Nέο καλώδιο ΟΤΕ (UTP CAT?)

Μηνύματα
1.665
Reaction score
1.501
Mε χαλκο τι ταχυτητα ελπιζεις να παρεις απο τον provider? 50mbps στην καλυτερη; σου κανει και τοπολογια cat5. Ουτε καν το cat5e. Το θεμα ειναι η ειλικρίνειά του κατασκευαστη ως προς την τηρηση των προδιαγραφων και οι τυχον παρεμβολες του περιβαλλοντα χωρου.
Oποτε βαλε panduit sftp. Και επειδη οι διαφορες στην τιμη ειναι χαζες βαλε cat6.
Και επειδη αν ερθει ποτε οπτικη θα ειναι ασχημια να την περασεις μεχρι το σπιτι, ασε και ενα sftp για spare και κανενα ρευμα εκει κοντα (μονοκατοικια ειπαμε;). Αν ερθει ποτε οπτικη θα βολεψει για ξεχωριστη οδευση τηλεφωνου και data.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.931
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.409
Reaction score
27.695


Εάν μπορείς δοκίμασε λίγο από αυτό .
Εάν πιστεύεις η ακούς διάφορες .
Άντε να πάρει λίγο φωτιά το σάιτ ...
Ο Κώστας για τη Stewart θέλει λιγότερα ρε συ. 😂😂

Με όσα θέλει η AudioQuest παίρνω τη Stewart και 600m Belden Cat6a. 😂😂
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.409
Reaction score
27.695
Λοιπόν, όπως είπα το καλώδιο είναι 30m και αφορά τη σύνδεση από το εξωτερικό κουτί που θα συνδέσει ο ΟΤΕ μέχρι την αποθήκη που θα καταλήξει για να συνδέσει ο ηλεκτρολόγος. Όταν μπει στην αποθήκη παράλληλα θα "τρέχει" και άλλο κανάλι με καλώδιο ρεύματος 3x2,5. Πρέπει να υπάρχει θωράκιση σε κάποιο από τα δύο;
Να πω ότι ο ηλεκτρολόγος που είπε να περάσω απλό UTP Cat6.

Εκεί που θα καταλήξει το καλώδιο μάλλον θα μπει και το modem. Αυτό που θα μπει σίγουρα θα είναι ένα splitter για να πάνε καλώδια σε γραφείο και σαλόνι. Η μεγαλύτερη απόσταση και πάλι δεν υπερβαίνει τα 30m.

Επίσης, σύμφωνα με αυτό, καλύτερο για 10G network είναι το CAT6a SFTP.
Να πάω σε κάτι τέτοιο για το εσωτερικό δίκτυο σπιτιού; Υπάρχει λόγος ή θα μπλέξουμε; Όταν μπει το καλώδιο στο σαλόνι κατά μεγάλη πιθανότητα να τρέχει παράλληλα με τα καλώδια των πίσω ηχείων μέχρι να φτάσει στα μηχανήματα, γιατί η είσοδος στο χώρο θα γίνει εκεί που είναι το Rear Right ηχείο. Όπως φαίνεται μάλλον θα είναι όλα στο ίδιο κανάλι. Θα παίξει ρόλο;

Η συνδεσμολογία στο χύμα καλώδιο μέχρι την αποθήκη θα γίνει από ηλεκτρολόγο. Από εκεί και πέρα ή θα πάρω έτοιμα τερματισμένα να τελειώνω ή αν πάω πάλι σε χύμα θα τα τερματίσει άνθρωπος που ξέρει γιατί εγώ δεν.
Στο link που ανέβασα παραπάνω λέει ότι για 10G network το καλώδιο παίζει ρόλο όπως και ο σωστός τερματισμός.

Τη κάνουμε; 🤔🙃

Ευχαριστώ όλους για το χρόνο σας. 👍
 
Last edited:

Μηνύματα
760
Reaction score
949
Ρε παιδιά τώρα που είναι κ μόδα τα Ethernet τα καλώδια κτλ,βλέπω κάτι πράματα που βγάζουν εταιρίες όπως AudioQuest,Nordost κτλ,τώρα παίζει ρόλο τόσο ρόλο το Ethernet το καλώδιο??
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.409
Reaction score
27.695
Αυτό που λέει το άρθρο είναι ότι για να πιάσει το καλώδιο και γενικά το δίκτυο τις ταχύτητες που λέει το πρωτόκολλο 10G Network, ναι το σωστό καλώδιο παίζει μεγάλο ρόλο.

Βασικά θα πρέπει να κάνει αυτά που λέει ότι κάνει, αυτά για τα οποία πωλείται.

Αυτό είναι όλο, αυτός είναι όλος ο βραχνάς στα καλώδια δεδομένων (Ethernet, HDMI). Να κάνουν ότι λένε. Δυστυχώς δεν τα κάνουν όλα, και ας τα λένε.
 
Last edited:

Μηνύματα
567
Reaction score
1.542
Για να σοβαρευτούμε ότι λέει ο Coyias άντε CAT6e βιομηχανικού τύπου όποιο θες (για να μην κάνουμε και διαφήμιση). Αν θα βάλεις το modem στην αποθήκη κάνε ένα έλεγχο θερμοκρασίας - υγρασίας του χώρου όπως και πόσο σκόνη μπορεί να έχει. Μπορεί ή εγκατάσταση μιας mini κλειστής καμπίνας με ανεμιστηράκι (αν γίνεται σάουνα ο χώρος το καλοκαίρι) και ένα αντίστοιχο switch panel να επιβάλεται. Τώρα όσο αφορά πόσες γραμμές θα τερματίσεις μέσα στι σπίτι αυτό το βλέπεις κατά τις ανάγκες σου προσωπική γνώμη το minimum πρέπει να είναι 4.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.409
Reaction score
27.695
έλεγχο θερμοκρασίας - υγρασίας του χώρου όπως και πόσο σκόνη μπορεί να έχει. Μπορεί ή εγκατάσταση μιας mini κλειστής καμπίνας με ανεμιστηράκι (αν γίνεται σάουνα ο χώρος το καλοκαίρι) και ένα αντίστοιχο switch panel να επιβάλεται.
Έχει γίνει ήδη εγκατάσταση για ροή αέρα και αφύγρανση. Ο χώρος είναι απίστευτα δροσερός το καλοκαίρι.
 

STNET

Επαγγελματίας
Μηνύματα
259
Reaction score
274
Για καλώδιο UTP cat6 Ελληνικά καλώδια (CABLEL) είναι εξαιρετικής ποιότητας, πωλείται σε στροφεία 305 μετ. φτιάχνεται στην Ελλάδα , βγάζει πολύ καλές μετρήσεις στην πιστοποίηση cat6. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί άνετα για το δίκτυο DATA/VOICE σπιτιού μας. Επίσης επειδή η κυρίως δουλειά μου είναι δίκτυα απο το 1992 μέχρι και σήμερα προσοχή στα πολύ φθηνά καλώδια διότι δεν είναι χαλκός αλλά επιχαλκωμένο αλουμίνιο CCA (δεν βγάζει μετρήσεις με ότι αυτό συνεπάγεται).
Όπως σε όλα τα άλλα υλικά έτσι και σε αυτά τα καλώδια το 90% φτιάχνεται Κίνα ένα κάπως επώνυμο μας εγγυάται τουλάχιστον ότι έχει κατασκευαστεί σύμφωνα με την επίβλεψη του ονόματος που φέρει. Αυτό βέβαια δεν δικαιολογεί σε καμία περίπτωση υπέρογκες τιμές πώλησης.
ΣΗΜ. Δεν πουλάω το καλώδιο που προτείνω παραπάνω οπότε δεν ευλογάω τα γένια μου απλά καταθέτω μια άποψη.
 

STNET

Επαγγελματίας
Μηνύματα
259
Reaction score
274
Επίσης η χρήση καλωδίων FTP , SFTP κλπ δεν προτείνεται για σπίτι, εκτός της περίπτωσης ύπαρξης ξεχωριστής γείωσης ΑΣΘΕΝΩΝ. Σε καμία περίπτωση δεν τα γειώνουμε μαζί με τα ΙΣΧΥΡΑ και σε καμία περίπτωση δεν τα ρίχνουμε χωρίς να τα γειώσουμε.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Ότι γράφει ο φίλος απο πάνω + με τις αποστάσεις που έχεις ξαναγράφω θα είσαι super καλυμμένος με το cat6e
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.514
Επίσης η χρήση καλωδίων FTP , SFTP κλπ δεν προτείνεται για σπίτι, εκτός της περίπτωσης ύπαρξης ξεχωριστής γείωσης ΑΣΘΕΝΩΝ. Σε καμία περίπτωση δεν τα γειώνουμε μαζί με τα ΙΣΧΥΡΑ και σε καμία περίπτωση δεν τα ρίχνουμε χωρίς να τα γειώσουμε.
Αγαπητε STNET,

δε ξερω εαν η απαντηση σου ηταν τυχαια ή εαν βοηθησαν οι ερωτησεις που εθεσα (εαν προσεξες στο τελος της 1 ης σελιδας του νηματος του Alexis). Οπως και να εχει σε ευχαριστω (ουμε) που ξεκαθαρισες τα πραγματα.

Μια και απαντησες να σε παιδεψω λιγο ακομη. Λες "σε καμμια περιπτωση δε τα ριχνουμε χωρις να τα γειωσουμε" : Αυτο λογω οπως αναφερω γιατι τα πραγματα θα γινουν χειροτερα απο τις παρεμβολες (οπως γραφω παραπανω) ή και για αλλους λογους ασφαλειας. Το ρωταω γιατι καποιος οπως ο Alexis ή εγω θα μπορουσαμε να τα "ριξουμε" και εας μην εχουμε γειωση ασθενων ρευματων αλλα να φροντιζαμε να μη περνανε παραλληλα ή κοντα απο καλωδια ρευματων ή αλλων καλωδιων μεσα στο σπιτι.

Ας πουμε οπως ειναι οι εγκαταστασεις στο κατω κατω των ηδη παλαιων πολυκατοικιων (ή οικιων) μας που ο χαλκος τρεχει μεσα σε σπιραλ χωρις να εχει γειωση ετσι δεν ειναι ? Εγω π.χ. εαν το κανω ετσι θα ειμαι στο μοντεμ μου με μολις 7 μετρα μηκος (καθως το σαλονι μου ειναι κατω απο το κουτι εισοδου της πολυκατοικιας) ενω εαν χρησιμοποιησω την εγκατασταση της πολυκατοικιας ειμαι π.χ. 40 μετρα.

Επισης απο το ΚΑΦΑΟ στο κουτι διανομης της καθε (πολυκατ) -οικιας το καλωδιο ζευγων που μας δινει ο ΟΤΕ δεν ειναι γειωμενο ετσι δεν ειναι (ή μαλλον εμας δε μας δινει γειωση) ? για ευνοητους λογους.

Το περναει μεσα απο χαλυβδινο σωληνα βεβαια για προστασια θα μου πεις απο παρεμβολες εαν και αυτο δε κανει τιποτε νομιζω. Κατι ειδικα καλωδια ζευγων που λενε και αγοραζουν καποιοι και κυκλοφορει οτι ειναι δηθεν προστατευμενα στην ουσια απο οτι το ειχα ψαξει οντως ναι τα χρησιμοποοει ο ΟΤΕ αλλα μονο για να αντεχουν στην υγρασια (και φθορες) οταν τα θαβει. Το θαψιμο ειναι αυτο που προστατευει μαλλον.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.409
Reaction score
27.695
Χθεσινή επίσκεψη στην Cosmote για να μην κάνω τσάμπα δουλειά (έμαθα ότι σπίτι περίπου 500m από εμένα δεν πήρε γραμμή γιατί "δεν υπάρχουν νούμερα" . Η ερώτηση είναι απλή.

- Καλημέρα. Θέλω να βάλω καινούργια γραμμή στο σπίτι, δεν υπάρχει ούτε καλώδιο. Θέλω να μάθω αν μπαίνει, αν υπάρχει ελεύθερη γραμμή κλπ.
- Δεν μπορούμε να σας το πούμε εμείς, πρέπει να κάνετε αίτηση για νέα γραμμή να έρθει τεχνικός να δει.
- Μάλιστα, πότε θα έρθει αν κάνω σήμερα;
- Σε 10- 15 μέρες.
- Ωραία. Να κάνουμε αίτηση λοιπόν.......

...........

Σημερινό SMS.
Screenshot_20200805_113200.jpg
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.876
Reaction score
20.367
Ε και 'συ... Καλοκαίρι, άδειες, τι γουστάρεις τώρα; Μήπως σου είπε "Σε 10-15 ημέρες του επόμενου μήνα" και δεν το άκουσες...; :laugh:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.409
Reaction score
27.695
Εχθές ανέβασα την παραπάνω φώτο σε άλλη ανάρτηση στο FB της Cosmote με σχετικό κειμενάκι και σήμερα με πήραν τηλέφωνο για ραντεβού την άλλη Πέμπτη. Είχε προηγηθεί chat στο messenger.

Μια ανάρτηση στο FB έκανε τις 40 μέρες 7. Αυτά. 😀
 
Last edited:



alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.409
Reaction score
27.695
Belden 10GB24 UTP CAT6a 4pr23 μα όνομα είναι αυτό; (100m/ 97€)

IMG_20200815_081339.jpg


10GBase-T (10 Gigabit Ethernet), 1000Base-T (Gigabit Ethernet), 100 Base-T, 10 Base-T, FDDI, ATM. Διατομή αγωγού: 0,57mm (AWG 23), εξωτερική διατομή: 7,20mm, Jacket Material: LSNH (Low Smoke No Halogen).
 

Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
Χθεσινή επίσκεψη στην Cosmote για να μην κάνω τσάμπα δουλειά (έμαθα ότι σπίτι περίπου 500m από εμένα δεν πήρε γραμμή γιατί "δεν υπάρχουν νούμερα" . Η ερώτηση είναι απλή.

- Καλημέρα. Θέλω να βάλω καινούργια γραμμή στο σπίτι, δεν υπάρχει ούτε καλώδιο. Θέλω να μάθω αν μπαίνει, αν υπάρχει ελεύθερη γραμμή κλπ.
- Δεν μπορούμε να σας το πούμε εμείς, πρέπει να κάνετε αίτηση για νέα γραμμή να έρθει τεχνικός να δει.
- Μάλιστα, πότε θα έρθει αν κάνω σήμερα;
- Σε 10- 15 μέρες.
- Ωραία. Να κάνουμε αίτηση λοιπόν.......

...........

Σημερινό SMS.
View attachment 175131
Εμάς η αίτηση για τηλέφωνο στην Αθήνα το 1980 ήρθε μετά από 10 χρόνια.
Μια χαρά είσαι.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.409
Reaction score
27.695
Ρωτάω τον ηλεκτρολόγο "τερματικά cat6a έχεις έτσι;"

Απάντηση "δεν ξέρω καν τη είναι το 6a, εγώ μέχρι 6 ξέρω. Δεν ξέρω αν κάνουν αυτά που έχω." :biggrin:
Ρε που μπλέξαμε εδώ στο χωριό.

Άρα δεν έχει.
Άντε τώρα να τα περάσεις από τα κανάλια και μετά να μην μπορείς να τα τερματίσεις.

Ξέρουμε που υπάρχουν πρίζες τοίχου για cat6a;
Μη σας φαίνεται περίεργο. Όσο έχω ψάξει μέχρι 6 βρίσκω.

Αλλιώς δεν με βλέπω να τα γλιτώνω.

Αυτά είναι τα πιστοποιημένα τερματικά cat6a Belden.

Και μπαίνουν μόνο με αυτό

Το καλό με αυτά τα Revconnectors είναι ότι αφού μπει η κεφαλή μετά βάζεις ότι θες, plug ή jack, και μετά βγαίνει εύκολα και βάζεις ότι σε βολεύει ανάλογα τη θες.


By the way.
Σήμερα με πήραν πάλι από Cosmote για να κλείσουμε το επόμενο ραντεβού για τη σύνδεση. Ουάου.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.363
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top