Minidsp+dac/streamer+Dirac σε μια συσκευή.

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
Νέο software (plugin & firmware) update για συσκευές SHD - αναρτήθηκε μόλις σήμερα.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
Επανέρχομαι με ένα πρόβλημα το οποίο αντιμετώπισα κι έλυσα, σχετικό με τη διαδικασία indexing αρχείων μουσικής από το Volumio (το player του SHD). Για αρχή, ρίξτε μια ματιά στο προηγούμενο σχετικό post μου.

Έκτοτε και για διάφορους λόγους δεν ασχολήθηκα ιδιαιτέρως με την ακρόαση αρχείων μουσικής από USB flash drives και μιας και τις 9/10 φορές που ακούω μουσική είναι από βινύλιο, το πρόβλημα ξεχάστηκε. Σε κάποια φάση, θέλησα να ακούσω αρχεία μουσικής (διαφορετικά από αυτά του προηγούμενου post) και το Volumio απλώς αρνιόταν να κάνει index τα αρχεία. "Πέρασα" ξανά τα αρχεία από το mp3val, τίποτα, τζίφος.

"Άνοιξα" νέο ticket στο support team της miniDSP, μου επανέλαβαν τα ίδια με την προηγούμενη φορά (περί broken headers κτλ), οπότε ξεκίνησα να αναζητώ λύση στο subforum του SHD. Σε κάποια φάση, βρήκα ένα thread στο οποίο ο τύπος είχε ανακαλύψει ότι το πρόβλημα στο indexing το δημιουργούσε το artwork (τα εξώφυλλα των albums) που προσαρτώνται ως πληροφορία στα αρχεία μουσικής. Χρησιμοποίησε το mp3tag, όπως περιέγραψε στο post του - βασικά, "άνοιξε" τους φακέλους που ήθελε στο mp3tag, έλεγξε εάν είναι σε ισχύ η λειτουργία "Correct aspect ratio" κι έκανε save, χωρίς καμία άλλη αλλαγή - και το πρόβλημά του λύθηκε.

Ακολούθησα τη λύση του και προς μεγάλη μου έκπληξη, ένα USB flash drive με 4186 αρχεία μουσικής έγινε index σε χρόνο μηδέν. Αρχεία/albums/καλλιτέχνες εμφανίστηκαν:

Volumio_screenshot_2.jpg


και μπόρεσαν να αναπαραχθούν από το Volumio

Volumio_screenshot_1.jpg


Κατόπιν, επέλεξα συγκεκριμένους φακέλους από τη συλλογή μου, τους "πέρασα" από το mp3tag και μετά τους "φόρτωσα" στο NAS. Εγκατέστησα στο NAS το Minimserver, έκανε κι αυτό, με τη σειρά του, index τους φακέλους και κατόπιν, ως δια μαγείας, εμφανίστηκε στην καρτέλα "Music Servers" του Volumio. Επέλεξα αρχεία κι άκουσα μουσική, χρησιμοποιώντας ως συσκευή ελέγχου ένα tablet.

Ενημέρωσα το support της miniDSP, με την προτροπή να διαβάσουν το post μου στο αντίστοιχο thread στο subforum για το SHD και μου απάντησαν:

"Thanks a lot for sharing this information! That's indeed very useful!

We're already in talks with Volumio team... We have a new build ongoing with a new Kernel that already seems to solve this issue of indexing. We're trying to see if we can finalize all other QC on that build and release it in the coming weeks. Thanks for your patience and thanks much for sharing with us!"

Οπότε, συμπερασματικά, για όσους ενδιαφέρονται να χρησιμοποιήσουν το miniDSP ως DAC κι όχι μόνο ως streamer, διαβάστε το προηγούμενο post κι αυτό, κατεβάστε κι εγκαταστήστε τα mp3val κι mp3tag (είναι και τα δύο δωρεάν), "περάστε" τη συλλογή σας από αυτά κι απολαύστε μουσική!

Κι επειδή είμαι λίγο κωλόπαιδο, άφησα κι ένα παράπονο προς την miniDSP - το οποίο τους έστειλα και δεν μου απάντησαν (ακόμα). Έγραψα ότι, τελικά, η αναπαραγωγή μουσικής από το SHD δεν είναι τόσο απλή διαδικασία όπως την περιγράφουν στο user manual - εισαγωγή USB flash drive, index, αναπαραγωγή - οπότε, καλό θα ήταν να αναγράψουν μια προειδοποίηση στις επόμενες εκδόσεις του manual. Επίσης, κανείς (από το support) δεν μπόρεσε να μου εξηγήσει το λάθος "Failed to read mixer for 'alsa': no such mixer control: PCM". ΟΚ, εφόσον δεν επιρεάζει το indexing και κατ' επέκταση την αναπαραγωγή αρχείων μουσικής, δεν το θεωρώ τόσο σημαντικό, αλλά καλά θα ήταν να γνωρίζουν οι χρήστες της συσκευής περί τίνος πρόκειται και καλύτερα θα ήταν το διορθώναν σε μελλοντική αναβάθμιση του λογισμικού.
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.269
Reaction score
1.350
Να ...............αυτα δε μπορω, θα πρεπει να γινουμε κομπιουτεραδες (για να μη πω χακερς) για να ακουσουμε μουσικη.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.094
Reaction score
124.644
ως δια μαγείας, εμφανίστηκε στην καρτέλα "Music Servers" του Volumio. Επέλεξα αρχεία κι άκουσα μουσική, χρησιμοποιώντας ως συσκευή ελέγχου ένα tablet.
Welcome to 21st century.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
Να ...............αυτα δε μπορω, θα πρεπει να γινουμε κομπιουτεραδες (για να μη πω χακερς) για να ακουσουμε μουσικη.
Κοίτα, πέραν της αναμφισβήτητης ταλαιπωρίας που προκαλείται από το άγνωστο του προβλήματος, θα χαρακτήριζα τα προβλήματα που αντιμετώπισα ως "παιδικές ασθένειες". ΟΚ, νέα συσκευή είναι, όλο και κάποιο πρόβλημα θα παρουσιάσει. Βάλε και τη δική μου απειρία με DACs (γενικά) κι αναπαραγωγή αρχείων μουσικής από συσκευές εκτός PC/laptop, ε, "έδεσε το γλυκό".

Με τις περιγραφές των δυσκολιών που αντιμετώπισα, δεν θέλω να αποθαρρύνω κάποιον από την αγορά της συσκευής - κάθε άλλο. Απλώς, μιας κι αντιμετώπισα τις δυσκολίες με επιτυχία, ενημέρωσα την κοινότητα του forum, στο πλαίσιο της ανταλλαγής εμπειριών και γνώσεων και για να γλυτώσω μελλοντικούς κατόχους από παρόμοια ταλαιπωρία. :)

Welcome to 21st century.
Ναι ρε, το ξέρω, για αυτό έκανα κι αυτό το post στο thread μου. Είπαμε, σιγά σιγά... :)
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
Συνέχεια στο θέμα του indexing από USB flash disks (διαβάστε εδώ κι εδώ), αυτή τη φορά από την DevTeam της miniDSP. Μεταφέρω αυτούσιο το email που μου έστειλαν, το οποίο έκαναν post και στο thread που άνοιξα στο forum της miniDSP:

"Dear All,

Finally some great news!
:-)


Thanks for all your patience on this indexing issue. Volumio team finally tracked down the issue and solved it on Neo2 build (v1.94 / Units purchased before Jan 2021). A new build is in process for neo3 build (Jan 2021 and up)
"

Εάν μπορεί κάποιος κάτοχος του SHD - με ημερομηνία κατασκευής πριν τον 01/2021, θα ήθελα να επιβεβαιώσει ότι υπάρχει καινούρια έκδοση του Volumio διαθέσιμη προς εγκατάσταση.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
ο ζαπ μου έχει εξηγήσει οτι υπάρχει αλγόρυθμος που μπορεί να ενσωματωθεί στο shd ώστε να δημιουργήσει κεντρικό από 2 κάναλο σήμα. Έχει μια κάποια επικοινωνία με την εταιρία αλλά δεν ξέρω πλέον την εξέλιξη και που έχει κολλήσει το θέμα.
 



Μηνύματα
484
Reaction score
585
όχι , δε φαίνεται να χάλασε κάτι. Η αλήθεια είναι ότι δε χρησιμοποιώ το volumio.
 

Μηνύματα
484
Reaction score
585
Σου χάλασε κάτι;
συγνώμη dionisp, νόμιζα η ερώτηση πήγαινε στο volumio. Αυτό έψαχνα να δω αλλαγές.
Άνοιξα όμως πριν λίγο το roon και βλέπω ότι μου έβγαλε το SHD από την ethernet ζώνη. Το ξαναπέρασα και όλα εντάξει.
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Οκ. Υποτίθεται ότι ισιωσαν και το volume με το Roon και τώρα δείχνει το ίδιο. Ισχύει;
 


Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Μόλις έκανα και εγώ το update. Δεν φαίνεται να έχει κάποιο θέμα. @alfy το volume του SHD είναι συγχρονισμένο με το Roon πλέον. Πρέπει να κάνεις update και το volumio στην τελευταία έκδοση (που προϋποθέτει το τελευταίο firmware στο SHD). Ουσιαστικά ο συγχρονισμός του volume είναι από το volumio και υποτίθεται ότι είναι το τελευταίο πράγμα που ζητούσε η Roon για το certification.
 


Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Άρα, πλέον, το SHD "παίζει" και Roon;

Πάντα έπαιζε (από τον Νοέμβριο του 19 χρησιμοποιώ και τα 2 χωρίς πρόβλημα)! Απλώς όταν η Roon άλλαξε το agreement πέρσι το Φθινόπωρο και επέτρεψε να συνδέονται μόνο certified devices δημιουργήθηκε θέμα. Είναι θέμα politics (γιατί η Roon πληρώνεται για να κάνει τα τεστ) και όχι τόσο τεχνικό. Σε κάθε περίπτωση, οι υπάρχοντες χρήστες (τότε) είχαν ευκαιρία να ενερφοποιήσουν ένα "development account" στη Roon που θα τους επέτρεπε να συνεχίζουν να χρησιμοποιούν το Roon με το "uncertified" SHD. Άρα εγώ συνεχίζω και ακούω Roon χωρίς θέματα και δεν έχω και ιδιαίτερη κάψα να γίνει Certified το SHD.

Για τους καινούργιους χρήστες, νομίζω ότι πάλι το βλέπει το SHD αλλά δεν το αναγνωρίζει σαν high quality path. Νομίζω. Δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα.

Τέλος πάντων, υποτίθεται ότι είναι σε φάση testing για να πάρουν και την "σφραγίδα" ότι είναι Certified και εκκρεμούσε μόνο αυτό το update από το Volumio.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
Thanks, φαντάζομαι ότι κάτι σχετικό θα ανακοινωθεί στο support forum της miniDSP, όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία.
 


Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Χωρίς το volumio υπάρχει τρόπος μέσω κινητού να ελέγχουμε τη συσκευή (minidsp shd) ωστε να ακουμε πχ spotify ?
Όχι το volumio είναι το software που τρέχει το SHD και άρα από εκεί το χειρίζεσαι. Εκτός και αν έχεις Roon, που ουσιαστικά χειρίζεσαι το Roon και το Volumio- SHD είναι endpoint.
 

Μηνύματα
2.668
Reaction score
1.386
Όχι το volumio είναι το software που τρέχει το SHD και άρα από εκεί το χειρίζεσαι. Εκτός και αν έχεις Roon, που ουσιαστικά χειρίζεσαι το Roon και το Volumio- SHD είναι endpoint.
Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Δυστυχώς το volumio app (σε oneplus 6) μένει στο searching. Δοκίμασα και με καρφωτή IP να του δηλώσω το minidsp shd αλλά και πάλι τζίφος. Μένει στο searching και δε το βρίσκει ποτέ...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.032
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top