HUMAX iCord HD PVR 160GB... έρχεται σε λίγο...

Μηνύματα
1
Reaction score
0
καλησπερα σε ολους μηπως εχει παρατηρησει καποιος στον icord οτι δεν παιζει το ελληνικο teletext; και ποτε θα βγει καινουργιο firmware ευχαριστω πολυ
 

Μηνύματα
9
Reaction score
0
Απάντηση: HUMAX iCord HD PVR 160GB... έρχεται σε λίγο...

Nai to eida kai go oti de paizei to elliniko teletext!
Arte HD emena katevase kai xthes, pou ithela na to sygkrino me Topfield 7710 PVR pou de to katevazei me tipota, oute kai to Simul HD.
Neo firmware perimenoume gia na paixei kai to deutero slot PCMCIA auto pou einai kato...
 

Μηνύματα
14
Reaction score
1
αξιοτιμα παιδια του avsite καλημερα...εχω φαει μεγαλη φρικη με τα δορυφορικα και την νοβα.βλεπω χειροτερα τα ελληνικα καναλια μεσω της νοβα παρα μεσω της απλης κεραιας που εχω στην ταρατσα!εχω τον δεκτη της νοβα και η συνδεση που εχω κανει ειναι μεσω scart.η τηλεοραση μου ειναι μια απαραδεκτη 40αρα lcd samsung le40m61.τρομαρα της ειχε κερδισει και το eisa to 2006.ειναι στα 720.oxi full hd.ολα τα δορυφορικα εχουν χειροτερη εικονα και οχι μονο το μπουκετο της νοβα.απλα εκανα την συγκριση στα ελληνικα καναλια για να δω την διαφορα.τι συμβαινει εδω??δοκιμασα και αλλο απλο δεκτη και παλι τα ιδια.επισης σε ο λ α τα δορυφορικα εμφανιζονται κατι καθετες ανοιχτοχρωμες γραμμες αλλοτε πολυ και αλλοτε λιγοτερο εμφανεις.δηλαδη το ελληνικο star channel μεσω νοβα εχει γραμμες ενω μεσω της απλης κεραιας δεν εχει!!!τι να κανω???οικονομικα δεν εχω προβλημα για αυτο θα ηθελα να μου πειτε τι δεκτη θα επρεπε να παρω και τι τηλεοραση ωστε να πιασω το μαξιμουμ της ποιοτητας που μπορω.σας ευχαριστω εκ των προτερων...ξεχασα να σας πω πως εκτος απο την κακη ποιοτητα εχει και κατι ανοιχτοχρωμες γραμμες καθετες σε ολα τα καναλια τα δορυφορικα.αλλοτε περισσοτερο αλλοτε λιγοτερο εμφανεις.ειτε μεσω νοβα ειτε εκτος νοβα.με τα scart δοκιμασα τα παντα.ολους τους συνδυασμους!επισης δηλωσα και στην εξοδο του scart του πατατασατ rgb anti για composite αλλα οι γραμμες και η θολουρα παρεμεναν.σαν να ειναι τσιταρισμενο το σημα ρε φιλε...σαν να εχεις αστιγματισμο ελαφρως..αγορασα και καλο scart καινουριο με 15 ευρω και παλι τα ιδια.δοκιμασα και αλλο δεκτη απλο(ενα arion ενος φιλου μου-μεσω scart) και παλι τα ιδια...επισης συνεδεσα και το κιτρινο καλωδιο του video με την tv. παλι οι γραμμες ειναι εκει.η εικονα διαφοροποιειται ελαφρως απο την συνδεση με scart.εχει πιο εντονα χρωματα αλλα κατα τα αλλα παρεμενουν πιο καθαρα τα καναλια τα αναλογικα.πχ το σημα της ερτ απο κλασικη κεραια ειναι πιο καθαρο απο οτι το σημα της ερτ μεσο νοβα!!!(ειτε μεσω scart ειτε μεσω video).καποιο παιδι μου ειπε πως υπαρχει πιθανοτητα να γινεται παρεμβολη απο τα 50 hz του καλωδιου ρευματος και εχω να πω το εξης:το καλωδιο του ρευματος σε καποιο σημειο φθανει ακομα και τουs 10 ποντους σε αποσταση απο τα 3 καλωδια lnb!(nova pvr).λετε να φταιει αυτο για τις γραμμες???kai για την ποιοτητα της εικονας μπορει να φταιει αυτο???η τηλεοραση μου exei 720 αναλυση.εχει HDMI.ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΤΑ ΚΑΛΩΔΙΑ,ΝΑ ΠΑΡΩ HD ΚΟΡΥΦΑΙΟ ΔΕΚΤΗ KAI NA KANW SYNDESH HDMI???
 

Μηνύματα
14
Reaction score
1
το παιδι αυτο μου ειπε σχετικα με τιην πιθανοτητα παρεμβολης:


Έλεγξες αν φταiεί το καλώδιο Scart ή η επαφή του Scart του δέκτη ή της TV. Δοκίμασε με ένα άλλο καλώδιο Scart, αλλά και με σύνδεση μέσω καλωδίων RCA. Επίσης, κοίτα αν το δορυφορικό σου καλώδιο, είναι κοντά σε κάποιο καλώδιο ρεύματος. Αυτές οι γραμμές που λες, υποψιάζομαι ότι μπορεί να είναι τα 50Hz του ρεύματος της ΔΕΗ. Υπάρχει περίπτωση να περνάνε στην TV, είτε μέσω του ομοαξονικού καλώδιου, είτε μέσω του καλωδίου Scart. Έλεγξε όλα αυτά και επικοινώνησε ξανά μαζί μου, να μου πεις τι έγινε.
 

Μηνύματα
723
Reaction score
0
Απάντηση: HUMAX iCord HD PVR 160GB... έρχεται σε λίγο...

εφόσον η τηλεόραση έχει είσοδο hdmi έπρεπε εξαρχής να το σύνδεσης με hdmi.
 

Μηνύματα
14
Reaction score
1
ok zois.apla tha prepei na paro HD dekti...telos o patatasat...kai mia alli erotisi:exo ton vinteoprovolea sony vpl vw-60(full hd).exei kapoios kapia protasi gia thn pio kali piotita eikonas pou bopro na petixo sta SD kanalia??diladi poios dektis tha mou edine tin kaliteri poiotita eikonas sindedemenos me HDMI me ton sony vpl vw-60???me endiaferi mono i poiotita eikonas kai oxi oi eukolies,dinatotita rithmiseon ktl...kai mono sta SD kanalia...

euxaristo poli ek ton proteron....
 

panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.571
Reaction score
668
Απάντηση: HUMAX iCord HD PVR 160GB... έρχεται σε λίγο...

Φίλε Σταυρο καλως ήρθες, είσαι σε μια φάση όπου σε βλέπω λίγο πιεσμένο...

Καταρχήν άνοιξε ενα καινούργιο thread γιατι αυτο έχει να κάνει με συγκεκριμένο δέκτη.
Ολα λύνονται, τα υπόλοιπα θα τα πουμε εκεί...

Αυτές οι κάθετες γραμμές που βλέπεις πιθανώς να οφείλονται σε πρόβλημα στη TV σου, όταν συνδέεται σήμα video.
Για να ξεκαθαρίσει δοκίμασε να συνδέσεις ενα DVD player ακριβώς στο ίδιο scart που έχει το δέκτη.
τα υπόλοιπα θα τα πούμε στο νέο thread.

Επίσης γράφε Ελληνικά σε παρακαλώ και διαχώρισε τα με enter τις παραγράφους , γιατι είναι κουραστικό να διαβαστεί.
 

Μηνύματα
723
Reaction score
0
Απάντηση: HUMAX iCord HD PVR 160GB... έρχεται σε λίγο...

δοκιμάζω αυτό τον καιρό στον icore μια DIABLO cam wi-fi ve.2.3 που όπως αναφέρεται στα δορυφορικά νέα κάνει κάποια μικρό θαύματα και όντως κάνει αυτά που αναφέρουνε.
το πρόβλημα όμως είναι ότι κάτι δεν πάει καλά με τον icore, ενώ ali δεκτες συνεργάζονται μια χαρά ο icore πεισματικά δεν συνεργάζεται. αν κάποιος έχει κάνει το ίδιο και το έχει καταφέρει ας μας pi πως το πέτυχε.
 

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Re: πρόβλημα με i-Cord

Καλησπέρα, να κάνω μιά ερώτηση για τον i-Cord?
Δοκίμασα να κάνω εγγραφή από ένα κανάλι της Νοβα και έβλεπα ένα άλλο και το αποτέλεσμα ήταν να μου δείχνει ότι το αρχείο που έγραψα είναι κωδικοποιημένο και όταν δοκίμασα να το αποκωδικοποιήσω, αφου ζητήθηκε, δεν έκανε τίποτα και βλέπω μόνο μαύρο.
Προκαταβολικά συγγνώμη αν έχει αναφερθεί και παντηθεί το συγκεκριμένο.

Σας Ευχαριστώ,
Νίκος
 

Μηνύματα
2.318
Reaction score
0
Απάντηση: HUMAX iCord HD PVR 160GB... έρχεται σε λίγο...

είχες την κάρτα της nova μέσα όταν δοκίμασες να αποκωδικοποιήσεις;
 

Μηνύματα
18
Reaction score
0
Re: πρόβλημα με i-Cord

Καλησπέρα, να κάνω μιά ερώτηση για τον i-Cord?
Δοκίμασα να κάνω εγγραφή από ένα κανάλι της Νοβα και έβλεπα ένα άλλο και το αποτέλεσμα ήταν να μου δείχνει ότι το αρχείο που έγραψα είναι κωδικοποιημένο και όταν δοκίμασα να το αποκωδικοποιήσω, αφου ζητήθηκε, δεν έκανε τίποτα και βλέπω μόνο μαύρο.
Προκαταβολικά συγγνώμη αν έχει αναφερθεί και παντηθεί το συγκεκριμένο.

Σας Ευχαριστώ,
Νίκος
Κάτι έχει αλλάξει στη Νοβα. Κάποτε αυτό που περιγράφει ο Νίκος λειτουργούσε άριστα απλά έπρεπε να βλέπεις την εγγραφή που αποκωδικοποιούσες (λογικό αυτό).

Τώρα, εάν η εγγραφή είναι κωδικοποιημένη δεν μπορείς με τίποτα να την αποκωδικοποιήσεις. Ότι εγγραφή έκανα χωρίς να τη βλέπω παράλληλα, τελικά τη διέγραψα.

Κρίμα γιατί ένας λόγος που αγοράσαμε τέτοιο μηχάνημα είναι η εγγραφή ενός 2ου καναλιού. Εαν γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω ας μας διαφωτήσει.
 

Μηνύματα
1.119
Reaction score
1
Απάντηση: Re: πρόβλημα με i-Cord

Κρίμα γιατί ένας λόγος που αγοράσαμε τέτοιο μηχάνημα είναι η εγγραφή ενός 2ου καναλιού. Εαν γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω ας μας διαφωτήσει.
Προσωπικά, όταν γράφω κωδικοποιημένο κανάλι, αποφεύγω να δω κανάλι του ίδιου μπουκέτου.
Αυτή τη στιγμή κάνω εγγραφή από το Premiere HD και από ένα ελεύθερο και η TV παίζει ένα τρίτο κανάλι. Αν γράφεις Νόβα και βλέπεις κάτι άλλο από το ίδιο μπουκέτο, αυτό που ευθύνεται γιά την κωδικοποίηση είναι η μόντουλα και όχι ο δέκτης, η μόντουλα (εννοείται) ξεκλειδώνει το κανάλι που βρίσκεσαι και όχι περισσότερα ταυτόχρονα.
Είναι ένας συμβιβασμός που νομίζω πρέπει να κάνουμε...
 

Μηνύματα
18
Reaction score
0
Ναι συμφωνώ αλλά τουλάχιστον, και ας έβλεπα κανάλι του ίδιου μπουκέτου, απλά έπρεπε να κάτσω να αποκωδικοποιήσω την εγγραφή. Αυτό τώρα δεν γίνεται (service scrambled). Τι μπορεί να άλλαξε; Αλλάζουν πιο συχνά τα κλειδιά π.χ.?

Η μοντούλα που χρησιμοποιώ είναι μια Cam Irdeto II (Official). Μήπως να δανειστώ καμιά Diablo να δοκιμάσω την αποκωδικοποίηση κάρτας Irdeto, υπάρχει περίπτωση να αλλάξει κάτι;
 

Μηνύματα
18
Reaction score
0
Βγήκε νέο firmware V1.00.16 που διορθώνει επιτέλους το πρόβλημα με το πάγωμα όταν χρησιμοποιείται το 2o CI. Δεν γνωρίζω αν εξακολουθεί να υπάρχει το πρόβλημα με τα ελληνικά (δείτε παλαιότερο post) γιατί δεν το έχω περάσει ακόμα επειδή στο site satleo.gr, το firmware που δίνει ο PACBROS είναι 6,53 MB ενώ στο site icord-forum.de είναι 4,85 MB. Μην σκοτώσουμε και το μηχανάκι!

Αν γνωρίζει κανείς τον Pacbros του satleo.gr ας τον ρωτήσει, εγώ δεν έχω account εκεί.
 

Μηνύματα
146
Reaction score
445
Απάντηση: Re: HUMAX iCord HD PVR 160GB... έρχεται σε λίγο...

Βγήκε νέο firmware V1.00.17 αλλα οταν φτανει στο 98% σταματει και ζηταει παλι απο την αρχη εγκατασταση!!εχει κανεις αλλος το ιδιο προβλημα???
 

Μηνύματα
723
Reaction score
0
Απάντηση: Re: HUMAX iCord HD PVR 160GB... έρχεται σε λίγο...

Βγήκε νέο firmware V1.00.17 αλλα οταν φτανει στο 98% σταματει και ζηταει παλι απο την αρχη εγκατασταση!!εχει κανεις αλλος το ιδιο προβλημα???
ΓΙΑ ΔΟΚΊΜΑΣΕ ΑΥΤΌ
βάλτο σε ένα stick το περιεχόμενο του rar ,κλισέ τον δεκτη από το ρεύμα βάλε το stick στον δεκτη και άνοιξε τον.
http://rapidshare.com/files/232922263/HDPVR.rar.html
 

Μηνύματα
146
Reaction score
445
Απάντηση: Re: HUMAX iCord HD PVR 160GB... έρχεται σε λίγο...

ok ολα ενταξει!ευχαριστω!αν και δεν διωρθωνει τελικα τιποτα σημαντικο !!λιγο το κολλημα με την δευτερη μοντουλα!!
 


Μηνύματα
146
Reaction score
445
Απάντηση: Re: HUMAX iCord HD PVR 160GB... έρχεται σε λίγο...

Αν έχεις κάρτα Νόβα, μπορείς να δεις αν έχει ακόμα το πρόβλημα με τα ελληνικά στο guide/info;

http://www.avsite.gr/vb/showpost.php?p=714298&postcount=86
οχι φιλε αυτο εχει διωρθωθει απτην προηγουμενη αναβαθμιση!!ακομα με το κουμπι guide και πατωντας το πρασινο κουμπι σου βγαζει τις καλυτερες επιλογες απο ταινιες-αθλητικα-γεγονοτα που θεωρει καλυτερα αλλα απο ξενα καναλια δυστυχως και οχι της nova!!!!
 

Μηνύματα
18
Reaction score
0
Μήπως μπορείς να με βοηθήσεις; Προσπαθώ να κάνω αναβάθμιση στη τελευταία έκδοση (hdprv.hmx) και μου βγάζει "ERROR: E-ID". Δοκίμασα και την 1.13 αλλά πάλι το ίδιο. Τι κάνω λάθος; Την τελευταία φορά θυμάμαι όλα είχαν πάει καλά.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.650
Μηνύματα
2.868.877
Members
37.941
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top