Mac VS PC (για να περνάει η ώρα)

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.647
Reaction score
27.990
που αναφέρονται πολλές φορές υποτιμητικά.
στηρίζουν ολόκληρες μικρές, μεσαίες και μεγάλες επιχειρήσεις.
Και δε μιλάω για περιπτώσεις που χρειάζονται συγκεκριμένο software, αλλά γενικά πράματα, δικτύωση, αποθήκευση δεδομένων, office και τέτοια.
Δεν υπάρχει κάτι που να μη γίνεται με κάποιο Mac. Ειδικά για τις μικρές επιχειρήσεις. 9 στις 10 επιχειρήσεις το μόνο που χρειάζονται είναι ένα απλό iMac και τίποτα παραπάνω. Δεν είναι χαζοί στην Αμερική που ο κόσμος σταδιακά γυρνάει σε Macs. Μια που το έφερε η κουβέντα, το market share των Windows στην Αμερική έχει πέσει στο ιστορικό 57%. Πλησιάζουν το νούμερο που ένας στους δύο υπολογιστές δεν θα τρέχει Windows. Από το 2010 μέχρι σήμερα έχασαν 27% market share. Σήμερα ένας στους τρεις υπολογιστές είναι Apple. Το Chrome OS δείχνει να έχει κλειδώσει το ποσοστό που του αναλογεί. Η Microsoft είναι σε σταθερή πτωτική πορεία πριν καλά καλά το 2010, και η Apple σε σταθερή ανοδική από την ίδια περίοδο. Και μιλάμε για OSX, δηλαδή υπολογιστές. Όχι iOS/ iPhones.
6a0120a5580826970c02b751999766200c-800wi.jpg


Αν πιάσουμε τα tablets σε παγκόσμιο επίπεδο εκεί έχει πολύ κλάμα. 49% market share το iPad το τέταρτο τρίμηνο του 2022.
6a0120a5580826970c02b68526439f200d-800wi.jpg


Στο 38% το ετήσιο του 2022, από 34% το 2021.
6a0120a5580826970c02b68524cc8a200b-800wi.png



Με τη λογική του σούπερ μακ που τα κάνει όλα και συμφέρει,
θα είχανε φθηνότερα μηχανήματα, μικρότερη κατανάλωση ρεύματος, λιγότερους μπελάδες για το ΙΤ τμήμα και θα τα κρατούσανε περισσότερα χρόνια και χωρίς φορμάτ,
όλοι αυτοί άσχετοι είναι;
Ναι είναι άσχετοι. Το 60%, τουλάχιστον, είναι άσχετοι, φοβούνται και δεν θέλουν να βγουν έξω από το comfort zone τους. Ένα από τα δυσκολότερα πράγματα στη ζωή είναι να αλλάξει/ αλλάξεις κάποιον. Δεν το λέω εγώ αλλά η ψυχολογία. Όταν ακόμα και ο προγραμματισμός Xcode είναι ευκολότερος και γρηγορότερος σε ένα Mac και αυτοί δουλεύουν Windows δεν τους και έξυπνους ή γνώστες.
Όταν εργαζόμουν στην PPV για μια δεκαετία, είχαμε για τεχνικούς τρεις βρετανούς. Όλοι πισάκιδες. Ο υπεύθυνος ήταν και διάολος. Πήρε πτυχίο μαθηματικού από Βρετανικό πανεπιστήμιο ενώ εργαζόταν σε μας στο Μαρούσι. Κάποια στιγμή έκανε switch και πήρε ένα Powerbook G4 τότε. Όλα τα έκανε από εκεί. Γελούσε όταν με κοιτούσε και μου έλεγε "τι έκανε τόσα χρόνια;".
H αδελφή μου είναι γραφίστρια και δουλεύει με PC και στο σπίτι και στο γραφείο. Όταν έρχεται σπίτι χαζεύει το iMac. "Γιατί δεν παίρνεις ένα της λέω. Γιατί είναι ακριβά απαντά. Πόσο πήρες το HP 17" laptop που έχεις; 1600€. Πόσες φορές χρειάστηκε τεχνικό μέχρι σήμερα; Δύο. Έχεις άλλα προβλήματα; Ναι η οθόνη έχει θέμα. Μερικές φορές βγάζει κάτι γραμμές. Ο SSD που έβαλες πρόσφατα πόσο κόστισε; 150€." Την εποχή που τον αγόρασε ένα iMac 21" ήταν φθηνότερο.
"Στη δουλειά γιατί δεν έχετε Mac; Δεν τα θέλει ο τεχνικός. Γιατί δεν τα θέλει; Λέει πως δεν αξίζουν, είναι ακριβά και δεν επισκευάζονται." Οπότε μας λέει πως είναι και άσχετος για επιλογή μηχανημάτων αλλά και ότι δεν τα θέλει επειδή δεν ξέρει πως να τα φτιάξει. Και επειδή θα πρέπει να τα στείλει σε αυτούς που ξέρουν κάποια στιγμή θα καταλάβει το αφεντικό ότι στην ουσία αυτός δεν κάνει τίποτα και θα πάρει πόδι. Οπότε για να έχει αυτός μεροκάματο θα δουλεύουν με PCs.
O ξάδελφος είναι λογιστής. Ένας από τους πελάτες είναι μεγάλη εταιρία εμπορίας ειδών σπιτιού. Όλο το διαφημιστικό κομμάτι γίνεται in house. Ήθελαν να αλλάξουν μηχανήματα και μου είπε ο ξάδελφος αν μπορώ να πάω, να δω τι κάνουν, τι θέλουν και να τους προτείνω μηχανήματα. Οι γραφίστες ήταν πολύ juniors και δεν τους υπολόγιζαν καν. Εγώ βέβαια τους είπα να πάρουν Macs. Οι γραφίστες μου είπαν χίλια ευχαριστώ. Τελικά αγόρασαν PC επειδή ο CFO πιστεύει πως τα Apple δεν αξίζουν. Επίσης, αν τους σουτάρει όλους και κλείσει το τμήμα τα Αpple θα πρέπει να τα πουλήσει, ενώ τα PCs θα τα βάλει στο λογιστήριο. Καταλάβατε τι πήρε, μόνο από αυτό.
Στην εταιρεία που εργάζεται η σύζυγος δεν υπάρχει ούτε ένα task που να μην γίνεται με κάποιο Mac. Με πάνω από 1500 υπαλλήλους σε Ελλάδα, Σουηδία, Καναδά και Ινδία, όλη η εταιρεία έχει Dell laptops. Γιατί δεν έχει Apple; Για τον ίδιο λόγο που δεν έχουν και στην αδελφή μου. Αν και μεγάλο κομμάτι γίνεται in house, και κυρίως από θέμα software, networking etc, μόνο τα βαριά περιστατικά πάνε στην Dell.
Αυτή είναι πάνω κάτω η κατάσταση στην αγορά, και όχι μόνο στην Ελλάδα. Ο λόγος καθολικής χρήσης Windows είναι κυρίως η ασχετοσύνη, σε συνδυασμό με την "wallet friendly" επεκτασιμότητα.
 
Last edited:

Μηνύματα
304
Reaction score
433
Δεν υπάρχει κάτι που να μη γίνεται με κάποιο Mac. Ειδικά για τις μικρές επιχειρήσεις. 9 στις 10 επιχειρήσεις το μόνο που χρειάζονται είναι ένα απλό iMac και τίποτα παραπάνω. Δεν είναι χαζοί στην Αμερική που ο κόσμος σταδιακά γυρνάει σε Macs. Μια που το έφερε η κουβέντα, το market share των Windows στην Αμερική έχει πέσει στο ιστορικό 57%. Πλησιάζουν το νούμερο που ένας στους δύο υπολογιστές δεν θα τρέχει Windows. Από το 2010 μέχρι σήμερα έχασαν 27% market share. Σήμερα ένας στους τρεις υπολογιστές είναι Apple. Το Chrome OS δείχνει να έχει κλειδώσει το ποσοστό που του αναλογεί. Η Microsoft είναι σε σταθερή πτωτική πορεία πριν καλά καλά το 2010, και η Apple σε σταθερή ανοδική από την ίδια περίοδο. Και μιλάμε για OSX, δηλαδή υπολογιστές. Όχι iOS/ iPhones.
View attachment 285469

Αν πιάσουμε τα tablets σε παγκόσμιο επίπεδο εκεί έχει πολύ κλάμα. 49% market share το iPad το τέταρτο τρίμηνο του 2022.
View attachment 285471

Στο 38% το ετήσιο του 2022, από 34% το 2021.
View attachment 285473



Ναι είναι άσχετοι. Το 60%, τουλάχιστον, είναι άσχετοι, φοβούνται και δεν θέλουν να βγουν έξω από το comfort zone τους. Ένα από τα δυσκολότερα πράγματα στη ζωή είναι να αλλάξει/ αλλάξεις κάποιον. Δεν το λέω εγώ αλλά η ψυχολογία. Όταν ακόμα και ο προγραμματισμός Xcode είναι ευκολότερος και γρηγορότερος σε ένα Mac και αυτοί δουλεύουν Windows δεν τους και έξυπνους ή γνώστες.
Όταν εργαζόμουν στην PPV για μια δεκαετία, είχαμε για τεχνικούς τρεις βρετανούς. Όλοι πισάκιδες. Ο υπεύθυνος ήταν και διάολος. Πήρε πτυχίο μαθηματικού από Βρετανικό πανεπιστήμιο ενώ εργαζόταν σε μας στο Μαρούσι. Κάποια στιγμή έκανε switch και πήρε ένα Powerbook G4 τότε. Όλα τα έκανε από εκεί. Γελούσε όταν με κοιτούσε και μου έλεγε "τι έκανε τόσα χρόνια;".
H αδελφή μου είναι γραφίστρια και δουλεύει με PC και στο σπίτι και στο γραφείο. Όταν έρχεται σπίτι χαζεύει το iMac. "Γιατί δεν παίρνεις ένα της λέω. Γιατί είναι ακριβά απαντά. Πόσο πήρες το HP 17" laptop που έχεις; 1600€. Πόσες φορές χρειάστηκε τεχνικό μέχρι σήμερα; Δύο. Έχεις άλλα προβλήματα; Ναι η οθόνη έχει θέμα. Μερικές φορές βγάζει κάτι γραμμές. Ο SSD που έβαλες πρόσφατα πόσο κόστισε; 150€." Την εποχή που τον αγόρασε ένα iMac 21" ήταν φθηνότερο.
"Στη δουλειά γιατί δεν έχετε Mac; Δεν τα θέλει ο τεχνικός. Γιατί δεν τα θέλει; Λέει πως δεν αξίζουν, είναι ακριβά και δεν επισκευάζονται." Οπότε μας λέει πως είναι και άσχετος για επιλογή μηχανημάτων αλλά και ότι δεν τα θέλει επειδή δεν ξέρει πως να τα φτιάξει. Και επειδή θα πρέπει να τα στείλει σε αυτούς που ξέρουν κάποια στιγμή θα καταλάβει το αφεντικό ότι στην ουσία αυτός δεν κάνει τίποτα και θα πάρει πόδι. Οπότε για να έχει αυτός μεροκάματο θα δουλεύουν με PCs.
O ξάδελφος είναι λογιστής. Ένας από τους πελάτες είναι μεγάλη εταιρία εμπορίας ειδών σπιτιού. Όλο το διαφημιστικό κομμάτι γίνεται in house. Ήθελαν να αλλάξουν μηχανήματα και μου είπε ο ξάδελφος αν μπορώ να πάω, να δω τι κάνουν, τι θέλουν και να τους προτείνω μηχανήματα. Οι γραφίστες ήταν πολύ juniors και δεν τους υπολόγιζαν καν. Εγώ βέβαια τους είπα να πάρουν Macs. Οι γραφίστες μου είπαν χίλια ευχαριστώ. Τελικά αγόρασαν PC επειδή ο CFO πιστεύει πως τα Apple δεν αξίζουν. Επίσης, αν τους σουτάρει όλους και κλείσει το τμήμα τα Αpple θα πρέπει να τα πουλήσει, ενώ τα PCs θα τα βάλει στο λογιστήριο. Καταλάβατε τι πήρε, μόνο από αυτό.
Στην εταιρεία που εργάζεται η σύζυγος δεν υπάρχει ούτε ένα task που να μην γίνεται με κάποιο Mac. Με πάνω από 1500 υπαλλήλους σε Ελλάδα, Σουηδία, Καναδά και Ινδία, όλη η εταιρεία έχει Dell laptops. Γιατί δεν έχει Apple; Για τον ίδιο λόγο που δεν έχουν και στην αδελφή μου. Αν και μεγάλο κομμάτι γίνεται in house, και κυρίως από θέμα software, networking etc, μόνο τα βαριά περιστατικά πάνε στην Dell.
Αυτή είναι πάνω κάτω η κατάσταση στην αγορά, και όχι μόνο στην Ελλάδα. Ο λόγος καθολικής χρήσης Windows είναι κυρίως η ασχετοσύνη, σε συνδυασμό με την "wallet friendly" επεκτασιμότητα.
Τα πες ολα. Χαρας το κουραγιο σου και την υπομονη σου.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
Δεν υπάρχει κάτι που να μη γίνεται με κάποιο Mac. Ειδικά για τις μικρές επιχειρήσεις. 9 στις 10 επιχειρήσεις το μόνο που χρειάζονται είναι ένα απλό iMac και τίποτα παραπάνω. Δεν είναι χαζοί στην Αμερική που ο κόσμος σταδιακά γυρνάει σε Macs. Μια που το έφερε η κουβέντα, το market share των Windows στην Αμερική έχει πέσει στο ιστορικό 57%. Πλησιάζουν το νούμερο που ένας στους δύο υπολογιστές δεν θα τρέχει Windows. Από το 2010 μέχρι σήμερα έχασαν 27% market share. Σήμερα ένας στους τρεις υπολογιστές είναι Apple. Το Chrome OS δείχνει να έχει κλειδώσει το ποσοστό που του αναλογεί. Η Microsoft είναι σε σταθερή πτωτική πορεία πριν καλά καλά το 2010, και η Apple σε σταθερή ανοδική από την ίδια περίοδο. Και μιλάμε για OSX, δηλαδή υπολογιστές. Όχι iOS/ iPhones.
View attachment 285469

Αν πιάσουμε τα tablets σε παγκόσμιο επίπεδο εκεί έχει πολύ κλάμα. 49% market share το iPad το τέταρτο τρίμηνο του 2022.
View attachment 285471

Στο 38% το ετήσιο του 2022, από 34% το 2021.
View attachment 285473



Ναι είναι άσχετοι. Το 60%, τουλάχιστον, είναι άσχετοι, φοβούνται και δεν θέλουν να βγουν έξω από το comfort zone τους. Ένα από τα δυσκολότερα πράγματα στη ζωή είναι να αλλάξει/ αλλάξεις κάποιον. Δεν το λέω εγώ αλλά η ψυχολογία. Όταν ακόμα και ο προγραμματισμός Xcode είναι ευκολότερος και γρηγορότερος σε ένα Mac και αυτοί δουλεύουν Windows δεν τους και έξυπνους ή γνώστες.
Όταν εργαζόμουν στην PPV για μια δεκαετία, είχαμε για τεχνικούς τρεις βρετανούς. Όλοι πισάκιδες. Ο υπεύθυνος ήταν και διάολος. Πήρε πτυχίο μαθηματικού από Βρετανικό πανεπιστήμιο ενώ εργαζόταν σε μας στο Μαρούσι. Κάποια στιγμή έκανε switch και πήρε ένα Powerbook G4 τότε. Όλα τα έκανε από εκεί. Γελούσε όταν με κοιτούσε και μου έλεγε "τι έκανε τόσα χρόνια;".
H αδελφή μου είναι γραφίστρια και δουλεύει με PC και στο σπίτι και στο γραφείο. Όταν έρχεται σπίτι χαζεύει το iMac. "Γιατί δεν παίρνεις ένα της λέω. Γιατί είναι ακριβά απαντά. Πόσο πήρες το HP 17" laptop που έχεις; 1600€. Πόσες φορές χρειάστηκε τεχνικό μέχρι σήμερα; Δύο. Έχεις άλλα προβλήματα; Ναι η οθόνη έχει θέμα. Μερικές φορές βγάζει κάτι γραμμές. Ο SSD που έβαλες πρόσφατα πόσο κόστισε; 150€." Την εποχή που τον αγόρασε ένα iMac 21" ήταν φθηνότερο.
"Στη δουλειά γιατί δεν έχετε Mac; Δεν τα θέλει ο τεχνικός. Γιατί δεν τα θέλει; Λέει πως δεν αξίζουν, είναι ακριβά και δεν επισκευάζονται." Οπότε μας λέει πως είναι και άσχετος για επιλογή μηχανημάτων αλλά και ότι δεν τα θέλει επειδή δεν ξέρει πως να τα φτιάξει. Και επειδή θα πρέπει να τα στείλει σε αυτούς που ξέρουν κάποια στιγμή θα καταλάβει το αφεντικό ότι στην ουσία αυτός δεν κάνει τίποτα και θα πάρει πόδι. Οπότε για να έχει αυτός μεροκάματο θα δουλεύουν με PCs.
O ξάδελφος είναι λογιστής. Ένας από τους πελάτες είναι μεγάλη εταιρία εμπορίας ειδών σπιτιού. Όλο το διαφημιστικό κομμάτι γίνεται in house. Ήθελαν να αλλάξουν μηχανήματα και μου είπε ο ξάδελφος αν μπορώ να πάω, να δω τι κάνουν, τι θέλουν και να τους προτείνω μηχανήματα. Οι γραφίστες ήταν πολύ juniors και δεν τους υπολόγιζαν καν. Εγώ βέβαια τους είπα να πάρουν Macs. Οι γραφίστες μου είπαν χίλια ευχαριστώ. Τελικά αγόρασαν PC επειδή ο CFO πιστεύει πως τα Apple δεν αξίζουν. Επίσης, αν τους σουτάρει όλους και κλείσει το τμήμα τα Αpple θα πρέπει να τα πουλήσει, ενώ τα PCs θα τα βάλει στο λογιστήριο. Καταλάβατε τι πήρε, μόνο από αυτό.
Στην εταιρεία που εργάζεται η σύζυγος δεν υπάρχει ούτε ένα task που να μην γίνεται με κάποιο Mac. Με πάνω από 1500 υπαλλήλους σε Ελλάδα, Σουηδία, Καναδά και Ινδία, όλη η εταιρεία έχει Dell laptops. Γιατί δεν έχει Apple; Για τον ίδιο λόγο που δεν έχουν και στην αδελφή μου. Αν και μεγάλο κομμάτι γίνεται in house, και κυρίως από θέμα software, networking etc, μόνο τα βαριά περιστατικά πάνε στην Dell.
Αυτή είναι πάνω κάτω η κατάσταση στην αγορά, και όχι μόνο στην Ελλάδα. Ο λόγος καθολικής χρήσης Windows είναι κυρίως η ασχετοσύνη, σε συνδυασμό με την "wallet friendly" επεκτασιμότητα.
Προφανώς, η μία πιθανότητα είναι όπως το περιγράφεις: Να επικρατεί μαζική ύπνωση και κάποιος τρίτος να ξέρει καλύτερα από όλους τους άλλους τη δουλειά τους, σε σημείο που να κατανοεί όλες τις ιδιαιτερότητες και τα κίνητρα των επιλογών τους...
Υπάρχει και το ενδεχόμενο αυτός ο τρίτος να βάζει το δικό του bias στην ερμηνεία όσων κρίνει ;)

Εντελώς πληροφοριακά προσθέτω ότι εκεί που δείχνεις εμφανή αύξηση Desktop share των Mac, η Microsoft έδωσε τη δυνατότητα ομοειδούς κεντρικού device management σε εταιρικά περιβάλλοντα, οπότε κάποιος δεν χρειαζόταν πλέον να συντηρεί μία υποδομή για όλους τους άλλους και μία χωριστή για τους πεφωτισμένους. Έτσι έγινε πιο mainstream το BYOD και δεν ενδιαφέρει τόσο την εταιρεία σε τι υπολογιστή δουλεύεις. Για όποια αξία έχει και αυτό, το παγκόσμιο μερίδιο του MacOS είναι κοντά στο 15%, το μισό απ' ότι στις ΗΠΑ που αξιολογούν τις πράσινες και μπλε φουσκίτσες στα μηνύματα ως status symbol.

Προφανώς καλό είναι να έχει άποψη ο καθένας, αλλά όταν απορρίπτει συλλήβδην ως "ασχετοσύνη" την αντίθετη άποψη που τυχαίνει να είναι και η πλειψηφία, ίσως μία δεύτερη ματιά να είναι χρήσιμη.
 

Μηνύματα
4.109
Reaction score
3.621
Να πω και εγώ μια πικρή εμπειρία με imac.
Αλλαγή dvd-rom , και hdd 500gb δίσκο , κόστος 500 ευρώ ....... Σε pc θα γινόταν με κάτω από 100.
Οκ πάει σφαίρα σε βίντεο-φώτο εργασίες για αυτό και δουλεύα εκεί , αλλά αν έχει πρόβλημα ένα δάκρυ αρχίζει να κυλάει..... Συνεργάτης με πρόβλημα στην γραφικών έδωσε 350 ευρώ για κάρτα που σε pc την μάζευες απο τα σκουπίδια και την έβαζες.
Πάντως τώρα σκέφτομαι να πάρω και ένα Μ2 mac mini για δουλειές , γιατι για καθημερινότητα δεν βρίσκω εύκολα τα "τρελά" προγραμματάκια που δουλέυω σε mac .
Και οι περισσότεροι συνεργάτες μου με βίντεο-φώτο αντικείμενο έχουν mac .
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Όταν ακόμα και ο προγραμματισμός Xcode είναι ευκολότερος και γρηγορότερος σε ένα Mac και αυτοί δουλεύουν Windows δεν τους και έξυπνους ή γνώστες.
Ακόμη και να είναι ευκολότερος και γρηγορότερος, είναι μόνο για MacOS, iOS εφαρμογές...


Τι μου θυμίζεις τώρα....


Πριν 10 περίπου χρόνια αποφάσισα να κάνω κάποιες εφαρμογές για τηλέφωνα/tablets

Η Google ζητούσε 20 "ευρά" το χρόνο για να γραφτείς ως developer και πρακτικά είχες πρόσβαση στο play store για απεριόριστες δημοσιεύσεις εφαρμογών...
Πριν περάσει ο χρόνος από την εγγραφή μου το άλλαξε σε εφάπαξ.... μια φορά 20€ και τέλος.
Το IDE (το εργαλείο τέλος πάντων που θα έγραφες την εφαρμογή) μπορούσε να ήταν οποιοδήποτε από τα τόσα δωρεάν ή αν ήθελες και πληρωμένα, άλλωστε έγραφες java...

Η Apple από την άλλη ήθελε τότε 100€ το χρόνο για να έχεις εφαρμογές στο μαγαζάκι της.... δηλαδή ακόμη και μια δωρεάν εφαρμογή έπρεπε να την πληρώνεις 100€ το έτος για να υπάρχει...
Και φυσικά έπρεπε να γράφεις στο Xcode που ήθελε mac για να τρέξει....

Ποτέ δεν έγραψα εφαρμογή για iphone/ipad τελικά...
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.800
Καλά τα όσα λέτε οι μακάδες, αλλά εγώ αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ ένα Lenovo ideapad i330 έχοντας βγάλει τον αρχικό 1tb HDD, μετά έναν SSD Kingston 3D 1Tb και πλέον παίζοντας με ένα.... 60άρη m2 sata κοτσαρισμένο σε ένα m2sata->sata adapter. Για λόγους δικαιωμάτων πνευματικής ιδιοκτησίας και επειδή το μηχάνημα λειτουργεί στη δουλειά μου, χρησιμοποιώ Linuxmint cinnamon. Όταν πρωτοπήρα το laptop και επειδή σερνόταν, του έβαλα 8gb ραμ επιπλέον, μια hynix απο το e-shop. Τώρα λέω να αλλάξω το wifi module με ένα AX201 που περισσεύει απο το desktop μου, επειδή είναι λίγο πιο γρήγορο απο αυτό που έχει απο τη μάνα του το laptop. A! Έβαλα και σε ένα HDD caddy έναν ξεχασμένο HDD WD 320Gb για να αποθηκεύω αρχεία. Αν μπορείτε, κάντε τα όλα αυτά σε ένα Mac. :)

Σημειωτέον δε, ότι είμαι 45 και ποτέ δεν έχω επισκεφτεί service για τους υπολογιστές μου. Ό,τι χρειάζομαι, το φτιάχνω μόνος μου. Ψωνίζω ανταλλακτικό το οποίο είτε θα έρθει σε 2-3 ημέρες αν δεν βιάζομαι, είτε θα πάω να το αγοράσω άμεσα απο ένα κομπιουτεράδικο, χωρίς καπέλο επειδή τα Mac χρειάζονται εξειδικευμένο hardware. Ανοίγω το καπάκι, βγάζω κομμάτι, βάζω το νέο, κλείνω καπάκι, έτοιμο για δουλειά το μηχάνημα. Ούτε επίσκεψη σε ένα service, ούτε το αυξημένο κόστος του service της Apple.
Και ναι, τρέχω κι εγώ Illustrator. Και ειδικά τώρα που παίζω με proxmox και με το pci passthrough υποχρεώνω το πρόγραμμα να συνεργαστεί με την RX580 8gb μου ( με την οποία δεν είναι συμβατό κανονικά, αλλά είναι η μοναδική GPU που βλέπει ), το σύστημα πηγαίνει σφαίρα.
 


Μηνύματα
66
Reaction score
123
Στον αγώνα MAC vs PC η Apple κατέστρεψε τη διαχρονική της υπεροχή με τους M1 Macs. Για να σπρώξει τους μ@@κες να της σκάσουν ΚΑΙ για το Apple TV, έχει μπλοκάρει (firmware lock) οτιδήποτε πάνω από 48kHz/24bit από την HDMI έξοδο.
To i7 MacBook Pro μου παίζει κανονικά 192/24 χωρίς καμία ρύθμιση αλλά το θέλω για άλλη δουλειά.
Ενώ λοιπόν αγόρασα mac mini για HTPC, το ξαναπούλησα κι ακόμα ρίχνω καντήλια στον Tim για την, αργά αλλά αδιαμφισβήτητα, φθίνουσα πορεία της πρώην αγαπημένης αυτής εταιρείας.
ΝVIDIA HD Audio και 192/24 multichannel λοιπόν.
 

Μηνύματα
304
Reaction score
433
Καλά τα όσα λέτε οι μακάδες, αλλά εγώ αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ ένα Lenovo ideapad i330 έχοντας βγάλει τον αρχικό 1tb HDD, μετά έναν SSD Kingston 3D 1Tb και πλέον παίζοντας με ένα.... 60άρη m2 sata κοτσαρισμένο σε ένα m2sata->sata adapter. Για λόγους δικαιωμάτων πνευματικής ιδιοκτησίας και επειδή το μηχάνημα λειτουργεί στη δουλειά μου, χρησιμοποιώ Linuxmint cinnamon. Όταν πρωτοπήρα το laptop και επειδή σερνόταν, του έβαλα 8gb ραμ επιπλέον, μια hynix απο το e-shop. Τώρα λέω να αλλάξω το wifi module με ένα AX201 που περισσεύει απο το desktop μου, επειδή είναι λίγο πιο γρήγορο απο αυτό που έχει απο τη μάνα του το laptop. A! Έβαλα και σε ένα HDD caddy έναν ξεχασμένο HDD WD 320Gb για να αποθηκεύω αρχεία. Αν μπορείτε, κάντε τα όλα αυτά σε ένα Mac. :)

Σημειωτέον δε, ότι είμαι 45 και ποτέ δεν έχω επισκεφτεί service για τους υπολογιστές μου. Ό,τι χρειάζομαι, το φτιάχνω μόνος μου. Ψωνίζω ανταλλακτικό το οποίο είτε θα έρθει σε 2-3 ημέρες αν δεν βιάζομαι, είτε θα πάω να το αγοράσω άμεσα απο ένα κομπιουτεράδικο, χωρίς καπέλο επειδή τα Mac χρειάζονται εξειδικευμένο hardware. Ανοίγω το καπάκι, βγάζω κομμάτι, βάζω το νέο, κλείνω καπάκι, έτοιμο για δουλειά το μηχάνημα. Ούτε επίσκεψη σε ένα service, ούτε το αυξημένο κόστος του service της Apple.
Και ναι, τρέχω κι εγώ Illustrator. Και ειδικά τώρα που παίζω με proxmox και με το pci passthrough υποχρεώνω το πρόγραμμα να συνεργαστεί με την RX580 8gb μου ( με την οποία δεν είναι συμβατό κανονικά, αλλά είναι η μοναδική GPU που βλέπει ), το σύστημα πηγαίνει σφαίρα.
Ο ψυχολογικος παραγοντας που λεει ο alexis μαζι με τον παραγοντα κοστος σερβις κτλ ειναι οι βασικοι λογοι που ο κοσμος δεν επιλεγει μακ. Και ισχυουν οσα λες. Και γω με windows μαλλον ποτε δε θα χρειαζομουν σερβις και δεν ειμαι και κανας γκουρου. Με τραπεζικα ασχολουμαι αλλα σκαμπαζω κατι απο it related.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.012
Reaction score
6.800
Προφανώς καλό είναι να έχει άποψη ο καθένας, αλλά όταν απορρίπτει συλλήβδην ως "ασχετοσύνη" την αντίθετη άποψη που τυχαίνει να είναι και η πλειψηφία, ίσως μία δεύτερη ματιά να είναι χρήσιμη.
Εδώ ρε συ Μηνά το επιχείρημα είναι ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ότι το να επιλέξει κάποιος Mac είναι ένδειξη "ανωτερότητας" του Mac, αλλά το να επιλέξει PC δεν είναι ένδειξη ανωτερότητας του PC.

Πώς θα αποδείξουμε ότι τα Mac είναι ανώτερα; Πολλοί τα επιλέγουν!
Ναι αλλά οι περισσότεροι επιλέγουν PC, άρα με την ίδια λογική τα PC είναι ανώτερα. Όχι, επειδή αυτοί που τα επιλέγουν είναι άσχετοι. Fuck logic.

Λες και αυτούς που επιλέγουν Mac τους ξέρουμε και τους έχουμε περάσει από τεστ*.

Αν δε κάποια στιγμή το ποσοστό των Mac ξεπεράσει αυτό των PC, εκεί θα μιλάμε για ξεκάθαρη, αποδεδειγμένη υπεροχή των Mac. Ενώ τώρα που τα PC είναι περισσότερα, πάλι τα Mac είναι ανώτερα 😄

Όταν τα PC είχαν market share 90%, αυτό το 90% ήταν άσχετοι. Τώρα που τα PC έπεσαν στο 60% (λέμε τώρα), αυτό το 20% που έφυγε ξαφνικά δεν είναι άσχετοι, είναι πεφωτισμένοι. Γίνανε πιο έξυπνοι, αυτόματα.

Εγώ δεν έχω θέμα να πιστεύει κανείς ό,τι θέλει, απλά παιδιά αυτά δεν είναι επιχειρήματα, να συμφωνήσουμε τουλάχιστον ως προς αυτό.

*Έγραψες κι εσύ για τις πράσινες και μπλε φουσκίτσες, είχε ποσταριστεί και το αντίστοιχο άρθρο εδώ πριν κάποιες μέρες. Κάποιοι όμως πιστεύουν ότι η νεολαία στην Αμερική έγινε ξαφνικά μαζικά εξυπνότερη και γι'αυτό επιλέγει κατά πλειοψηφία iPhone. Λες να αρχίσουμε να μοιράζουμε κι εμείς μαζικά στα παιδιά μας Adderall μπας και ξυπνήσουν λίγο;
 

Μηνύματα
304
Reaction score
433
Λες να αρχίσουμε να μοιράζουμε κι εμείς μαζικά στα παιδιά μας Adderall μπας και ξυπνήσουν λίγο;
Εγω στον δικο μου ειμαι οριακα να του χορηγησω τσικουδια για "καλμαρισμα" παντως.
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.800
Καλά, μιλάμε τώρα για τα παιδιά και τους έφηβους που εν έτει 2023 ψάχνονται με το βινύλιο. :p Γνωρίζω επίσης άτομο φανατισμένο με τα προϊόντα της Apple, αν και δεν μπορεί να αγοράσει Mac οπότε βολεύεται με ένα Dell που τρέχει Windows. Μέχρι πριν 2-3 χρόνια, δεν προλάβαινε να βγει νέο μοντέλο iPhone, πήγαινε και το έπαιρνε, χωρίς να εκμεταλλεύεται τις επιπλέον δυνατότητες του νέου μοντέλου, παρά μόνο τη καλύτερη κάμερα. Δεν μου λέει λοιπόν κάτι η αύξηση του ποσοστού των mac, ειδικά όταν το κοινό που τα χρησιμοποιεί είναι παιδιά ( τα οποία παρασύρονται απο τη μόδα της κάθε εποχής ).
 

Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.567
Παλαιοτερα καποιες εφαρμογες(εικονας-ηχου)δουλευαν καλυτερα σε mac λογο ,λειτουργικου εννοειται, και γι αυτο σε studio εβλεπες πολυ συχνα μονο mac. Η Apple στους υπολογιστες επεσε στην δικη της παγιδα. Εχει πολυ κλειστο hardware σε εναν κοσμο που θελει αναβαθμιση ειδικα στο gaming οποτε εκει πηγε περιπατο η κατασταση,και πολυ ακριβη επισκευη οπως προειπαν και καποιοι φιλοι ποιο πανω,σε αντιθεση με τα pc στα οποια κανεις οτι θελεις και οπως το θελεις ευκολα και γρήγορα. Η Apple υπαρχει λογο των αλλων συσκευων της και οχι των υπολογιστων.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.647
Reaction score
27.990
Apple Servers.

Xserve_cluster_NASA.jpg


H Apple κατασκεύαζε dedicated rack mounted servers από το 1993 μέχρι το 2012.

Screenshot_20230321_095545_Chrome.jpg


Ο τελευταίος Xserver παρουσιάστηκε κάπου κοντά στο 2009. Υπήρχε και ο Χserve RAID. Το 2012 η εταιρεία αποφασίσει να τους σταματήσει. Το 2010 το Mac Mini Server έκανε την είσοδο του στον χώρο των servers, και συνεχίζει μέχρι και σήμερα.

E3SOcqKWEAQ5jAg.jpg

mac-mini-colos.jpg


Αυτή από το Data Center της MacStadium στο Las Vegas.
Dierks-Bentley-to-Neverland-Mac-Stadium-10302018_big.jpg.medium.jpg



To 2011 o Mac Pro Server έκανε το ντεμπούτο του στο χώρο και συνεχίζει.

Mονός κυλινδρικός Mac Pro
xmacproserver_components.jpg


Διπλός
MacStadium_MacProWall_high.original.jpg

f524ade2-e224-490d-9416-c851bb2ad1b9_MacPros-HallofRacks.jpg


Και ο νέος.
EfKRvARXoAEE7O9.jpg_large.jpg
 
Last edited:

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.800
Apple Servers.

View attachment 285502


H Apple κατασκεύαζε dedicated rack mounted servers από το 1993 μέχρι το 2012.

View attachment 285499

Ο τελευταίος Xserver παρουσιάστηκε κάπου κοντά στο 2009. Υπήρχε και ο Χserve RAID. Το 2012 η εταιρεία αποφασίσει να τους σταματήσει. Το 2010 το Mac Mini Server έκανε την είσοδο του στον χώρο των servers, και συνεχίζει μέχρι και σήμερα.

View attachment 285504
View attachment 285505

Αυτή από το Data Center της MacStadium στο Las Vegas.
View attachment 285506
Δηλαδή, θα πάω να στήσω data center με μηχανάκια της apple, σε μεγαλύτερο κόστος, με λιγότερα processing threads, με λιγότερη μνήμη, για να τρέξουν ακριβώς το ίδιο λογισμικό ( linux ως επί το πλείστον ). Για ποιο λόγο; ΟΚ, αυτά τα δωμάτια των φωτογραφιών θα είναι αρκετά ήσυχα σε αντίθεση με αντίστοιχα στα οποία κατοικοεδρεύουν κλασικοί servers που ακούγονται σαν F16 με afterburner, αλλά επί της ουσίας, για ποιο λόγο;
OK, μπορεί να καίνε και λιγότερο ρεύμα, άντε να τους το αναγνωρίσω αυτό. Αλλά σαν δυνατότητες επεξεργασίας, για ποιο λόγο;
 

Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
μην ψαρώνετε,
ούτε η ίδια η αππλε δεν χρησιμοποιεί δικούς της σέρβερ στα datacenter που έχει ή ίδια

και επίσης τα μέχρι τώρα μηχανάκια με τους Μ,
ενώ από άποψης κατανάλωσης είναι ελκυστικά για datacenters,

η αδυναμία υποστήριξης ECC RAM τα κάνει μάλλον ακατάλληλα για τέτοια χρήση

(μόνο λίγα μηχνήματα με ΧΕΟΝ CPUs που έχει βγάλει η αππλε υποστηρίζουν ECC RAM)
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.729
Reaction score
83.483
Δεν μας φτάνει ότι ζούμε σε εποχή που υπάρχουν επιλογές για κάθε ανάγκη και γούστο, πρέπει παράλληλα να αποδείξουμε στα άλλα στρατόπεδα ότι είμαστε ανώτεροι. Αυτή η "κόντρα υποκειμενισμού" όπως την ονόμαζα από τότε που έγραφα σε περιοδικά υπολογιστών στα 90s.

Τα πραγματικά επιχειρήματα των επιλογών μας είναι συνήθως αποτρεπτικά για όσους βρίσκονται απέναντι. Σαν να λέμε σε αριστερό για τα πλεονεκτήματα του μικρού κράτους, ή σε Ιταλόφιλο για το γαμάτο νέο VW.

Πριν φτάσουμε στις επιμέρους διαφορές, μπορούμε να κάνουμε μία απλή διαπίστωση: Τα PC έχουν ως δυνητικό target group σχεδόν το σύνολο του πληθυσμού ενώ τα Mac ένα υποσύνολο με πιο συγκεκριμένες απαιτήσεις. Λόγω φιλοσοφίας και μόνο. Αυτό το στοιχείο είναι αρκετό για να δημιουργήσει τις αντιμαχίες που δημιουργούνται. Από τη μία το μεγάλο super market κι από την άλλη το ψαγμένο deli. Οι πελάτες τους διαφέρουν.

Για πάνω από 20 χρόνια ήμουν κάτοχος και των δύο "στρατοπέδων", για τα επαγγελματικά μου (audio) και για την καθημερινότητά μου. Εδώ και 10 χρόνια δεν έχω Mac αλλά έχω συσκευές iOS.

Η ταλαιπωρία που έχω τραβήξει με τα PCs ήταν τεράστια αλλά για να είμαι δίκαιος οφείλεται στο δυνατότητα που μου έδιναν ώστε να την προκαλέσω. Και αρκετές φορές ενεργούσα μαζοχιστικά για το ψάξιμο και μόνο.

Η λογική της Apple, τώρα που τα θέλω όλα έτοιμα (και όμορφα), μου ταιριάζει περισσότερο. Πώς θα τη χαρακτήριζα; "Αυτό είναι και σε όποιον αρέσει".
Έλα όμως που ακόμα ασχολούμαι με κάποια πράγματα στο PC που δεν έχω όρεξη για μεταφορές και νέο learning curve...
 
Last edited:

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Η ελευθερία που έχουν τα PC, κάποιες φορές απαιτεί περισσότερη γνώση ή κίνδυνο....

Από την άλλη μεριά υπάρχουν τα "κλειδωμένα" apple με το πανάκριβο service και αναβαθμίσεις


προτιμώ την ελευθερία....
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.647
Reaction score
27.990
Αν μπορείτε, κάντε τα όλα αυτά σε ένα Mac. :)
Ξεκινάς από λάθος βάση, για μένα. Δεν χρειάζεται να τα κάνω όλα αυτά. Τους λόγους τους έχω ήδη γράψει. :)

Ό,τι χρειάζομαι, το φτιάχνω μόνος μου.
Είναι αυτό ακριβώς που δεν θέλω να κάνω. Αυτό που απεχθάνομαι. Από το 1993 σε service για Apple έχω πάει μια φορά να βάλω τον SSD στο μηχάνημα που έχω τώρα. Δεν έχει χρειαστεί κάτι άλλο ακόμα και όταν έκανα βαριά δουλειά. Και όπως είναι γνωστό δεν αλλάζω μηχανήματα συχνά. Μετά τη δεκαετία.

Προφανώς, η μία πιθανότητα είναι όπως το περιγράφεις: Να επικρατεί μαζική ύπνωση και κάποιος τρίτος να ξέρει καλύτερα από όλους τους άλλους τη δουλειά τους, σε σημείο που να κατανοεί όλες τις ιδιαιτερότητες και τα κίνητρα των επιλογών τους...
Υπάρχει και το ενδεχόμενο αυτός ο τρίτος να βάζει το δικό του bias στην ερμηνεία όσων κρίνει ;)

Εντελώς πληροφοριακά προσθέτω ότι εκεί που δείχνεις εμφανή αύξηση Desktop share των Mac, η Microsoft έδωσε τη δυνατότητα ομοειδούς κεντρικού device management σε εταιρικά περιβάλλοντα, οπότε κάποιος δεν χρειαζόταν πλέον να συντηρεί μία υποδομή για όλους τους άλλους και μία χωριστή για τους πεφωτισμένους. Έτσι έγινε πιο mainstream το BYOD και δεν ενδιαφέρει τόσο την εταιρεία σε τι υπολογιστή δουλεύεις. Για όποια αξία έχει και αυτό, το παγκόσμιο μερίδιο του MacOS είναι κοντά στο 15%, το μισό απ' ότι στις ΗΠΑ που αξιολογούν τις πράσινες και μπλε φουσκίτσες στα μηνύματα ως status symbol.

Προφανώς καλό είναι να έχει άποψη ο καθένας, αλλά όταν απορρίπτει συλλήβδην ως "ασχετοσύνη" την αντίθετη άποψη που τυχαίνει να είναι και η πλειψηφία, ίσως μία δεύτερη ματιά να είναι χρήσιμη.
Νομίζω πως αν είχες καταλάβει αυτό...
Το 60%, τουλάχιστον, είναι άσχετοι,
...δεν θα χρειαζόταν να γράψεις όλο αυτό. Μένει ένα 40% που λέω, πριν την ανάρτηση σου, πως δεν είναι άσχετοι. Δηλαδή η επιλογή PC είναι η σωστή επιλογή για αυτούς. Για τον οποιοδήποτε λόγο, δεν έχει σημασία. :drinks:

Εδώ ρε συ Μηνά το επιχείρημα είναι ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ότι το να επιλέξει κάποιος Mac είναι ένδειξη "ανωτερότητας" του Mac, αλλά το να επιλέξει PC δεν είναι ένδειξη ανωτερότητας του PC.

Πώς θα αποδείξουμε ότι τα Mac είναι ανώτερα; Πολλοί τα επιλέγουν!
Ναι αλλά οι περισσότεροι επιλέγουν PC, άρα με την ίδια λογική τα PC είναι ανώτερα. Όχι, επειδή αυτοί που τα επιλέγουν είναι άσχετοι. Fuck logic.

Λες και αυτούς που επιλέγουν Mac τους ξέρουμε και τους έχουμε περάσει από τεστ*.

Αν δε κάποια στιγμή το ποσοστό των Mac ξεπεράσει αυτό των PC, εκεί θα μιλάμε για ξεκάθαρη, αποδεδειγμένη υπεροχή των Mac. Ενώ τώρα που τα PC είναι περισσότερα, πάλι τα Mac είναι ανώτερα 😄

Όταν τα PC είχαν market share 90%, αυτό το 90% ήταν άσχετοι. Τώρα που τα PC έπεσαν στο 60% (λέμε τώρα), αυτό το 20% που έφυγε ξαφνικά δεν είναι άσχετοι, είναι πεφωτισμένοι. Γίνανε πιο έξυπνοι, αυτόματα.

Εγώ δεν έχω θέμα να πιστεύει κανείς ό,τι θέλει, απλά παιδιά αυτά δεν είναι επιχειρήματα, να συμφωνήσουμε τουλάχιστον ως προς αυτό.

*Έγραψες κι εσύ για τις πράσινες και μπλε φουσκίτσες, είχε ποσταριστεί και το αντίστοιχο άρθρο εδώ πριν κάποιες μέρες. Κάποιοι όμως πιστεύουν ότι η νεολαία στην Αμερική έγινε ξαφνικά μαζικά εξυπνότερη και γι'αυτό επιλέγει κατά πλειοψηφία iPhone. Λες να αρχίσουμε να μοιράζουμε κι εμείς μαζικά στα παιδιά μας Adderall μπας και ξυπνήσουν λίγο;
Δεν είπα τίποτα από όσα γράφεις. Δικά σου συμπεράσματα.
δεν προλάβαινε να βγει νέο μοντέλο iPhone, πήγαινε και το έπαιρνε
Ακριβώς το ίδιο συμβαίνει και με τα Andoids.

Δηλαδή, θα πάω να στήσω data center με μηχανάκια της apple, σε μεγαλύτερο κόστος, με λιγότερα processing threads, με λιγότερη μνήμη, για να τρέξουν ακριβώς το ίδιο λογισμικό ( linux ως επί το πλείστον ). Για ποιο λόγο; ΟΚ, αυτά τα δωμάτια των φωτογραφιών θα είναι αρκετά ήσυχα σε αντίθεση με αντίστοιχα στα οποία κατοικοεδρεύουν κλασικοί servers που ακούγονται σαν F16 με afterburner, αλλά επί της ουσίας, για ποιο λόγο;
OK, μπορεί να καίνε και λιγότερο ρεύμα, άντε να τους το αναγνωρίσω αυτό. Αλλά σαν δυνατότητες επεξεργασίας, για ποιο λόγο;
H ανάρτηση έγινε για να ενημερωθούν όσοι θέλουν και όσοι ενδιαφέρονται πως και server έφτιαχνε και φτιάχνει, επειδή γράφτηκαν διάφορα σε προηγούμενα posts. Για αυτό και οι φωτογραφίες από πραγματικά συστήματα. Τώρα αν είναι φθηνότερα ή ακριβότερα, καλύτερα ή χειρότερα, δεν θα το κρίνω εγώ καθώς έχω εμπειρία από servers. Για να τα πληρώνουν πάντως κάτι θα κάνουν. Από δύο προσωπικές γνωριμίες στο εξωτερικό γνωρίζω πως α) όταν μεγάλη εταιρία του χώρου στο Los Angeles άλλαξε όλους του servers σε Apple σταμάτησαν και τα προβλήματα. Τι προβλήματα ήταν αυτά; Δεν ξέρω. β) Πριν πολλά χρόνια το ειδησεογραφικό τμήμα του BBC γύρισε όλο σε APPLE και PANASONIC P2. Από υπολογιστές μέχρι servers όλα Apple. Εκεί τελείωσαν και τα προβλήματα που είχαν μέχρι τότε. Δουλεύει φίλος εκεί και παλιός συνάδελφος. Υπήρχε και σχετικό άρθρο παλιά, κάπου, αλλά δεν το βρίσκω.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.819
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top