Klipsch Greek club



Μηνύματα
9
Reaction score
2
Καλησπέρα στην ομάδα, πουλάει κάποιος κεντρικό klipsch rc 25 ή κάποιο ανάλογο(αναφερόμενος σε klipsch πάντα ) ευχαριστώ
 

Μηνύματα
175
Reaction score
146
Καλησπέρες
Από σήμερα, κάτοχος των Klipsch R-620F σε "απλό" δικάναλο setup με ενισχυτή τον Yamaha A-S700.
Πρώτη φορά Klipsch! Τα έχω ξανακούσει αλλά με άλλους ενισχυτές και η αλήθεια είναι ότι με "φόβισαν" λίγο
και δίσταζα να κάνω την κίνηση - Καμμία σχέση!
Στον χώρο μου, με τα μηχανήματα μου και καλώδια ηχείων τα Tellurium Q Blue II (smooth!) , οι πρώτες εντυπώσεις είναι θετικότατες - έκατσε λουκούμι! Δεν περίμενα τέτοιο ήχο!
Θα πω και δύο τρία πράγματα παραπάνω όταν στρώσουν - αλλά η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται.
 
Last edited:

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλησπέρες
Από σήμερα, κάτοχος των Klipsch R-620F σε "απλό" δικάναλο setup με ενισχυτή τον Yamaha A-S700.
Πρώτη φορά Klipsch! Τα έχω ξανακούσει αλλά με άλλους ενισχυτές και η αλήθεια είναι ότι με "φόβισαν" λίγο
και δίσταζα να κάνω την κίνηση - Καμμία σχέση!
Στον χώρο μου, με τα μηχανήματα μου και καλώδια ηχείων τα Tellurium Q Blue II (smooth!) , οι πρώτες εντυπώσεις είναι θετικότατες - έκατσε λουκούμι! Δεν περίμενα τέτοιο ήχο!
Θα πω και δύο τρία πράγματα παραπάνω όταν στρώσουν - αλλά η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται.
Καλησπέρα σου,
Καλώς ήρθες στο κλαμπ των κολλημενοκλιπσάκιδων, πιστεύω να μην αλλάξεις γνώμη σε λίγο καιρό, γιατί μπορεί να σε κουράσουν οι κόρνες. Τα Klipsch είναι ηχεία η που τα λατρεύεις η που τα βρίζεις.
Σου εύχομαι πάντως να τα ευχαριστηθείς καλές ακροάσεις. :thumbsup:
 

Μηνύματα
223
Reaction score
78
Καλησπερα, να ρωτησω και εγω κατι, τα Klipsch και συγκεκριμενα τα RP280 πως ακουγονται καλυτερα. τοποθετημενα σε ισοπλευρο τριγωνο με κορυφη τη θεση ακροασης ή η κορυφη του τριγωνου να ειναι μπροστα ή πισω απο τη θεση ακροασης?
 

Μηνύματα
285
Reaction score
110
Καλησπερα, να ρωτησω και εγω κατι, τα Klipsch και συγκεκριμενα τα RP280 πως ακουγονται καλυτερα. τοποθετημενα σε ισοπλευρο τριγωνο με κορυφη τη θεση ακροασης ή η κορυφη του τριγωνου να ειναι μπροστα ή πισω απο τη θεση ακροασης?
Ισόπλευρο τρίγωνο με τη θέση ακρόασης/θέασης
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλησπερα, να ρωτησω και εγω κατι, τα Klipsch και συγκεκριμενα τα RP280 πως ακουγονται καλυτερα. τοποθετημενα σε ισοπλευρο τριγωνο με κορυφη τη θεση ακροασης ή η κορυφη του τριγωνου να ειναι μπροστα ή πισω απο τη θεση ακροασης?

132805_9baa27d8cb60eca1a42d028b93953316.jpg
 

Μηνύματα
223
Reaction score
78
Αν δεν κανω λαθος, καπου ειχε ειπωθει εδω στο φορουμ, οτι τα klipsch λογω κορνας ακουγονται καλυτερα, αν η κορυφη του τριγωνου δεν βρισκεται στη θεση ακροασης(κεφαλι) αλλα σε αλλο σημειο.
 


Μηνύματα
175
Reaction score
146
Καλησπέρα σου,
Καλώς ήρθες στο κλαμπ των κολλημενοκλιπσάκιδων, πιστεύω να μην αλλάξεις γνώμη σε λίγο καιρό, γιατί μπορεί να σε κουράσουν οι κόρνες. Τα Klipsch είναι ηχεία η που τα λατρεύεις η που τα βρίζεις.
Σου εύχομαι πάντως να τα ευχαριστηθείς καλές ακροάσεις. :thumbsup:
Επανέρχομαι μετά από 20 μέρες που έστρωσαν πλέον και εξοικιώθηκα με τον ήχο τους.
Όχι απλά δεν κουράζουν (Έχω ακούσει πολλά ηχεία με συμβατικά tweeter που κουράζουν πολύ περισσότερο!) , αλλά έχω να πω ότι τα ηχεία είναι Α-Π-Ο-Λ-Α-Υ-Σ-Τ-Ι-Κ-Α!!
Εθίστηκα στον ήχο τους και εκτιμώ πράγματα που δεν περίμενα να είναι τόσα πολλά μαζεμένα για μεγάλο ηχείο αυτής της τιμής.
Smooth, ατμοσφαιρικά, και ταυτόχρονα ζωντανά, περιγραφικά ακόμα και στις χαμηλότερες συχνότητες χωρίς περιτά boomαρίσματα κουτίλες και ουρές.
Ασυμπίεστα δυναμικά, με εξαιρετική απεικόνιση των αντιθέσεων, περνάνε από τη "σιωπή" στην "έκρηξη" με χαρακτηριστική άνεση, δεν είναι flat και μονοδιάσδατα, καταλαβαίνεις πολύ καλά τις αντιθέσεις και τις διακυμάνσεις στα κομμάτια.
Η ανάλυση και η φυσικότητα είναι επαρκέστατη και όχι μόνο με τη στενή έννοια του όρου, αλλά και της περιγραφής τόσο των οργάνων όσο και του χώρου!
Έχουν punch! όχι γενικά.. προσέξτε.. εκεί που πρέπει μόνο - αν το κομμάτι πρέπει να βγεί με Punch, απλά θα βγεί!
Το ίδιο και με την ατμοσφαιρικότητα - αν υπάρχει στο κομμάτι, θα την βγάλει!
Δεν είναι σκληρό - δεν επιπεδοποιεί , δεν ομογενοποιεί,
Θα βάλεις techno? Techno θα ακούσεις, θα βάλεις extreme metal? βεβαίως! Θα βάλεις ambient, κλασσική jazz? Κανένα πρόβλημα!
Δεν έχω ξανακούσει τόσο ALL - ROUND ΗΧΕΙΟ!

Αν ξεφεύγει από τη flat γραμμή απόκρισης, αυτό γίνεται με τον ιδανικό τρόπο για μένα που σημαίνει ανεβαίνει στα μπάσα και χαμηλώνει προς τα πρίμα, διατηρώντας γεμάτο "σώμα" ενδιάμεσα.
Και μιλώντας για πρίμα, τα θεωρώ πλούσια, σωματώδη, και ταυτόχρονα με ικανοποιητικότατο αέρα και ανάλυση.
Εχουν επίσης μια πολύ ευπρόσδεκτη "ματ" υφή, είναι "crisp", και έχω την αίσθηση ότι αφαιρούν την κακώς κείμενη ¨ψηφιακίλα" - συμπίεση, που μπορεί να υπάρχει σε (αρκετές) κακές εγγραφές.

Θεωρώ ότι είναι πολύ "παρεξηγημένα" ηχεία τα Klipsch!

ΑΠΟΛΥΤΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ!

(Καλώς σας βρήκα λοιπόν..)
 

Attachments


Μηνύματα
202
Reaction score
122
Εχουν επίσης μια πολύ ευπρόσδεκτη "ματ" υφή, είναι "crisp", και έχω την αίσθηση ότι αφαιρούν την κακώς κείμενη ¨ψηφιακίλα" - συμπίεση, που μπορεί να υπάρχει σε (αρκετές) κακές εγγραφές.
Καλός ήρθες καλοακουστα , θα διαφωνήσω λίγο μπορεί να είναι και ο ενθουσιασμός σου αλλά τα klipsch γενικά δεν συγχωρούν σε κακή εγγράφη θα σου τρυπήσει το αυτι..χαρακτηριστικό της κόρνας.
 

Μηνύματα
175
Reaction score
146
Έχω βάλει κακές εγγραφές!
Και τις αντιμετωπίζουν ΠΟΛΥ καλύτερα από οποιοδήποτε άλλο ηχείο με συμβατικό tweeter έχω βάλει στον χώρο μου!
Όπως έχω συμπεράνει, δεν υπάρχει περίπτωση να τρυπήσει αυτί το Klipsch και να παίξει καλύτερα με άλλο - το αντίθετο έχω εισπράξει!
Και όχι μόνο εγώ, το άκουσαν και συμφωνούν και 2 φίλοι που ξέρουν τι έχει παίξει στο σπίτι μου..
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
ΑΠΟΛΥΤΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ!
(Καλώς σας βρήκα λοιπόν..)
Καλώς ήρθες στους λάτρεις των Klipsch, συμφωνώ σε όλα τα λεγόμενα σου, αλλά αυτό που θέλει να πει ο @VELIX
νομίζω είναι ότι λόγο κόρνας τα πρίμα είναι χαρακτηριστικά και έντονα και αν θα παίξει ένα τραγούδι γραμμένο με πιο πολλά πρίμα ίσως σε κουράσει στο άκουσμα, ενώ στα μπάσα δεν ισχύει αυτό το αντίθετο μάλιστα.
Όπως ποτέ μη βάλεις σε ηχεία Klipsch ασημένια καλώδια ηχείων, θα σου ξυρίσει τα αυτιά.
Αυτό είναι η προσωπική μου γνώμη.
 

Μηνύματα
175
Reaction score
146
Κατάλαβα, και ..όχι, έχω πάρει το μάθημά μου - δεν υπάρχουν "ακρότητες" στα συνοδά, και στα καλώδια..
Χρησιμοποιώ ως interconnects τα Audioquest (τα φθηνά τα "πράσινα" - χαλκός και solid) και ως ηχείων τα πιο φθηνά της Tellurium Q, (χαλκός και αυτά και με smooth "οργανικό" χαρακτήρα).
Επίσης ο χώρος μου εντάξει δεν είναι τέλειος αλλά ούτε και λάθος (ούτε πολύ άδειος ούτε πολύ γεμάτος, όχι μικρός όχι "κυβικός").
Στον ίδιο χώρο λοιπόν με τα ίδια μηχανήματα και καλώδια, το Klipsch συμπεριφέρεται καλύτερα - ακόμα και στις όχι καλές εγγραφές... αυτό θέλω να πω. Μου αρέσει πολύ η "κόρνα" έτσι όπως την ακούω σε εμένα!
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Κατάλαβα, και ..όχι,
Τα περισσότερα συνοδά ..... καλώδια, ενισχυτές ταιριάζουν στα Klipsch και .. όχι.
Το 90% παίζει ρόλο ο χώρος και τα αυτιά μας.
Μία ερώτηση, βλέπω από τη φωτογραφία ότι τα ηχεία σου δε κοιτάνε τη θέση ακρόασης, μπορείς αν θέλεις να τα γυρίσεις προς τη θέση και να μας πεις αν καταλαβαίνεις κάποια διαφορά ?
Σε ευχαριστώ,
 

Μηνύματα
175
Reaction score
146
Τα ξεκίνησα χωρίς κλήση, και έφτασα μέχρι να κοιτάνε ακριβώς στη θέση ακρόασης.
Με πολύ κλήση ήταν πιο σαφής η σκηνή και στο κέντρο, αλλά με μικρό "sweet spot" , χωρίς κλήση ήταν λίγο "σκόρπιος" ο ήχος + ασάφεια (καλά, φταίει και ο ενισχυτής σε αυτά τα θέματα, δεν είναι και τίποτα φοβερό σε θέματα σκηνικής παρουσίας και σαφήνειας τοποθέτησης των οργάνων) -
Κατέληξα σε μικρή κλίση προς τη θέση ακρόασης όπου οι συμβιβασμοί ήταν μικρότεροι, έτσι δεν με χαλάει καθόλου, δεν βλέπω πρόβλημα - έχοντας και επίγνωση των δυνατοτήτων του συστήματος μου - δεν περιμένω "θαύματα"..

Επίσης να συμπληρώσω άλλες 2 πτυχές της απόδοσης των Klipsch..

ΠΑΙΖΟΥΝ "κανονικά" και γεμάτα full bandwidth, και σε χαμηλές εντάσεις! ΠΟΛΥ σημαντικό για εμένα ή για όποιον το σκέφτεται και αυτό..

Παρ'όλο που μιλάμε για 2 channel και χωρίς sub, είναι το ίδιο ΑΠΟΛΑΥΣΤΙΚΑ και στις ταινίες, και μάλλον έχει να κάνει με το συνδυασμό "ασυμπίεστα δυναμικά - punch - χαμηλό - ατμοσφαιρικότητα"..

Όπως και νά'χει κύριοι, το ρεζουμέ είναι ότι είμαι απόλυτα ευχαριστημένος - περισσότερο από ότι ίσως δικαιούμαι για τα χρήματα που έχω δώσει, και χωρίς ιδιαίτερο ψάξιμο - και απολαμβάνω τη μουσική ΌΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ να ακούσω.. και αυτό είναι το πιο σημαντικό.
 



Μηνύματα
67
Reaction score
43
Καλησπέρα klipsaκιδες θα ήθελα τα φώτα σας και τις γνώσεις σας όσο είναι εφικτό!

Λόγο χρόνου είχα κανει περίπου 2 χρόνια αποχή απο το άθλημα και ήρθε ο καιρός να ξανασχοληθω με τις μικρο αναβαθμίσεις.

Λοιπόν ο χώρος μου είναι μια σαλονοκουζινα περίπου 35 τμ όπου εχω στήσει ένα σύστημα 7.1.2(όλα klipsch).
Το 15αρι sub λόγω έλλειψης χώρου εχει τοποθετηθεί πίσω απο τον καναπέ σχεδόν γωνία,σε απόσταση περίπου 2.5m απο την θεση ακρόασης.
Σκέφτομαι την τοποθέτηση ενός ακόμα sub 12ιντζων (τόσο με παίρνει χωροταξικά) Αλλά η μοναδική θέση μου μπορεί να μπει είναι δίπλα ακριβώς από τον καναπέ!
Και ερωτώ θα έχω καλύτερο μπάσο ή παίζει να γίνει χειρότερο;
Παραθέτω και κάποιες φώτο να καταλάβετε καλύτερα τον χώρο!
20210313_215411.jpg
20210313_215239.jpg
20210313_215128.jpg
20190502_221243.jpg
20190502_220709.jpg
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.286
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top