Home cinema (ragavelas)

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Όπως φαίνεται στην φωτογραφία που έχω αναρτήσει (λίγο παραπάνω), στα αριστερά, υπάρχει το τζάκι με διάχυση, ενώ δεξιά υπάρχει η μπασοπαγίδα με διαχυση η οποία όμως ειναι αρκετά απομακρυσμένη απο το ηχείο.

Νομίζω ότι η "σκηνή" είναι διευρυμένη προς τα αριστερά, προς το τζάκι δλδ. Πολλές φορές σε ταινία, "πιάνω ήχους να έρχονται απο αριστερά" ενω δεν γίνεται το ίδιο απο δεξιά.

Είναι πιθανό κάτι τέτοιο, ή είναι ιδέα μου που έχει διογκωθεί πλεον (άρα πλασίμπο);
 

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Αναρτώ μια φωτό του μπροστινού τοιχου. Η διάχυση που προστέθηκε, δεξια κι αριστερά, κάνει δουλεια, πλέον είμαι σίγουρος ότι εχει "διευρυνθεί η σκηνή" τόσο σε μουσική όσο και σε ταινίες.

Σάββατο, παραλαμβάνω καινούργιο σαμπ οπότε θα έχει ίου ίου πάλι!!!
 

Attachments


Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Αναρτώ μια φωτό του μπροστινού τοιχου. Η διάχυση που προστέθηκε, δεξια κι αριστερά, κάνει δουλεια, πλέον είμαι σίγουρος ότι εχει "διευρυνθεί η σκηνή" τόσο σε μουσική όσο και σε ταινίες.

Σάββατο, παραλαμβάνω καινούργιο σαμπ οπότε θα έχει ίου ίου πάλι!!!
Άλλος είναι ο Δόκτωρ ΔιαXύσιος, πας να πάρεις τα πρωτεία? :o
 



Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Ήρθε και το τέταρτο sub, κούμπωσε και άρχισαν τα ίου ίου.

Στη μία φωτό ειναι τα subs, με φίλτρο.

Στην άλλη είναι οι μετρήσεις με όντισι ον και λίγο πείραγμα (δεν έχω τελειώσει). Αυτό που με παραξένεψε (για αυτό και ποστάρω την δεύτερη φωτό) είναι η ένδειξη των db... Σαν πολλά δεν είναι; Στο -31 ειναι ρυθμισμένο στο rew και στο 0 στον AV....

Κάτι δεν πάει καλά;

Το ρτ60 και σπεκτο, ειναι το L R. Γενικά, βελτιώθηκαν οι χρόνοι σε σχέση με παλιά.

Παρατήρηση: όπως και την προηγούμενη φορα (με τρία subs) έτσι και τώρα, το όντισι χαλάει το μπάσο.... Οπότε, αναφορικά με τα σαμπς το απενεργοποιώ.
Παλιό ρτ60, μόλις ειχα βάλει τις κουρτίνες (δεξια, αριστερα, πίσω)
 

Attachments



Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Μόνο το μπάσο;
:lolsign:
Εεε μην γινεσαι εμπαθής! Απλά ειναι περίεργο να του δινεις ετοιμο ρυθμισμενο μπασο, απο τεσσερις μεριές να 'ρχεται και να το χαλαει.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.351
Reaction score
79.345
Εεε μην γινεσαι εμπαθής! Απλά ειναι περίεργο να του δινεις ετοιμο ρυθμισμενο μπασο, απο τεσσερις μεριές να 'ρχεται και να το χαλαει.
Όλα να τα περιμένεις :biggrin:
Θύμισέ μου, minidsp πήρες; Πως τα σύνδεσες;
 

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
με το mini dsp hd, αξιοποιώ την μια sub out του ντενον, τα σαμπ ειναι γυρω γυρω, στις γωνιες. Και πριν το τέταρτο σαμπ με το μινι να ειχα συνδεσει.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.351
Reaction score
79.345
με το mini dsp hd, αξιοποιώ την μια sub out του ντενον, τα σαμπ ειναι γυρω γυρω, στις γωνιες. Και πριν το τέταρτο σαμπ με το μινι να ειχα συνδεσει.
Και πως έκανες τις ρυθμίσεις στο minidsp? Time alignment κτλ? Ακολούθησες τον οδηγό που εχει στο site ή αυτοσχεδίασες;
 

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Και πως έκανες τις ρυθμίσεις στο minidsp? Time alignment κτλ? Ακολούθησες τον οδηγό που εχει στο site ή αυτοσχεδίασες;
Διαβασα τι λεει το σιτε, ειδα μερικα βιντεα και έκανα καμποσες δοκιμες πριν προχωρήσω.

Και την προηγούμενη φορα και τωρα.
 



Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Νομίζω πως χόρτασες Μπάσο τώρα.
Οοοοχι, όταν είναι τέσσερα ίδια θα χορτάσω! Έχω βάλει κι αγγελία, μπας και βρεθεί κανα PC4000/Pc13, το κυλινδρικό μοντέλο δλδ, καθότι εκεί που είναι το μικρούλι κεφ, δεν μπαίνει "μπασοκούτι"!

Αλλα νταξ, μην παραπονιεμαι! Το ωραίο είναι ότι σε όλο το εμβαδό του καναπέ η μέτρηση ήταν ίδια (αναφορικά με το μπάσο). Μέτρησα σε 8 σημεία κι ήταν πανομοιότυπες οι μετρήσεις! Λίγο gotzilla εβαλα και η χέστηκα πάνω μου! Πλέον, έχω βάλει τα pb σε extended mode.
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Αναρτώ μια φωτό του μπροστινού τοιχου. Η διάχυση που προστέθηκε, δεξια κι αριστερά, κάνει δουλεια, πλέον είμαι σίγουρος ότι εχει "διευρυνθεί η σκηνή" τόσο σε μουσική όσο και σε ταινίες.

Σάββατο, παραλαμβάνω καινούργιο σαμπ οπότε θα έχει ίου ίου πάλι!!!
Αυτά παθαίνεις άμα κάνεις πολύ παρέα με γιατρούς :p
Παίρνεις ένα ανθρώπινο σαλόνι και το κάνεις... εργοτάξιο... για να ...ανοίξει η σκηνή και όλα τα σχετικά...

Από την άλλη, αφού εσύ είσαι ευχαριστημένος, όλα καλά !
 

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033

Αυτά παθαίνεις άμα κάνεις πολύ παρέα με γιατρούς :p
Παίρνεις ένα ανθρώπινο σαλόνι και το κάνεις... εργοτάξιο... για να ...ανοίξει η σκηνή και όλα τα σχετικά...

Από την άλλη, αφού εσύ είσαι ευχαριστημένος, όλα καλά !
Εεεε κι εσυ, δεξιά αριστερά κουρτίνες έχω! Όπως κάθε ανθρωπινο σαλόνι! Έχω και καναπέ! Και κρυσταλιέρα (εκει, πίσω απο τον διαχύτη)!
 

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Κατι δεν πάει καλά παντως, ειτε με το umic είτε με το rew....

πηγα στο test tone και τα μετραει 20db πανω... δειχνει 91-93 περίπου, ενω ενα spal ομετρο που εχω ειναι στα 71-73... to calibration file ειναι οκ, στη θεση του...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.351
Reaction score
79.345
Κατι δεν πάει καλά παντως, ειτε με το umic είτε με το rew....

πηγα στο test tone και τα μετραει 20db πανω... δειχνει 91-93 περίπου, ενω ενα spal ομετρο που εχω ειναι στα 71-73... to calibration file ειναι οκ, στη θεση του...
Splό μέτρο; Ποιο; weighting?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.192
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top