Klipsch Greek club

Μηνύματα
96
Reaction score
28
Καλησπέρα στην ομάδα
Ποιά η γνώμη σας για τα RF15
Τα έχω καμιά δεκάρια χρόνια και είμαι σε φάση αλλαγής ενισχυτή σε δικάναλο μόνο για μουσική πλέον
 




Μηνύματα
263
Reaction score
71
Θα πω και εγώ την γνώμη μου γιατί διάβασα πιο πάνω ότι τα Klipcsh είναι καλά για τις δυναμικές του home cinema αλλά όχι για hi fi. Εγώ θα αναφερθώ στα Heresy III που κατέχω έντεκα έτη πλέον και δεν βγήκαν έκτοτε από βασικό μου set-up μολονότι απόκτησα και πολλά άλλα στο μεταξύ. Λοιπόν με έναν καλό λαμπάτο πχ Primaluna Dialogue I (με NOS mullard ) αλλά όμως και με έναν ιδιαίτερο τρανζιστοράτο (Exposure 3010s2d) αλλά ακόμη και με έναν φτηνό αλλά ικανό Marantz PM 6006 παίζουν γλυκά, απαλά και ζεστά σε χαμηλές και μέτριες εντάσεις με μεγάλη εικόνα και έναν ήχο που δεν θέλεις να σταματήσεις να ακούς. Αυτά με καλές ηχογραφήσεις εννοείται, δεν συγχωρούν κακές ηχογραφήσεις. Όταν λοιπόν έχουν καλή πρώτη ύλη και με τέτοιους ενισχυτές η εμπειρία ακρόασής τους δεν συγκρίνεται με εκείνη από άλλα διαφορετικά σετ-απ πιο φτηνά ή πιο ακριβά, δηλ υπάρχει μια προσωπικότητα πολύ ιδιαίτερη που δημιουργεί ευφορία στον ακροατή, αν δε τα στήσεις κοντά σου με σκοπό να αποφύγεις πολύ επιρροή από τον χώρο παθαίνεις μέθεξη με κανένα καλό μπλουζ ή τζαζ άλμπουμ
 

Μηνύματα
198
Reaction score
240
Τα έχουμε πει πολλές φορές κι εδώ.
Μακριά από την προηγούμενη σειρά Klipsch sub.

Εγώ βέβαια θα πω, μακριά από Sub klipsch γενικά, δώστε τα χρήματα σας σε μάρκες εγνωσμένης αξίας σε Sub.
ημουν ετοιμος για αγορα klipsch r 120 sw μεχρι που ειδα το συγκεκριμενο τοπικ. εχουν προβλημα τα sub αυτα;
ποια αλλα προτεινετε σε παρομοια τιμη ? ειναι για ταινιες σε χωρο περιπου 20 τμ
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
ημουν ετοιμος για αγορα klipsch r 120 sw μεχρι που ειδα το συγκεκριμενο τοπικ. εχουν προβλημα τα sub αυτα;
ποια αλλα προτεινετε σε παρομοια τιμη ? ειναι για ταινιες σε χωρο περιπου 20 τμ
Για τα καινούρια sub δεν έχει ακουστεί ακόμα κάτι, ή τουλάχιστον δεν έχω δει να έχει γραφτεί κάπου κάτι.

VFM είναι τα xtz (12.17 Edge) και πολύ καλά λόγια λέγονται για τα BKelec monolith+.
Αν μπορείς να ανέβεις οικονομικά τότε SVS και Arendal είναι εξαιρετικές επιλογές.
 

Μηνύματα
198
Reaction score
240
Για τα καινούρια sub δεν έχει ακουστεί ακόμα κάτι, ή τουλάχιστον δεν έχω δει να έχει γραφτεί κάπου κάτι.

VFM είναι τα xtz (12.17 Edge) και πολύ καλά λόγια λέγονται για τα BKelec monolith+.
Αν μπορείς να ανέβεις οικονομικά τότε SVS και Arendal είναι εξαιρετικές επιλογές.
σαν επιλογες ανεβαινουν αρκετα απο τα r 120 sw που τα βρισκω στα 330 μαζι με τα μεταφορικα. ουσιαστικα παιρνω 2 αντι ενα xtz or svs
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
σαν επιλογες ανεβαινουν αρκετα απο τα r 120 sw που τα βρισκω στα 330 μαζι με τα μεταφορικα. ουσιαστικα παιρνω 2 αντι ενα xtz or svs
Δική σου η τσέπη και η επιλογή.

Σε αυτό το κόστος κοίτα και στις Αγγελίες όλο και κάτι θα παίζει.
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλησπέρα στην ομάδα και από μένα!θα ήθελα την γνώμη σας για τα RF-63 για μουσική
Καλήμερα φίλε marop67
Αν θέλεις τι δικιά μου γνώμη σας κάτοχος του συγκεκριμένου ηχείου αν το έχεις βρει σε καλή τιμή και θα τα οδηγήσεις με σωστά συνοδά.... ενισχυτή, καλώδια ..... να ματσάρουν δηλαδή, χτύπα το θα μείνεις άφωνος με τον ήχο του.
Φυσικά θέλει χώρο για να τα ευχαριστηθείς, αν έχεις λίγα τετραγωνικά μπορεί να μη λειτουργούν σωστά, δηλαδή αν τα βάλεις κοντά στο τοίχο μπορεί να μπουμάρει, έχει τρεις οπές από πίσω.
Προτού τα αγοράσω είχα ακούσει τα RF-82 και RF-62 και μου άρεσε καλύτερα.
 

Μηνύματα
28
Reaction score
6
Καλημέρα ThanasisR! Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες... Διαφορές σε σχέση με rf-82? Υφίσταται ότι το rf-63 βγάζει πιο γλυκό ηχο και το rf-82 πιο άγριο?
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλημέρα ThanasisR! Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες... Διαφορές σε σχέση με rf-82? Υφίσταται ότι το rf-63 βγάζει πιο γλυκό ηχο και το rf-82 πιο άγριο?
Έχεις δίκιο σ'αυτό το RF-82 έχει 2 οκτάιντσα γούφερ και ακούγετε πιο μπασάτο το RF-63 έχει πραγματικό καπλαμά, καλύτεροι οδηγοί, μαγνήτες και crossover έχει καλύτερο τουίτερ 1.25cm και ο ήχος του είναι πιο ισορροπημένος αλλά δε χάνει σε χαμηλές συχνότητες, εδώ είναι οι προδιαγραφές τους.
 



Μηνύματα
36
Reaction score
38
IMG_0243.jpg

Καλησπέρα και από μένα. Κάτοχος Klipsch αρκετό καιρό αλλά δεν είχα συστηθεί.
Λίγο πρόχειρα τοποθετημένα στο δώμα μέχρι να μετακομίσουν μόνιμα στο σαλόνι. Θέλω μέρες να την ανεβάσω αλλά με τις δουλειές δεν προλάβαινα. Αυτά που βλέπετε συν δυο RP-160M με βάσεις κατασκευασμένες από εμένα τα οποία δεν έχω σε φωτογραφία αυτή τη στιγμή.
Καλησπέρα δεν ξέρω αν στέλνω στην σωστή ενότητα θέλω να ρωτήσω σε κάτοχο KLIPSCH RP 8000
Στην σωστή ενότητα είσαι! Ρώτα ότι θέλεις ελεύθερα!
 


Μηνύματα
36
Reaction score
38
Ευχαριστώ! O SR6014 είναι. Παρά οτι τον έχουν βγάλει σκάρτο κάποιοι ειδικοί, στα δικά μου αυτιά είναι πολύ πιο ωραίος απο τον Denon Avr x2600H που είχα πριν. Προς το παρόν έναν τελικό θέλω να προσθέσω ακόμα, αλλά δεν βιάζομαι. Σιγά σιγά.
 


Μηνύματα
28
Reaction score
6
@Giannis_ps
Ο 6014 είναι κάμποσα σκαλοπάτια ανώτερος του 2600H..

Στις εμπορικές μάρκες νομίζω η marantz έχει τρομερές προτάσεις που απευθύνονται από έναν απλό χομπίστα μέχρι και τον πιο πεπειραμένο! Πιστεύω δυο σκάλες πάνω από την denon
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.307
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top