miniDSP, Παρουσίαση και Εντυπώσεις.

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
Απάντηση: miniDSP, Παρουσίαση και Εντυπώσεις.

μπορεί και λίγο χαζή ερώτηση...

όταν λέμε οτι καταργούμε το παθητικό κροσοβερ των ηχείων, πρακτικά αυτό πώς γίνεται είπαμε?...

πειράζουμε κάτι στο ίδιο το ηχείο και στη πλακέτα του κρος...χέριασμα δλδ?...
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.276
Reaction score
1.356
Απάντηση: miniDSP, Παρουσίαση και Εντυπώσεις.

"Απλα".............. αφαιρουμε το κροσοβερ απο το ηχειο.
Το βγαζουμε τελειως............με οτι αυτο συνεπαγεται......
 


Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
Απάντηση: miniDSP, Παρουσίαση και Εντυπώσεις.

platon, sounds scary!!!!!

άρα αυτός που θα το κάνει, θα πρέπει να ξέρει...αν όντως οι διαφορές είναι τόσο ακουστές όσο περιγράφει και ο zakman35 σε προηγούμενα post, τότε μπαίνει κανείς σε σκέψεις...και αυτό γίνεται και σε πολυκάναλο είπαμε?...έχουμε ένα σύστημα και για μουσική και για ταινίες...με av προ-πολυκάναλο τελικό-ενεργό sub και 5 ηχεία...θα πρέπει να βγάλουμε τα κρος και απο τα 5 ηχεία και στη συνέχεια συνδέουμε το Minidsp μεταξύ av και τελικού?...μπορείς πχ να δημιοργήσεις ένα σετ τιμών και τα ηχεία σου να ακούγονται διαφορετικά σε μουσική απ οτι σε ταινιές?...λέω τώρα εγω ο άσχετος...

πάντως απο ένα τεστ του denon 4520, ο τύπος αναφέρεται και στο minidsp σαν λύση πριν εφαρμοστεί η ισοστάθμιση του xt 32...έτσι παίρνεις ακόμα καλύτερα αποτελέσματα κατ αυτόν...στο συγκεκριμένο τεστ χρησιμοποίησε το Behringer...εδώ το πλήρες τεστ

...... Is Audyssey all you need in your system for equalization?
Maybe and maybe not. I have read some comments in the past, even a couple of reviews on some other Audyssey equipped receivers and processors, where users or reviewers have complained that after they ran Audyssey setup, the sub-bass levels were set too low. This will be the case if you have an extreme peak in your raw low frequency response. Before Audyssey equalizes the response, it sets the levels based on pink noise, and those levels are going to be influenced by peaks that may already exist in your response. If you have a 10-15db peak in your low frequency response, Audyssey reads it in the pink noise level setting and reduces the overall subwoofer level. Then it equalizes the peak, removing it and leaving your sub levels low. Audyssey also does not make the best use of its filtering when you have a large peak in your response, as we will see in the comparison graphs below. This is a good reason to invest in an inexpensive measurement microphone and download Room EQ Wizard for free, so that you can measure the response in your room to determine if you may have any major response peaks that can be fixed before running Audyssey setup. Peaks can be dealt with in a few different ways. If you have the freedom to do so, you can move your sub enclosures around and see if that helps, although you may sacrifice in some other areas. It is also much easier to deal with peaks than it is nulls. Acoustical treatments (bass traps) are an option, although it can be difficult to find any that will deal with large peaks below 80Hz, such as the 50Hz peak you see in graph #1 below. GIK Acoustics has recently added Scopus Tuned Membrane Bass Traps to their arsenal, which could very well be a viable option for situations like this. In many cases the easiest solution is to use a parametric EQ. Quite a few of your manufactured subs, plate amps and even some pro amps will include one or more bands of PEQ, which is perfect for fixing problems like you will see below. Otherwise you will need to look at other options such as the Behringer 1124p or something similar. Another inexpensive solution is the miniDSP, which will give you more features and options than the Behringer units. The idea is to cure those peaks prior to running Audyssey so that Audyssey is not using all of its resources trying to fix issues that it is not that good at fixing. Below are graphs showing examples of how fixing the issue prior to running Audyssey will improve the response. In graph #1 we have a very large peak at 50Hz and another not so large peak at 100Hz. Graph #2 shows the results after running Audyssey prior to dealing with the peaks. Notice how the low frequency response drops off tremendously below 50Hz. Sure, you can increase the subwoofer levels (+6dB in graph #3), and you will end up with even more boomy bass around 50-60Hz... and you are not fixing the real issue. This is simply not a good result and would be most undesirable for me. If we add a couple of filters in a parametric EQ (BFD 1124p in this case) to cure those peaks (see graph #4), we end up with a response that Audyssey can work with a lot better. After running Audyssey again we can see the very different response we get in graph #5... a much improved response.



I do not know exactly how Denon, or other receiver manufacturers could accomplish it, but it would be nice to have a few bands of parametric equalization to use prior to running Audyssey. I suppose that could also be an option that Audyssey could implement in their next version of Audyssey (XT64?)......
πάντως, αν είναι να γίνουν τα ταπεινά monitoraudio κάτι σαν τα Grimm Audio LS1..

παιδιά εγκυκλοπαιδικά ρώτησα...δε θα γίνει κάτι άμεσα...ακόμα και ο χώρος μου είναι αφρόντιστος...για ενημέρωση απλά...ευχαριστώ
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Απάντηση: miniDSP, Παρουσίαση και Εντυπώσεις.

Σε πολυκάναλο σύστημα θα χρειαστείς 3 χ minidsp και τουλάχιστον 10 κανάλια ενίσχυσης (5 stereo ενισχυτές).

ο τύπος αναφέρεται και στο minidsp σαν λύση πριν εφαρμοστεί η ισοστάθμιση του xt 32
ο τύπος χρησιμοποιεί το minidsp ως Equalizer για να κάνει Room Correction. Δεν το χρησιμοποιεί ως ενεργό cross.
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.276
Reaction score
1.356
Απάντηση: miniDSP, Παρουσίαση και Εντυπώσεις.

Οπως καταλαβαινεις, για πολυκαναλο.............αστο καλυτερα.
Απ την αρχη θα επρεπε να πας σε ενεργα βασης.
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
Απάντηση: miniDSP, Παρουσίαση και Εντυπώσεις.

για πολυκάναλο είναι ιστορία...το ξεχνας πριν καν το σκεφτείς...

θα παίξει απλά σαν ισοσταθμιστής το dsp, όπως σωστα είπε ο zakman35...

και όπως σωστά λεει ο platon, αν κάποιος θελει να κάνει κατι τετοιο,καλύτερα να παει σε ενεργα απ την αρχή...δε θα με άρεσε καθόλου να κάνω καμιά ζημια σε πέντε παθητικά ηχεία, για τα οποία θα έχω πουλησει το δεξι πλεμόνι μου (που λέει ο λογος) για να καταφέρω να τα πάρω σιγά σιγά...μετα τα παντρεύεσαι...

ο zizik να το κάνει...:biggrin:
 


Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
Απάντηση: miniDSP, Παρουσίαση και Εντυπώσεις.

ω ναι...γι αυτό μπορεί να παίξει με οτι μπιχλιμπίδη (miniDsp) θέλει....:gamer:
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Απάντηση: miniDSP, Παρουσίαση και Εντυπώσεις.

Καλά είναι τα ενεργά δεν λέω, αλλά έχουν ένα σοβαρό μειονέκτημα και μου κάνει εντύπωση που σπανίως αναφέρεται.

Το μειονέκτημα είναι ότι η καμπίνα ενός ηχείου είναι το πλέον αφιλόξενο μέρος για έναν ενισχυτή, τόσο από πλευράς κραδασμών, όσο και από πλευράς θερμοκρασίας.


Δεν μπορεί από την μία (παθητικά ηχεία) ο ενισχυτής/τες να τοποθετούνται σε "αντικραδασμικά" rack και από την άλλη οι κατασκευαστές ενεργών μόνιτορ, να βάζουν του ενισχυτές - μετασχ/τές κτλ στην καμπίνα του ηχείου (πίσω από το woofer).

Κάποιο από τα δύο πρέπει να είναι λάθος.


Η γνώμη μου είναι πως τα ενεργά μόνιτορ (με ενσωματωμένους ενισχυτές) φτιάχτηκαν καθαρά για λόγους φορητότητας για χρήση σε βαν και άρα έπρεπε να γίνει κάποιος συμβιβασμός.

Υπάρχουν βέβαια και ενεργά μόνιτορ δεν φτιάχτηκαν για να είναι φορητά και που έχουν τους ενισχυτές και τα ηλεκτρονικά cross εκτός καμπίνας (είναι βέβαια πανάκριβα).
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Απάντηση: miniDSP, Παρουσίαση και Εντυπώσεις.

Όμορφα...
Με τελωνεία έμπλεξες?
δυστυχως εγω την πατησα.τους εστειλα μηνυμα πριν και τους ρωτησα αν στελνουν με ems γατι παη τελωνειο και μου ειπαν ναι.
εστειλαν fedex και εγραψαν και 397$ επανω και δεν φτανη που θα πληρωσω τελωνειο που δεν ειναι πολλα θα πληρωσω και 100 ευρω τη fedex για τον εκτελωνισμο αφου δεν μπορω να παω αθηνα να το κανω μονος μου.τους εχω στειλη δυο μυνηματα γιατι το εκανα αυτο και δεν απαντανε.
ωραια εταιρεια.
 

Μηνύματα
6.666
Reaction score
5.194
Δεν τους νοιάζει για το τελωνείο. Κι εγώ είχα πληρώσει τελωνείο για το balanced 2x4, αξίας 125 δολαρίων. Είχα δώσει 34 ευρώ τελωνείο και 16 ευρώ κούριερ, που δεν είχα ζητήσει.

Η απάντηση της εταιρίας:
Sorry to hear about the high custom price you had to pay. We're not aware of each country (having its own set of custom import values). Undervaluing a product is an offense that puts "our company" (not you) at liability. We therefore do not practice any of these methods I'm afraid.

Η λύση είναι η αγορά από τους dealers της Ευρώπης, σε υψηλότερες βέβαια τιμές.
http://www.minidsp.com/aboutus/minidsp-dealers
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
γιαννη ουτε εμενα με νοιαζη το τελωνειο.αν ερθη το δεμα με ελτα που ερχεται αν ειναι με ems ακομα και να εκτελωνιστη και να δωσω 40-50 ευρω δε με πειραζει (αναλογα και την αξια)αλλα να με εκβιαζη η fedex η οποια courier τελος παντων και να μου ζηταη 100 εκτελωνιστικα +οσο βγαλη το τελωνειο ειναι καπως.και χωρις να εχω επιλογη να παω στην αθηνα να το εκτελωνισω μονος μου.
 

Μηνύματα
6.666
Reaction score
5.194
Το φάουλ της εταιρίας είναι ότι το στέλνει με DHL, ακόμη κι αν ζητήσεις EMS. Η υποτιμολόγηση προφανώς είναι παράτυπη, και δεν μπορούμε να την κατηγορήσουμε ότι δεν την εφαρμόζει.

Ποιο μοντέλο πήρες και πόσα ευρώ ακριβώς θα σου βγει όλα μαζί; Τώρα που έχεις τα νούμερα φρέσκα, για να δούμε αν αξίζει κανείς να παραγγείλει από Ευρώπη.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
το τελωνειο απο μονο του δεν ειναι τοσο πολυ.ας το εστελνε με ems και δεν θα με πειραζε ακομα και αν περνουσε τελωνειο αφου τα elta τα εκτελωνιζουν δωρεαν.δεν εχω ακομα ακριβη νουμερο περιμενω την fedex να μου πη αλλα μαλλον θα ειναι 180-200 ευρω οποτε θα το στειλω πισω.πηρα το 2χ8 με volume fp και digi fp.τα ιδια απο ευρωπη κοστιζουν 423+μεταφορικα οποτε μαλλον πιο ακριβα θα μου παη.

397$=300ευρω+οτι παη το τελωνειο απευθειας θα ενημερωσω οταν μαθω το ακριβες ποσο.
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Περίεργο, εγω έχω κανει 3-4 παραγγελίες από αυτούς, με τελευταία παραγγελία τον Απρίλιο του 13 και ολες ήρθαν με ταχυδρομείο, ούτε τελωνεία ούτε τίποτα.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
δεν ξερω τι ρολο παιζουν αλλα δυο μηνυματα τους εχω στειλη και δεν απαντανε.
 

Μηνύματα
6.666
Reaction score
5.194
Και σε μένα δεν απάντησαν σε δύο e-mail που τους έστειλα όταν ήθελα να πάρω το 4x10hd.
Φυσικά δεν το πήρα.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
ανοιξα θεμα στο paypal αναφεροντας ολη την ιστορια και οτι θα ανεβασω τα email με την ερωτηση μου πριν παραγγειλω οπως και την απαντηση τους οτι στελνουν με ems.
μετα απο αυτο απαντησαν αμεσως οτι τα μεγαλα δεματα τα στελνουν με fedex ενω τα μικρα με ems και μου ειπαν να το στειλω πισω να το ξαναστειλουν με ems αλλα θα ξαναπληρωσω μεταφορικα.
αν και ηταν δικο τους λαθος θα το δεχτω αν και πιστευω ακομα και ετσι θα παη τελωνειο αφου θα γραφη 397$ πανω.τουλαχιστον το ταχυδρομειο δεν ζηταη αμοιβη.
μετανοιωσα παντως που αγορασα αφου δεν ειναι αντιμετωπιση αυτη να χρειαζονται απειλες για να απαντησουν.
 

Μηνύματα
6.666
Reaction score
5.194
Σιγά, το δικό μου το 2x4 μινιόν είναι, και με κούριερ ήρθε. Ό,τι τύχει μάλλον κάνουν.
Που δεν απαντάνε στα e-mails βέβαια, απαράδεκτοι.
To παίζουν λίγο μούρες, λες κι ανακάλυψαν τον τροχό και πρέπει να τους παρακαλάμε.
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.843
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top