι και δύσχρηστο .
ούτε η αμπροτσιμπίδα είναι κάτι το εύκολο στην χρήση στο σπίτι, απαιτεί να ξεχωρίσεις τα δύο καλώδια στην μέτρηση αλλιώς δείχνει μηδεν
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Τώρα που το θυμήθηκα ,είχε παλιά η HAGER μετρητές ράγας ψηφιακούς , μονοφασικούς Σε KWH . Θα κοιτάξω τα δικά μου και θα σας ποστάρω φωτό.
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
Τώρα που το θυμήθηκα ,είχε παλιά η HAGER μετρητές ράγας ψηφιακούς , μονοφασικούς Σε KWH . Θα κοιτάξω τα δικά μου και θα σας ποστάρω φωτό.
IMG_20220607_215415.jpg

Αυτές είναι οι κιλοβατώρες που έχω κάψει από τις 2012 σε κλιματιστικά και λέβητα
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Τα έχω δει αυτά. Θέλω κάτι τέτοιο (ράγας), με εφαρμογή για να βλέπω την κίνηση μέσα στο 24ωρο, και να μην είναι με αυτή την τσιμπίδα.
Ένας απλός μετρητής δεν μου λέει κάτι. Πάω και έξω στο ρολόι, το ίδιο είναι. 🙂

Ευχαριστώ πάντως. 🙂
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.958
Reaction score
6.684
Έχουμε βρεθεί αντιμέτωποι αρκετές φορές και εδώ στο παρελθόν με το πρόβλημα του κατακερματισμού των πρωτοκόλλων και των συσκευών στον τομέα του home automation, κάτι που καθιστά δύσκολη την ενασχόληση για τον απλό χρήστη.

Διαφορετικές εταιρείες χρησιμοποιούν διαφορετικά πρωτόκολλα (άρα υπάρχει κίνδυνος "vendor lock-in"), ακόμα και συσκευές ίδιου θεωρητικά πρωτοκόλλου δεν ξέρεις αν θα συνεργαστούν μεταξύ τους, επενδύεις σε ένα σύστημα με τα Χ πρωτόκολλα αλλά μια δουλειά που θες την κάνει μόνο μια συσκευή με το Υ πρωτόκολλο κλπ.

Σήμερα διάβασα για κάποιες εξελίξεις που είναι πολύ αισιόδοξες και μπορεί να δώσουν λύση σιγά σιγά στα παραπάνω προβλήματα (δεν είναι τόσο καινούργιες, απλά σήμερα τις έμαθα εγώ).

Ακούν στα ονόματα Matter + Thread.

Το Matter, είναι ένα ανοιχτό standard συνδεσιμότητας που θα μπορούν να "ακολουθούν" οι έξυπνες συσκευές, ώστε να συνεργάζονται απροβλημάτιστα μεταξύ τους. Είναι "application layer" standard, όχι "network layer". Χρησιμοποιεί δηλαδή άλλα υπάρχοντα πρωτόκολλα δικτυακής επικοινωνίας (που υποστηρίζουν επικοινωνία over IP, όπως WiFi), αλλά ορίζει τον τρόπο με τον οποίο επικοινωνούν τα software/firmware των συσκευών.

1656489562797.png


Στο Matter συμμετέχουν εταιρείες όπως Google, Apple, Amazon, IKEA, Legrand, Huawei, Somfy, Tuya κλπ.

Όλα καλά θα πει κάποιος, αλλά επικοινωνία over IP σημαίνει WiFi (για ασύρματες συνδέσεις), που σημαίνει μεγάλη κατανάλωση ενέργειας και άρα δύσκολα τα πράγματα για μικρούς, battery powered απομονωμένους αισθητήρες (οι οποίοι μέχρι τώρα χρησιμοποιούσαν standards όπως Zigbee και Z-Wave, τα οποία όμως δεν είναι IP based, ούτε συμβατά μεταξύ τους, κάποιες φορές ακόμα και σε υλοποιήσεις διαφορετικών κατασκευαστών στο ίδιο πρωτόκολλο).

Εδώ μπαίνει στο παιχνίδι το Thread (και το OpenThread, μια ανοιχτού κώδικα υλοποίηση του Thread από τη Google), ένα "IPv6-based, low-power mesh networking technology for Internet of things (IoT) products".

Θεωρητικά λοιπόν, με τις παραπάνω τεχνολογίες, με ένα Thread "border router" (που συνδέει το υπάρχον LAN με το Thread mesh network) και συσκευές που είναι συμβατές με το Matter, θα μπορείς να χρησιμοποιείς το σύστημα/gateway όποιου κατασκευαστή θέλεις, προσθέτοντας συσκευές από όποιον άλλον κατασκευαστή θέλεις (είτε wifi, είτε Thread) και να δουλεύουν όλα μεταξύ τους απροβλημάτιστα, χωρίς ερωτηματικά και εκπλήξεις.

Ήδη κάποιες εταιρείες ανακοινώνουν συσκευές που είναι συμβατές με το Thread (και μελλοντικά με το Matter), π.χ.:

Για να δούμε. Αν όντως προχωρήσει (που το ελπίζω, δεδομένων των εταιρειών που το υποστηρίζουν) φαίνεται πως θα έρθουν καλύτερες μέρες για όσους ασχολούμαστε με τον χώρο, αλλά και όσους θα ήθελαν να ασχοληθούν και τους φαίνεται "τρομακτικό" αυτό που συμβαίνει αυτή τη στιγμή.
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Ναι. Το έχω δει και εγώ αλλά δεν έδωσα σημασία γιατί δεν κατάλαβα και πολλά. 🙂
Μου τα είχε πει και ο ηλεκτρολόγος μου που είναι KNX Certified, πως όλοι πάνε προς τα εκεί.
Το Google Nest Hub 2 που έχω υποστηρίζει Thread. :party:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Τον άλλο μήνα μπαίνει ο ηλιακός.

@Jack.v τελικά τι έκανες με τον έλεγχο θερμοκρασίας του νερού από απόσταση;
Το έβαλες αυτό το Sonoff που έλεγες; Δουλεύει σωστά.
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Τον άλλο μήνα μπαίνει ο ηλιακός.

@Jack.v τελικά τι έκανες με τον έλεγχο θερμοκρασίας του νερού από απόσταση;
Το έβαλες αυτό το Sonoff που έλεγες; Δουλεύει σωστά.
Έχω βάλει μόνο το σύστημα της legrand για απομακρυσμένο έλεγχο το οποίο δουλεύει εξαιρετικά
Το παράτησα το συγκεκριμένο concept για έλεγχο θερμοκρασίας μιας και σκέφτομαι να βάλω σύστημα βεβιασμένης κυκλοφορίας. Όταν γυρίσω θα ασχοληθώ να δω τι θα κάνω...
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.108
Γαμ@ το "έξυπνο σπίτι" μου...

Άλλαξα Access Point. Έβαλα ένα Mesh της Xiaomi που υποστηρίζει WiFi 6 και γενικά είμαι υπερικανοποιημένος από την απόδοσή του.

Με περίμενε όμως η αρνητική έκπληξη.

Έχω λάμπες, κάμερες και smart sockets από τη Xiaomi, τη Philips, τη WiZ και την TP-Link. Όλα αυτά σεταρισμένα μέσω των εφαρμογών των εταιρειών και κατόπιν περασμένα στο Google Home για ενοποιημένη διαχείριση.

Με την αλλαγή του Access Point που έβλεπαν, έπρεπε να περαστούν όλα από την αρχή... Reset και pairing, στις κάμερες χάθηκαν οι ρυθμίσεις που είχα και γενικά βρίζω αφού εδώ και δύο μέρες δεν έχω ακόμα φέρει το σύστημα όπως το είχα.
 
Last edited:

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Γαμ@ το "έξυπνο σπίτι" μου...

Άλλαξα Access Point. Έβαλα ένα Mesh της Xiaomi που υποστηρίζει WiFi 6 και γενικά είμαι υπερικανοποιημένος από την απόδοσή του.

Με περίμενε όμως η αρνητική έκπληξη.

Έχω λάμπες, κάμερες και smart sockets από τη Xiaomi, τη Philips, τη WiZ και τη TP-Link. Όλα αυτά σεταρισμένα μέσω των εφαρμογών των εταιρειών και κατόπιν περασμένα στο Google Home για ενοποιημένη διαχείριση.

Με την αλλαγή του Access Point που έβλεπαν, έπρεπε να περαστούν όλα από την αρχή... Reset και pairing, στις κάμερες χάθηκαν οι ρυθμίσεις που είχα και γενικά βρίζω αφού εδώ και δύο μέρες δεν έχω ακόμα φέρει το σύστημα όπως το είχα.
Έβαλες τις ίδιες ρυθμίσεις ασύρματου δικτύου και παρ' όλα αυτά έχασαν επικοινωνία; 🤔
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.108
Έβαλες τις ίδιες ρυθμίσεις ασύρματου δικτύου και παρ' όλα αυτά έχασαν επικοινωνία; 🤔
Ναι. Αρχικά έβαλα άλλο SSID και password. Τίποτα. Μετά επανάφερα τα παλιά μήπως και... αλλά τζίφος.
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.254
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top