McIntosh MTI100 Πικάπ all-in-one

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Παναγιώτη, πρέπει να καθήσω να διαβάσω όλο το αναλογικό κεφαλαιο για να σου απαντήσω ακριβώς. Λέει κάπου ότι κατασκεύασε κεφαλές, αλλά δε γράφει εάν ήταν αντίγραφα κάποιας άλλης εταιρίας. Ίσως να συμβαίνει και με τα πικάπ. Το έγραψα άλλωστε, συνεργάστηκε με τη thorens.
Aν το διαβάσω, θα σου πω ακριβώς.
Ή μπορείς να το αγοράσεις εάν θες σ' αυτή την καταπληκτική τιμή:D:tongue: View attachment 116908
ΟΚ αν βρεις τετοιες πληροφοριες θα το ευρισκα ενδιαφερον.Ενταξει μπορει να ελεγαν οτι κατασκευαζαν κεφαλες αλλα αυτο μαλλον δεν αποκλειει το οτι -ισως- τις αγοραζαν απο αλλου.
Δεν προσεξα την αναφορα σου για συνεργασια τους με την thorens :thumbsup:
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Η κινηση να λανσαρουν ενα πικαπ, καπου το θεωρω αποδεκτη κινηση, ομως... αυτη η συσκευη του παροντως νηματως.... δεν μου εχει κατσει καπου απο την αρχη..
..ούτε σ' εμένα φίλε. Αλλά δεν είμαστε το κέντρο σύμπαντος! Θα μπω κάποια στιγμή στη McIntosh community για να δω αντιδράσεις. Έχω περιέργεια..
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.552
Reaction score
37.794
Μα αυτη η συσκευη "δεν εχει κατσει" σε κανεναν αν κρινω απο τα γραφομενα μας
και για διαφορετικους λογους..
..ούτε σ' εμένα φίλε. Αλλά δεν είμαστε το κέντρο σύμπαντος! Θα μπω κάποια στιγμή στη McIntosh community για να δω αντιδράσεις. Έχω περιέργεια..
εμεις ειμαστε και μυστηρια τρενα...το αμφισβητουμε και λιγο πολυ ..οι αλλοι απο την αλλη πλευρα του ωκεανου..το καταπινουν λιγο αμασητο...(να λεμε και την αληθεια).
Δεν πιστευω οτι θα ειναι αντικειμενικοι..ειναι λιγο φανατικοι...οπως ειπα και πιο πανω, αλλα εχει ενδιαφερων..
--
Λοιπον, εγω θα το αγοραζα το μηχανημα για να το εχω σε αλλο χωρο απο τον προσωπικο μου (γραφειο, εξοχικο ... σπιτι του "αισθηματως"... δωρο στον/στην απογονο μου κτλ..) - αλλα δεν εχω λεφτα, αρα δεν εχω ...παιδια ...γιατι θελει.. γυναικα .. αρα πως μπορω να εχω αισθημα.. κοκ...
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
ΟΚ αν βρεις τετοιες πληροφοριες θα το ευρισκα ενδιαφερον.Ενταξει μπορει να ελεγαν οτι κατασκευαζαν κεφαλες αλλα αυτο μαλλον δεν αποκλειει το οτι -ισως- τις αγοραζαν απο αλλου.
Δεν προσεξα την αναφορα σου για συνεργασια τους με την thorens :thumbsup:
Διαβάζοντας, αναφέρει ότι αντιμετώπισαν δυσκολίες στην ολοκληρωμένη κατασκευή κεφαλών, παρά την προμήθεια high resolution μικροσκοπιων, και επειδή φοβόντουσαν καταστροφή των LP, προτίμησαν την αποστολή τεχνικών στην Ιαπωνία, προκειμένου να δουν τις διαδικασίες κατασκευής, και να προτείνουν συγκεκριμένες προδιαγραφές. Στη συνέχεια παρήγγειλαν τα διαμάντια, και τα cantilever, και προχώρησαν στην κατασκευή, περιγράφοντας τις δυσκολίες που αντιμετώπισαν στην προσπάθειά τους να φτιάξουν ένα σωστό προϊόν που να αποδιδει όλες της συχνότητες αναπαραγωγής.
Επίσης πήραν ιδέες για την κατασκευή tonearm από τη Graham.

Στη συνέχεια κάνει αναφορά στη συνεργασία της με τη thorens. Kαι ναι ρε γάτε, το πικάπ είναι το td - 126, αλλά by mcintosh!

Aυτά μέρες άκρες..
[DOUBLEPOST=1548951765][/DOUBLEPOST]
Όπως βλέπεις Mr Spock, αρκετή συζήτηση έγινε για την ανάρτησή σου. Συνέχισε έτσι!
 


Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Αληθεια? Δεν ειχα υπ'οψιν οτι η Graham υπηρχε το ΄80 !!!
Keep sending information :)
..μπορεί να μην υπήρχε, δεν το ξέρω. Τα στελέχη της όμως κατείχαν την τεχνογνωσία, όποτε ερωτήθηκαν υποθέτω.

Αλήθεια, τι εστί Graham ακριβώς;

Περισσότερες πληροφορίες Παναγιώτη προσεχώς. Μου έχει σπάσει τα .....νεύρα ο vu+ duo 4K, δε μπορώ να τον σετάρω όπως θέλω..
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.552
Reaction score
37.794
.. μαλιστα, ειχαμε λιγο ενα "περα δωθε", δεν ειναι αναλειωτη η εταιρια, αλλα απ'οτι βλεπω εκανε ανακαμψη και εγινε ομιλος εταιριων :)
https://en.wikipedia.org/wiki/McIntosh_Group
ετσι μετα απο ολα αυτα, πιστευω οτι το πνευμα της εταιριας καπου παραμενει ζωντανο, αλλα καπου εχει ερθει μια προσμιξη, σημαδι των καιρων και αυτο ειναι καλο να το εχουμε στο μυαλο μας (εστω σε καποια προιοντα), αλλα κυριως να μην τρωμε οτι μας πουλανε (κατι που δεν κανουμε).

Italian years[edit]
On October 8, 2012, Fine Sounds SpA of Milan, Italy announced it had purchased McIntosh.[8]

Return to the United States[edit]
In May 2014, the CEO of Fine Sounds Group along with the President of McIntosh Labs led a management buyout of the Fine Sounds Group from its Italian investment firm owner, Quadrivio Investment Group.[9] Since then Fine Sounds group has now renamed itself McIntosh Group and relocated from Milan to New York.[10][11]
 


PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Αλήθεια, τι εστί Graham ακριβώς;

..
H Graham ειναι Αμερικανικη εταιρεια και κατασκευαζει βραχιονες unipivot, που ειναι σε πολυ μεγαλο βαθμο βασισμενοι στους παλιους Ιαπωνικους Audiocraft unipivot.Στην φωτο ο Audiocraft AC-3000MC
 
Last edited:



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
ναι ναι πολυ σωστα, μπερδευτηκε η γλωσσα μου με τη ουρα μου?! και ενα βοα constrictor !? εδω στη ζουγκλα... (που να μην ηταν η J.A. Mitchell αγαπημενη αγγλικη εταιρια!).
...
Κι όμως, υπάρχει σχέση ανάμεσα σε Transcriptors, J.A. Michell και Transrotor
Φαίνεται κι από το ότι τα Michell Gyrodec και Transrotor Rotary είναι πανομοιότυπα όπως και τα Michell Syncro με transrotor murano.
- πάντως απαρατήρητο δεν περνάει , x σελίδες so far (ενημέρωση : and still rising...) γιά ένα αμφιλεγόμενο εμφανισιακά προϊόν , το οποίο κανείς ακόμα δεν έχει ακούσει , ( ok , η συζήτηση συμπαρασύρει και άλλα θέματα που άπτονται της εταιρείας ) . . . και πικάπ ;)
Έτσι γίνεται συνήθως.Όπου ανακατεύονται πικάπ με...transvestite φιλοσοφία προϊόντων,θα ΄΄τρώγονται΄΄ όλα τα πρωτεύοντα θηλαστικά,, άνθρωποι και...πίθηκοι.:sneaky:
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.552
Reaction score
37.794
.. εγω παντως, πιστευω (μεχρι πιο πριν θεωρουσα-το προσεξατε ε?) οτι σχεδιαστηκε ο ενισχυτης (ε, οχι και απο το μηδεν) και για να μην παει χαμενος του κοτσαραν και το dac και του κοτσαραν και ενα πικαπ απο πανω , και τελικα η ιδεα δεν ηταν και τοσο ασχημη .. αμα λεω οτι ειναι ολα μια μεγαλη σκοτεινη φαρσα...κατι κσερω..
continu....
 
Last edited:

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Ίσως ο σημαντικότερος λόγος (προσωπική άποψη) να πάρει κάποιος McIntosh ήταν τα VUmeters. Εδώ πήγαν περίπατο.
Όταν δε οι φίλτατοι Κινέζοι έβαζαν γλομπάκια στις βάσεις των λυχνιών και αυτές φώτιζαν μπλε, πράσινες, κόκκινες, έτρωγαν δούλεμα. Λουστείτε τα τώρα...
... και μετά το λούσιμο, κάντε και μια σύγκριση...

f2a2d6bbd4e4c5d1e35f477b66188988.png


Βέβαια, το 40ετές σύστημα της Toshiba δεν είχε πικάπ, οπότε δεν υπήρχε και λόγος να είναι περισσότερο ογκώδες. Αλλά η φωτό το αδικεί. Έπρεπε να το δείτε μπροστά σας και να το αγγίξετε...


MTI100 Top.jpg

Από την άλλη μεριά, αυτή εδώ η χοντροκοπιά είναι τόσο προχειροφτιαγμένη, που τους βγήκε ο βραχίονας να εξέχει στο πίσω μέρος, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να μπει κάλυμμα. Και δεν έκαναν τον κόπο να αναθεωρήσουν το σασί, να του αυξήσουν λίγο το βάθος. Το άφησαν έτσι. Έλα μωρέ δε γ@μιέται, θα βάλουμε διαφήμιση, θα τσιμπήσουν οι μ@λ@κες. Άρα, εγώ ο κακός μπορώ να υποθέσω με περισσή άνεση πως τελικά αυτό το κολοκύθι απευθύνεται μόνο σε κάτι βλαμμένα ξόανα που νομίζουν πως η σκόνη δεν τους αφορά. Χώρια αυτές οι λάμπες της πορδής που είναι εκεί που δεν πρέπει, δηλαδή εκεί που ο χρήστης ακουμπά το χέρι του για να χειρισθεί το βραχίονα.



Περνώντας στο εικαστικό μέρος, το ξέρω πως εδώ το πράγμα είναι κατά βάσιν υπoκειμενικό, αλλά πρέπει να υπάρχουν και κάποια όρια. Όρια. Δεν ξέρω αν αυτός που σχεδίασε την πρόσοψη είναι άπλυτος χωριάτης από το Κολοράντο ή κανένα ανεγκέφαλο μιλλένιαλ μ@λ@κιστήρι που την είδε ντηζάινερ-μη-χ3σω, αλλά αυτό το ασημί λογότυπο κατεμεσίς της πρόσοψης και με τόσο μεγάλα στοιχεία είναι γροθιά στο στομάχι - και δεν ταιριάζει καθόλου με τα πρασινοχλεμπονί λογότυπα των ηχείων. Χώρια αυτό το πρασινοχλεμπονί...

Τους φταίνε μετά οι ιάπωνες, που τους πήραν τα σώβρακα... Να λένε ευχαριστώ που δεν έχουν κλείσει. Προς το παρόν...
 
Last edited:

Μηνύματα
570
Reaction score
1.548
... και μετά το λούσιμο, κάντε και μια σύγκριση...

View attachment 116968

Βέβαια, το 40ετές σύστημα της Toshiba δεν είχε πικάπ, οπότε δεν υπήρχε και λόγος να είναι περισσότερο ογκώδες. Αλλά η φωτό το αδικεί. Έπρεπε να το δείτε μπροστά σας και να το αγγίξετε...


View attachment 116970
Από την άλλη μεριά, αυτή εδώ η χοντροκοπιά είναι τόσο προχειροφτιαγμένη, που τους βγήκε ο βραχίονας να εξέχει στο πίσω μέρος, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να μπει κάλυμμα. Και δεν έκαναν τον κόπο να αναθεωρήσουν το σασί, να του αυξήσουν λίγο το βάθος. Το άφησαν έτσι. Έλα μωρέ δε γ@μιέται, θα βάλουμε διαφήμιση, θα τσιμπήσουν οι μ@λ@κες. Άρα, εγώ ο κακός μπορώ να υποθέσω με περισσή άνεση πως τελικά αυτό το κολοκύθι απευθύνεται μόνο σε κάτι βλαμμένα ξόανα που νομίζουν πως η σκόνη δεν τους αφορά. Χώρια αυτές οι λάμπες της πορδής που είναι εκεί που δεν πρέπει, δηλαδή εκεί που ο χρήστης ακουμπά το χέρι του για να χειρισθεί το βραχίονα.



Περνώντας στο εικαστικό μέρος, το ξέρω πως εδώ το πράγμα είναι κατά βάσιν υπικειμενικό, αλλά πρέπει να υπάρχουν και κάποια όρια. Όρια. Δεν ξέρω αν αυτός που σχεδίασε την πρόσοψη είναι άπλυτος χωριάτης από το Κολοράντο ή κανένα ανεγκέφαλο μιλλένιαλ μ@λ@κιστήρι που την είδε ντηζάινερ-μη-χ3σω, αλλά αυτό το ασημί λογότυπο κατεμεσίς της πρόσοψης και με τόσο μεγάλα στοιχεία είναι γροθιά στο στομάχι - και δεν ταιριάζει καθόλου με τα πρασινοχλεμπονί λογότυπα των ηχείων. Χώρια αυτό το πρασινοχλεμπονί...

Τους φταίνε μετά οι ιάπωνες, που τους πήραν τα σώβρακα... Να λένε ευχαριστώ που δεν έχουν κλείσει. Προς το παρόν...
Από την μια έχω σκάσει στα γέλια από την άλλη ποσό μα πόσο πολύ συμφωνώ επισημάνατε όλα όσα όσα θεωρώ ότι είναι λάθος. Εκεί κόλλα το ορθολογικό που αναφέρω πιο πάνω. Κλέβω τη στιγμή και προσθέτω. Αμ μου βάζουν Κλάση D ενισχυτικη βαθμίδα αλλά εκεί 80 W βρε άνθρωποι ρίξτε τα δίπλα μίνιμουμ να γίνει χαλασμός. Ρίξτε και 2 σετ balance εισόδους πίσω να βάλει ο χρήστης και ότι άλλο τραβάει η ψυχή του να το ευχαριστηθεί. Τέλος ρυθμιστικά σε σημείο που μόνο λειτουργικά δεν είναι χάθηκε να είναι στην πρόσοψη να τα βλέπει ο άλλος από εκεί που κάθεται να μην σηκώνεται όρθιος να πάρει μάτι τι παίζει.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Από την μια έχω σκάσει στα γέλια από την άλλη ποσό μα πόσο πολύ συμφωνώ επισημάνατε όλα όσα όσα θεωρώ ότι είναι λάθος. Εκεί κόλλα το ορθολογικό που αναφέρω πιο πάνω. Κλέβω τη στιγμή και προσθέτω. Αμ μου βάζουν Κλάση D ενισχυτικη βαθμίδα αλλά εκεί 80 W βρε άνθρωποι ρίξτε τα δίπλα μίνιμουμ να γίνει χαλασμός. Ρίξτε και 2 σετ balance εισόδους πίσω να βάλει ο χρήστης και ότι άλλο τραβάει η ψυχή του να το ευχαριστηθεί. Τέλος ρυθμιστικά σε σημείο που μόνο λειτουργικά δεν είναι χάθηκε να είναι στην πρόσοψη να τα βλέπει ο άλλος από εκεί που κάθεται να μην σηκώνεται όρθιος να πάρει μάτι τι παίζει.
Φαντάζομαι πιθανό διάλογο εντός της σχεδιαστικής ομάδας...
- Μα γιατί να μη του βάζαμε κι ένα ζεύγος XLR να γινόταν πιο...universal η συσκευή; Και αφού τα αρθρώματα class-D δεν είναι δα και πανάκριβα σε σχέση με τις τιμές που χρεώνουμε,δεν θα γινόταν να του αυξάναμε τη διαθέσιμη ισχύ να οδηγεί και τίποτε... συνηθισμένα ηχεία;;;Μην είμαστε και τσίπηδες,εδώ παραλείψαμε μέχρι και τον πρασινωπό φωτισμό του πλατώ.

- Τι λες ρε αστροπελέκι! πού νομίζεις ότι δουλεύεις,σε καμιά κινέζικη βιομηχανία ή την...Toshiba;;;
Άμα του κάναμε αυτά που λες,πόσοι πιθανοί πελάτες θα χάνονταν για τον προσιτό μας ολοκληρωμένο Μασατσούσετς στα πέντε χιλιάρικα με τα XLR και τα εκατό Watt στα 8 Ωμ;Θα μέναμε στο τέλος με τις...μασατσούτσες ανά χείρας !
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.321
Πολύ έψαξαν για να βρούνε κλας ντε των 40 βατ.
(Δε μείωσαν μόνο την τάση, και την τροφοδοσία μείωσαν, να μη διπλασιάζει. Το πάλεψαν λέμε...)

Για να μην εκτεθούν...

Το στανταράκι είναι 250 βατ. 500 στα 4. 50€ δουλειά.
Φαντάζεσαι να έβγαζε 2 κιλοβάτ στο κανάλι;
Το κλείσαμε το μαγαζί πατριωτ...
 
Last edited:

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.214
Reaction score
26.972
Αληθεια? Δεν ειχα υπ'οψιν οτι η Graham υπηρχε το ΄80 !!!
..μπορεί να μην υπήρχε, δεν το ξέρω. Τα στελέχη της όμως κατείχαν την τεχνογνωσία, όποτε ερωτήθηκαν υποθέτω.
Θεωρώ πιθανό να υπήρχε από τότε. Έχω πολύ αμυδρά την εντύπωση πως κάτι είχα διαβάσει στον "Ήχο" εκείνης της εποχής. Δυστυχώς, έχω κάνει πολλές μετακομίσεις (και τέσσερεις αλλαγές τόπου διαμονής) από τότε και δεν έχω κρατήσει εκείνη την παλιά συλλογή τευχών...
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Θεωρώ πιθανό να υπήρχε από τότε. Έχω πολύ αμυδρά την εντύπωση πως κάτι είχα διαβάσει στον "Ήχο" εκείνης της εποχής. Δυστυχώς, έχω κάνει πολλές μετακομίσεις (και τέσσερεις αλλαγές τόπου διαμονής) από τότε και δεν έχω κρατήσει εκείνη την παλιά συλλογή τευχών...
Αν δεν κανω λαθος ο πρωτος graham model 1.5 κυκλοφορησε το 1990 η 1989.
Η audiocraft σιγουρα προυπηρχε της graham και νομιζω οτι οι πρωτοι audiocraft ΑC300 & AC400 (10'' & 12'' ) παρουσιαστηκαν γυρω στα μεσα του '70.Γυρω στο 1980-82 πηρα τον δικο μου AC3000MC που εχω μεχρι σημερα σε αψογη κατασταση και μια κατασκευη που ακομη και μεχρι σημερα ειναι υποδειγματικη.Δουλευει οπως την πρωτη μερα μεχρι σημερα αψογα.Η παραγωγη των audiocraft σταματησε νομιζω γυρω στο 2000 η καπου εκει με τελευταια μοντελα τους AC3300 & 4400 και καποιες φημες λενε και για εναν AC5000 η AC5500 που προσωπικα δεν ειδα ποτε.
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.482
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top