Home automation / Έξυπνο σπίτι

Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
Απλά η εμπειρία δείχνει πως ούτε αυτό είναι απαράβατος κανόνας.

Ο @KiriakR απ΄όσο καταλαβαίνω δεν έχει αντλία υψηλών και είναι ευχαριστημένος με την απόδοση/κατανάλωση.

Στην ίδια περίπτωση είναι και ο πατέρας μου, γύρισε πριν αρκετά χρόνια από πετρέλαιο σε αντλία (με τα υπάρχοντα σώματα και όχι αντλία υψηλών). Τώρα που οι τιμές είναι κουκουρούκου δεν βγάζεις άκρη, αλλά με τις τότε τιμές η εξοικονόμησή του ήταν κοντά στο 40% σε σχέση με το πετρέλαιο.

Δουλεύει σε χαμηλότερη θερμοκρασία σε σχέση με το πετρέλαιο; Ναι. Κάνει περισσότερη ώρα να ζεστάνει; Προφανώς ναι. Δεν είναι όσο οικονομική είναι η δική μου με την ενδοδαπέδια; Πάλι ναι. Αλλά ζεσταίνει και η εξοικονόμηση είναι μεγάλη. Οπότε μην είμαστε απόλυτοι.

Προφανώς βέβαια δεν πήγε να ψωνίσει μια αντλία ό,τι να'ναι από το σούπερ μάρκετ. Πήγε σε μηχανικό, είδαν το σπίτι, την εγκατάσταση, τις απώλειες κλπ. και εγκατέστησε την αντλία που του είπε, με τις ρυθμίσεις που του είπε.

Από την άλλη, αυτό που ΔΕΝ ξέρω, είναι αν σε σπίτι με εγκατάσταση πετρελαίου αξίζει να το γυρίσεις σε αντλία ή αξίζει περισσότερο να βάλεις κλιματιστικά. Βέβαια πρέπει να ληφθεί υπόψιν ποιο σύστημα καταναλώνει λιγότερο αλλά και ποιο προσφέρει τη μεγαλύτερη άνεση. Γιατί αν η διαφορά στην κατανάλωση δεν είναι πολύ μεγάλη, χίλιες φορές αντλία/σώματα, παρά κλιματιστικά.
με κλιματιστικά θα κάνεις λίγη οικονομία παραπάνω και θα έχεις και ψύξη το καλοκαίρι,

είχα δουλέψει 1-2 χρόνια με κλιματιστικά, αλλά δε μου αρέσει η αίσθηση του αέρα που φυσάει,
η άνεση και απόλυτη ησυχία του καλοριφέρ για μένα αξίζουν την μικρή διαφορά στην κατανάλωση

το μόνο που ζηλεύω από το να είχα λέβητα αερίου είναι η δυνατότητα να ανεβοκατεβάζω τη θερμοκρασία,
θα προτιμούσα το βράδυ να κλείνω την αντλία και να πέφτει λίγο η θερμοκρασία,
αλλά είναι πιο δύσκολο με την αντλία και ασύμφορο οικονομικά
 

Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
Εχω την εντύπωση πως τα σώματα του καλοριφέρ με 50 βαθμούς δεν πρέπει να είναι και πολύ αποδοτικά.
εννοείς δεν ζεσταίνουν το χώρο;

εξαρτάται από τις απώλειες του χώρου και το μέγεθος-αριθμό των καλοριφέρ

κάθε καλοριφέρ λέει πόσες θερμίδες δίνει για κάθε ΔΤ (θερμοκρασία νερού-θερμοκρασία περιβάλλοντος)

αν οι θερμίδες είναι παραπάνω από τις απώλειες (του χώρου) η θερμοκρασία θα ανεβαίνει

στο δικό μου σπίτι όταν έχει έξω 10 βαθμούς θέλω 39-40 νερό στα καλοριφέρ (του πετρελαίου), αν το πάω στο 41 θα σκάω, μπορεί να πάρει 2 ή 3 μέρες αλλά θα πρέπει να το κατεβάσω

αν είχα ακόμη μεγαλύτερα καλοριφέρ θα ήθελα μικρότερη θερμοκρασία νερού κλπ
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.606
Reaction score
27.946
Το τελευταίο διάστημα το eWeLink με πετάει έξω συχνά. Αν δεν είναι η επόμενη μέρα σίγουρα θα είναι στη μεθεπόμενη. Έχει κανένας παρόμοιο θέμα; Ξέρετε τι συμβαίνει ή πως διορθώνεται;
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.037
Κανενα πρόβλημα εδώ. 5 συσκευές sonoff. Tις βλέπει η εφαρμογή ewelink συνεχώς.

Screenshot_2023-02-01-20-57-01-310_com.coolkit.jpg
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.719
Reaction score
10.529
Στο τάμπλετ ναι, συνέχεια με πετάει έξω η εφαρμογή και θέλει κωδικούς,,στο κινητό όχι.
Το χαμπ αν το κάνω μια φορά τον μήνα επανεκκίνηση.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.606
Reaction score
27.946
Νομίζω πως βρήκα το πρόβλημα. Την εφαρμογή την έχουν δύο κινητά. Όταν μπαίνεις από το ένα σε πετάει έξω από το άλλο.
 

Μηνύματα
1.378
Reaction score
1.150
Φτιάξε στο άλλο κινητό νέο λογαριασμό και κάνε διαμοιρασμό των συσκευών που θέλεις ώστε να μην έχεις πρόβλημα
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.606
Reaction score
27.946

Μηνύματα
1.723
Reaction score
994
Εξεταζω την περιπτωση να αλλαξω τον αυτοματισμο στο σπιτι . Ο αυτοματισμος τοποθετηθηκε περιπου το 2006 .
Τα προβληματα μου ειναι
Οι αισθητηρες που ειχε για τυχον διαρροες νερου δεν δουλευουν
Τα πανελ ελεγχου των φωτων ειναι ελλατωματικα Αναγκάστικα καποια στιγμη να τα αλλαξω ολα με 250 € κοστος το ενα αλλα παλι εχουν προβλημα
Τα φωτα που ειναι με dimmer δεν δεχονται led γιατι καιγονται
Καποια απο τα ρολα των παραθυρων δεν ανεβαινουν
Ο ελεγχος της θερμανσης ειναι ανεξελεγκτος Επισης καποιες φορες ο εγκεφαλος κλεινει για καποιο λογο εντελως την κεντρική θερμανση
Προσωπικα δεν ειχα ασχοληθει καθως το βρηκα ετοιμο...ελλατωματικο!
Οποιαδήποτε πρόταση καλοδεχούμενη .!
 



symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.005
Reaction score
6.780
Δεν καταλαβαίνω τι παραπάνω κάνει από ένα απλό IR blaster. Αφού με υπέρυθρες λέει λειτουργεί.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.606
Reaction score
27.946
Λίγο το brand, λίγο το app, λίγο η αξιοπιστία, το οικοσύστημα του όλα σε ένα, ανεβάζουν την τιμή.
 

Μηνύματα
1.378
Reaction score
1.150
Λοιπόν έχει έρθει η σκούπα μου εδώ και περίπου 10 μέρες και τα πάμε περίφημα. Δε περίμενα τέτοιο αποτέλεσμα ούτε να μαζεύει μέρα παρά μέρα τόσο χνουδι.
Τώρα την έχω βάλει σε μια άκρη δε με ενοχλεί αλλά σκέφτηκα πως κάτω από τα ντουλάπια της κουζίνα είναι άχρηστος και άδειος χώρος. Αν έβρισκα τρόπο σίγουρο ώστε να ανοίγει αυτόματα η μπάζα με κάποιο μηχανισμο πριν βγει η σκούπα και μετά να κλείνει πάλι αυτόματα θα το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά να το κάνω και θα περάσει και η ώρα μου όμορφα.
Τι λέτε λοιπόν; θα βάζατε ένα φόρτιση και μια μπαταρία σε κλειστό χώρο καταρχήν που δε θα βλέπετε; Για να μου φύγει το άγχος αν το κάνω ίσως βάλω και ένα ανιχνευτή καπνού μαζί
Αν προχωρήσω έχετε καμία ιδέα τι μοτέρ να χρησιμοποιήσω για τη κατασκευή;
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.005
Reaction score
6.780
Αρχικά μ'αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι 😄
Αλλά ξέρεις τι με προβληματίζει εμένα πριν φτάσουμε στα μοτέρ κλπ;

Η σκούπα θα μπορεί να μπει και να βγει ή θα χάνει τη μπάλα; Η δικιά μου όταν την ξεκινάς θέλει να προχωρήσει λίγο και να κάνει μια μικρή γύρα για να ολοκληρωθεί το positioning. Αν είναι κάτω από το ντουλάπι της κουζίνας θα καταφέρνει να βγει;

Επίσης θα "χαρτογραφήσει" αυτόν τον χώρο σωστά και θα μπορεί να ξαναβρεί τη βάση; Επίσης η βάση σίγουρα χωράει στο ύψος κάτω από το ντουλάπι;

Εξαρτάται βέβαια πόσο μεγάλο θα είναι το άνοιγμα (σε σχέση και με τον μέσα χώρο), αλλά όσο πιο μεγάλο, τόσο πιο δύσκολο στην κατασκευή. Πως είναι ο χώρος σου και τι μήκος θα είναι το κινητό μέρος; Το σκέφτεσαι για να ανοίγει κάθετα σαν γκαραζόπορτα ή οριζόντια σαν πόρτα;
 

Μηνύματα
1.378
Reaction score
1.150
Ενθουσιάστηκα καθώς τη παρακολουθουσα κάτω από τη τραπεζαρία χωρίς να χτυπάει τα πόδια από τις καρέκλες. Είχα πει πως αν τα χτύπαγε δεξιά αριστερά πάνω τους θα ήταν no go zone. Κάπως έτσι μου ήρθε η ιδέα πιστεύοντας πως θα τα καταφέρει. Όταν ξεκινάει κάνει λίγο πίσω από τη βάση στρέφει τη μούρη της προς τα εκεί που θέλει να πάει και ξεκινάει. Εντυπωσιακοτατη
Λοιπόν πάμε στη γκαραζοπορτα:p
Τη σκέφτομαι να ανοίγει κάθετα.οποτε ένα μοτεράκι 12v με ένα μακρύ έμβολο θα είναι ότι πρέπει
Τώρα μήκος έχω μπόλικο οπότε θα κόψω όσο θεωρήσω πως είναι αρκετό.ισως 50-60cm και να είναι και πολυ
Στο ύψος θεωρητικά χωράει. δε ξέρω το πάχος της μπαζας.μολις βρω χρόνο θα τη βγάλω να τη μετρήσω
 

Μηνύματα
14.985
Reaction score
20.658
Καλό είναι να έχει ανοιχτό χώρο μπροστά της όταν ξεκινάει. Όταν χάνει την χαρτογράφηση είναι πιο γρήγορο να ξεκινήσει από ανοιχτό χώρο.
Έτερον το άδειασμα βολεύει καλύτερα να γίνεται όσο είναι σταματημένη στη βάση της πχ την στέλνεις να σκουπίσει φεύγεις και όταν γυρίσεις και είναι στον φορτιστή ανοίγεις καπάκι και την αδειάζεις.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.005
Reaction score
6.780
μολις βρω χρόνο θα τη βγάλω να τη μετρήσω
Φωτογραφία μόνο μην μας στείλεις 😂

Όσο για το μοτέρ, υπάρχουν έτοιμα. Ψάξε linear actuator στο AliExpress. Σε διάφορα μήκη.

Απλά θα πρέπει να δεις τα πρακτικά, που θα μπει το μοτέρ, από που θα περνάει η σκούπα, πως θα ανοίγει σαν fallback αν το μοτέρ για κάποιον λόγο δεν, κλπ.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • loggeo
    Projectors
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.865.564
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top