Minidsp & Xanadu

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Πέρα απο την πλάκα να βαλω και λιγο τζαζ

R-1251110-1319417994.jpeg


Κοιτάξτε διαφορά με την συμφωνική μουσική

ε.jpg



IMG_0804.JPG


Κανενα ουσιαστικό σκαμπανεβασμα, ουτε κορυφές ουτε τίποτα

Επισης να πω πως αναγκάστηκα να κατεβάσω ΠΟΛΥ την ένταση μόλις το γύρισα σε jazz, θα ξυπνουσε όλη η γειτονιά
 
Last edited:

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Συμφωνώ.
Πόσα watt ειναι αυτα ρε Ζαπ με τυπικό ηχείο 88 db στα 2,5-3 μέτρα?
Αναλόγως του χώρου, υποθέτοντας ότι δεν γίνεται χαμός από ανακλάσεις ώστε να μην ακούμε "φασαρία", υποθέτοντας ότι μιλάμε για στιγμιαίο peak άρα το μετρητικό μας δεν ολοκληρώνει μεγάλες μέσες εντάσεις στο πεδίο του χρόνου, υποθέτοντας ότι έχουμε ένα μικρό δυναμικό headroom στον ενισχυτή μας, και (ευτυχώς για μας) υποθέτοντας ότι δεν ακούμε σε ανηχοϊκό θάλαμο, θα πρότεινα ("μετριοπαθώς") πάνω από 200W ενισχυτή.

Μπακάλικα εντελώς:

105 - [88 - 20log(1/3) + 10log2]
~ 105 - (88 - 9,5 +3)
= 23.5dBW ---> 10^(23,5/10) ~ 223,87W
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.645
Reaction score
94.602
Από τη στιγμή όμως o Περαστικός (ο Αλεξάκης, ο Dimifootης κλπ.) που για τον α,β,γ,δ λόγο έχει σύστημα που δε μπορεί να πλησιάσει
Ότι και να γράφεις, εμένα σκέφτεσαι μωρό μου! :angel:
 


Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Ότι και να γράφεις, εμένα σκέφτεσαι μωρό μου! :angel:
Μόνο 1 like η κωλοπλατφόρμα γμτ μου...


.... Το Mid coral που φοράω στο ενεργό , έχει 4 ιντσες πηνίο και χάλκινο δαχτυλίδι στον πόλο , κάπου στα 98-99db ευαισθησία και ικανότητα πρόσληψης 250wrms. Από 400hz έως 7,5khz.
Και με μια "αθώα" διόρθωση το mid σου μπαίνει και σε σεξοαγγελία...

"...και χάλκινο δαχτυλίδι στον kόλο, κάπου στα 98-99mm άνοιγμα και ικανότητα πρόσληψης 250mm."

:p:p
Ομοίως!
:rofl::rofl::rofl::rofl:
 


Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Συμφωνώ.
Πόσα watt ειναι αυτα ρε Ζαπ με τυπικό ηχείο 88 db στα 2,5-3 μέτρα?
...

Μπακάλικα εντελώς:

105 - [88 - 20log(1/3) + 10log2]
~ 105 - (88 - 9,5 +3)
= 23.5dBW ---> 10^(23,5/10) ~ 223,87W
Άρα για τα 100db που θελει ο Περαστικός , 90-100 watt?
Για τα 100dB που θέλει ο Περαστικός, στα 2,5 μέτρα αυτή τη φορά, και από τα δύο ηχεία, πάλι εντελώς μπακάλικα:

100 - [88 - 20log(1/2,5) + 10log2]
~ 100 - (88 - 8 +3)
= 17dBW ---> 10^(17/10) ~ 50,12W

Και ακόμα πιο μπακάλικα και πιο πονηρά:
105-100 = 5dB πες περίπου 6dB λιγότερα επειδή είμαστε στα 2,5 μέτρα τώρα αντί για 3 πριν.
-6dB ισχύος = δύο υποδιπλασιασμοί ισχύος σε σχέση με πριν ~ 224/4 = 56W
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Αν του Dimifootη του έλεγαν ότι θα του χάριζαν ένα σύστημα με τον όρο να μην αλλάξει (ή να προσθέσει) τίποτα σε αυτό, τότε αυτό θα ήταν "δαγκωτό" αυτό με τα ATC 100 του dapost και ΟΧΙ αυτό με τα Neumann KH310.
Ισχύει. Ασυζητητί.

Αλλα η ανάμνηση του ΚΗ 310 ειναι πολυ έντονη, τα εχω ξαναπεί...ο,τι πιο σωστό, επιπέδου Grimm (ναι ρε, αυτο πιστεύω, μην φωνάζετε), απίστευτος ηχος. Και τζάμπα.

Αν είχαν και τις "βάσεις" τους ισως να ειχα τωρα αλλη άποψη.
[DOUBLEPOST=1486335518][/DOUBLEPOST]
Για τα 100dB που θέλει ο Περαστικός, στα 2,5 μέτρα αυτή τη φορά, και από τα δύο ηχεία, πάλι εντελώς μπακάλικα:

100 - [88 - 20log(1/2,5) + 10log2]
~ 100 - (88 - 8 +3)
= 17dBW ---> 10^(17/10) ~ 50,12W
Κινέζικα :lolsign:,

Λίγα δεν ειναι τα 50; μπας και έγινε λαθος;
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Να κάνω λίγο το δικηγόρο του διαβόλου!
Αυτό που μας έβαλες είναι μόνο 50 δευτερόλεπτα από το κομμάτι. 50 δευτερόλεπτα διαλεγμένο επίτηδες από σένα!:p
Στη μουσική που ακούω εγώ, στα 50 δευτερόλεπτα δεν έχει ξεκινήσει ακόμα ούτε ο τραγουδιστής να λαλάει.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Να κάνω λίγο το δικηγόρο του διαβόλου!
Αυτό που μας έβαλες είναι μόνο 50 δευτερόλεπτα από το κομμάτι. 50 δευτερόλεπτα διαλεγμένο επίτηδες από σένα!:p
Στη μουσική που ακούω εγώ, στα 50 δευτερόλεπτα δεν έχει ξεκινήσει ακόμα ούτε ο τραγουδιστής να λαλάει.
Τυχαίο ειναι βρε, ακούω streaming και πατάω τα κουμπιά στην τύχη, όπου κάτσει:)

Δεν διεκδικώ ανάλυση όλης της δισκογραφίας, μικρο τυχαίο δείγμα ειναι, για γεύση (ήθελες παράδειγμα με γεύση:D)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.553
Τελείωσε η διαφωνία κυριοι λαμπάτοι, ή να μετρησω και στις 3 το πρωι, στα μεγιστα που εσεις ακουτε;;;;; :roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:
Πνίγηκα στο γέλιο! :p

Χαμηλά και ψιθυριστά """όλα""" "κουτσοπαίζουν".
Χαϊεντοκουτσοπαίζουν! :D

Headroom is a bitch, bitches...
Δι φακτς οφ λάιφ. 8-)

Να το πω αλλιώς τότε:
Οι της κλασικής 105 μινιμουμ, οι υπόλοιποι στα 100.
Φουτσες μπλέ. :p
Αν δεν ακούσεις ηλεκτρικό μπάσο και τύμπανο σωστά, πέτα το το ρημαδι!
Το έχω ξαναπεί: 115 dB στη θέση ακρόασης. Ο,τι πιο συντηρητικό μπορώ να κάνω, δε κόβω ούτε ντιμπι.:p

Εκτός κι αν δε μιλάμε για υψηλή πιστότητα αναπαραγωγής, αλλά για τα χούγια του καθενός, δηλαδή για άλλα χόμπι!:gotcha::fuckyou:

Λίγα δεν ειναι τα 50; μπας και έγινε λαθος;
Ερώτηση της ντροπής... Φτου σου.:D
Μερικοί εδώ μέσα φιλαράκι μου, δεν κάνουν λάθη.8-)
Άλλοι, κάνουν συνέχεια.:p
 


Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Φουτσες μπλέ. :p
Αν δεν ακούσεις ηλεκτρικό μπάσο και τύμπανο σωστά, πέτα το το ρημαδι!
Το έχω ξαναπεί: 115 dB στη θέση ακρόασης. Ο,τι πιο συντηρητικό μπορώ να κάνω, δε κόβω ούτε ντιμπι.:p

Εκτός κι αν δε μιλάμε για υψηλή πιστότητα αναπαραγωγής, αλλά για τα χούγια του καθενός, δηλαδή για άλλα χόμπι!:gotcha::fuckyou:
Φούτσες μπλέ -> Στρουμφάκια:D
Αν είναι να θυσιάσω την ψυχική , οικογενειακή και οικονομική μου υγεία για να αποκτήσω υψηλή πιστότητα αναπαραγωγής . ευχαριστώ πολύ αλλά δεν θα πάρω.
Καλύτερα με τα χούγια μου. Έχω και άλλες προτεραιότητες στην ζωή μου και τα στέρεα είναι πολύ κάτω στην λίστα.
ΑΝ είχα τον χώρο να το κάνω ΜΠΟΡΕΙ και να το σκεφτόμουν, τώρα όμως τα 115 τα θεωρώ ανούσια.

ΥΓ: Το ξέρω ότι το καταλαβαίνεις και ότι είσαι απλός πειραχτήρι:wink:.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Αν είναι να θυσιάσω την ψυχική , οικογενειακή και οικονομική μου υγεία για να αποκτήσω υψηλή πιστότητα αναπαραγωγής . ευχαριστώ πολύ αλλά δεν θα πάρω.
Καλύτερα με τα χούγια μου. Έχω και άλλες προτεραιότητες στην ζωή μου και τα στέρεα είναι πολύ κάτω στην λίστα.
:hi:

ΑΝ είχα τον χώρο να το κάνω ΜΠΟΡΕΙ και να το σκεφτόμουν, τώρα όμως τα 115 τα θεωρώ ανούσια.
Αυτο. Χωρις dedicated χωρο δεν πιανονται σταθμες.
 

Μηνύματα
9.220
Reaction score
12.734
Φούτσες μπλέ -> Στρουμφάκια:D
Αν είναι να θυσιάσω την ψυχική , οικογενειακή και οικονομική μου υγεία για να αποκτήσω υψηλή πιστότητα αναπαραγωγής . ευχαριστώ πολύ αλλά δεν θα πάρω.
Καλύτερα με τα χούγια μου. Έχω και άλλες προτεραιότητες στην ζωή μου και τα στέρεα είναι πολύ κάτω στην λίστα.
ΑΝ είχα τον χώρο να το κάνω ΜΠΟΡΕΙ και να το σκεφτόμουν, τώρα όμως τα 115 τα θεωρώ ανούσια.

ΥΓ: Το ξέρω ότι το καταλαβαίνεις και ότι είσαι απλός πειραχτήρι:wink:.
:hi::hi::hi:....με αρεσεις που εχεις και αλλες προτεραιοτητες στη ζωη σου δικε μου..:drinks: +1000
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.553
Αν είναι να θυσιάσω την ψυχική , οικογενειακή και οικονομική μου υγεία για να αποκτήσω υψηλή πιστότητα αναπαραγωγής . ευχαριστώ πολύ αλλά δεν θα πάρω.
Καλύτερα με τα χούγια μου. Έχω και άλλες προτεραιότητες στην ζωή μου και τα στέρεα είναι πολύ κάτω στην λίστα.
Συμφωνούμε 1000%.

Το έχω πει πολλές φορές, τα μεταξωτά βρακιά θέλουν μεταξωτά κωλαράκια. ;)

Εφόσον δεν υπάρχει η βασικότερη προϋπόθεση (χώρος) για υψηλή πιστότητα αναπαραγωγής, δεν έχει νόημα να ξοδεύεις τζάμπα τα λεφτά σου. Πάρε κάτι απλό, κι ακουστικά. Ληξις. ;)

Λογικά και συνετά πράγματα. :)

Χαριτωμένο είναι το να προσπαθεί ο κάθε πικραμένος να πουλήσει τα προσωπικά του χούγια για κορυφαία επίδοση υψηλής πιστότητας αναπαραγωγής, τη στιγμή που δεν έχει τα προσόντα να ορίζεται ούτε ως χάι φαϊ το στέρεο στο σπίτι του.:gotcha:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Φούτσες μπλέ -> Στρουμφάκια:D
Αν είναι να θυσιάσω την ψυχική , οικογενειακή και οικονομική μου υγεία για να αποκτήσω υψηλή πιστότητα αναπαραγωγής . ευχαριστώ πολύ αλλά δεν θα πάρω.
Καλύτερα με τα χούγια μου. Έχω και άλλες προτεραιότητες στην ζωή μου και τα στέρεα είναι πολύ κάτω στην λίστα...
Αυτός ακριβώς ο αφορισμός είναι που καθιστά αδύνατη οιαδήποτε ουσιαστική συμπόνοια ή συμπαράσταση προς όποιον αντιμετωπίζει προβλήματα ηχητικής πιστότητας,είτε εκείνα είναι τεχνικής είτε...αγοραίας φύσης.:sneaky:

Στην καθημερινή μας ζωή εμφανίζονται ζητήματα που αξίζουν έμφασης πολύ περισσότερο...
...
Χαριτωμένο είναι...
Και αποκρουστικό το να τελεί κάτι τέτοιο υπό καθεστώς υπεραξίας και δη σε επίπεδο μεταχειρισμένου...
 





Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.688
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top