Minidsp & Xanadu

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.498
Η διαφωνία Δημήτρη - Χάρη είναι λάθος εξαρχής γιατί πολύ απλά κολοκυθόπιτα. Όσο δυνατά θέλει ο καθένας ακούει
Ενώ λέτε ακριβός τα ίδια πράματα καταφέρνετε και διαφωνείτε. Ξαναδιαβάστε τι γράφετε πιο ψύχραιμα.
Διαφωνώ για την διαφωνία σου ως προς την διαφωνία μας :party:

Ο Χάρης υποστηρίζει πως 90db κορυφής (14 watt) ειναι υπεραρκετά και ο λαμπατος των 30 watt υπερκαλύπτει τις ανάγκες.
Και δεν αναφερόμαστε σε εξαιρετικά ευαίσθητα ηχεία, μιλάμε για το μέσο ηχείο του μέσου χομπίστα στα 87-88 ευαισθησία.

Επίσης λέει πλαγίως πως είμαι ψεύτης (ναι, πλαγίως και ευγενικά βεβαίως βεβαίως) και πως εδώ και καιρό ανεβάζω μαϊμού μετρησεις, μάλλον απο το σύστημα του γείτονα, διότι πχ
Οι μετρήσεις που δείχνεις δεν συμβαδίζουν με την ανομοιομορφία του χώρου σου και με τα 3μ. απόσταση από τα ηχεία.
Προφανώς και ολα τα αλλα που ανέβασα ή είπα εδώ ειναι απο το σύστημα του γείτονα.

Εκατοντάδες ασθενείς τον χρονο, χιλιάδες στην καριέρα μου μεχρι σημερα, μου εμπιστεύονται την υγεία τους, και έχουμε εδώ "φίλους" να μας λένε παραχαράκτες μετρήσεων-ψεύτες ΓΙΑ ΤΑ ΣΤΕΡΕΟΦΩΝΙΚΑ.:headbang:
Και απο αποσταση μάλιστα.

Οποίος θελει έρχεται, μετράμε, και αν δεν βγουν οι μετρησεις ίδιες/παρόμοιες (όσο επιτρέπει ο διαφορετικός εξοπλισμός) με αυτές που ανεβάζω του κερνάω τα αεροπορικά +μπυρες. Αυτο ειναι το σύστημα κυριοι, μέτριο-αξιοπρεπές, κατηγορια περιπου 6000€ συνολο σε μέτριο-αξιοπρεπή χώρο. Και παίζει τόσο. Δεν ειναι "υπέροχο". Και ναι, περνάει τα 100db και παραπέρα. Ελπίζω να βρω χρήματα να πάρω αλλο. Αλλά ψέμματα για το στέρεο, ε όχι, ήμαρτον!
(Αυτη ειναι η παράλληλη συζητηση, που παραλίγο να γίνει κυρίως θέμα).

Στο ψητό παλι:
Εγω λεω πως 90db κορυφής σε κλασικη σημαίνει 70db μέση στάθμη, μην παω και παρακάτω. Στα 70db χανεις πληροφορία, αν συνυπολογίσεις και το κατώφλι θορύβου του δωματιου. Μπορει να χανεις ακόμα και pianissimo νότες, σίγουρα χανεις πληροφορία χωρου, και χανεις και μέρος της μουσικής-καλλιτεχνικής έκφρασης.

Υποστηρίζω λοιπον πως χρειαζεσαι τριψήφια watt τουλαχιστον, σε ενα μέτριο παθητικο σύστημα, για να είσαι στα τριψηφια db, και οι φίλοι (και οι άλλοι απο την χαρμαν) λένε για τετραψήφια watts!!!:o (O Γιάννης τέλος λέει πως δεν μπορείς να βάλεις 150+ στιγμιαία Watt σε ενα 7-8ιντσο μιντγουφερ γιατι θα το κάψεις).

Επίσης υποστηρίζω πως για να μπορείς να ακουσεις τα 105db κορυφής χωρίς να εκνευριστείς χρειαζεσαι και αξιοπρεπές RT60. Και όσο πληρώνεις, τοσο ανεβαίνουν και τα db. Μακάρι να φτάνει η τσέπη μας να μπορουμε και 115 και παραπανω στη θέση ακροασης.

(Α, και ο ΚΚ κανει χαβαλε σχόλια στο ξεκούδουνο, συστηματικά.)

Χαώδης διαφορά. Απο τα 14 στα 1000+watt, και ολα τα ενδιάμεσα.

Άσε για τις χροιές να μην το πιάσουμε καλυτερα.

Οπότε βλεπεις πως υπαρχει πραγματική διαφωνία.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.498
Ξαναλεω, ευχαρίστως να "φιλοξενήσω" στο θρεντ μου όλη αυτη την διαφωνία εάν οι μοντ ή ο Περαστικός το επιθυμούν.
Το έχουμε παραξηλώσει σε ξένο αχυρώνα.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Αυτά περί αναξιοπιστίας κάνω ότι δεν τα διάβασα, γιατί είναι παράλογα, πάμε στο ψητό.

Περί db και κλασικής τα έγραψα πριν, για την ιδιαιτερότητα που έχουμε στην συγκεκριμένη ακρόαση. Αν κάνω λάθος πείτε μου να μάθω :wink:.
Σε σαλόνι Δημήτρη δεν πας πάνω από 100. Από 100 και πάνω είναι μαρτύριο.
Η πλειοψηφία δεν μπορεί να πάει γιατί...
Α) Έχει γείτονες
Β) Η συμπίεση. Στην αρχή κάποιος που δεν είναι και τόσο εξοικειωμένος με τον φυσικό ήχο μπορεί να του αρέσει κιόλας. Πολλοί είναι αυτοί που αν τους κόψεις μερικά db από τα 16 που έχουμε περιθώριο στα 12 θα σου πουν ότι τώρα ακούγεται καλύτερα. Αλλά ακόμα και αυτοί κάποια στιγμή θα κουραστούν. Μετά τα 100 έχει πολλά στάσιμα. Είναι κουραστικό.

Σε ενα τυπικό σαλόνι με όριο τα 100 δε μπαίνει λαμπάτος; Υπο προϋποθέσεις πάντα.
Ούτε μπορούν , ούτε θέλουν να ασχοληθούν με την διόρθωση του RT60

Αυτό που λέει ο Γιάννης , ναι το έχω και εγώ απορία, δε ξέρω
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.498
Σε σαλόνι Δημήτρη δεν πας πάνω από 100. Από 100 και πάνω είναι μαρτύριο.
Ούτε μπορούν , ούτε θέλουν να ασχοληθούν με την διόρθωση του RT60
Το ίδιο ακριβώς λέμε :

Επίσης υποστηρίζω πως για να μπορείς να ακουσεις τα 105db κορυφής χωρίς να εκνευριστείς χρειαζεσαι και αξιοπρεπές RT60
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
και ο Χάρης αυτά λέει , τι να παει να κάνει ο Περαστικός μετά τα 100 αφού δεν πρόκειται να ασχοληθεί με το RT60; Τι να τα κάνει τα 2KW ενισχυτικά;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.498
Και γω λεω πως οποιος δεν εχει την δυνατότητα για Χ λόγους να ασχοληθεί με το RT60, χάνει μεγάλο μέρος της απόλαυσης. Λυπάμαι αλλά

Θα παρομοιαζα την ακροαση σε τετοια ενταση με την παρακολουθηση ταινιας σε οθονη 21" απο τα 2 μετρα. Ποση σημασια εχει η ποιοτητα της εικονας σε αυτες τις διαστασεις?
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.498
Τώρα, 11:30 την νυχτα. Δεν ενοχλώ οικογένεια. Δεν ακουγεται μεχρι πανω.

Το τελευταιο 1 και κατι λεπτο του πρωτου μερους του Violin Concerto του Korngold.

MI0004020881.jpg


(ναι, ξερω, ωραια γκόμενα...)

Μεση σταθμη μεταξυ 70-75. Ανετα πιανει το προγραμμα κορυφες σε κακη ποιοτητα αρχειου (streaming στα 320) στα 92db. Τυχαια επιλογη, αυτο ακουω τωρα.

Ε λοιπον αυτη ειναι σταθμη για νυχτα, ωραια ειναι δεν λεω, αλλα οχι για πληρη απολαυση.
Δεν φτανει ουτε για πλακα!!!



Κορνγολδ.jpg
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.498
Να κανω και λιγο πλάκα, κορυφη απο τα 52 στα 90 στη στιγμη, στο τριτο μερος...δεν γινεται ελεγε ο αλλος μεχρι 6 db εχουν κορυφες (σε αλλο θρεντ):gotcha:

Α, ρε, που να μετρησουμε τα HiRes σε φουλ ενταση (αλλα ημερα, μην ερθει η αστυνομια :))

2.jpg
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Πως μετράς με το REW αυτό που ακούς; Νόμιζα μετράει μόνο sweep.
Τα 90 ότι και να λέμε είναι λίγα, αν δίναμε λ7 για να ακούμε στα 90 ε τότε χ3σ3μ3 !!:headbang:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.498
Πως μετράς με το REW αυτό που ακούς;
Πατάς spl meter, και μετα το logger.
Τα αποθηκευει ομορφα
Τα 90 ότι και να λέμε είναι λίγα, αν δίναμε λ7 για να ακούμε στα 90 ε τότε χ3σ3μ3 !!:headbang:
Ε, αντε, πες το να τελειωνουμε. ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΑ ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ ΤΑ 92db, σας τρώνε τα λεφτά, ξυπνήστε!!!!!!
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.498
Dimifoot, ο πιο δυνατος χρηστης Rew στο forum!!!
Τωρα το ανακαλυψα, ήθελα να διασταυρώσω τις μετρήσεις του UMIK+ipad. Καλο ε; ;)

Τελείωσε η διαφωνία κυριοι λαμπάτοι, ή να μετρησω και στις 3 το πρωι, στα μεγιστα που εσεις ακουτε;;;;; :roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
και ο Χάρης αυτά λέει , τι να παει να κάνει ο Περαστικός μετά τα 100 αφού δεν πρόκειται να ασχοληθεί με το RT60; Τι να τα κάνει τα 2KW ενισχυτικά;
Τίποτα να μην κάνει ο Περαστικός.
Και ΔΕΝ είναι ανάγκη ούτε να περάσει τα 100dB, ούτε να ασχοληθεί με το RT60, ούτε να πάρει 500W ενισχυτικά.
Το κέφι του να κάνει.
Και να ακούει τη μουσική του δίχως να δυσχεραίνει την καθημερινότητά του και τη ζωή της οικογένειας, των γειτόνων του κλπ.

Χόμπι είναι.
Μουσική πάμε να ακούσουμε, δε χρειάζεται να γινόμαστε ψυχαναγκαστικοί.

Από τη στιγμή όμως o Περαστικός (ο Αλεξάκης, ο Dimifootης κλπ.) που για τον α,β,γ,δ λόγο έχει σύστημα που δε μπορεί να πλησιάσει καν ρεαλιστικές εντάσεις σωστά, δε μπορεί να ισχυρίζεται ότι έχει υψηλής απόδοσης (ή πραγματικά High End αν θέλετε) σύστημα - χώρο, είτε αυτό κόστισε 1.000, 10.000 είτε 50.000 Ευρώ.
Και δε μπορεί να παραμυθιάζει εαυτόν και αλλήλους.

Αυτό λέει ο Dimifoot.
Αυτό λέει ο EAR.

Χαμηλά και ψιθυριστά """όλα""" "κουτσοπαίζουν".

Αυτό είναι το θέμα.
Και όχι το σύστημα του Dimifoot.
Και γι' αυτό τσαντίστηκε και έχει και δίκιο.

Και (και) γι' αυτό τσαντίστηκα κι εγώ.
Τι σχέση έχει αν εγώ οδηγώ Golf 15ετίας (και είμαι κι ευχαριστημένος!) και πόσο "ακυρώνει" την άποψή μου ότι δε μπορούμε να μιλάμε σπορ οδήγηση υψηλών απαιτήσεων με αυτοκίνητα των 85 ίππων και 1200+ κιλών;
Δηλαδή πρέπει να έχω BMW Μ3 για να μπορώ να μιλάω;
(Ορίστε και η καθιερωμένη μεταφορά από το χώρο των αυτοκινήτων).:D


Και κάτι τελευταίο:
Το φθινόπωρο που μας πέρασε, ο Dimifoot κατέβηκε στην Αθήνα και πήγαμε μαζί να ακούσει διάφορα συστήματα, μεταξύ των οποίων τα ATC 100 του dapost και τα Neumann KH310 σπίτι μου.

Ε, guess what?
Τα Neumann KH310 σπίτι μου, τοποθετημένα σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή, και με τα ρυθμιστικά τονικότητας στην πλάτη τους ρυθμισμένα από εμένα ΠΡΙΝ την ακροάση (όλα αυτά μας πήραν κάτω από 10 λεπτά, μαζί με το να τα βγάλουμε από τα κουτιά τους) έπαιξαν από λίγο εως πολύ καλύτερα από όλα τα υπόλοιπα συστήματα.

Ε, guess what (again)?
Αν του Dimifootη του έλεγαν ότι θα του χάριζαν ένα σύστημα με τον όρο να μην αλλάξει (ή να προσθέσει) τίποτα σε αυτό, τότε αυτό θα ήταν "δαγκωτό" αυτό με τα ATC 100 του dapost και ΟΧΙ αυτό με τα Neumann KH310.
Ναι, τα ίδια Neumann KH310 που έπαιξαν από λίγο εως πολύ καλύτερα από όλα τα υπόλοιπα συστήματα, αλλά δεν είχαν από μόνα τους το αναγκαίο headroom για τα μεγάλα συμφωνικά έργα που γουστάρει ο Dimifoot στον αρκετά άνω των 30τμ χώρο μου.

Headroom is a bitch, bitches...
 
Last edited:



Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Αυτό που κατάλαβα από αυτό το θέμα είναι ότι έχει αρχίσει να με τρώει η τσέπη μου για το UMIK.

Τι σχέση έχει αν εγώ οδηγώ Golf 15ετίας (και είμαι κι ευχαριστημένος!) και πόσο "ακυρώνει" την άποψή μου ότι δε μπορούμε να μιλάμε σπορ οδήγηση υψηλών απαιτήσεων με αυτοκίνητα των 85 ίππων και 1200+ κιλών;
Δηλαδή πρέπει να έχω BMW Μ3 για να μπορώ να μιλάω;
(Ορίστε και η καθιερωμένη μεταφορά από το χώρο των αυτοκινήτων).:D
Εγώ θέλω να μου το πεις και με γεύσεις, να το καταλάβω καλύτερα.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Συμφωνώ.
Πόσα watt ειναι αυτα ρε Ζαπ με τυπικό ηχείο 88 db στα 2,5-3 μέτρα?
Έλα βρε Δημήτρη δεν είναι το ίδιο για όλους. Εγώ ακούω στα 2,2 και πίσω ντουβάρι. Το μεγάφωνο χτυπάει ντουβάρι στα 2,5 μέτρα ίδιο room gain έχουμε; άσε που άμα σκύψω να πάρω κάτι από το τραπεζάκι έπεσα στα 1,60.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.498
Έλα βρε Δημήτρη δεν είναι το ίδιο για όλους. Εγώ ακούω στα 2,2 και πίσω ντουβάρι. Το μεγάφωνο χτυπάει ντουβάρι στα 2,5 μέτρα ίδιο room gain έχουμε;
Εγκω ντεν ξέρει τεχνικά...εγκω τέλω σιμφωνικι που κωπανάει...να πι ο ζαπ (μεσους ορους)
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top