Mkv σε ps3.

Μηνύματα
1.974
Reaction score
4
Απάντηση: Mkv σε ps3.

Για να δούμε τι θα δούμε.Οι οδηγίες του site είναι για τα κλάματα.

Σπίτι λοιπόν έχω βάλει να κάνει remux το Avatar από mkv 16gb το οποίο το βλέπει κανονικά το ps3 μου γιατί είναι σε δικτυακό σκληρό.Το αρχείο το μετατρέπω σε h264 και όχι σε vob που λένε για τον ίδιο λόγο που λες και εσύ.... αλλά έχω την εντύπωση ότι θα παίξει μια χαρά.

Υπάρχουν πολλά που λένε για το ps3 τα οποία είναι μουφες. Πάντα υπάρχει τρόπος αν το ψάξεις λίγο. Προσωπικά δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω κάτι τέτοιο σε κάθε μη supported file με τπτ σου λέω απλά το ψάχνω έτσι για να δω τι και πως.

Αν πάντως το κάνω να διαβάσει το 16gb που δεν το βλέπω λόγο file system θα παίσει πολύ γέλιο.Και πιστεύω οτι θα παίζει γιατί όταν κάνει streaming ενα μηχάνημα δεν κάνει όλο το file αλλά κομμάτια του και αν δεν ξεπεράσει το όριο των 4gb θα είναι μια χαρά .
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.754
Reaction score
83.584
Απάντηση: Mkv σε ps3.

Λοιπόν βρήκα νέο τρόπο για το πως μπορείς να παίζεις mkv αρχεία στο PS3
Όχι και νέος τρόπος. :107:
Το MKV2VOB είναι από τις πιο παλιές μεθόδους.
 


Μηνύματα
1.974
Reaction score
4
Απάντηση: Mkv σε ps3.

Μάπα το καρπούζι παιδιά χαμένος χρόνος και ρεύμα χαχαχαχα
Τι να το κάνω άμα μου beep την ανάλυση και τον ήχο.
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Mkv σε ps3.

Μάπα το καρπούζι παιδιά χαμένος χρόνος και ρεύμα χαχαχαχα
Τι να το κάνω άμα μου beep την ανάλυση και τον ήχο.


Πρόσεξε.....


What MKV2VOB does is remux an MKV file with x264 video and AC3 audio into a VOB file which is playable on your Playstation 3. Before you ask...no, this will not result in the loss of quality because the audio or video are not touched. The streams are split and mixed into the VOB file.

Πρακτικά δεν κάνει recompression ή transcoding.
Ουσιαστικά μας δίνει τη δυνατότητα να κόψουμε το μεγάλο αρχείο σε κομμάτια των 4GB και είτε να τα διαβάσει το PS3 από δίσκους fat32 ή να τα κάψουμε σε δισκάκια....
 


Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Mkv σε ps3.

Με απλά λόγια....
Και για να πειστείς....

Κάνε την μετατροπή και πες μας αν βλέπεις «μείωση» στην ποιότητα της ταινίας......
Εγώ παίζω σε 92" και δεν είδα κάτι (ή τουλάχιστον δεν είδα κάτι που να μου φαίνεται τόσο διαφορετικό).
Δοκίμασε και πες μας.

Τι ακριβώς σε ανησυχεί?
Νομίζεις πως θα πέσει η ανάλυση? Ή ότι θα συμπιεστεί το υλικό?
Η ανάλυση παραμένει η ίδια και το σύνολο των GB ομοίως
 

Μηνύματα
1.974
Reaction score
4
Απάντηση: Mkv σε ps3.

Με απλά λόγια....
Και για να πειστείς....

Κάνε την μετατροπή και πες μας αν βλέπεις «μείωση» στην ποιότητα της ταινίας......
Εγώ παίζω σε 92" και δεν είδα κάτι (ή τουλάχιστον δεν είδα κάτι που να μου φαίνεται τόσο διαφορετικό).
Δοκίμασε και πες μας.

Τι ακριβώς σε ανησυχεί?
Νομίζεις πως θα πέσει η ανάλυση? Ή ότι θα συμπιεστεί το υλικό?
Η ανάλυση παραμένει η ίδια και το σύνολο των GB ομοίως
Έκανα το avatar και είχε εμφανείς διαφορές.
Έκανα και μικρά HD αρχεία αρκετά μπορώ να σου πω.Και ο λόγος που έκανα πολλά αρχεία ήταν για να δοκιμάσω όλα τα formats της εφαρμογής.

Αυτό που παρατήρησα είναι μια γυαλάδα στην εικόνα και κάπως χαμηλότερο bit rate στον ήχο.Για μένα δεν είναι σωστή λύση λοιπόν.

Για το σύνολο των GB μπορώ να σου πω ότι μεγαλώνει λίγο το αρχείο.
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Mkv σε ps3.

Έχεις δοκιμάσει transcoding σε x264?
Αντί του mpeg2?
Θα αργήσει περισσότερο αλλά θα μιλάμε για το ίδιο ακριβώς αρχείο



Σε τι τηλεόραση/προβολέα προβάλλεις?
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Mkv σε ps3.

Επιμένω πως το mkv2vob κάνει απλά remux
Κάνε δοκιμή με τυφλό σύστημα.....
Μου κάνει εντύπωση που βλέπεις τόσο μεγάλες διαφορές όπως λες.

Πως έκανες την σύγκριση εικόνας?
Με διαφορετικά players?
Με Α-Β δοκιμή?
Πχ στο PS3 μπορείς μόνο να βρεις πολύ προσεγμένο (και απίστευτα μεγάλο) mkv και αφού κάνεις το mkv2vob να το συγκρίνεις με το ίδιο αρχείο σε BD
 

Μηνύματα
1.578
Reaction score
4
Απάντηση: Mkv σε ps3.

Για να δούμε τι θα δούμε.Οι οδηγίες του site είναι για τα κλάματα.

Σπίτι λοιπόν έχω βάλει να κάνει remux το Avatar από mkv 16gb το οποίο το βλέπει κανονικά το ps3 μου γιατί είναι σε δικτυακό σκληρό.
Τι εννοείς δικτυακό σκληρό?
Το PS3 δεν έχει δυνατότητα να δει σκληρούς απο δίκτυο, ούτε με CIFS ούτε NFS, παρα μόνο αν έχεις κάποιο DLNA server.


Πάντως εγώ έχω ησυχάσει. Το PS3 είναι πλέον το κεντρικό multimedia σύστημά μου (και αν δεν είχα και dreambox θα ήταν αυτό που θα έπαιζε και τα δορυφορικά μου κανάλια). Η λύση λέγεται Playstation Media server και έχει αναφερθεί πολλάκις εδώ.
Και ναι, μπορείς να κάνεις και streaming απο dreambox αλλά ακι απο οποιαδήποτε SAT κάρτα (πχ Skystar HD) στο PS3 και να γλυτώσεις όλες τις συσκευές στο σαλόνι σου...
Για να μην πω για τις φωτογραφίες, μουσική κτλ κτλ...
 

Μηνύματα
1.974
Reaction score
4
Απάντηση: Mkv σε ps3.

Έχεις δοκιμάσει transcoding σε x264?
Αντί του mpeg2?
Θα αργήσει περισσότερο αλλά θα μιλάμε για το ίδιο ακριβώς αρχείο



Σε τι τηλεόραση/προβολέα προβάλλεις?
Λοιπόν άργησα αλλά το είδα το μήνυμα σου.Ναι και τα δυο έκανα και χ264 και mpeg2 στο x264 το αρχείο είχε ίδιο μέγεθος αλλά κάπως να έπασχε σε κίνηση. Αλλά σε γενικές γραμμές το ίδιο ήταν.

Τώρα τον έλεγχο τον έκανα σε 2 διαφορετικά monitors ένα LED και ένα CRT.

Άσε με χ264 έκανε περίπου μια μέρα το Avatar χαχαχα .
 

Μηνύματα
1.974
Reaction score
4
Απάντηση: Mkv σε ps3.

Τι εννοείς δικτυακό σκληρό?
Το PS3 δεν έχει δυνατότητα να δει σκληρούς απο δίκτυο, ούτε με CIFS ούτε NFS, παρα μόνο αν έχεις κάποιο DLNA server.


Πάντως εγώ έχω ησυχάσει. Το PS3 είναι πλέον το κεντρικό multimedia σύστημά μου (και αν δεν είχα και dreambox θα ήταν αυτό που θα έπαιζε και τα δορυφορικά μου κανάλια). Η λύση λέγεται Playstation Media server και έχει αναφερθεί πολλάκις εδώ.
Και ναι, μπορείς να κάνεις και streaming απο dreambox αλλά ακι απο οποιαδήποτε SAT κάρτα (πχ Skystar HD) στο PS3 και να γλυτώσεις όλες τις συσκευές στο σαλόνι σου...
Για να μην πω για τις φωτογραφίες, μουσική κτλ κτλ...
Ναι το ξέρω και εγώ χρησιμοποιώ τον media player και ο δικτυακός σκληρός που αναφερόμουν είναι NAS που μέσα έχει ενσωματωμένο media server και έτσι τον βλέπει το PS3.To PS3 προσωπικά μου σπάει τα νεύρα με τα νέα formats των αρχείων αλλά ακόμα το έχω μέχρι να ανταλλάξω το WD TV Gen2 με κάποιο που να έχει Ethernet και μετά το PS3 μόνο σαν Blue ray θα το έχω η θα το πουλήσω.
 

Μηνύματα
387
Reaction score
131
Re: Απάντηση: Mkv σε ps3.

Βρε παιδιά διαβάζω τόσα ποστ για το πως μπορούμε να τρέξουμε mkv στο ps3 και έχω μία έυλογη ερώτηση.Γιατί παιδεύεστε με τα mkv που γνωρίζουμε ότι δεν πρόκειται ποτέ να τα τρέξει το ps3 και δεν τα κατεβάζετε σε mpeg4 HD avi?Είναι ένα φορμάτ που το αναγνωρίζει το ps3 και η HD εικόνα είναι εφάμιλλη των mkv.Εγώ μόνο HD avi βάζω πλέον στο ps3 και είμαι άρχοντας.Κοτσάρω και τους υπότιτλους και τέλος.Το είχα πάντα απορία όλο αυτό...
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top