Leasing

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Είναι λίγο στη σφαίρα της φαντασίας οι τιμές εδώ, αντίθετα στη Γερμανία ας πούμε είναι σχεδόν έγκλημα να αγοράσεις όχημα...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.672
Λιζπλαν διαλεγεις μόνο όχημα που έχουν έτοιμο στις προσφορές τους.

Ας πάμε για το e-golf με τιμές όπως βλέπω εδώ:

Screenshot_20200630_121454_com.android.chrome.jpg


Κόστος λιζινγκ για 80.000χλμ:

6532*1,24= 8.100
48*287*1,24= 17.082

Σύνολο 25.182

Κι όχι 35.500 που το βγάλατε δεξερωγωπως


Πάμε το άλλο σενάριο, αλλά λίγο πιο αναλυτικά.

Όπως είπες, αγορά πώληση χάνεις 16.000

Σέρβις τυπικά έχουν ανά 15.000χλμ όλα όσα έχω πάρει ως τώρα, από Τογιότα μέχρι άουντι. Θες 5 σέρβις. Δεν ξέρω ακριβές κοστολογιο από σέρβις.

Θες 2 αλλαγές ελαστικών, ποτέ δεν έχω κάνει μόνο μια, ποτέ δεν έδωσα πίσω όχημα με 80.000χλμ, πάντα περισσότερο, είναι πολύ μικρή η χρέωση.

Ασφάλεια δεν ξέρω το ακριβές ποσό.

Αυτό οκ, δε θα έχει τέλη κυκλοφορίας, άλλα όμως έχουν.

Θα έχεις κανένα φόρο πολυτελείας;

Κάποια άλλη φορολογική επιβάρυνση επειδή έχεις αυτοκίνητο στο όνομά σου;

Λες ότι θα σου στοιχήσει 22 χιλιάρικα, αλλά δεν είμαι καθόλου βέβαιος επί τούτου, εκτιμώ πως θα σου βγει περισσότερα.

Το συγκεκριμένο πάντως, θα κοστίσει 25 μέσω λιζινγκ, και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, χωρίς άλλες κρυφές χρεώσεις, χωρίς ραβασάκια από την εφορία, χωρίς τίποτα περισσότερο για κανένα λόγο.

Και το κεφάλαιο, επαναλαμβάνω, άθικτο. ;)

Αν δούμε άλλα μοντέλα, που έχουν τέλη κυκλοφορίας, φόρους κι από άλλες μεριές, χειροτερεύει το πράγμα.

Προσωπικά δε θα έπαιρνα με τίποτα το γκολφ, είναι πολύ ανιαρό. Ίσως το σμαρτ να είχε χαβαλε αν το γουστάρει η γυναίκα.

Εννοείται πως κάνεις το κέφι σου με τα αυτοκίνητα.

Από αυτά που βλέπω, θα κοιτούσα με ενδιαφέρον τα εξής:

Screenshot_20200630_122817_com.android.chrome.jpg


Screenshot_20200630_122804_com.android.chrome.jpg


Screenshot_20200630_122750_com.android.chrome.jpg


Το τελευταίο βέβαια βγαίνει και πολύ φτηνό..

4.278+13.035= 17.300 συνολικά, αστείο, 4.300 το έτος, 360 το μήνα, κι έχεις φρεσκαδουρα όχημα.

Αν δε δώσεις καθόλου προκαταβολή, πάει 370 το μήνα, δηλαδή με την προκαταβολή κερδίζεις 480 € σε βάθος 4-ετιας, εσύ θα το κρίνεις αν θα δώσεις προκαταβολή, αν σου περισσεύουν δίνεις, έχει σχετικά καλή απόδοση. ;)

Screenshot_20200630_123706_com.android.chrome.jpg


Τα 370 το μήνα αν τα περνάς στα έξοδα, στην πράξη σου κοστίζουν τα μισά.
Τόσο απλό είναι, κι ούτε ψάχνεις να βρεις αγοραστή, ούτε ασχολείσαι με τίποτα, αν είναι πολύτιμος ο χρόνος σου.

Το πόσο κοστολογεί κανείς το χρόνο του είναι άλλο θέμα, όπως και την ησυχία του.
 
Last edited:

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Σέρβις τυπικά έχουν ανά 15.000χλμ όλα όσα έχω πάρει ως τώρα, από Τογιότα μέχρι άουντι. Θες 5 σέρβις. Δεν ξέρω ακριβές κοστολογιο από σέρβις.
Σέρβις σήμερα στα αυτοκίνητα είναι μόνο λάδια, φίλτρο λαδιού και καμπίνας. Τακάκια όποτε χρειάζεται, άντε και καμιά βαλβολίνη όταν πλησιάζεις τα 100000 χιλιόμετρα, βάλε κι ένα φίλτρο αέρα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.672
Σέρβις σήμερα στα αυτοκίνητα είναι μόνο λάδια, φίλτρο λαδιού και καμπίνας. Τακάκια όποτε χρειάζεται, άντε και καμιά βαλβολίνη όταν πλησιάζεις τα 100000 χιλιόμετρα, βάλε κι ένα φίλτρο αέρα.
Μάλλον έχεις δίκιο.
Ιδέαν δεν έχω. :tongue:

Ξέρω ότι πάω στην άουντι και στην Τογιότα για σέρβις, και ξέρω πως ιδίως στην πρώτη, τσεκουρώνουν αγρίως στα σέρβις τους. Αυτό το ξέρω. 8-)
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Σέρβις σήμερα στα αυτοκίνητα είναι μόνο λάδια, φίλτρο λαδιού και καμπίνας
Τα ίδια κάνω και εγώ που είναι 15 ετών. Και μπουζάκια. 125€ όλα, μαζί με εργασία κάθε 16.000χλμ. Στις 8.000χλμ μόνο λαδάκι 30€.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
Service βγάζει το κομπιούτερ πότε θέλει αναλόγως τη χρήση, γενικά όμως ισχύει κάθε 25Κ εκτός από το βανάκι που είναι στα 40Κ (η πλάκα είναι ότι όλα έχουν τον ίδιο κινητήρα). Και επειδή μπορεί να κάνω και 2-3 σέρβις μέσα σε 6 μήνες δεν αλλάζω φίλτρο καμπίνας κάθε 2 μήνες. Τα τακάκια γενικά είναι το πιο ακριβό κομμάτι.
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Λιζπλαν διαλεγεις μόνο όχημα που έχουν έτοιμο στις προσφορές τους.

Ας πάμε για το e-golf με τιμές όπως βλέπω εδώ:

View attachment 171515

Κόστος λιζινγκ για 80.000χλμ:

6532*1,24= 8.100
48*287*1,24= 17.082

Σύνολο 25.182

Κι όχι 35.500 που το βγάλατε δεξερωγωπως
Ξεχασες το ΦΠΑ Κωστα! Ιδιώτες είμαστε, όχι εταιρεια.
Αν θεωρήσεις ότι αγοράζεις καινούριο αυτοκίνητο, σε 4 χρόνια χάνεις και το 40% της αξίας του.
Δηλαδή, στα 40.000€ είναι 16.000€ η χασούρα από την πτώση της αξίας του.

Επίσης υπολόγισες ασφάλεια φτηνή, σε νέο αυτοκίνητο θα κάνεις φουλ μικτή.

Κι είπαμε, αν θες αυτοκίνητο για δεκαετία+, δεν είναι για σένα το λιζινγκ.
Γιατί να κάνεις full μικτή αν ζεις ατην επαρχία π.χ; Και γιατί να αλλάζεις το αυτοκίνητο κάθε 4 χρόνια; Έχεις να κερδίσεις κάτι; Όχι βέβαια. Μόνο κάτι κουβαδάκια με ρόδες βγάζουν προβλήματα στα 4 χρόνια!
 
Last edited:

Μηνύματα
1.665
Reaction score
1.501
Αποσο ξερω το νοημα στο leasing ερχεται απο το γεγονος οτι τα 25 χιλιαρικα εκπιπτουν απο το φορολογηθεν εισοδημα ως έξοδα.
Χαρη στους φορολογικους μας συντελεστες, αν τα λεφτα αυτα δεν "επενδυθουν" εταιρικα, στην πραγματικοτητα ειναι περιπου τα μισα. Δλδ 12,5 χιλιαρικα σε βαθος τετραετιας για αγορα, επιστροφη ποσοστου απο την πωληση, ασφαλεια και service. Ποσο που προφανως δεν επαρκει για ηλεκτρικο οχημα.
Μια επιπλεον καβατζα του leasing στα ηλεκτρικα ειναι το γεγονος οτι οπως εχει η τεχνολογια τους μετα απο 4 χρονια αγνωστο το κατα ποσο θα κρατανε την οποιαδηποτε αξια στην αγορα μτχ.
 


Μηνύματα
14.870
Reaction score
20.414
το leasing είναι επίσης μια καλή εναλλακτική από το να έχεις δικό σου vw.
παίρνεις ένα συμπαθέστατο με ωραία μπλιμπλίκια όχημα και δε σε νοιάζει αν θα γίνει χριστουγεννιάτικο δέντρο ο πίνακας η αν θα μένει στο δρόμο ή αν δε θα δουλεύει ο αισθητήρας απόστασης ή αν θα βγάλει φυσαλίδα στο παρμπριζ ή αν δε θα δουλεύει το αυτόματο παρκάρισμα (και θα κολλάει το αυτοκίνητο στον τοίχο) ή ...
(πραγματικές ιστορίες με tiguan συναδέλφου που δεν έχει κλείσει ακόμα χρόνο)
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
το leasing είναι επίσης μια καλή εναλλακτική από το να έχεις δικό σου vw.
παίρνεις ένα συμπαθέστατο με ωραία μπλιμπλίκια όχημα και δε σε νοιάζει αν θα γίνει χριστουγεννιάτικο δέντρο ο πίνακας η αν θα μένει στο δρόμο ή αν δε θα δουλεύει ο αισθητήρας απόστασης ή αν θα βγάλει φυσαλίδα στο παρμπριζ ή αν δε θα δουλεύει το αυτόματο παρκάρισμα (και θα κολλάει το αυτοκίνητο στον τοίχο) ή ...
(πραγματικές ιστορίες με tiguan συναδέλφου που δεν έχει κλείσει ακόμα χρόνο)
Έτσι το βλέπω και εγώ.
VW, AUDI μόνο με leasing.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Τελικά δεν κατάλαβα. Σε ατομική επιχείρηση περνάει στα έξοδα (οκ, χωρίς να εκπίπτει ο ΦΠΑ )?
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Θεωρητικά όμως, η σύζυγος δεν επιτρέπεται να το οδηγεί, αφού δεν εμπλέκεται στην επιχείρηση. Καλά, πρέπει να ρωτήσω τον λογιστή, αλλά δείχνει ενδιαφέρον το γεγονός ότι τουλάχιστον το 22% της δαπάνης θα αφαιρείται απο τα κέρδη μου, δεν θα πληρώνω τέλη κυκλοφορίας, λάστιχα, ασφάλεια και σέρβις, ενώ δεν θα με απασχολεί το ενδεχόμενο βλάβης ( που με το focus έχω ματώσει ). Απο την άλλη βέβαια, θα έχω μόνιμα μια δόση αυτοκινήτου.
Με το focus πληρώνω κάθε χρόνο γύρω στα 200€ σέρβις, 166€ τέλη κυκλοφορίας ( έως πότε ), γύρω στα 300€ ασφάλεια ( με κλοπή πυρκαγιά και νομική κάλυψη ) και περί τα 260€ για λάστιχα ( κάπου στα 520€ το σετ Pirelli P7 215/55/16 ) και τα τελευταία δύο χρόνια έχω γ@μηθεί να πληρώνω ζημιές ( γύρω στα 4500€ ).
Άρα, 4600€ δόσεις ( καθαρή επιβάρυνση 3588€ ) έναντι των 926€ συν όποια ζημιά προκύψει στο ιδιόκτητο όχημά μου. Άρα, θα μου κοστίζει κάθε χρόνο περί τα 2662€. Αν δε, πάω σε κανένα υβριδικό ( γλυκοκοιτάζω τη Corolla με 384€ το μήνα συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ και χωρίς προκαταβολή ), απο την εξοικονόμηση καυσίμου εντός πόλης, δεν θα γλυτώνω τουλάχιστον ένα 500άρικο το χρόνο? Χμμμμμ...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.672
Θεωρητικά όμως, η σύζυγος δεν επιτρέπεται να το οδηγεί,
Δεν ισχύει αυτό.

Δηλώνεις στη λιζπλαν τα ονόματα των οδηγών. Αυτό, αρκεί.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Δεν ισχύει αυτό.

Δηλώνεις στη λιζπλαν τα ονόματα των οδηγών. Αυτό, αρκεί.
Ναι, αλλά αν δηλώσω τη γυναίκα μου, σε περίπτωση φορολογικού ελέγχου δεν τον πίνω ολίγον τι; Όχι ότι θα μου κάνει κανείς φορολογικό έλεγχο, αλλά λέμε. :p
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.312
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top