Mkv σε ps3.

Μηνύματα
724
Reaction score
0
Ωραια. Εβγαλε και καινουρια εκδοση. Υποστηριζει divx και h264 λεει.
Εγω κατι demo της Sony και της microsoft σε HD που μου τα παιζει χωρις ηχο, ηθελα να βρω καποια λυση....
 

Μηνύματα
143
Reaction score
0
Παιδια εμενα δε μου παιζει υποτιτλους ειτε ως transcode always ειτε ως only when needed και μιλαω για αρχεια avi. Πρεπει να τα απεγκαταστησω ολα και να τα ξαναεγκτααστησω απο την αρχη?!
Εχω τα τελευταια versions του Tversity και ffdshow.
 

Μηνύματα
180
Reaction score
0
Καλό θα ήταν αυτο! Κοίτα και στο σχετικό Thread του pseiras.... το τεστ είναι να βλέπεις υπότιτλους βλέποντας το αρχείο και στο PC σου... με always transcode φυσικά. Και τίκαρε την επιλογή στο FFD Video .
 

Μηνύματα
143
Reaction score
0
επισης ουτε mkv files μου παιζει μεσα απο το tversity. Μου βγαζει το εξης μηνυμα "error loading this video, please make sure that TVERSITY is running, the video exists and can be converted to flash video. Are you missing a directshow filter?
Εαν καποιος μπορει να ριξει φως θα το εκτιμουσα.
 

Μηνύματα
143
Reaction score
0
Καλό θα ήταν αυτο! Κοίτα και στο σχετικό Thread του pseiras.... το τεστ είναι να βλέπεις υπότιτλους βλέποντας το αρχείο και στο PC σου... με always transcode φυσικά. Και τίκαρε την επιλογή στο FFD Video .
Aυτο thread του pseiras δε το βρισκω. αν μπορεις στειλε το link.
Eυχαριστω.
 


Μηνύματα
143
Reaction score
0
Αφου απεγκατεστησα και ξανα εγκατεστησα απο την αρχη οπως μου προτεινατε καταφερα να παιξω υποτιτλους στο player του Tversity αλλα οχι και στο PS3 ( η αληθεια ειναι οτι μου επαιξαν αλλα μονο μια φορα!) Δε ξερω τι στο καλο γιατι γινεται!

Επισης το ffdshow που εγκαθισταται μαζι με το Tversity ειναι αρκετα παλιο (7/2007) ενω εχουν βγει καινουργια versions μεχρι και Μαρτιο του 2008. Ειναι προβλημα αυτο?
 


Μηνύματα
724
Reaction score
0
Εχω μια απορια και ειπα να μην ανοιξω αλλο thread. Εξαλλου το θεμα με τα mkv σε PS3 ειναι παντα επικαιρο. Το αποτελεσμα της μετατροπης απο το MKV2VOB, δηλαδη το αρχειο που προκυπτει μετα το transcode με τους ενσωματωμενους υποτιτλους, αν το γραψεις σε ενα dvd παιζει κανονικα και σε αλλα επιτραπεζια BluRay ή μονο στο PS3 ??? Δεν εχω επιτραπεζιο BluRay, μονο ενα PS3 προς το παρον, και ειπα να ρωτησω αν το δοκιμασε κανενας που εχει. Βασικα αναρωτιεμαι για την μελλοντικη χρησιμοτητα αυτων των αρχειων. Αραγε στο μελλον το PS3 και τα επιτραπεζια BluRay θα παιζουν κατευθειαν τα mkv με το εξωτερικο srt? Αν γινει ετσι τα αρχεια που παραγει το mkv2vob θα ειναι τελειως αχρηστα... Αν συνεχισει ετσι το PS3 ή και τα επιτραπεζια και αρνουνται να παιξουν κατευθειαν mkv, θα πρεπει να εχουμε διατηρημενα και τα αρχεια απο το mkv2vob. Γιατι για το transcode χρειαζεται πολλη ωρα και δεν μπορουμε ετσι απλα ενα βραδακι να θελουμε αυτη την ταινια και να την δουμε αμεσως. Ειναι και κριμα το ηλεκτρικο ρευμα που θελει ο επεξεργαστης καθε φορα.
Τι νομιζετε? Θα ηταν χρησιμο να ξεραμε αν παιζουν και στα επιτραπεζια Bluray. Ή αν εχουμε καποιο στοιχειο για τα επερχομενα μηχανηματα. Εσεις τι κανετε ? Φυλατε και τα αρχικα mkv με το srt και το παραγομενο αρχειο ? Ή μονο ενα απο τα δυο?
 

Μηνύματα
180
Reaction score
0
Βασικά εγώ φυλάω το αρχικό.... Το transcode με γρήγορους επεξεργαστές είναι αρκετά γρήγορο, ιδιαίτερα σε mpeg... Αλλα επειδή καίει αναγκαστικά τους υπότιτλους επάνω κρατάω το HD αρχείο σε mkv με ενσωματομένα subs ή srt. Επίσης το mkv είναι ένα container σχετικά εύκολα "επεξεργάσιμο"...
 

Μηνύματα
724
Reaction score
0
Δεν δοκιμασα καμια φορα transcode με mpeg. Μονο με το x264, με την λογικη οτι σε αυτη τη μορφη ειναι γραμμενο και το αρχικο. Εχω τον Intel Core2Duo 6750 και χρειαζεται καποιες ωρες.
 

Μηνύματα
42
Reaction score
0
Θα ήθελα την βοήθεια όσων χρησιμοποιούν Tversity για να μεταδώσουν στο ps3 αρχεἰα mkv -δικτυακά- .
Εχώ βάλει την ρυθμιση always transcode στο Tversity και επίσης εχω εγκαταστησει το πακέτο K-Lite codec pack με ρυθμίσεις όπως τις είχα βρεί στο forum του Tversity,αλλά ο ήχος στο ps3 ειναι χάλια στην ουσία ακουγεται ενας θορυβος και οχι ο ήχος τη ταινιας.
Τι πρεπει να διορθώσω ??
Ευχαριστώ προκαταβολικά.
 

Μηνύματα
180
Reaction score
0
Εγώ χρησιμοποιώ το FFD SHOW για τις γενικές μετατροπές video και το Haalli media spliter για τα .mkv. Γιατί δεν δοκιμάζεις αυτά και εσύ? επίσης μπορείς να τα μετατρεψεις με mkv2vob οπότε να ΜΗΝ κάνεις trascode.
 

Μηνύματα
42
Reaction score
0
Ξέχασα να σας πώ ότι ο ήχος είναι χάλια μόνο στα mkv,όχι στα avi για παραδειγμα.
 

Μηνύματα
7.140
Reaction score
4
Ξέχασα να σας πώ ότι ο ήχος είναι χάλια μόνο στα mkv,όχι στα avi για παραδειγμα.
Το παθαινεις στα mkv που εχουν DTS απο οτι ξερω.
Εκει η λυση απο οτι ξερω ειναι μονο mkv2vob.
 

Μηνύματα
42
Reaction score
0
Το παθαινεις στα mkv που εχουν DTS απο οτι ξερω.
Εκει η λυση απο οτι ξερω ειναι μονο mkv2vob.
Οχι σε όλα οσα έχουν 5.1,αν είναι 2κάναλα,τότε ο ήχος ειναι μια χαρά.
Ελεγα μήπως υπάρχει καποια ρύθμιση στο ffdshow audio που διορθώνει τα πράγματα??????????????????????
 

Μηνύματα
7.140
Reaction score
4
Οχι σε όλα οσα έχουν 5.1,αν είναι 2κάναλα,τότε ο ήχος ειναι μια χαρά.
Ελεγα μήπως υπάρχει καποια ρύθμιση στο ffdshow audio που διορθώνει τα πράγματα??????????????????????
Sorry sorry εχεις απολυτο δικιο και εγω μπερδευτικα.
Στο 5.1 το ειχα συναντησει και εγω.
Οσο και να πειραματιστηκα δεν ειχα βρει λυση και πηγα προς την λυση του προγραμματος.
 

Μηνύματα
42
Reaction score
0
Sorry sorry εχεις απολυτο δικιο και εγω μπερδευτικα.
Στο 5.1 το ειχα συναντησει και εγω.
Οσο και να πειραματιστηκα δεν ειχα βρει λυση και πηγα προς την λυση του προγραμματος.
Thanks αλλά είναι τοσο αναλυτικές οι ρυθμισεις του ffdshow που αφορουν τον ήχο γιαυτο έλεγα μηπως γινοταν κάτι αλλά τελοσπάντων..........
 

Μηνύματα
1.974
Reaction score
4
Απάντηση: Mkv σε ps3.

Λοιπόν βρήκα νέο τρόπο για το πως μπορείς να παίζεις mkv αρχεία στο PS3 όχι ότι με ενδιαφέρει και πολύ γιατί έχω και WD TV.Βάζω το λινκ και αν υπάρχουν απορίες μου λέτε παιδιά http://hubpages.com/hub/How-To-Play-MKV-Files-On-Playstation-3.

Το καλό είναι ότι το βγάζει και σε vob αν θέλεις και μπορείς να το κόψεις και σε dvd αν και με ενσωμάτωση υποτίτλων για όποιον τύπο αρχείο επιλέξετε :)
 

Μηνύματα
129
Reaction score
0
Απάντηση: Mkv σε ps3.

Καλά εντάξει....

Μου αρέσει κι όλας που λέει οτι μην πειράξετε την ρύθμιση για την συμπίεση MPEG2, ενώ υποστηρίζει οτι δεν χαλά την ποιότητα της εικόνας.

Εννοείται, οτι η ταινία πέφτει σε επίπεδα ποιότητας DVD.

"Analogous to the MPEG program stream, VOB file can contain H.262/MPEG-2 Part 2 or MPEG-1 Part 2 video, MPEG-1 Audio Layer II or MPEG-2 Audio Layer II audio, but usage of these compression formats in a VOB file has some restrictions in comparison to the MPEG program stream. In addition, VOB can contain Linear PCM, AC-3 or DTS audio and subpictures (subtitles).[4][5][6] VOB file cannot contain AAC audio (MPEG-2 Part 7), MPEG-4 compression formats and others, which are allowed in MPEG program stream standard.[7]"
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.864.427
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top