Home cinema (ragavelas)

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Γενικά ρωταω: μήπως είναι καλύτερα να χρησιμοποιηθούν και οι 2 είσοδοι του minidsp (2 σαμπ σε κάθε είσοδο) ώστε στη συνέχεια στο audyssey να δηλώσουμε 2 σαμπ και τα ρυθμίσει χωριστά;
Μπορείς να το κάνεις, δεν έχει θέμα το audyssey... το πρόβλημα είναι αν ξέρει τι κάνει αυτός που παίζει με εξωτερικό eq.
Μπορείς να βάλεις 4 sub στην μια έξοδο και 4 στην άλλη :biggrin:
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Πάμε λοιπον αλλη μια, ευχομαι πραγματικα, να κάνω λάθος. Ανεβάζω λοιπον για αρχη τα σαμπ με και χωρις φιλτρο.

Κρος οβερ στον ενισχυτη 250, παίζουν δλδ μονο τα σαμπ.


Τρέχω λοιπόν και το όντσισι, 8 θεσεις το μικρόφωνο όπως λέει ο κατασκευαστης (αναφορικα με την απόσταση των θέσεων του μικρ).
 

Attachments


Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Μετα απο οντισι.

Υγ ποσταρα μια θεση πριν, αλλα κι οι υπολοιπες το ιδιο μέτρησαν, απλα στη βιασυνη ξεχασα να κανω average.
Φιλτρο + οντισι

Η δεύτερη φωτό ειναι sub+main, κρος 80, ότι ρυθμισε δλδ ο denon.

H trίτη ειναι οτι λεει ο τιτλο
 

Attachments

Last edited:


Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι ποστάρεις

Νομίζω τα έχεις μπερδέψει

Επειδή έφτιαξες τα sub δε σημαίνει ότι μέτρηση ηχείου (l-r)θα είναι στο φάσμα του sub ίδιο.

Μπαίνουν στο παιχνίδι ακυρώσεις και συντονισμοί των ηχείων.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Οντισι ον και οφφ κροςς στα 250. Το γράφημα ειναι αφου ετρεξα οντισι κι απλα το απενεργοποιησα απο τα sub
To audyssey προσπαθεί να φτιάξει 8 θέσεις

Εσύ με το minidsp όταν φτιάχνεις φίλτρο στο rew πάνω σε πια μέτρηση βασίζεται?

Της κύριας θέσης
Κουνιστο μικ?
Average πολλών?
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Exω ξαναγραψει, ότι σε όλο τον καναπε, μετραει το ιδιο (με τεσσερα σαμπ, λογικό), απλα στη βιασυνη εβαζα απλα μια μετρηση εδω, αλλα ολες ειναι ιδιες.
Εχω ποσταρει ΜΟΝΟ σαμπς, με οντισι και χωρις οντισι. Η διαφορα φαινεται.
 


Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Περιγράφω άλλη μια τι έκανα:

1. Φτιάχνω φίλτρο το οποίο προκύπτει απο average (το έχω ποστάρει, μια ευθεία μέχρι 250 hz).

2. Τρεχω οντισι.

3. Μετράω σαμπς ( βαζω κρος 250, κλεινω τελικό οποτε παιζεουν ΜΟΝΟ τα σαμπζ). Το αποτελεσμα φαίνεται σε μια φωτό που έχω ποστάρει. Το πριν οντισι και μετα οντισι, εχει μεγάλη διαφορα. Το όντισι χάλασε την απόκριση των σαπμς η οποία ήταν ευθεία λόγω φίλτρου απο minidsp.


Μεχρι στιγμής, καλα το πάω;
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Περιγράφω άλλη μια τι έκανα:

1. Φτιάχνω φίλτρο το οποίο προκύπτει απο average (το έχω ποστάρει, μια ευθεία μέχρι 250 hz).

2. Τρεχω οντισι.

3. Μετράω σαμπς ( βαζω κρος 250, κλεινω τελικό οποτε παιζεουν ΜΟΝΟ τα σαμπζ). Το αποτελεσμα φαίνεται σε μια φωτό που έχω ποστάρει. Το πριν οντισι και μετα οντισι, εχει μεγάλη διαφορα. Το όντισι χάλασε την απόκριση των σαπμς η οποία ήταν ευθεία λόγω φίλτρου απο minidsp.


Μεχρι στιγμής, καλα το πάω;
Όχι

Δε κλείνεις τελικό.

Έχει παρουσιαστεί ότι αλλάζει το αποτέλεσμα.

Όταν τρέχεις audyssey by the book (8 positions) οι αντίστοιχες μετρήσεις στο rew για να βγάλεις average είναι στα ίδια σημεία που βάζεις το μικ του denon?
Οταν λες cross κάθε φορά, από ποιο menu? Στα ηχεία ή εκεί που λέει bass?
Φτιάχνω φίλτρο το οποίο προκύπτει απο average (το έχω ποστάρει, μια ευθεία μέχρι 250 hz).
Τα svs παίζουν μέχρι 250 flat?
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Δοκίμασα και με κλειστό και με αναμμένο τον τελικό. Εχω ποστάρει γραφήματα.

Μέτρησα και στις ίδιες θέσεις (8) αλλα και σε άλλες θέσεις, γ@μήθηκα να μετράω γενικά.

Δεν έχω ποστάρει τα πάντα απο μετρήσεις που έκανα, δεν θα ειχε και νόημα, αλλα πιστέψτε με δεν προσπαθω να βγάλω το οντισι σκάρτο... Παλαιότερα, με λιγοτερη εμπειρία φυσικά, με λιγότερα σαμπζ, με λιγοτερο ρουμ τριτμεντ, γινόταν η δουλειά πολυ πιο εύκολα.

Από όταν μπήκε το minidsp, γ@αμηθηκε.... Και να πω ότι τα κάνω κουτουρου και στην τύχη.....

Πως είναι δυνατόν να μετραει ευθεια και μετα, με οντισι να εχει βυθίσεις (στα30 hz πχ)? Και μολις απενεργοποιώ οντισι να έρχεται ισια;

Οι διαφορές στις μετρήσεις είναι μεγάλες και δεν δικαιολογούνται (κάτι που επίσης έχω ποστάρει)...

Την βέλτιστη λυση παντως φαινεται να την βρίσκω με οντισι οφφ και πειραγμα στο eq....

Και στην τελική, εχουμε την αποδοση των σαμπζ, μετρημενη, ευθεια. Τρέχουμε το όντισι (by the book) και μετράμε και βγαίνει ότι να 'ναι, βυθίσεις, ακυρώσεις στο σημείο κροςς (80) και γενικα, απο κει που ειχαμε ευθεία βγαίνει ζιγκ ζαγκ...Τι λάθος ανθρώπινο μπορεί να γινει εκτός του να βαζω όπου να ναι το audyssey mic (που δεν το κάνω εννοείται).

Μάλλον πως θα καταλήξω να απενεργοποιήσω οντισι και να φτιαξω eq χειροκίνητα καθότι έχω αρχίσει να εκνευρίζομαι...
Ερώτημα, εάν φτιάξω φίλτρο για μια θέση και μετα τρέξω όντισι για μία και μόνο θέση, το σαμπ δεν πρεπει να το μετρήσει ευθεία;

Ξαναλέω, μόνο μια θέση, την κεντρική;
 
Last edited:

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Τελοοοοοοος...

Διπλοκλείδωσα τα μετρητικά σύνεργα στο μπαούλο στο υπόγειο και πέταξα το κλειδι!

Εν τω μεταξύ κάποια στιγμή έπαθα και το άλλο, για κάποιο λόγο ο υπολογιστής δεν χρησιμοποιούσε το umik αλλα το ενσωματωμενο μικρ. Αυτό το έπαθε σήμερα, μετρούσε ότι να 'ναι, το calibration file ήταν στη θέση του, τα preferences ok και κάποια στιγμή, καταλάθος τραβηχτηκε το καλώδιο, και το spl συνεχισε να μετράει... Πάλι καλά γιατί είχα αρχίσει να μην κάνω καλά τα νεύρα μου και θα την πλήρωνε κάποιο αντικείμενο (άλλη φορά θα βάζω παιχνίδια των παιδιών κοντά μου, αν θέλω να κοπανήσω κάτι). Εν τέλει γίνηκε η δουλειά, αλλά με παίδεψε πολύ...

Παρακαλώ, μην μου πείτε να κάνω καμιά διόρθωση γιατί μονο θα με στεναχωρέσετε :thumbsdown: (και να υπάρχουν περιθώρια βαλτίωσης, πλέον αρνουμαι)!

τελος.jpg
 



Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Τι βλέπουμε εδώ;
Πρόσεχε, μην με στεναχωρήσεις, ε; Έβαλα μια εικόνα για το καλό! Δεν θυμάμαι ποια γραμμή αντιστοιχεί σε ποια ηχεία. Πάντως κατηφορικές ειναι!
Ένα. Να προσπαθείς να χρησιμοποιήσεις πάλι το όντισι, και να περιμένεις να δουλέψει.
Εεε κι εσυ εμπαθής είσαι!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.113
Reaction score
124.682
Τελοοοοοοος...

Διπλοκλείδωσα τα μετρητικά σύνεργα στο μπαούλο στο υπόγειο και πέταξα το κλειδι!
:drinks:

Φτάνει.

Άστα ήσυχα.
Σκέψου πως άλλοι ακούν χωρίς σαμπ και χωρίς ισοστάθμιση...

Αρκετά. Μια χαρά είσαι. Κούκλος.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.933
Τι μια χαρά; Η πράσινη καμπυλη ειναι 5-7dB κάτω απο τις άλλες. Χρειάζεται επεξήγηση. Κατέβασε την ένταση στη μετρηση; Τι έγινε;
Άσε την μπλε που κανει τρέλες στα πρίμα.

Παρακαλώ να αλλάξει το παρατσούκλι μου απο κατσικοφουτ σε Εμπαθής.
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Τι μια χαρά; Η πράσινη καμπυλη ειναι 5-7dB κάτω απο τις άλλες. Χρειάζεται επεξήγηση. Κατέβασε την ένταση στη μετρηση; Τι έγινε;
Άσε την μπλε που κανει τρέλες στα πρίμα.

Παρακαλώ να αλλάξει το παρατσούκλι μου απο κατσικοφουτ σε Εμπαθής.
μη σε νοιάζουν τα γράμματα...
μας παίρνει και δεύτερη σειρά..
χωρά και εμπαθής κατσικοπόδης :biggrin:
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.401
Members
37.893
Νεότερο μέλος
tassos249
Top