Logitech Harmony, το απαραίτητο τηλεχειριστήριο


Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Εχουμε αρχίσει οικογενειακά και δουλευουμε assistant και μας έχει βολέψει αρκετά. Εχω ενώσει λάμπες πολυμπριζα samsung tv μέσο smartthings av με heos. Και είμαι πολύ κοντά στην απόκτηση harmony.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Εχουμε αρχίσει οικογενειακά και δουλευουμε assistant και μας έχει βολέψει αρκετά. Εχω ενώσει λάμπες πολυμπριζα samsung tv μέσο smartthings av με heos. Και είμαι πολύ κοντά στην απόκτηση harmony.
..απάντηση χωρίς περιστροφές: Κάντο!
 

Μηνύματα
40
Reaction score
29
..αναφέρεσαι στην τελευταία σειρά δεκτών;
[DOUBLEPOST=1553278414][/DOUBLEPOST]..Στο δικό μου παλαιό δέκτη τα στοιχεία ειναι:

1. Pace

2. Irdhd831

Δυστυχώς δεν βρίσκει τη συσκευή στο satellite receiver, γ' αυτό προσπαθώ με αντιγραφή..
Ο δέκτης που έχω είναι η προηγούμενη σειρά της Nova, ο Novabox Pace 831HD. Έχει ρυθμιστεί και δουλεύει σωστά από το 2014 που έχω το δέκτη. Βλέπω στο device database της Logitech υπάρχει συσεκυή Nova HD-831 (και Pace HD-831). Μήπως έχει το δέκτη σε άλλη κατηγορία συσκευών αντί για satellite receiver;
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Ο δέκτης που έχω είναι η προηγούμενη σειρά της Nova, ο Novabox Pace 831HD. Έχει ρυθμιστεί και δουλεύει σωστά από το 2014 που έχω το δέκτη. Βλέπω στο device database της Logitech υπάρχει συσεκυή Nova HD-831 (και Pace HD-831). Μήπως έχει το δέκτη σε άλλη κατηγορία συσκευών αντί για satellite receiver;
Καλημέρα Paul. Ενα βήμα πριν γίνει η αναζήτηση, δίνει δύο πεδία που πρέπει να συμπληρωθούν, ζητάει την ονομασία (μάρκα), και τον τύπο της συσκευής. Αφού συμπληρωθούν, προχωρά στην αναζήτηση. Εάν δε τη βρει, δίνει τη δυνατότητα να μπει το είδος, SAT. Receiver στην περίπτωσή μας. Βγάζει κάποιες συσκευές, όχι όμως τον δέκτη της Nova.

Θα ήθελα, εάν σου είναι εύκολο, να μου πεις τι ονομασίες ακριβως βάζεις στα δυο αυτά πεδία..
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.919
Reaction score
7.992
Προσπάθησες να δοκιμάσεις αντιγραφή πλήκτρων?
Ο δέκτης nova πάντως είναι κλειδωμένος από την εταιρεία. Έτσι είναι δύσκολη ακόμη και η αντιγραφή τους.
Για κάθε όμως περίπτωση, κάνε δοκιμή αντιγραφής πλήκτρου άλλης συσκευής για να είσαι σίγουρος ότι ακολουθείς την σωστή διαδικασία.
Σε αντίθετη περίπτωση ζήτησε αλλαγή δέκτη με νεότερη έκδοση.
Προσωπικά έχω την τελευταία έκδοση της nova, και στην αρχή δυσκολεύτηκα ακόμη και με αυτήν. Όμως βρήκα και παραθέτω την λύση:

Οκ με τον δέκτη της nova.
Από ότι φαίνεται είναι ειδική παραγγελία της nova στην race.
Ο δέκτης έχει την ονομασία Novabox hd 3001.
Θέτοντας στην εφαρμογή ,Όνομα, Novabox και μοντέλο, hd 3001, μας ρωτά σε λίστα τι μηχάνημα είναι , θέτουμε sat δέκτη, κατόπιν ρωτά αν έχομε τηλεχειριστήριο, απατώντας ναι, τότε ζητά να πατήσουμε το πλήκτρο ON και αυτό ήτανε. Λειτουργεί πλέον άψογα!


Παραπάνω το πλήκτρο ON το αντιγράφουμε με τον γνωστό τρόπο αντιγραφής πλήκτρων....
[DOUBLEPOST=1553328293][/DOUBLEPOST]
Καλημέρα Paul. Ενα βήμα πριν γίνει η αναζήτηση, δίνει δύο πεδία που πρέπει να συμπληρωθούν, ζητάει την ονομασία (μάρκα), και τον τύπο της συσκευής. Αφού συμπληρωθούν, προχωρά στην αναζήτηση. Εάν δε τη βρει, δίνει τη δυνατότητα να μπει το είδος, SAT. Receiver στην περίπτωσή μας. Βγάζει κάποιες συσκευές, όχι όμως τον δέκτη της Nova.

Θα ήθελα, εάν σου είναι εύκολο, να μου πεις τι ονομασίες ακριβως βάζεις στα δυο αυτά πεδία..
Νίκο δοκίμασε και με τον δικό σου το μοντέλο Novabox hd 3001, δεν χάνεις τπτ....
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Προσπάθησες να δοκιμάσεις αντιγραφή πλήκτρων?
Ο δέκτης nova πάντως είναι κλειδωμένος από την εταιρεία. Έτσι είναι δύσκολη ακόμη και η αντιγραφή τους.
Για κάθε όμως περίπτωση, κάνε δοκιμή αντιγραφής πλήκτρου άλλης συσκευής για να είσαι σίγουρος ότι ακολουθείς την σωστή διαδικασία.
Σε αντίθετη περίπτωση ζήτησε αλλαγή δέκτη με νεότερη έκδοση.
Προσωπικά έχω την τελευταία έκδοση της nova, και στην αρχή δυσκολεύτηκα ακόμη και με αυτήν. Όμως βρήκα και παραθέτω την λύση:

Οκ με τον δέκτη της nova.
Από ότι φαίνεται είναι ειδική παραγγελία της nova στην race.
Ο δέκτης έχει την ονομασία Novabox hd 3001.
Θέτοντας στην εφαρμογή ,Όνομα, Novabox και μοντέλο, hd 3001, μας ρωτά σε λίστα τι μηχάνημα είναι , θέτουμε sat δέκτη, κατόπιν ρωτά αν έχομε τηλεχειριστήριο, απατώντας ναι, τότε ζητά να πατήσουμε το πλήκτρο ON και αυτό ήτανε. Λειτουργεί πλέον άψογα!


Παραπάνω το πλήκτρο ON το αντιγράφουμε με τον γνωστό τρόπο αντιγραφής πλήκτρων....
[DOUBLEPOST=1553328293][/DOUBLEPOST]

Νίκο δοκίμασε και με τον δικό σου το μοντέλο Novabox hd 3001, δεν χάνεις τπτ....
Καλημερα vakis. Θα τα ξαναδω..
 

Μηνύματα
40
Reaction score
29
Καλημέρα Paul. Ενα βήμα πριν γίνει η αναζήτηση, δίνει δύο πεδία που πρέπει να συμπληρωθούν, ζητάει την ονομασία (μάρκα), και τον τύπο της συσκευής. Αφού συμπληρωθούν, προχωρά στην αναζήτηση. Εάν δε τη βρει, δίνει τη δυνατότητα να μπει το είδος, SAT. Receiver στην περίπτωσή μας. Βγάζει κάποιες συσκευές, όχι όμως τον δέκτη της Nova.

Θα ήθελα, εάν σου είναι εύκολο, να μου πεις τι ονομασίες ακριβως βάζεις στα δυο αυτά πεδία..
Καλημέρα, στο device database που έχει online στο link:
https://support.myharmony.com/en-us/compatibility
βάζω Manufacturer: Nova και στο Model: HD-831 και μου εμφανίζει ότι υποστηρίζεται σε όλα τα τηλεκοντρόλ της Logitech.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Καλημέρα, στο device database που έχει online στο link:
https://support.myharmony.com/en-us/compatibility
βάζω Manufacturer: Nova και στο Model: HD-831 και μου εμφανίζει ότι υποστηρίζεται σε όλα τα τηλεκοντρόλ της Logitech.
Άψογο Paul. Ήθελε ακριβώς αυτά τα στοιχεία που έγραψες, τον βρήκε αμέσως και δουλεύει τέλεια.

Τα στοιχεία: Peace και irdhd831 που μου έδωσε η Nova, καθώς στο δέκτη δεν αναγραφόταν κατι, δεν ισχύουν. Επίσης, ή συσκευή είναι καταχωρημένη σαν DVR, και όχι σαν Satellite receiver.

Σ' ευχαριστώ πολύ, να είσαι καλά φίλε..
 



Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Αγόρασα σήμερα το Tp ling HS110 για να ανοίγει και να κλείνει το sub αυτόματα, (on off)
https://www.e-shop.gr/tp-link-hs110...7yf2Ld-QsyROtHpr-Cltibgf-_5eChshoCpS0QAvD_BwE

Αλλά τίποτα, δεν το βλέπει σαν Devise....
Νομίζω πρώτα πρέπει να βάλεις το application της tplink και να κάνεις import το app μαζί με λογαριασμό σου.
Τουλάχιστον έτσι δουλεύουν οι smart lamp και switch της Nedis που χρησιμοποιώ εγώ στο google assistant βέβαια. σαν συσκευές μόνες τους δεν τις βλέπει. Πρέπει να τις κάνω import μέσα από το δικό τους app. ίσως έτσι να δουλεύει και στο harmony. Γιατί πρέπει πρώτα να το συνδέσεις στο wifi σου.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.919
Reaction score
7.992
Νομίζω πρώτα πρέπει να βάλεις το application της tplink και να κάνεις import το app μαζί με λογαριασμό σου.
Τουλάχιστον έτσι δουλεύουν οι smart lamp και switch της Nedis που χρησιμοποιώ εγώ στο google assistant βέβαια. σαν συσκευές μόνες τους δεν τις βλέπει. Πρέπει να τις κάνω import μέσα από το δικό τους app. ίσως έτσι να δουλεύει και στο harmony. Γιατί πρέπει πρώτα να το συνδέσεις στο wifi σου.
Εγκατέστησα την εφαρμογή tp link kasa στο κινητό.
Πρέπει και σe υπολογιστή?
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.919
Reaction score
7.992
Από το app είναι ok. προς το παρόν το ανοίγω και το κλείνω από εκεί.
 

Μηνύματα
14
Reaction score
0
Καλησπέρα σας,
Επειδή κουράστηκα να έχω 4 τηλεκοντρόλ στο σαλόνι, αποφάσισα να βρώ μια λύση, ψάχνοντας βρήκα αυτες τις λύσεις απο logitech, ουσιαστικά θέλω ένα control το οποιο θα ανοίγει την τηλεοραση lg, να χειριζεται nova,ote και ήχο sound bar. ποιο θα μου προτείνατε?
Αξίζει να δώσω 165 που βρίσκω προσφορά αμαζον για σήμερα logitech harmony elite?ή είναι υπερβολή?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Παναγιώτης
 
Last edited:

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Καλησπέρα σας,
Επειδή κουράστηκα να έχω 4 τηλεκοντρόλ στο σαλόνι, αποφάσισα να βρώ μια λύση, ψάχνοντας βρήκα αυτες τις λύσεις απο logitech, ουσιαστικά θέλω ένα control το οποιο θα ανοίγει την τηλεοραση lg, να χειριζεται nova,ote και ήχο sound bar. ποιο θα μου προτείνατε?
Αξίζει να δώσω 165 που βρίσκω προσφορά αμαζον για σήμερα logitech harmony elite?ή είναι υπερβολή?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Παναγιώτης
Καλησπέρα Παναγιώτη. Εάν το βρίσκεις σ' αυτή την τιμή, κατ' εμέ αξίζει. Αγόρασέ το.
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
καλη εβδομαδα.
Αντιμετωπιζω ενα παραξενο θεμα απο σημερα το πρωι με το logitech harmony ultimate.
κανει ενεργειες μονο του, ανοιγει-κλεινει τηλεορασεις, ξεκιναει activities
φριζαρει η οθονη και πατιουνται μονα τους πληκτρα στην touch οθονη οπως εαν τα πατουσα εγω, κανει και το vibration που κανει εαν τα πατας καποιο κουμπι στην οθονη :( κτλ

ηδη εχω ξεκινησει με power on-off βγαλσιμο απο πριζα κτλ reboot στο hub
επισης εκανα μια αποστολη στα errors στην logi αλλα που πηγαν και τι θα γινει τρεχα γυρευε



καμια ιδεα ρε παιδια? ευτυχως ημουν σπιτι εν τω μεταξυ γιατι οταν δεν δουλευω προτζεκτορα τραβαω την τηλεοραση εξω απο τον τοιχο οποτε θα εβρισκα τον ηλεκρικο πανι κατεβασμενο επανω στην τηλεοραση ισως γυρνοντας :o
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Το power cycle απαιτεί να κρατήσεις το off του remote πατημένο αρκετά δευτερόλεπτα. Το έκανες έτσι;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.155
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top