JVC DLA-x3 απορίες



Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Μηπως δεν μετραγα εγω σωστα; Δεν ξέρω....
Μηπως μετραγες διαφορετικο Mode ?
Ο Μανωλης μετρησε με το σπεκτρομετρο αλλα και με το φωτομετρο που ειναι και το ποιο σωστο και μετετρεψε με βαση το κερδος και το μεγεθος της οθονης την φωτεινοτητα της λαμπας.
Παρε βρε ενα φωτομετρο να μην εχεις ελλειψεις απο οργανα .....
 


Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
γκουχου !!!

:roflmao:
σιγα βρε θα πνιγεις .

Εαν διεκρινα σωστα απο την θεση που καθομουν το φωτομετρο εδειξε 100 lux και κατι ψιλα και μαλλον ετσι ειναι αφου με κερδος οθονης 1.1 στις 106 ιντσες 1.78:1 το chromapure δινει 333 lumens ή 11 fL .
 


Μηνύματα
357
Reaction score
290
Αυτό που φάνηκε εν τέλει ήταν πώς η λάμπα δεν μπορεί να αποδώσει όπως πρέπει και αυτο φάνηκε όταν έβαλα 3D να δω (ευγενική χορηγία stampol του RF emitter) και δεν μπορούσα να το παρακολουθήσω. ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΚΟΤΕΙΝΟ.

Αν θυμάμαι καλά με lens aperture 0 σε high mode καλιμπραρισμένο εβγαζε 11fL νομίζω, αν και ο Μανώλης θα το θυμάται καλύτερα.
Πόσες ώρες έχει η λάμπα σου?
Απο δική μου εμπειρία με τον Χ3 και έχοντας αλλάξει 3 λάμπες, δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά δυστυχώς μην περιμένεις πολύ μεγάλη διαφορά και με την καινούργια λάμπα . Ο Χ3 και με καινούργια λάμπα στις 100 ώρες σε high mode στο 3D δεν με κάλυπτε στο 100%, πάντα ήθελα το κάτι παραπάνω στο φως σε 3D.Ήδη από τις 300-350 ώρες το 3D δεν βλεπόταν (στα δικά μου μάτια) και ήδη άρχισε και "έπεφτε" και σε 2D. Και τότε δεν είχα και άλλο μέτρο σύγκρισης , ήταν ο πρώτος μου προβολέας, πλέον όμως με τον 500άρη βλέπω την διαφορά και είμαι σίγουρος γιαυτό που έβλεπα τότε.

Aν πάρεις λάμπα από εξωτερικό να διευκρινίσεις ότι θέλεις αυτή με το flapper που είναι η καινούργια έκδοση. Σε μένα είχε παίξει μπέρδεμα και μου είχαν στείλει την πρώτη έκδοση και έτρεχα με επιστροφές.
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
ο Χ3 ειναι με χαμηλη φωτεινοτητα ...ηταν το δευτερο μοντελο αν θυμαμαι καλα.....δλδ 500-550 lumens καλιμπραρισμενος με ανοιχτη ιριδα και full λαμπα..

δλδ για οθονες ως 110" και με κερδος αυτης ασσο σε 2D θεαση..
.....οποτε σε 3D απο μαμα εχει θεμα με την φωτεινοτητα που εχει.

αν παιξει καποιος με το gamma σε πιο φωτεινο (δλδ μικροτερο νουμερο απο το 2.2) και εκει που του αρεσει ...θα δει οτι θα βλεπει ωραια και χωρις προβλημα στην θεαση....κοντα στο 1.8 αξιζει να πειραματιστει κανεις..

με 16fl που μετρησε ο Αρης δειχνει οτι η λαμπα παιζει και ειναι καινουργια.....δλδ με ολιγες ωρες.
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
ο Χ3 ειναι με χαμηλη φωτεινοτητα ...ηταν το δευτερο μοντελο αν θυμαμαι καλα.....δλδ 500-550 lumens καλιμπραρισμενος με ανοιχτη ιριδα και full λαμπα..

δλδ για οθονες ως 110" και με κερδος αυτης ασσο σε 2D θεαση..
.....οποτε σε 3D απο μαμα εχει θεμα με την φωτεινοτητα που εχει.

αν παιξει καποιος με το gamma σε πιο φωτεινο (δλδ μικροτερο νουμερο απο το 2.2) και εκει που του αρεσει ...θα δει οτι θα βλεπει ωραια και χωρις προβλημα στην θεαση....κοντα στο 1.8 αξιζει να πειραματιστει κανεις..

με 16fl που μετρησε ο Αρης δειχνει οτι η λαμπα παιζει και ειναι καινουργια.....δλδ με ολιγες ωρες.
Καλα διπλα εισαι κανε μια βολτα απο εκει ριξε μια ματια στον προβολεα φαε και κανενα φιλετακι και στην συνεχεια μας λες και τις εντυπωσεις σου .
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Eμ... Εγω εδω είμαι Κώστα! Και σημερα θα λέιπει η γυναίκα το βράδυ εφημερία, οποτε μπορείς να περάσεις!

Πόσες ώρες έχει η λάμπα σου?
Απο δική μου εμπειρία με τον Χ3 και έχοντας αλλάξει 3 λάμπες, δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά δυστυχώς μην περιμένεις πολύ μεγάλη διαφορά και με την καινούργια λάμπα . Ο Χ3 και με καινούργια λάμπα στις 100 ώρες σε high mode στο 3D δεν με κάλυπτε στο 100%, πάντα ήθελα το κάτι παραπάνω στο φως σε 3D.Ήδη από τις 300-350 ώρες το 3D δεν βλεπόταν (στα δικά μου μάτια) και ήδη άρχισε και "έπεφτε" και σε 2D. Και τότε δεν είχα και άλλο μέτρο σύγκρισης , ήταν ο πρώτος μου προβολέας, πλέον όμως με τον 500άρη βλέπω την διαφορά και είμαι σίγουρος γιαυτό που έβλεπα τότε.

Aν πάρεις λάμπα από εξωτερικό να διευκρινίσεις ότι θέλεις αυτή με το flapper που είναι η καινούργια έκδοση. Σε μένα είχε παίξει μπέρδεμα και μου είχαν στείλει την πρώτη έκδοση και έτρεχα με επιστροφές.
https://www.qualitylamps.eu/projector-lamps/jvc/dla-x3/pk-l2210up/qualitylamp-module-ql0430.html

Αυτη θα πάρω. Ειναι Philips και όχι Ιwasaki. Το housing αυτο, έχει το μεταλικό flapper, αλλά μικρή σημασία έχει, μιας κι εμενα έχει η λάμπα το flapper.

Απλα ψαχνω να βρω τρόπο να στείλω τα χρήματα.
 

Μηνύματα
357
Reaction score
290
Eμ... Εγω εδω είμαι Κώστα! Και σημερα θα λέιπει η γυναίκα το βράδυ εφημερία, οποτε μπορείς να περάσεις!



https://www.qualitylamps.eu/projector-lamps/jvc/dla-x3/pk-l2210up/qualitylamp-module-ql0430.html

Αυτη θα πάρω. Ειναι Philips και όχι Ιwasaki. Το housing αυτο, έχει το μεταλικό flapper, αλλά μικρή σημασία έχει, μιας κι εμενα έχει η λάμπα το flapper.

Απλα ψαχνω να βρω τρόπο να στείλω τα χρήματα.
Σε ebay θα κοίταζες?

http://www.ebay.com/itm/PK-L2210U-L...A-X3-DLA-X9-/111712672532?hash=item1a02981b14

edit τώρα είδα ότι έγραψες ότι ψάχνεις τρόπο αποστολής χρημάτων οπότε μπορεί να είναι άστοχη η πρότασή μου.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Αν ψωνιζα, θα επαιρνα απο AliExpress.com. O γάλλος μιλάει για compatible lamp από οτι διαβασα. Δοκιμασα να στειλω εμβασμα απευθειας Ολλανδια. Αυριο θα δω αν θα εγκριθει. Ελπιζω πως ναι, μιας και εχω επαγγελματικο ΑΦΜ και με αφησουν.
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Καλα διπλα εισαι κανε μια βολτα απο εκει ριξε μια ματια στον προβολεα φαε και κανενα φιλετακι και στην συνεχεια μας λες και τις εντυπωσεις σου .
Φανταζεσαι να ερθει και αντι για εντυπωσεις του jvc, να γράφει εντυπωσεις για την μπριζολα μετα;
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Eμ... Εγω εδω είμαι Κώστα! Και σημερα θα λέιπει η γυναίκα το βράδυ εφημερία, οποτε μπορείς να περάσεις!



https://www.qualitylamps.eu/projector-lamps/jvc/dla-x3/pk-l2210up/qualitylamp-module-ql0430.html

Αυτη θα πάρω. Ειναι Philips και όχι Ιwasaki. Το housing αυτο, έχει το μεταλικό flapper, αλλά μικρή σημασία έχει, μιας κι εμενα έχει η λάμπα το flapper.

Απλα ψαχνω να βρω τρόπο να στείλω τα χρήματα.
Αν ψωνιζα, θα επαιρνα απο AliExpress.com. O γάλλος μιλάει για compatible lamp από οτι διαβασα. Δοκιμασα να στειλω εμβασμα απευθειας Ολλανδια. Αυριο θα δω αν θα εγκριθει. Ελπιζω πως ναι, μιας και εχω επαγγελματικο ΑΦΜ και με αφησουν.

Τιποτα τιποτα δεν σε σταματα .....
Κλεινω απο τωρα θεση για τον καθαρισμο και τις ρυθμισεις .
Κρατα μου ενα εισητηριο :drinks:
Τον Κεφαλα αστον παλι στην απεξω στην ηλικια του δεν κανει να τρωει μπριζολες και γλυκα ειναι τιγκα στα τριγλυκεριδια και το ζαχαρο :p
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.324
Reaction score
93.910
Eμ... Εγω εδω είμαι Κώστα! Και σημερα θα λέιπει η γυναίκα το βράδυ εφημερία, οποτε μπορείς να περάσεις!
Η γυναίκα του Κώστα πάλι, δεν λείπει ποτέ το βράδυ...:whistling:

:roflmao:
 


Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
τον εχω δει τοσες φορες που ξερω πιο πολλα απο την jvc :p
....ασε που ξερω πως ρυθμιστηκε :roflmao:

δεν μας ειπες Στεργιε...ειναι καλυτερος απο τον 9200 ? :D
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
τον εχω δει τοσες φορες που ξερω πιο πολλα απο την jvc :p
....ασε που ξερω πως ρυθμιστηκε :roflmao:

δεν μας ειπες Στεργιε...ειναι καλυτερος απο τον 9200 ? :D
Εγω βρε εχω ακριβο προβολεα δεν συγκρινεται ......


Ο 9200 σε γκριζο πανι εχει καλυτερο μαυρο και περισσοτερο φως ψηλα .
Η αυτοματη ιριδα παιζει τον ρολο της διακριτικα
Νομιζω οτι εχει και καλυτερο ansi contrast παιζει και καλυτερα με το super resolution .
Εαν παω σε ασπρο πανι ουδετερο θα αλλαξει το επιπεδο του μαυρου .
 

Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
τ
....ασε που ξερω πως ρυθμιστηκε :roflmao:

:D
Για πες , για πες.....
[DOUBLEPOST=1441920059][/DOUBLEPOST]
Επίσης να ξέρετε πως ο Μανώλης εκτελεί και χρέη αρίστης baby-sitter, μιας και άφησα τα παιδια να τα προσέχει.
Πραγματικός multitasker!
Και η χρέωση τζάμπα.

Ο μάστορας παντως ξέρει να ψήνει. Φυσικά τα οκτώ και πλέον ήδη αλατιού κάνουν την διαφορά.
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Εγω βρε εχω ακριβο προβολεα δεν συγκρινεται ......


Ο 9200 σε γκριζο πανι εχει καλυτερο μαυρο και περισσοτερο φως ψηλα .
Η αυτοματη ιριδα παιζει τον ρολο της διακριτικα
Νομιζω οτι εχει και καλυτερο ansi contrast παιζει και καλυτερα με το super resolution .
Εαν παω σε ασπρο πανι ουδετερο θα αλλαξει το επιπεδο του μαυρου .
Δεν σου εμαθε ακομα ο ΜΚ οτι δεν βλεπουμε με αυτοματη ιριδα...:D

Θελει δουλεια ακομα η επσον....καλος για τα λεφτα του ....ο τζιβι ειναι αλλη κατηγορια ομως
[DOUBLEPOST=1441948613][/DOUBLEPOST]
Για πες , για πες......
Τα θελει και εσενα ο κ@λος σου ..
Θα σου ριξω :banned::roflmao:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.401
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top