Klipsch RP-280F βελτίωση.

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Το συστημα ισοσταθμισης χωρου ,τι σχεση εχει με αυτο το ηχειο δεν μπορω να καταλαβω...
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Το συστημα ισοσταθμισης χωρου ,τι σχεση εχει με αυτο το ηχειο δεν μπορω να καταλαβω...
Ότι λόγο των ημερών θα δώσω και συνταγή για κουραμπιέδες δεν το ανέφερα εεε... :dance2:
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Και μερικές τελευταίες φωτογραφίες πριν ανεβάσω και κάποιες ενδεικτικές μετρήσεις...
Η πλακέτα της κόρνας έτοιμη για τοποθέτηση:
131996316_239449044203322_4522047557166361552_n.jpg


Τέλος με τα κροσόβερς και μένει μόνο η τοποθέτηση των μονάδων:
131897272_915815299249454_5600309004946286086_n.jpg


Δεν χρειάζεται να πω πως τα κλιπς σε μπόρνες και μεγάφωνα πήραν δρόμο και όλες οι συνδέσεις έγιναν με κολλήσεις:
131657488_836429810477612_2090552827278108832_n.jpg
 



Μηνύματα
3.090
Reaction score
8.866
Καλημέρα,
Είχες κάνει κάποιες μετρήσεις πριν για να δούμε και εμείς τι διαφορά ?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Καλημέρα,
Είχες κάνει κάποιες μετρήσεις πριν για να δούμε και εμείς τι διαφορά ?
Εννοείται, όπως και σύγκριση πριν και μετά στην ίδια μέτρηση, για να διακρίνονται ευκολότερα οι διαφορές.
 



PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Να ξεκινήσω λοιπόν, (μετά από απαίτηση του κοινού :)) τις μετρήσεις...

Οι αρχικές μετρήσεις λοιπόν και ξεκινάω με τον σωλήνα συντονισμού. Εκεί έχει γίνει καλή δουλειά, με τη συχνότητα να είναι στους 40 Hz. Συμπεραίνει εύκολα κάποιος ότι τους 32 κύκλους που αναφέρονται στα χαρακτηριστικά του στα -3 ντιμπιά απλά δεν...
Klipsch RP-280 bass reflex.png

Συνέχεια με την κλασική μέτρηση απόκρισης συχνότητας από το 1 μέτρο, όπου φαίνεται ξεχωριστά ο κάθε δρόμος και η συχνότητα διαχωρισμού. Μια μέτρηση που όμως αδικεί το εν λόγο ηχείο.
Αυτό γιατί μιλάμε για δίδρομο με δύο 8ιντσα, όπου το δεύτερο έχει μεγάλη απόσταση από την κόρνα αλλά και την πάνω μονάδα, με αποτέλεσμα να υπάρχουν ακυρώσεις γύρω από τη συχνότητα διαχωρισμού. Επιπλέον δεν νομίζω να υπάρξει κάποιος που να χρησιμοποιήσει ηχείο με 1,10 ύψος για να ακούει από κοντά.
Klipsch 280 close.png

Μια ποιο ενδεικτική μέτρηση απόκρισης και συμπεριφοράς του ηχείου στο χώρο είναι η παρακάτω, με την απόσταση μέτρησης αυξημένη.
klipsch 280 mama.png

Η αύξηση της στάθμης στους 440 είναι από τον χώρο λόγο της μεγαλύτερης απόστασης.
Είναι ολοφάνερη η έντονα τονισμένη περιοχή στον τομέα ευθύνης της κόρνας, που μάλιστα έχει αυξητική τάση όσο ανεβαίνουμε συχνοτικά.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.033
Reaction score
8.060
Έχω και εγώ μάλλον ''δουλειές''
Τα δικά μου ''rf 62II'' τα έχει επεξεργασθεί άλλο, παλαιότερο μέλος του φόρουμ.(αλλαγή κροσόβερ - καλωδίωσης - μόνωσης της κόρνας). Την περίοδο αυτή βρίσκονται σε παροπλισμό, ή μάλλον σε δεύτερο χώρο. Θα ήθελα κάποια στιγμή να στα φέρω για μετρήσεις (εκτός αν γίνεται αυτό στον χώρο μου, καλύτερο φυσικά αυτό, ένεκα του μεγάλου βάρους & όγκου τους ). Έτσι θα δω τι δουλειά έγινε και αν χρήζουν κάποιας επί πλέον βελτίωσης ή τροποποίησης τέλος πάντων. 35 hz +-3db αναφέρει ο κατασκευαστής ως προς το χαμηλό. Δεν ξέρω αν αυτό επαληθεύεται, ή τέλος πάντων μπορεί να πραγματοποιηθεί εφ όσον για τον σκοπό αυτό υπάρχουν 2 γούφερ των 6,5''. Πάντως σε σχέση με τον ήχο της μαμάς, υπάρχει βελτίωση ακουστή σε όλο το φάσμα. (σε αντιπαραβολή με σετ ιδίου περίπου συνόλου στον χώρο μου).
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Η μέτρηση που ακολουθεί είναι αυτό που λέμε πριν & μετά. Το μετά είναι με τα αρχικά υλικά του ηχείου και τις τροποποιήσεις πρόχειρα, να συνδέονται με κροκοδειλάκια:
Klipsch 280 before & after.png


και εδώ η τελική μορφή με τα ποιοτικότερα υλικά του κυκλώματος και την αναβάθμιση ολοκληρωμένη:
Klipsch 280 final.png


Θα ακολουθήσουν και μερικές ακόμα που δείχνουν απομονωμένα την κόρνα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.496
Τα ποιοτικότερα υλικά, έδωσαν και λίγη στάθμη παραπάνω στο πλατώ 4-5κ.

Ωραία το έριξες ψηλά, προσωπικά θα το έριχνα σχεδόν άλλο τόσο, να πιάσει κατηφόρα. Ήταν ανηφόρα, έγινε σχεδόν ισιάδι, θέλει κατέβασμα τώρα με eq, να κατηφορίσει σωστά. ;)
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Τα ποιοτικότερα υλικά, έδωσαν και λίγη στάθμη παραπάνω στο πλατώ 4-5κ.

Ωραία το έριξες ψηλά, προσωπικά θα το έριχνα σχεδόν άλλο τόσο. ;)
Δεν είναι μόνο τα υλικά αλλά και ότι όλα στερεώθηκαν με κολλήσεις και όχι κροκοδειλάκια.
Φαντάσου πως ο ιδιοκτήτης το ήθελε αρχικά λιγότερα μειωμένο, προφανώς έχοντας συνηθίσει το άκουσμα πριν.
Μετά ΟΚ είπε πως είναι τέλεια ισορροπημένο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.496
Όλοι έτσι λένε στην αρχή, θέλουν πρίμα, ιδίως άμα τα έχουν συνηθίσει.

Δυστυχώς όμως, ακούν λάθος έτσι. Τα πρίμα πρέπει να πέφτουν.

Ποτέ μου δεν έτυχε να πάω σε σπίτι φίλου και να του κατεβάσω πρίμα με eq για να γίνει ανθρώπινο, και να το δεχτεί με τη μία. Θέλει εξοικείωση.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Η μέτρηση που ακολουθεί είναι αυτό που λέμε πριν & μετά. Το μετά είναι με τα αρχικά υλικά του ηχείου και τις τροποποιήσεις πρόχειρα, να συνδέονται με κροκοδειλάκια:
View attachment 192957

και εδώ η τελική μορφή με τα ποιοτικότερα υλικά του κυκλώματος και την αναβάθμιση ολοκληρωμένη:
View attachment 192958

Θα ακολουθήσουν και μερικές ακόμα που δείχνουν απομονωμένα την κόρνα.
Πέτρο, μονάδες στους άξονες δεν εμφάνισες.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
εδώ βλέπουμε το ίδιο ηχείο στο χώρο μου.

από την θέση ακρόασής ~ 2.70μ
το μικ στο 1μ και στα 80εκ ανάμεσα στο πάνω woofer και κόρνα (logo)

είναι σε γωνία απόσταση πίσω μπαφλα με τοίχο 15εκ

rp 280.jpg
 



Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
εδώ βλέπουμε το ίδιο ηχείο στο χώρο μου.

από την θέση ακρόασής ~ 2.70μ
το μικ στο 1μ και στα 80εκ ανάμεσα στο πάνω woofer και κόρνα (logo)

είναι σε γωνία απόσταση πίσω μπαφλα με τοίχο 15εκ

View attachment 192970
Λαθος δεν εχει κανενα νοημα αυτο που εκανες.
Τοποθετησες μικροφωνο σε αποσταση μεγαλυτερη των ανακλωμενων γειτονικων του .
Μετρησεις τυπου ανηχοικου μετριουνται στη μεση του δωματιου ιδανικα να εχουν διμετρη χοντρικα αποσταση και ετσι στο μετρο εχει νοημα και παλι για ανω των ~500 hz ειδικα στην κλιμακα ανα 5db.
Υποθετοντας οτι γραφει ετσι δεν εχει κανενα νοημα συγκριση αυτης εδω της δουλειας με μια ισοσταθμιση χωρου .
Ακομη και εαν ηχειο που γραφει χαρακας στο ενα μετρο, στα 3 δε θα γραφει οποτε παλι θελει ισοσταθμιση, αυτο τα κανει ιδια οταν εχουν παραπλησιο αποτελεσμα;
Καθε ηχειο ωφειλει να γραφει σωστα στο ''μετρο'' και αναλογως χωρου και αλλοιωσεων να μαζευονται τα αναλογα.
Το συγκεκριμενο εχει αλλαξει υλικα που ακομη και ιδιες τιμες να ειχαν,αρα και να εγραφαν ιδια θα ακουγονταν καλυτερα και με ανωτερα δυναμικα ,σε αυτο το τελευταιοαλογω καλυτερου πηνιου σε σειρα και ειδικα οταν το ηχειο χρησιμοποιηθει αποκλειστικα χωρις σαμπ ή αλλα και με, αφου στο διαγραμμα εμπεδησης ειναι φανερη η βυθιση ανω των 100 hz .
Αρα εδω εντελη οχι μονο θα εχει καλυτερα δυναμικα απο το δικο σου, αλλα θα ακουγεται και καλυτερα διοτι η ισοσταθμιση θα εχει να κανει λιγοτερη και ουσιαστικοτερη δουλεια... Το ποσο ειναι αλλη δουλεια που μπαινουν πολλοι παραγοντες...
Αντε τωρα στειλτα και εσυ στον Πετρο...:p:laugh:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.347
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top