Mkv σε ps3.

Μηνύματα
180
Reaction score
0
Ok.... Όταν έχεις μια "σταθερή" επικοιινωνία (Τσέκαρε ports σε router και firewall αν και νομίζω το θέμα σου είναι ένα: ΔΟΚΙΜΑΣΕ να συνδεθείς με καλώδιο και όχι ασύρματα.) κάνε τα εξής: Restart στο PC. Πήγαινε Έναρξη>Προγράμματα>ffdshow>Audio Decoder Configuration>Mixer Τίκαρε το> Output speaker configuration βάλτο στο 2/0 (Stereo)>Outpout: 16bit intenger & Allow direct to file output τίκαρέ το!


Μετά κάνε restart το service και δες αν παίζει.

Δοκίμασαι και πες μου. Αλλα με καλώδιο!!!!! :)
 

Μηνύματα
42
Reaction score
0
Ok.... Όταν έχεις μια "σταθερή" επικοιινωνία (Τσέκαρε ports σε router και firewall αν και νομίζω το θέμα σου είναι ένα: ΔΟΚΙΜΑΣΕ να συνδεθείς με καλώδιο και όχι ενσύρνατα.) κάνε τα εξής: Restart στο PC. Πήγαινε Έναρξη>Προγράμματα>ffdshow>Audio Decoder Configuration>Mixer Τίκαρε το> Output speaker configuration βάλτο στο 2/0 (Stereo)>Outpout: 16bit intenger & Allow direct to file output τίκαρέ το!

Δοκίμασαι και πες μου. Αλλα με καλώδιο!!!!! :)
Kατα ενα περιεργο τροπο οι ρυθμίσεις που περιγράφεις ειναι ακριβώς οι ίδιες με αυτες που έχω χωρις να έχω πειράξει τίποτα.
Τωρα για το ενσύρματα που λες ,μια κουβέντα είναι ,δεν με βολευει καθολου ετσι οπως ειναι εδω τα πράγματα στο σπιτι μου, αλλά εννοεις να συνδεσω με ethernet καλωδιο το ps3 με το router και αυτο με τη σειρα του πάλι με ethernet me to pc? :pc: :pc: :pc:
 

Μηνύματα
180
Reaction score
0
Ακριβώς! Εγώ φαντάσου έχω και ένα switcer ενδιάμεσα! Το θέμα είναι να παίρνει IP, να έιναι ενεργοποιημένο το Upnp και όλα θα έιναι έτσι κι αλλιως πιο γρήγορα. Η άλήθεια είναι ότι τα mkv όταν τα κάνω Playback παρόλο που ο ήχος είναι 320kbps to video φτάνει 11 με 14 mbits!!!! Αυτό μπορεί να είναι απαγορευτικό για το σήμα HD μέσω Wireless!

Μου το μετατρέπει σε Mpeg 1 συγκεκριμένα. Άλλαξε και τις αναλύσεις.Κάντες 1280 χ 720 στο video. Και μην ξεχνάς! Transcoding ALWAYS! Θα ατα πούμε αύριο! Τώρα παώ να δώ τα Transformers που κατέβασα σε .mkv με ελληνικούς υπότιτλους!!!!!! (xexexexex!!!)

Good Luck!
 

Μηνύματα
42
Reaction score
0
Τώρα παώ να δώ τα Transformers που κατέβασα σε .mkv με ελληνικούς υπότιτλους!!!!!! (xexexexex!!!)
Και εγώ τελικά τα κατάφερα,έπαιξε mkv μέσω Tversity και υπότιτλοι σε ξεχωριστό αρχείο srt!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!xexexexe
 

Μηνύματα
42
Reaction score
0
Are you using uTorrent? It has a setting called enable UPnP port mapping which is found under (Options / Preferences / Connections / Enable UPnP Port Mapping), when enabled it appears that it is not possible to use TVersity. When you disable this setting and restart uTorrent and TVersity the service should start fine. If you are using some other P2P software, it may have similar settings, which will need to be disabled.
Reboot your computer and check again if the service started.
Νόμιζα και εγώ οτι βρήκα τη λύση , αλλά δυστυχώς τιποτα
Ευχαριστώ πάντως τον pseira και τον DarthVader αλλά και οποιονδήποτε άλλο για το ενδιαφερον τους.
Καμμιά λύση όμως για αυτά τα πολύ ενοχλήτικα media server errors DLNA PROTOCOL ERROR 2103-400-500 κλπ κλπ που μου βγάζει το ps3 συνεχώς και έτσι δεν μπορεί βέβαια να εποικοινωνήσει με το Tversity??????????????????????????????????????????
Καμμιά ιδέα?
Εχω διαβάσει όλα τα σχετικά post και εδώ αλλά και στο forum του Tversity αλλά άκρη δεν βρήκα.
Ηθελα να ρωτήσω το κάνει και σε κανέναν άλλο?:pc: :pc: :mad_3: :mad_3: :respect:
 

Μηνύματα
7.140
Reaction score
4
Νόμιζα και εγώ οτι βρήκα τη λύση , αλλά δυστυχώς τιποτα
Ευχαριστώ πάντως τον pseira και τον DarthVader αλλά και οποιονδήποτε άλλο για το ενδιαφερον τους.
Καμμιά λύση όμως για αυτά τα πολύ ενοχλήτικα media server errors DLNA PROTOCOL ERROR 2103-400-500 κλπ κλπ που μου βγάζει το ps3 συνεχώς και έτσι δεν μπορεί βέβαια να εποικοινωνήσει με το Tversity??????????????????????????????????????????
Καμμιά ιδέα?
Εχω διαβάσει όλα τα σχετικά post και εδώ αλλά και στο forum του Tversity αλλά άκρη δεν βρήκα.
Ηθελα να ρωτήσω το κάνει και σε κανέναν άλλο?:pc: :pc: :mad_3: :mad_3: :respect:
http://www.avsite.gr/vb/showpost.php?p=625054&postcount=45
 

Μηνύματα
180
Reaction score
0
Και εγώ τελικά τα κατάφερα,έπαιξε mkv μέσω Tversity και υπότιτλοι σε ξεχωριστό αρχείο srt!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!xexexexe
:respect: :bravo: :respect: :bravo: Congrats! Γενικά πάντως είναι πολύ "εύθραυστες" οι ισορροπιες σε όλο αυτό το setup Που προσπαθούμε. Και αν αρχίσεις και παίζεις και με ρυθμίσεις FFDShow... Αστα να πάνε.. Αυτό βέβαια σημάινει ότι υπάρχει και πολύ προοπτική!

Anyway! Τελικά αυτό που συμβάινει φίλε KREPI είναι ότι βλέπεις όλα τα format αρχειων, subs Κλπ.... Αλλά σου κάνει συνέχεια διακοπές??? Αν έιναι αυτό δοκιμασες να συνδέσεις τα μηχανήματά σου PURE με καλώδια και όχι wirelles??? :smoking:
 

Μηνύματα
42
Reaction score
0
Tελικά φίλοι μου η ιστορία εχει μέλλον,αλλά και πολύ μπέρδεμα.
Καταρχήν σας ευχαριστώ για την βοήθεια σας.
Λέμε λοιπόν :
1.Είτε παίζουν ασυρματα είτε ενσύρματα ο ήχος είναι δικάναλος πάντα ,όταν η επιλογή στο Tvesrity ειναι always transcode.H γνώμη μου είναι οτι δεν πρέπει να είναι always transcode αλλά only when needed ιδίως όταν πρόκειται για dvix αρχεία που μετά την τέλευταία αναβάθμιση του ps3 τα υποστηρίζει απο μόνο του. Στην περίπτωση αυτή , το έχω δοκιμάσει σε dvix o ήχος ειναι 5κάναλος.
2.Οσον αφορά τώρα τη μετάδοση μεσω Tverity mkv αρχείων ναι μεν γίνεται αλλά ασύρματα είναι προβληματική λόγω του πολύ μεγάλου όγκου δεδομενων,έχετε δίκιο σε αυτό.
3.Απεγκατεστησα τα πάντα οσον αφορά τους codecs και με τις οδηγιες που βρήκα στο forum του Tversity έβαλα ενα πακέτο Κ-Lite Full version αλλά με πολύ επιλεγμενες επιλογές codecs-oxi to Haali -αλλά Gabest filter.(The reason MKV's with embedded subs give you difficulty is that pretty much all codec packs default to the Haali matroska filter and don't even give you a choice for Gabest. Never got subs working with the Haali filter.).Eτσι μάλλον δουλεψε το όλο πακέτο.
4.Επειδή όμως δεν γίνεται απο τη μία να μεταδώσω -ικανοποιητικά- ασύρματα τα mkv και από την άλλη ετσι όπως τα έχω φτιάξει στο σπίτι μου δεν μπορώ να τα κάνω ενσύρματα,μάλλον θα τα βάζω σε εξωτερικο σκληρο -FAT32- και τα mkv θα τα μετατρεπω σε vob με το mkv2vob που σήμερα απο οτι είδα τυχαια ο τύπος που το δημιούργησε έβγαλε νεα έκδοση αρκετά βελτιωμένη αλλά ξέχασε μάλλον να βάλει υποστήριξη για υποτιτλους ,έτσι ναι μεν παιζουν κανονικα τα vob αρχεία στο ps3 μέσω σκληρού και με ήχο 5καναλο αλλά χωρις υποτιτλους.Μπερδεμα ε?
5.Τέλος για τα πολυ εκνευριστικά μηνύματα λάθους που μου βγάζει το ps3 δεν βρήκα λύση αν και έκανα αυτά που έλεγε ο pseiras,και απο οτι κατάλαβα σε μια δοκιμη που έκανα να τα συνδέσω προσωρινά ενσύρματα το κάνει και με καλωδιο:pc: :pc: :pc: :pc: :pc: Λύση?
6. Σας κούρασα,sorry. ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΝΤΩΣ.
 

Μηνύματα
180
Reaction score
0
The force is strong with you... padawan Krepi!!!!

Όντως... μέχρι τώρα έιναι έτσι όπως τα λες. Για να βάλεις srt υπότιτλους δυστυχώς χρειάζεται το always transcode! Αυτό όντως ΔΕΝ είναι καλό για divx αφού πλέον πάιζουνε.

Να έχετε πάντως όλοι υπόψη σας ότι στις advanced επιλογές που εμφανίζονται όταν επιλέγουμε έναν shared folder μπορούμε να επιλέξουμε τι θα κάνουμε με τον transcoder ΑΝΑ ΦΑΚΕΛΟ! Οπότε μπορούμε να έχουμε ένα φάκελο divx, wmv, mp4 και άλλα αρχεία που ΔΕΝ χρειάζονται transcode χωρίς και άλλο φάκελο με always! Ας πούμε τα mp3 μου τα έχω when needed και παίζουν σαν mp3 στο ps3. Ενώ αν βάλω always τα πάζει σαν pcm.

Με τον ήχο πάντως θα παιξω και θα ψάξω και άλλο και θα επανέλθω.... Μέχρι τότε.... Keep streaming! :happy_2:
 

Μηνύματα
180
Reaction score
0
Λοιπόν.... Το εν λόγω προγραμματάκι, mkv2vob έχει ποια φτάσει την έκδοση 2.0.5. Λειτουργεί μετά από instalation, και θα το χαρακτήριζα αν και ήμουνα ΠΟΛΥ κατά στην αρχή ΠΟΛΥ απλό και ΦΑΝΑΤΑΣΤΙΚΟ!!!!!!!!!!

Επιλέγεις MKV, το έχεις σε κοινό φάκελο με υπότιτλους srt με το ίδιο όνομα, αφήνεις όλες τις επιλογές στο αυτόματο εκτός από αυτές που αφορούν την κατάληξη και μετά πό περίπου μισή ώρα (ανάλογα το αρχείο, την ανάλυση και το μέγεθος) ένα ένα νέο mpg χωρίς (τουλάχιστον εμφανή) χασούρα στην ποιότητα το οποίο το στέλνεις ΕΥΚΟΛΑ μέσω TVersity ΧΩΡΙΣ transcode, μέ άψογα συγχρονισμένους και εμφανείς υπότιτλους!!!

ΚΑΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ AC3 5.1 ήχο ανεξαρτήτως αρχικού φορμα! (Από DTS κάνει λίγο περισσότερη ώρα.



Αυτός είναι ο συνδιασμός που μου πάει! Αν κάποιος θέλει βοήθεια ας μου πεί! Την νέα έκδοση την ανεβάζω εδώ για να την κατεβάζετε εύκολα!


Ας δοκιμάσει όμως κάποιος έμεπιρος να μας πει! ΓΙΑΤΙ το AVG ανιχνέυει ένα Trojan downloader στο installer αρχείο???


Keep Streaming!
 

Attachments



Μηνύματα
143
Reaction score
0
Λοιπόν.... Το εν λόγω προγραμματάκι, mkv2vob έχει ποια φτάσει την έκδοση 2.0.5. Λειτουργεί μετά από instalation, και θα το χαρακτήριζα αν και ήμουνα ΠΟΛΥ κατά στην αρχή ΠΟΛΥ απλό και ΦΑΝΑΤΑΣΤΙΚΟ!!!!!!!!!!

Επιλέγεις MKV, το έχεις σε κοινό φάκελο με υπότιτλους srt με το ίδιο όνομα, αφήνεις όλες τις επιλογές στο αυτόματο εκτός από αυτές που αφορούν την κατάληξη και μετά πό περίπου μισή ώρα (ανάλογα το αρχείο, την ανάλυση και το μέγεθος) ένα ένα νέο mpg χωρίς (τουλάχιστον εμφανή) χασούρα στην ποιότητα το οποίο το στέλνεις ΕΥΚΟΛΑ μέσω TVersity ΧΩΡΙΣ transcode, μέ άψογα συγχρονισμένους και εμφανείς υπότιτλους!!!

ΚΑΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ AC3 5.1 ήχο ανεξαρτήτως αρχικού φορμα! (Από DTS κάνει λίγο περισσότερη ώρα.



Keep Streaming!
Εννοεις αντι για extension .vob επιλεγεις .mkv?
 

Μηνύματα
724
Reaction score
0
Mkv ειναι το αρχικο που εχεις. Το extension στο τελικο αρχειο πρεπει να ειναι mpg. Το προγραμμα τουλαχιστον συνιστα για καλυτερη συμβατοτητα να το βαλεις στο mpg. (και wmv παντως παιζει οκ)
Ειναι πολυ χρησιμο προγραμμα και λυνει καπως και το προβλημα των υποτιτλων.
Εκεινο που προσεξα ειναι οτι ενω το mkv μπορει να ειναι 4,3 Gb για να χωρα φαινεται σε ενα dvdr, οταν υπαρχουν και υποτιτλοι, το προγραμμα αναγκαστικα κανει transcode και το τελικο αρχειο βγαινει περισσοτερο απο 5 Gb. Και οταν με το ιδιο προγραμμα το ειχα να κοβει τα αρχεια για να χωρουν σε dvdr, το PS3 το δευτερο το βλεπει corrupted. Οσο μεγαλο και να ειναι το αρχειο , παιζει κανονικα μεσω ασυρματης συνδεσης (media server -wmp11) αλλα σε καποιες φασεις κανει σπασιματα. Θα αγορασω και κανενα εξωτερικο δισκο και θα δοκιμασω και αυτη τη κατασταση αλλα παλι θα πρεπει να ειναι σε fat32 και θα πρεπει να γινονται κομματια των 4gb και δεν ξερω παλι αν μονο το πρωτο κομματι θα παιζει.
 

Μηνύματα
42
Reaction score
0
Θα αγορασω και κανενα εξωτερικο δισκο και θα δοκιμασω και αυτη τη κατασταση αλλα παλι θα πρεπει να ειναι σε fat32 και θα πρεπει να γινονται κομματια των 4gb και δεν ξερω παλι αν μονο το πρωτο κομματι θα παιζει
.

Παιζουν κανονικά σε εξ.σκληρό (FAT32 βέβαια),το πρόγραμμα έχει επιλογή για FAT32 ,τσεκαρε τη.
Σε μένα πάντως παιζουν στο PS3 και τα 2 αρχεία που δημιουργούνται στο τέλος.
Α και κάτι άλλο ,εγω του λέω και τα κάνει vob.
Kαι έχουν 5κάναλο ήχο και παρα πολύ καλή εικόνα.
Βέβαια απο οτι είδα και σε άλλα post πιο πάνω ,ο χρόνος που απαιτείται στο δικο μου laptop (Intel centrino duo 1.83G,2G μνήμη)ειναι για ένα αρχείο 4,5G περίπου 1,5 ώρα.
 

Μηνύματα
724
Reaction score
0
Αμα δεν βαλεις υποτιτλους σε δυο λεπτα τελειωνει, αλλα με την ενσωματωση υποτιτλων κανει transcode και αναγκαστικα αργει.
Εχεις το προγραμμα να βαλει extension vob και μετα το αλλαζεις μονος σου? Το ιδιο πραγμα δεν πρεπει να ειναι αυτο με το να το κανει απο μονο του ?
 

Μηνύματα
42
Reaction score
0
Αμα δεν βαλεις υποτιτλους σε δυο λεπτα τελειωνει, αλλα με την ενσωματωση υποτιτλων κανει transcode και αναγκαστικα αργει.
Εχεις το προγραμμα να βαλει extension vob και μετα το αλλαζεις μονος σου? Το ιδιο πραγμα δεν πρεπει να ειναι αυτο με το να το κανει απο μονο του ?

Nαι είναι αλήθεια οτι αν βάλεις και του υποτιτλους τοτε επειδή κανει transcode αργει πολύ περισσότερο.
Οσο για το τι αρχείο θέλεις να δημιουργηθεί, το επιλέγεις στην αρχή,εγω οπως σου είπα του λέω να το κάνει vob.
 

Μηνύματα
724
Reaction score
0
Ναι, αλλα αν το αφησεις σε vob το Playstation δεν το παιζει, σωστα ? Πρεπει να το βαλεις μετα mpg ή wmv . Τουλαχιστον απο τις αρχικες μερες του προγραμματος αυτο γινοταν (ή τετοιες τουλαχιστον ηταν οι οδηγιες)... Τωρα εχει αλλαξει αυτο?
 

Μηνύματα
173
Reaction score
0
Καί εγώ VOB τά κάνω καί τά παίζει μιά χαρά καί μέ τους υπότιτλους,καί μάλιστα μέ την καινούργια αυτή εκδοση του προγράμματος δέν κολάει οταν κάνεις fast forward.
Πρίν δέν μπορούσες νά τό κάνεις αυτό,επρεπε κάθε φορά νά του λές play from the begining.
 

Μηνύματα
4.830
Reaction score
1
Απάντηση: Mkv σε ps3.

Στη δουλειά που το δοκίμασα, όλα καλά.
Στο σπίτι όμως, σε 2-3 διαφορετικά .mkv μου έδινε mpg που στην αρχή τους είχαν πιξελιζέ
για 3-4 δεύτερα και μετά έπαιζαν κανονικά.
Γιατί; Ξέρει κανείς;
 

Μηνύματα
42
Reaction score
0
Καί εγώ VOB τά κάνω καί τά παίζει μιά χαρά καί μέ τους υπότιτλους,καί μάλιστα μέ την καινούργια αυτή εκδοση του προγράμματος δέν κολάει οταν κάνεις fast forward.
Πρίν δέν μπορούσες νά τό κάνεις αυτό,επρεπε κάθε φορά νά του λές play from the begining.

Συμφωνώ απολύτως.Τα παίζει μια χαρά τα vob.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.617
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top