JBL 3677 ολούθε



Μηνύματα
871
Reaction score
238
πηρατε καμια γρηγορη μετρηση ετσι να δουμε τι γινεται; περιμενουμε για εντυπωσεις τοσες μερες ή ειστε στο στρωσιμο ακομα! Καλοακουστα σε καθε περιπτωση!
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.880
μετα απο γυρω στις 30 ωρες που παιζουνε τα ηχεια μεταμορφωθηκαν και κυριως τα ψηλα οπου ξυριζαν πολυ ασχημα.
οσον αφορα τα χαμηλα, ως left right παλι μεταμορφωνονται λογω του room gain απο την γωνια , θα μετρησω και θα σας πω ποσο κατεβαινουν οταν ειναι στην γωνια.
 






Μηνύματα
871
Reaction score
238
δηλαδή ειναι τουλαχιστον σαν πριν σε ολους τους τομείς αλλα πια μπορείτε να πάτε σαφώς πιο δυνατά με την ιδια 'η καλύτερη ποιοτητα;
φαίνεται να έχουν κανενα μειονέκτημα ηχητικά σε σχέση με τα klipsch (termatogazi) ή τα monitor audio (Στάθης);
το rolloff στα high freq ειναι αισθητό; γιατι απο ένα γράφημα που κυκλοφορεί στο νετ φαίνεται να αρχίζει απο τα 4-5ΚΗζ και οχι απο τα 12ΚΗζ. (σε μουσική 'η σε ταινίες φαίνεται;)
εγώ είμαι υπέρ του roll off απο νωρίς 2-4...αλλά καποιος που το εχει ακούσει σε σπίτι στην πράξη πώς είναι ειναι το θέμα!
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.880
σε σχεση με το rc 64ii ειναι μερα με την νυχτα και στην δυναμη και στο mid bass punch.
οσον αφορα τα rf 7 δεν ειναι και τοσο μακρια στην δυναμη.
τα rf 7 σαφως κατεβαινουν πιο χαμηλα εχουν μεχρι στιγμης πιο μαλακα πριμα αλλα αυτο το mid bass που τοσο μου ελειπε δεν το αλλαζω με τιποτα.
σε μουσικη δεν με ενδιαφερουν τι κανουν και δεν ακουω εκτος απο κατι rnb κομματια οπου σκοτωνουν.
αυτα ειναι αρχικα συμπερασματα και πιστευω με τον καιρο θα αλλαξουν .
ολα αυτα ισχυουν στον χωρο μου απο εκει και περα σε καθε χωρο ολα αλλαζουν.
για το roll off που εχουν δεν μου λειπει κατι και αντιθετως το επιζητουσα στον μικρο μου χωρο.
 

Μηνύματα
871
Reaction score
238
μια τελευταία ερώτηση για το midbass γιατι και εμενα αυτο με ενδιαφέρει!
μηπως έχει (εκτος λόγω χώρου ) καποιο bump στο frequency response επιτηδες για αυτο και έχει αυτο το kick ή είναι γραμμικό και παρ'ολα αυτα εχει kick;
γιατι π.χ αν στα 4m παίζεις π.χ. 100db sta 50-150Hz τι διαφορά έχει απο τα rf7 που πιστέυω μπορούν να παιξουν σε αυτη την ένταση (~110δβ/1μ?) τι διαφορά θα έχουν ιδια συχνότητα ιδια ένταση; μια μέτρηση umik θα δείξει.
εκτος αν μιλάμε για peaks 110db (< 125ms peakσ) οπου θές 120 db πχ στα 70Ηζ που μάλλον αυτό τα rf7 δε το μπορούν.
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.565
Reaction score
5.122
ειμαι γυρο στης 100 με 110 ωρες, το ηχειο παλι εχει αλλαξει απο της 40-50 ωρες, γινεται καλυτερο και στης 400 ωρες θα παρεις αυτο που ειναι το ηχειο . δεν τα εχω μετρησει, απλα μπορω να κανω συγκριση με τα 803 που ειχα πριν και τα 2 fcm8 για κεντρικο! ειναι πολυ πιο ταχυτατα τα 3677, για τι δυναμη δεν το σχολιαζω καν, εχει πιο πολυ λεπτομερεια, και η χροιες του ειναι τελειως σινεμαδηκες, κατι που μου αρεσει πολυ. δεν ξερω πως παιζουν στο χωρο του μιχαλη αλλα στο χωρο μου δειχνουν να εχουν αρκετο χαμηλο, ειδα ταινια με ηχο ac 93kb δηλαδη οτι πιο μουφα υπαρχει σε ηχο και νωμιζα οτι η ταινια ηταν dts. και το μπασω με αφησε αφωνο , που το sub ουτε που κουνηθηκε, γιατι αμα δεν ειναι ο ηχος dolby, dts, dts hd, κτλ δεν παιζει το sub. αν θελει να πει και ο σταθης τη γνωμη του μιας και ηρθε και το ακουσε!
 
Last edited:

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.630
Reaction score
36.414
ειμαι γυρο στης 100 με 110 ωρες, το ηχειο παλι εχει αλλαξει απο της 40-50 ωρες, γινεται καλυτερο και στης 400 ωρες θα παρεις αυτο που ειναι το ηχειο . δεν τα εχω μετρησει, απλα μπορω να κανω συγκριση με τα 803 που ειχα πριν και τα 2 fcm8 για κεντρικο! ειναι πολυ πιο ταχυτατα τα 3677, για τι δυναμη δεν το σχολιαζω καν, εχει πιο πολυ λεπτομερεια, και η χροιες του ειναι τελειως σινεμαδηκες, κατι που μου αρεσει πολυ. δεν ξερω πως παιζουν στο χωρο του μιχαλη αλλα στο χωρο μου δειχνουν να εχουν αρκετο χαμηλο, ειδα ταινια με ηχο ac 93kb δηλαδη οτι πιο μουφα υπαρχει σε ηχο και νωμιζα οτι η ταινια ηταν dts. και το μπασω με αφησε αφωνο , που το sub ουτε που κουνηθηκε, γιατι αμα δεν ειναι ο ηχος dolby, dts, dts hd, κτλ δεν παιζει το sub. αν θελει να πει και ο σταθης τη γνωμη του μιας και ηρθε και το ακουσε!
Άνοιξε νήμα Στέφανε με το σύστημά σου.;)
:party:
 






stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.630
Reaction score
36.414
καμια φωτο βρε παιδες!!! το κοινο διψα για γνωση και ενημερωση!!!!! :D:D
Σε 400 ώρες.
Απο οθονη θα μεινετε οπως ειστε ή σκεφτεστε καμια ηχοπερατη να το τερματισετε!?
Είναι για μεγάλες αποστάσεις θέασης.
θε λου με βι ντε οοοο!!! θε λου με βι ντε οοοο!!!
Με τι κομμάτι; :lolsign:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.649
Μηνύματα
2.870.803
Members
37.928
Νεότερο μέλος
Spirand
Top