Let's go digital! And i mean it....all the way.

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Μήπως ξέρεις άν χρησιμοποιήσω μόνο το DEQ χωρίς το SRC, μιας και έχει και αυτό D/A converters δεν θα κάνει την ίδια δουλειά?
Θα δουλέψει μία χαρά, όπως σου είπε και ο Νίκος.
Πάντως να ξέρεις πως το αναλογικό κομμάτι του SRC είναι ανώτερο από αυτό του DEQ. Επίσης ακούγεται πως το DEQ αποδίδει καλύτερα όταν λαμβάνει σήμα που είναι ήδη 24/96.
To ιδανικό, λοιπόν, θα ήταν ένα SRC να ταϊζει 24/96 ψηφιακό σήμα στο DEQ κι ένα καλό DAC (καλύτερο κι από το SRC αν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα) μετά το DEQ για την D/A μετατροπή.

Για αρχή πάντως μπορείς να ξεκινήσεις με το DEQ και βλέπεις. :cool_4:
 

Μηνύματα
860
Reaction score
42
Κώστα ευχαριστώ για τη βοήθεια σου!
Και τώρα αρχίζω τις ηλίθιες ερωτήσεις που σας έλεγα!
Το DEQ δέν κάνει D/A μετατροπή, ή απλά συνιστάς να χρησιμοποιήσω ΚΑΙ κάποιο άλλο D/A μετατροπέα που θα τον "ταίζει" το DEQ?
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Δηλαδή φίλε Νίκο παίρνω αυτό, http://www.thomann.de/gr/behringer_deq2496_ultracurve_bundle.htm

με το μικροφωνάκι, συνδέω τα XLR της εξόδου του μίκτη, γίνεται επεξεργασία ήχου σε 24 / 96, συνδέω τις εξόδους XLR του DEQ στον ενισχυτή μου και βλέπω το φώς το αληθινό?
Ή αρχίζω να σας βομβαρδίζω με ηλίθιες ερωτήσεις για 2 μήνες? Εντάξει, δεν λέω να είναι "plug 'n' play" αλλά να, πως να το πω... 3 μήνες διαβάζω το forum και σας έχει φοβηθεί το μάτι μου !!!
Έχω να πιάσω μικρόφωνο RTA στα χέρια μου απο τότε που γίνονταν διαγωνισμοί Car Stereo της IASCA στον 'Αγιο Κοσμά! (1994 θαρρώ ήταν...!!!):crazy_1:
Οδηγώντας την αναλογική έξοδο του μίκτη σου στην αναλογική είσοδο του deq, αυτό θα μετατρέψει το σήμα σε ψηφιακό, θα κάνει ότι του πεις να κάνει και μετά θα το ξανακάνει αναλογικό για να το δώσεις στον τελικό σου. Λάβε υπόψη σου ότι η διόρθωση της απόκρισης συχνότητας, δεν θα σου διορθώσει ενδεχόμενα σοβαρά προβλήματα στησίματος του συστήματος. Κανένα μαραφέτι δεν κάνει θαύματα. Προσπάθησε να στήσεις όσο πιο σωστά μπορείς τα ηχεία σου, μετά μέτρησε το σύστημα και στο τέλος χρησιμοποίησε όποια φίλτρα δεις ότι χρειάζονται.

...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.325
νά'τα μας....

Σωστά τα λέει ο Κώστας Φ.
Να προσθέσω πως το αναλογικό στάδιο εξόδου του ultradrive μπορεί και να αλλαχθεί με RC εξόδου, παθητικά στάδια δηλαδή, που λένε ότι παίζουν έως και κορυφαία, και μεταξύ μας δεν έχω λόγους να μη το πιστεύω, ιδίως αν συνδυαστεί μα αλλαγή ρολογιού και ίσως και με άλλο upsampler που δουλεύει μέχρι τα 192, με μπόνους την αποκωδκοποίηση από υψηλής ανάλυσης φορμά.

Ίσως να βρεθείς στην δύσκολη θέση να ψάχνεις ένα volume control για 6 ή 12 στάδια εξόδου, αλλά κάτι υπάρχει... όπως πχ η ιδέα του Ντέιβιντ στη σελίδα: http://home.comcast.net/~dreite/preamp/volume_control.htm

το σύστημά μου το έχω ποστάρει εδώ και καιρό, μπορείς να το δεις εκεί που έχει μαζωμένα τόοοοοσα συστήματα.....
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.325
και να αποφύγεις τις μετατροπές από analog σε digital και τούμπαλιν, κανείς δε κέρδισε κάτι από τέτοια σατανικά πράματα....
 

Μηνύματα
860
Reaction score
42
Σας ευχαριστώ όλους για την άμεση βοήθεια σας!
Πάω να παραγγείλω SRC και DEQ, και μετά με τη φώτιση του θεού να καταλάβω αυτά που μου είπατε και να τα εφαρμόσω!

P.S. Ωραία η ζωγραφιά του David, αλλά στην παρούσα φάση πιο εύκολο για 'μένα είναι να λύσω τον κώδικα DA VINCI !!!!
 

Μηνύματα
1.299
Reaction score
313
Απάντηση: Re: Let's go digital! And i mean it....all the way.

...Η ερώτηση μου λοιπόν είναι αν όντως το FBQ1502 είναι "φόλα" ή η σειρά 2496 της Behringer είναι όντως αξιόλογη.
Σε πρώτη φάση σκέφτομαι να αγοράσω τα Ultramatch και Ultracurve και αργότερα να προχωρήσω και στο Ultradrive με όλα τα απαραίτητα για τη μετατροπή καλούδια...(άλλοι 2 ενισχυτές κλπ)...
Αν και έχεις ήδη πάρει το..."δρόμο χωρίς επιστροφή" (και πολύ καλά έκανες :cool_4:), να σΕ δώκω κι εγώ μία απάντηΞη στην παραπάνω ερώτηΞη.

Το FBQ1502 σαφώς και δεν είναι "φόλα".
Ίσως θα μπορούσε να είναι..."φίμωτρο", αλλά...συνήθως, δεν είναι αύτε αυτό.
Απλώς, είναι ένα φθηνό, απλό, φτωχό-πλην-τίμιο, εκουαλάιζερ που δεν προορίζεται για..."μικρομετρικές" διορθώσεις στον ήχο.
Περισσότερο απευθύνεται σε ένα..."βασικό", οικονομικό, επαγγελματικό set-up, στο οποίο μπορούμε να κάνουμε μερικές..."χονδρικές" ρυθμίσεις ώστε να "φέρουμε" τον ήχο του, στο "περίπου".
ΠΡΟΣΟΧΗ: δεν το υποτιμώ. Μπορεί, κάλλιστα, να δώσει λύσεις. Απλώς, δεν είναι αυτό που θέλεις...

Τα ψηφιακά "μπλιμπλίκια", τώρα, είναι μια άλλα ιστορία...

Το "αστέρι" της σειράς είναι το Ultracurve. Μπορεί να σου "αλλάξει τα...ΩΤΑ", αν το χρησιμοποιήσεις σωστά. Με αυτό, μπορείς να..."γιατρέψεις" έναν..."ασθενή χώρο" ή απλά να..."προστατέψεις" τα αυτιά σου από το να..."νοσήσουν". Εργαλείο, με δυνάμεις..."εξάρτησης" και "στερητικού συνδρόμου".

Το Ultramatch, είναι χρήσιμο για τη δειγματοληψία και...πάμφθηνο. Το χρησιμοποιείς για να τροφοδοτήσεις το Ultracurve με σήμα 24/96. Κάνει διαφορά!

Το Ultradrive, θα σου..."ανοίξει νέους δρόμους" στο ταίριασμα των μεγαφώνων. Κυριολεκτικά, "λύνει χέρια" με τις ακριβέστατες ρυθμίσεις που προσφέρει.

Ένας καλύτερος μετατροπέας D/A είναι πάντα ευπρόσδεκτος. Όμως:
- Κάνε τα βήματα ένα-ένα. Ίσως, λέω ίσως, δε σου χρειαστεί (τουλάχιστον, αρχικά).
- Ένα πουλάκι, μεγάλο, με ανθρώπινη μορφή, μΕ πλΕροφόρησε για κάτι μετατροπές σε αυτά τα ψηφιακά "μαραφέτια" που τα "απογειώνουν". ΟπότεΣ, ένα μελλοντικό upgrade, ίσως είναι "ό,τι πρέπει" (και όχι "ό,τι να 'ναι"...)

Καλή αρχή! :happy_4:
 

Μηνύματα
1.299
Reaction score
313
Απάντηση: Re: Let's go digital! And i mean it....all the way.

- Ένα πουλάκι, μεγάλο, με ανθρώπινη μορφή, μΕ πλΕροφόρησε για κάτι μετατροπές σε αυτά τα ψηφιακά "μαραφέτια" που τα "απογειώνουν". ΟπότεΣ, ένα μελλοντικό upgrade, ίσως είναι "ό,τι πρέπει" (και όχι "ό,τι να 'ναι"...)
Τώρα, κατάλαβες ποια είναι τα (αδελφά) πουλάκια...:crazy_3:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.325
ΜΕΤΑΤΡΟΠΕΣ? Τι είν' τούτο?

δε ξέρω τίποτα...
ξέρω πάντως ότι αυτά τα μηχανάκια δουλεύουν στο max των δυνατοτήτων τους μόνο με transport που βγάζει AES/EBU 3 έξοδο, δηλαδή PRO (24bit).

Επίσης όλοι ξέρουμε τα βασικά, οπότε όλα γίνονται!

πχ αν δε γουστάρεις καθόλου τα dac του, ή αν (ακόμα καλύτερα) έχεις ψηφιακό ενισχυτή (με AES/EBU ή SPDIF είσοδο δηλαδή) μπορείς να πάρεις 6 ψηφιακές εξόδους από το ultradrive με μια μικρο-μετατροπούλα.

Ή με μια άλλη μικρο-μετατροπούλα να ξηλώσεις τις δυό πλακέτες (εξόδων - εισόδου) και να βάλεις στη θέση τους έτοιμες-γαλλικές. Το μόνο που χρειάζεσαι είναι κατσαβίδι!

Αν πάλι δεν έχεις κατσαβίδι (!!!) και θες να είναι τεσταρισμένο και με όλα τα καλούδια πάνω του, οι γάλλοι το δίνουν με άλλο ρολόϊ, με άλλο στάδια εξόδου και με άλλη πλακέτα εισόδων, με άλλο upsampler και με ενσωματωμένο αναλογικό 6 σταδίων volume control με τηλεχειρισμό, στην εκπληκτική τιμή των 950ε (ή κάπου εκεί, δε θυμάμαι ακριβώς), οπότε πάλι καλά είναι...
Βέβαια δίνουν και ένα πάμφθηνο σχέδιο για transport με AES/EBU 3 έξοδο, βασισμένο σε pc dvd drive της επιλογής σου, αλλά αυτό είναι ακόμα.... μυστικό!

χο χο χο
 


Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Απάντηση: Re: Let's go digital! And i mean it....all the way.

Βέβαια δίνουν και ένα πάμφθηνο σχέδιο για transport με AES/EBU 3 έξοδο, βασισμένο σε pc dvd drive της επιλογής σου, αλλά αυτό είναι ακόμα.... μυστικό!

χο χο χο
ωραία πράγματα...

και πότε θα αποκαλυφθεί το μυστικό?

και ποια είναι αυτά τα καλά Γαλλόπουλα?
 

Μηνύματα
860
Reaction score
42
Φτάνει! Φτάνει! Όχι άλλο κάρβουνο!!!
Εγώ ρε παιδιά είχα κάτι μεγάφωνα που μου είχαν ξεμείνει απο το αυτοκίνητο (ο.κ. και κατι ενισχυτές, και κατι παραμετρικά και κάτι ενεργα crossover...) και είπα να φτιάξω δυο ηχεία για κανένα παρτάκι στο σπίτι με κανέναν ενισχυτάκο PA, έτσι για την πλάκα δηλαδή, αλλά με εσάς εδώ υποτροπίασα πάλι!!! Κατσαβίδια έχω, και πολύμετρα έχω, αλλα πλέον δε με ενοχλούν και δεν τα ενοχλώ, και είμαστε όλοι ευτυχισμένοι στο σπίτι...! Αυτά τη ζωή τους και εγώ τη δική μου!
Φτού κι' απ' την αρχή τώρα!
Πέρα απο την πλάκα σας ευχαριστώ όλους για την ουσιαστική βοήθεια σας και τις άρτιες γνώσεις που είχατε την καλωσύνη να μου μεταφέρετε! Ελπίζω να μη χρειαστεί να μεταφέρω και κανέναν απο εσάς σπίτι μου για ταχύρυθμα σεμινάρια Behringer! :prof:
 


Μηνύματα
860
Reaction score
42
Μ'αυτά και μ'αυτά τσίμπησα και ένα TA-10.1. (η επίδραση των κακών συναναστροφών...)
Καμιά ιδέα για ηχειάκια? Klipsch που είναι και ευαισθητούλια?
 

Μηνύματα
860
Reaction score
42
Αύριο - μεθαύριο έρχονται έρχονται απο θείο θωμά τα SRC και DEQ.

1. Η μεταξύ τους σύνδεση είναι προτιμότερο να γίνει με οπτικό καλώδιο ή XLR (AES/ EBU)?

2. Στη συστοιχία που θα δημιουργηθεί (πηγή - μίκτης - SRC - DEQ - Ενισχυτής) θα ήθελα να παρεμβάλλω το 1502 προκειμένου να χρησιμοποιήσω την έξοδο LF (και μόνο αυτή) που έχει, προκειμένου αφ' ενός να τροφοδοτήσω το ενεργό SUB και αφ' ετέρου να δώσω το High Pass στα κυρίως ηχεία μου. Ποιά είναι η σωστότερη σειρά που θα πρέπει να συνδεθούν τα παραπάνω?

Η πηγή που θα χρησιμοποιηθεί είναι ένας υπολογιστής με οπτική έξοδο.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
1. Η μεταξύ τους σύνδεση είναι προτιμότερο να γίνει με οπτικό καλώδιο ή XLR (AES/ EBU)?

2. Στη συστοιχία που θα δημιουργηθεί (πηγή - μίκτης - SRC - DEQ - Ενισχυτής) θα ήθελα να παρεμβάλλω το 1502 προκειμένου να χρησιμοποιήσω την έξοδο LF (και μόνο αυτή) που έχει, προκειμένου αφ' ενός να τροφοδοτήσω το ενεργό SUB και αφ' ετέρου να δώσω το High Pass στα κυρίως ηχεία μου. Ποιά είναι η σωστότερη σειρά που θα πρέπει να συνδεθούν τα παραπάνω?

Η πηγή που θα χρησιμοποιηθεί είναι ένας υπολογιστής με οπτική έξοδο.
Αφού έχεις pc γιατί βάζουμε τον μίκτη? Μπορεί το pc να κάνει ότι κάνει και ο μίκτης? Απάντησέ μου σε αυτό γιατί είναι μείζονος σημασίας θέμα και θα σου πω πως θα τα συνδέσεις.

...
 

Μηνύματα
860
Reaction score
42
Νίκο ο μίκτης δέν χρησιμοποιείται ακριβώς για μίξεις αλλά σαν προενισχυτής ουσιαστικά.
Επάνω στο μίκτη έχω συνδέσει μια συσκευή KARAOKE, ένα DVD Player, ένα ραδιοενισχυτή (για να ακούω ραδιόφωνο), και φυσικά το pc το οποίο το χρησιμοποιώ για κανένα παρτάκι, ξέρεις, με έτοιμη playlist απο winamp με αυτόματο μίξάρισμα για να μήν κάθομαι απο πάνω...
Απλά πραγματάκια ξεκίνησα να κάνω δηλαδή αλλα παρασύρθηκα... (δέν ήθελα και πολύ εδώ που τα λέμε...!)
Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια!
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Αύριο - μεθαύριο έρχονται έρχονται απο θείο θωμά τα SRC και DEQ.

1. Η μεταξύ τους σύνδεση είναι προτιμότερο να γίνει με οπτικό καλώδιο ή XLR (AES/ EBU)?

2. Στη συστοιχία που θα δημιουργηθεί (πηγή - μίκτης - SRC - DEQ - Ενισχυτής) θα ήθελα να παρεμβάλλω το 1502 προκειμένου να χρησιμοποιήσω την έξοδο LF (και μόνο αυτή) που έχει, προκειμένου αφ' ενός να τροφοδοτήσω το ενεργό SUB και αφ' ετέρου να δώσω το High Pass στα κυρίως ηχεία μου. Ποιά είναι η σωστότερη σειρά που θα πρέπει να συνδεθούν τα παραπάνω?

Η πηγή που θα χρησιμοποιηθεί είναι ένας υπολογιστής με οπτική έξοδο.
1. AES/EBU
2. Από την πηγή στον μίκτη υποχρεωτικά με αναλογικό σήμα (1η DA μετατροπή μέσα στην πηγή). Από τον μίκτη στο SRC με αναλογική σύνδεση. Το σήμα εκεί θα ξαναγίνει ψηφιακό (2η AD μετατροπή). Από το SRC στο DEQ με ψηφιακή σύνδεση. Εκεί το σήμα θα ξαναγίνει αναλογικό (3η DA μετατροπή). Από το DEQ στον ισοσταθμιστή με αναλογική σύνδεση (εκεί μπαίνουν τα φίλτρα) και μετά πας στα ηχεία (που έχουν κι άλλα φίλτρα).

- Φίλε ένα θα σου πω. Το σήμα κουράστηκε, πτώμα έγινε. :happy_9:

Βρες έναν τρόπο να αποφύγεις το πρώτο και το τελευταίο στάδιο, ήτοι να πάρεις ψηφιακό σήμα από την πηγή σου, να το πάς απ' ευθείας στα ψηφιακά Behringer και να μην χρησιμοποιήσεις το κρος του ισοσταθμιστή. Για το τελευταίο ίσως αν έμπλεκες με ενεργό ψηφιακό κρος αλλά είναι πολύ βαθιά τα νερά. Στην θέση σου θα πετούσα τον μίκτη ή θα τον έβαζα μετά από το DEQ. Μόνο εκεί, είναι η σωστή του θέση.

...
 

Μηνύματα
860
Reaction score
42
Νίκο καλημέρα και ευχαριστώ για ακόμη μια φορά!
Έχεις δίκιο -φυσικά-, είναι λιγάκι χαζό εφ' όσον υπάρχει ψηφιακό οπτικό σήμα να μην το εκμεταλλευτώ στο έπακρο.
Σκοπός είναι τελικά να καταλήξω με ένα full ενεργά crossαρισμένο σύστημα.
Εμπειρία σε ενεργά υπάρχει πολύ μεγάλη απο 12v industry όμως. Καιρός να ξεκινήσω και στα 220v.
Ο μίκτης θα μπεί τελευταίος και μπορεί να πειραματιστώ με ένα στερεοφωνικό τρίδρομο crossover της Alpine που μου έχει περισσέψει.
Με το DEQ μπορώ να κόψω κάπως τις <65Hz συχνότητες?
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Με το DEQ μπορώ να κόψω κάπως τις <65Hz συχνότητες?
Φυσικά.
- Με τον γραφικό ισοσταθμιστή έχεις δυνατότητα αυξομείωσης του gain από +15 έως -15 dB σε 31 περιοχές από 20Hz έως 20κΗz.
- Με τον παραμετρικό ισοσταθμιστή έχεις δυνατότητα να βάλεις φίλτρα τα οποία μπορούν να οριστούν είτε ως ζωνοπερατά φίλτρα είτε ως shelving φίλτρα με κλίση 6 ή 12 dB ανά οκτάβα, δηλαδή να αυξάνεις ή να μειώνεις την στάθμη της περιοχής πάνω ή κάτω από μια συγκεκριμένη συχνότητα.
- Εννοείται ότι έχεις και δυναμικό ισοσταθμιστή, δηλαδή μπορείς να επηρεάσεις ένα φάσμα συχνοτήτων αναλόγως της έντασης, ορίζοντας το επιθυμητό κατώφλι στάθμης από το οποίο θα μπαίνει σε λειτουργία το φίλτρο.

Δεν φαντάζεσαι με τι έχεις μπλέξει. :happy_9:

...
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.865.564
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top