Musical Fidelity A1.......2023 edition

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.568
Και αφού όλοι βγάζουν εκδόσεις θρυλικών μηχανημάτων ,το έκανε και η Musical Fidelity του Αυστριακού επιχειρηματία.

Η αναβίωση του Α1 (της αρχικής έκδοσης και όχι αυτής του 2008)

 





Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Από την σελίδα του Darko.......θα μου πείτε και τι έγινε? Εχει link σε youtube video του hxos+soundvision.

και ας ξαναθυμηθούμε και την έκδοση του 2008........

View attachment 293388
Καταρχάς ο ΄΄πολύς΄΄ John Darko παραπληροφορεί - πιθανότατα εδώ λόγω άγνοιας. Η δηλούμενη ισχύς των 25 Watt αποκλείεται να βγαίνει σε αμιγή τάξη Α υπό τη δόμηση που φαίνεται στις παρουσιάσεις.

I Pass - pun intended. :sneaky:
Ακόμα και στον αυθεντικό Α1 η ωφέλιμη ισχύς σε αμιγή τάξη Α ήταν κάτω από τα 10 Watt...
Η τότε εξελιγμένη έκδοση Α1000 έδινε περίπου 30 Watt σε αμιγή τάξη Α (και δηλούμενη ανώτατη ισχύ 50 Watt) με δόμηση απείρως στιβαρότερη κι εξωτερικό τροφοδοτικό.

Το θέμα είναι ότι όσες ονομασίες μοντέλων και ν'αναστήσουν δεν γίνεται να κάνουν το ίδιο με τον ... Tim De Paravicini που ήταν ο ιθύνων σχεδιαστικός νους πίσω από τον ιδιαίτερα ελκυστικό ήχο στα αυθεντικά Α1 & Α1000.
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.568
Καταρχάς ο ΄΄πολύς΄΄ John Darko παραπληροφορεί - πιθανότατα εδώ λόγω άγνοιας. Η δηλούμενη ισχύς των 25 Watt αποκλείεται να βγαίνει σε αμιγή τάξη Α υπό τη δόμηση που φαίνεται στις παρουσιάσεις.

Εντάξει.....όλοι ξέρουμε πως κρίνουν τα μηχανήματα όλοι αυτοί οι διάσημοι "youtubers-reviewers"......απλά το ανέφερα για το λινκ στο youtube-video του ΗXOS+.Τώρα για το αν θα είναι καλύτερος από το αρχικό μοντέλο.....σίγουρα κάποια στιγμή θα γίνει ένα ΑΒ test από κάποιον.
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Καταρχάς ο ΄΄πολύς΄΄ John Darko παραπληροφορεί - πιθανότατα εδώ λόγω άγνοιας. Η δηλούμενη ισχύς των 25 Watt αποκλείεται να βγαίνει σε αμιγή τάξη Α υπό τη δόμηση που φαίνεται στις παρουσιάσεις.

I Pass - pun intended. :sneaky:
Ακόμα και στον αυθεντικό Α1 η ωφέλιμη ισχύς σε αμιγή τάξη Α ήταν κάτω από τα 10 Watt...
Η τότε εξελιγμένη έκδοση Α1000 έδινε περίπου 30 Watt σε αμιγή τάξη Α (και δηλούμενη ανώτατη ισχύ 50 Watt) με δόμηση απείρως στιβαρότερη κι εξωτερικό τροφοδοτικό.

Το θέμα είναι ότι όσες ονομασίες μοντέλων και ν'αναστήσουν δεν γίνεται να κάνουν το ίδιο με τον ... Tim De Paravicini που ήταν ο ιθύνων σχεδιαστικός νους πίσω από τον ιδιαίτερα ελκυστικό ήχο στα αυθεντικά Α1 & Α1000.
Νομίζω πρέπει να έχει δίκιο. 80 watt ήταν - τραβούσε συνέχεια το πρωτότυπο. Push pull ήταν και δεδομένου της τοπολογίας του και του είδους του bias του, ναι έτσι όπως ορίζεται (-όταν απο τότε) η κλάση Α μπορεί και να τα βγάζει.

Αυτός ήθελε να προσομοιάσει τον ήχο των λαμπάτων ενισχυτικών.

Προφανώς ηθελε να κρατήσει διαχειρίσιμη την ανάπτυξη θερμοκρασίας με αυτό το heatsink που διάλεξε για να είναι και όμορφο.

Υ.Γ. : Βρε ένα μικρό ποσσοστό προσομοιάσε και πάλι τρελλαθήκατε οι τρανζιστοράτοι και τον έχετε κάνει σύμβολο. 😀 😀 Μην κοιτάς που λέτε και λένε οι ριβιούερ για ρομαντικούς ήχους και όλα αυτά τα κλισέ. Το λένε για να "προωθήσουν" τον αναλυτικό λεπτόηχο ήχο των push pul τότε (και τώρα). χα χα Κλάση Α ήχο λάμπας με τορροειδή μετασχηματιστή χα χα.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Εντάξει.....όλοι ξέρουμε πως κρίνουν τα μηχανήματα όλοι αυτοί οι διάσημοι "youtubers-reviewers"......απλά το ανέφερα για το λινκ στο youtube-video του ΗXOS+.Τώρα για το αν θα είναι καλύτερος από το αρχικό μοντέλο.....σίγουρα κάποια στιγμή θα γίνει ένα ΑΒ test από κάποιον.
Εγώ δεν το "ξέρω" το μηχάνημα αλλά επειδή το είχε ένας φίλος και λίγο που το είχα "κοιτάξει" πολύ παλιά στο ίντερνετ νομιζω - θυμάμαι (μπορεί να θυμάμαι και λάθος) όλοι οι ριβιούερς νομίζω το λένε (και οι παλιοί) ... όχι μόνο αυτός ο Ντάρκο.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Νομίζω πρέπει να έχει δίκιο. 80 watt ήταν - τραβούσε συνέχεια το πρωτότυπο. Push pull ήταν και δεδομένου της τοπολογίας του και του είδους του bias του, ναι έτσι όπως ορίζεται (-όταν απο τότε) η κλάση Α μπορεί και να τα βγάζει.

Αυτός ήθελε να προσομοιάσει τον ήχο των λαμπάτων ενισχυτικών.

Προφανώς ηθελε να κρατήσει διαχειρίσιμη την ανάπτυξη θερμοκρασίας με αυτό το heatsink που διάλεξε για να είναι και όμορφο.

Υ.Γ. : Βρε ένα μικρό ποσσοστό προσομοιάσε και πάλι τρελλαθήκατε οι τρανζιστοράτοι και τον έχετε κάνει σύμβολο. 😀 😀 Μην κοιτάς που λέτε και λένε οι ριβιούερ για ρομαντικούς ήχους και όλα αυτά τα κλισέ. Το λένε για να "προωθήσουν" τον αναλυτικό λεπτόηχο ήχο των push pul τότε (και τώρα). χα χα Κλάση Α ήχο λάμπας με τορροειδή μετασχηματιστή χα χα.
Να υπολογίζεις γι αμιγή τάξη Α το εν δέκατον της κατανάλωσης ανά κανάλι . Καθότι αυτό είναι το τυπικό ποσοστό ενεργειακής απόδοσης σε τέτοιες τοπολογίες. Αν έχουμε 80 Watt συνεχόμενη κατανάλωση ηρεμίας για ζεύγος καναλιών τότε ανταποκρίνεται σε ... 4 Watt ανά κανάλι.

Όπως εξηγήθηκε πλέον με κάθε επισημότητα στο νήμα για τις λυχνίες , η απολύτως αυθεντική τάξη Α νοείται κανονικά μόνο για Single Ended τοπολογία - εννοείται υπό την κατάλληλη τιμή πόλωσης για τα ενισχυτικά στοιχεία του κυκλώματος. Γι αυτό κι έκανα αναφορά σε Pass με τις κλασσικές τοπολογίες που είχε κυκλοφορήσει τόσο σε μοντέλα όσο και σε σχεδιάσεις στο διαδίκτυο.
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Να υπολογίζεις γι αμιγή τάξη Α το εν δέκατον της κατανάλωσης ανά κανάλι .

Όπως εξηγήθηκε πλέον με κάθε επισημότητα στο νήμα για τις λυχνίες , η απολύτως αυθεντική τάξη Α νοείται κανονικά μόνο για Single Ended τοπολογία - εννοείται υπό την κατάλληλη τιμή πόλωσης για τα ενισχυτικά στοιχεία του κυκλώματος. Γι αυτό κι έκανα αναφορά σε Pass με τις κλασσικές τοπολογίες που είχε κυκλοφορήσει τόσο σε μοντέλα όσο και σε σχεδιάσεις στο διαδίκτυο.
Α, εσύ το πάς thva style ? 😀

OK τότε.

Υ.Γ. : Το 1/10 ισχύει για "αλλες" περιπτώσεις και λίγο λές και για τότε. Να σου δώσω ένα παράδειγμα απο τον δικό μου. 30-35 watt και τραβάει continuous 800 watt.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Α, εσύ το πάς thva style ? 😀

OK τότε.

Υ.Γ. : Το 1/10 ισχύει για "αλλες" περιπτώσεις και λίγο λές και για τότε. Να σου δώσω ένα παράδειγμα απο τον δικό μου. 30-35 watt και τραβάει continuous 800 watt.
Έχει διατυπωθεί χωρίς περιστροφές πως όσα push-pull κυκλώματα δηλώνονται με ισχύ σε τάξη Α - σε συνάρτηση με ενδεδειγμένες τιμές πόλωσης για τα στοιχεία των - υποτίθενται ότι μιμούνται ικανοποιητικά μέχρι εκείνη την τιμή τη λειτουργία σε τάξη Α χωρίς να ήταν η δική τους τοπολογία αυθεντική τάξης Α. Γι αυτό και όταν οδηγούνται από το πλάτος του σήματος και τις απαιτήσεις οδήγησης στο συνδεδεμένο ηχείο πάνω από την οριακή τιμή θα λειτουργούν σε τάξη B με αυξανόμενη παραμόρφωση διάβασης.

Οι δικοί σου τελικοί πρέπει να έχουν χαμηλότερο συντελεστή ενεργειακής απόδοσης.
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Έχει διατυπωθεί ξεκάθαρα πως όσα push-pull κυκλώματα δηλώνονται με ισχύ σε τάξη Α - σε συνάρτηση με ενδεδειγμένες τιμές πόλωσης για τα στοιχεία των - υποτίθενται ότι μιμούνται ικανοποιητικά μέχρι εκείνη την τιμή τη λειτουργία σε τάξη Α χωρίς να ήταν τα ίδια σε τοπολογία τάξης Α.
Διατυπωθεί ... υποτίθενται .... μιμούνται .... ικανοποιητικά .... 😀

Σίγουρος να είσαι. 😀

Άσε τα άκουσα ... δεν ξέρω τι λέτε - λένε οι ειδικοί. Όλα αυτά είναι "συγκρτιτικά". Παίζουν πολλά πράγματα ρόλο πρώτα απο όλα. Εγώ μιλάω σύγκριση με το μέγιστο δυνατόν (καλύτερο) που μπορεί και έχει να προσφέρει η κάθε τοπολογία.
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Διατυπωθεί ... υποτίθενται .... μιμούνται .... ικανοποιητικά .... 😀

Σίγουρος να είσαι. 😀

Άσε τα άκουσα ... δεν ξέρω τι λέτε - λένε οι ειδικοί. Όλα αυτά είναι "συγκρτιτικά". Παίζουν πολλά πράγματα ρόλο πρώτα απο όλα.
Απολύτως βέβαιος θα ήμουν μονάχα για υφιστάμενες καταστάσεις όπως ο θάνατος και η φορολογία.
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Απολύτως βέβαιος θα ήμουν μονάχα για υφιστάμενες καταστάσεις όπως ο θάνατος και η φορολογία.
Έκανα edit ... περί "συγκρισης". Τότε ισχύει αυτό που λές και πάλι όποιος έχει "ακούσει" ξέρει να διακρίνει κάποια στάνταρντ χαρακτηριστικά που έχει κάθε τοπολογία. (άσχετως όποιας προσπάθειας να "κρυφτούν" ή να "μετριασθούν"). Γίνεται ίσως δεν ξέρω - ιδίως εάν δεν έχεις reference - γνώση απο την κάθε μια , .... εγώ γενικά μιλάω. Ούτε τα έχω ακούσει όλα. Μπορεί κάποιος να "κοροιδευτεί" . Και εγώ ακόμη. Πάντως με τεχνικά μόνο σε βεβαιώνω ότι εκεί δεν έχεις ελπίδα να το καταλάβεις (να είσαι σίγουρος τουλάχιστον). Αυτό το ξέρω. Και φαίνεται ότι αυτό που ξέρω (αυτό το λίγο) για κάποιο πολύ περίεργο για εμένα λόγο ... οι πιο πολλοί δεν το ξέρουν ή κάνουν ότι δεν το ξέρουν.

Που να ξέρω τι γίνεται ; χα χα. Αυτά είναι όλα μια βιομηχανία στημένη δεκαετίες τώρα σε κλισέ και ριβιούς, μάνατζμέντ, ψυχολογία και δεν ξέρω γω τι άλλο. 😀
 
Last edited:




Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Οι δικοί σου τελικοί πρέπει να έχουν χαμηλότερο συντελεστή ενεργειακής απόδοσης.
Έτσι είναι τα σωστά, τα αντρίκια κλάσε άλφα. Τα άλλα είναι συμβιβασμοί. 😀 😀

Ή we are going all the way ή μετά οδοντόκρεμες. 😀
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.568
Καπάκι heatsink. 😀 Design χα χα.
Μα το καπάκι είναι η ψύκτρα στη ουσία......και πράγματι πάνω του βάζεις μπρίκι. Είχα εμπειρία, από την πρώτη έκδοση το 1995,το είχε φίλος και συνάδερφος γαι πάνω από 10 χρόνια,με εύκολα ηχεία (epos) όμως σε μικρό καθιστικό. Ηχητικά ήταν πολύ καλός,αλλά για ήρεμες καταστάσεις και έτσι όμως ζεσταινόταν υπερβολικά.
 


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top