NAS ή κάτι άλλο;

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Επειδή το τελευταίο διάστημα το εχω λιώσει δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα απολύτως θέμα με το transcoding σε όποια τηλεόραση και αν το χρησιμοποίησα που ήταν όμως 4k. Άσχετα με το υλικό που έπαιζα είτε 1080 είτε 2k ή 4k έτρεχε νεράκι και ο nas δουλευε ρελαντί. Στο μόνο θέμα που αντιμετώπισα πρόβλημα ήταν όταν έπαιξα 4k ταινία σε full HD TV. Και εκεί ίσως έφταιγε και η ταινία δε ξερω γιατί δεν ξαναδοκίμασα. Το ίδιο ισχύει πως παίζει αψογα και όταν κάνω stream σε κινητό ή tablet ότι ανάλυση και να είχε το αρχικό video που δοκιμασα...
Αν θέλει να βάλει roon για μουσική 2gb ram δεν αρκούν. Θα πρέπει να σκεφτεί για μένα τι απαιτήσεις έχει τώρα και να δει και λίγο μπροστά. Να το δει σαν επένδυση μη πετάξει τα λεφτά του
 

Μηνύματα
49
Reaction score
5
Επειδή το τελευταίο διάστημα το εχω λιώσει δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα απολύτως θέμα με το transcoding σε όποια τηλεόραση και αν το χρησιμοποίησα που ήταν όμως 4k. Άσχετα με το υλικό που έπαιζα είτε 1080 είτε 2k ή 4k έτρεχε νεράκι και ο nas δουλευε ρελαντί. Στο μόνο θέμα που αντιμετώπισα πρόβλημα ήταν όταν έπαιξα 4k ταινία σε full HD TV. Και εκεί ίσως έφταιγε και η ταινία δε ξερω γιατί δεν ξαναδοκίμασα. Το ίδιο ισχύει πως παίζει αψογα και όταν κάνω stream σε κινητό ή tablet ότι ανάλυση και να είχε το αρχικό video που δοκιμασα...
Αν θέλει να βάλει roon για μουσική 2gb ram δεν αρκούν. Θα πρέπει να σκεφτεί για μένα τι απαιτήσεις έχει τώρα και να δει και λίγο μπροστά. Να το δει σαν επένδυση μη πετάξει τα λεφτά του
Επειδή έχουν περάσει 5 NAS από τα χέρια μου, όλα Netgear, προσωπικά δεν θα πρότεινα να επενδύσει σε αυτό σχετικά με media server, streaming, transcoding, κλπ. λόγω έλλειψης ευελιξίας και προσαρμογής σε μελλοντικές ανάγκες. Προφανώς σε περίπτωση Direct play, κανένα θέμα, αλλά όταν χρειάζεται transcoding (πχ. στην περίπτωσή σου 4k ταινία σε full HD TV) εκεί οι απαιτήσεις αλλάζουν.
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
για πειτε μια γνωμη μεταξυ των
και

transcoding και plex δεν με ενδιαφερουν. την αναπαραγωγη θα την κανει το media player.
με ενδιαφερει να μπορω να στειλω αρχεια για αποθηκευση, απομακρυσμενα απο αλλο δικτυο.

ευχαριστω
 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Από τη στιγμή που στέλνεις σε media player είναι σούπερ και τα δύο
Εγώ θα ψήφιζα synology απλά και μόνο για το λειτουργικό του. Για μένα είναι φιλικότερο στο χρήστη
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
για πειτε μια γνωμη μεταξυ των
και

transcoding και plex δεν με ενδιαφερουν. την αναπαραγωγη θα την κανει το media player.
με ενδιαφερει να μπορω να στειλω αρχεια για αποθηκευση, απομακρυσμενα απο αλλο δικτυο.

ευχαριστω
Απλά για να μοιράζεις αρχεία δεν έχουν καμία πρακτική διαφορά, πάρε όποιο είναι πιο εύκολα διαθέσιμο.

Το QNAP έχει HDMI και στην ανάγκη μπορεί να γίνει και το ίδιο media player.
Επίσης με τον Intel και λίγη παραπάνω μνήμη, μπορεί να τρέξει κάποιο ελαφρύ VM, για κάτι που δεν υπάρχει "έτοιμη" εφαρμογή. Μόνο για την δυνητική παραπάνω χρηστικότητα θα είχε νόημα να το προτιμήσεις. Εάν δεν σκοπεύεις να τα αξιοποιήσεις, δεν έχει διαφορά.
 

Μηνύματα
49
Reaction score
5
για πειτε μια γνωμη μεταξυ των
και

transcoding και plex δεν με ενδιαφερουν. την αναπαραγωγη θα την κανει το media player.
με ενδιαφερει να μπορω να στειλω αρχεια για αποθηκευση, απομακρυσμενα απο αλλο δικτυο.

ευχαριστω
Αν και δεν έχω χρησιμοποιήσει QNAP, και έχοντας στην κατοχή μου ένα παλίο Synology το οποίο δέχεται ακόμη ενημερώσεις, βάσει χαρακτηριστικών και τιμής θα προτιμούσα το QNAP. Μπορείς να του αυξήσεις και τη μνήμη μέχρι 8GB...
 

Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
για πειτε μια γνωμη μεταξυ των
και

transcoding και plex δεν με ενδιαφερουν. την αναπαραγωγη θα την κανει το media player.
με ενδιαφερει να μπορω να στειλω αρχεια για αποθηκευση, απομακρυσμενα απο αλλο δικτυο.

ευχαριστω

προσωπικά μεταξύ των δύο θα πήγαινα ΜΟΝΟ σε Synology,
για τις ευκολίες και τις δυνατότητες που δίνει το BTRFS όσον αφορά έλεγχο ακεραιότητας αρχείων, autohealing, προστασία από ransomware μέσω snapshots κλπ.

όσον αφορά δυνατότητες για αναπαραγωγή και transcoding δεν έχω ιδέα

τα παραπάνω απλά προσωπική άποψη, οι δικές σου απαιτήσεις μπορεί να είναι διαφορετικές

(και δεν είμαι synology fanboy, το αντίθετο μάλιστα, μου την έσπασε το ότι δεν δίνουν linux clients
και έφυγα από synology και πήγα σε truenas )

( ε'ιχα και qnap πριν τa synology)
 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Γενικά βλέπω όλοι παίζετε μέσω κάποιου player. Ξέρετε κατι που δε ξερω; 😜
Παίζει να έχει καλύτερη εικόνα από το να κάνω stream κατευθείαν απο το nas στη tv;
Υπάρχει άλλος λογος;
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Γενικά βλέπω όλοι παίζετε μέσω κάποιου player. Ξέρετε κατι που δε ξερω; 😜
Παίζει να έχει καλύτερη εικόνα από το να κάνω stream κατευθείαν απο το nas στη tv;
Υπάρχει άλλος λογος;
Μπορεί το nas να κάνει streaming ταινιες απευθειας στον av processor;
 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Δε το έχω δοκιμάσει ακομα αλλά από ότι έχω δει μπορεί. Θυμάμαι πως τον βλεπει οποτε γιατί οχι;
 

Μηνύματα
35
Reaction score
4
Γενικά βλέπω όλοι παίζετε μέσω κάποιου player. Ξέρετε κατι που δε ξερω; 😜
Παίζει να έχει καλύτερη εικόνα από το να κάνω stream κατευθείαν απο το nas στη tv;
Υπάρχει άλλος λογος;
Καμια φορα ειναι και θεμα οτι καποιες tv μπορει να μην παιζουν καποιο απο τα φορμα εικονας ή ηχου. Οι Samsung απο το 19 και μετα ας πουμε δεν παιζουν DTS οποτε να παιξεις με τον Player της tv θα χρειαστει να κανει transcoding το NAS που ισως να μην υποστηριζει ή ακομα κι αν υποστηριζει ισως να κανει διακοπες. Ή θεμα με τους υποτιτλους. Ας πουμε η δικια μου παιζει και DTS αλλα αν της βαλεις κανα περιεργο υποτιτλο πχ ASS δεν ξεκιναει καν η ταινια (δεν μπορει να κανει transcoding το ταπεινο DS118). Το ιδιο αρχειο στο fire tv παιζει ανετα.
 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Οποτε μόνο αυτό είναι το θεμα;περί ασυμβατότητας φόρμα ήχου και υποτίτλων;
Μέχρι στιγμής έχω δει μπόλικες, κάθε μέρα σίγουρα μια, χωρίς κανένα θεμα τουλάχιστον μέχρι τώρα.
 

Μηνύματα
35
Reaction score
4
Οποτε μόνο αυτό είναι το θεμα;περί ασυμβατότητας φόρμα ήχου και υποτίτλων;
Μέχρι στιγμής έχω δει μπόλικες, κάθε μέρα σίγουρα μια, χωρίς κανένα θεμα τουλάχιστον μέχρι τώρα.
Οχι δεν ειναι μονο αυτο νομιζω. Αν εχεις συστημα με καλο 4Κ avr (εγω εχω μια απλη soundbar που εχει μονο μια εξτρα υποδοχη hdmi) και θες να παιζουν ολα μεσω αυτου τοτε σαφως βολευει να παιζεις μεσω media player που ειναι πανω στον avr. Εξαρταται απο το setup σου. Σιγουρα ο player ενος καλου media player (πχ Nvidia Shield) θα παιξει πολυ πιο ευκολα οποιοδηποτε μεγαλο 4K remux αρχειο απ'οτι ο player της TV. Αν ομως δεν εχεις κανενα προβλημα μεχρι τωρα και αποδιδει καλα ο client της TV δε βλεπω γιατι να παρεις αλλο media player.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
Γενικά βλέπω όλοι παίζετε μέσω κάποιου player. Ξέρετε κατι που δε ξερω; 😜
Παίζει να έχει καλύτερη εικόνα από το να κάνω stream κατευθείαν απο το nas στη tv;
Υπάρχει άλλος λογος;
Και για να δώσουμε περισσότερη ποικιλία στις απαντήσεις, εγώ χρησιμοποιώ Emby στην LG TV, που πρακτικά χρησιμοποιεί τον ενσωματωμένο player.
Δεν κερδίζω δηλαδή κατι σε υποστήριξη αρχείων ή προτύπων - βέβαια έχω TV που έχει άδεια για DTS, σε αντίθεση με τις πιο καινούργιες.
Από την άλλη, με βολεύει πάρα πολύ να έχω μία κεντρική βιβλιοθήκη με το περιεχόμενο, πληροφορίες για κάθε ταινία ή σειρά, θυμάται τι έχω δει, κλπ
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.559
Reaction score
30.948
Nas is coming :) με ενα WD red 8TB (σε παραγγελια αλλος ενας) απο kavatza o_O στις καλυτερες τιμες ( 566+ 221) παραδοση αμεση την ιδια μερα και θα πληρωσω σπιτι με pos !
 


Μηνύματα
35
Reaction score
4
Καλοριζικα φιλε.
Επελεξες EFAX(smr) WD αντι για EFRX(cmr) λογω οικονομικου ή λογω ελλειψης? Αν παιξεις με raid θεωρητικα ισως εχεις θεματακια (αν κι απο τι εχω καταλαβει και αυτο εξαρταται απο τον τυπο των εργασιων που θα κανει το raid. )
 

Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
μεγειά και από μένα,
η αλήθεια είναι ότι οι SMR δίσκοι δεν θεωρούνται κατάλληλοι για NAS,
αν δεν βιάζεσαι σκέψου την αλλαγή του
 

Μηνύματα
35
Reaction score
4
Απ'οτι ειδα παντως με μια γρηγορη ματια στον τσιγκουνη πλεον δεν υπαρχουν EFRX 8TB. Ισως ειναι καλυτερα να παει σε Seagate Ironwolf που απ'οτι ειδα τωρα ειναι ολοι cmr.
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.559
Reaction score
30.948
Θα παρω αλλους 3. Προς το παρον θελω να αδειασω τους σκληρους του υπολογιστη απο media αρχεια !
Φυσικα δεν εχω καταφερει να δω το nas :biggrin: μεχρι να ερθει φιλος να το σεταρει θα κοιταω το φωτακι να αναβοσβηνει....

Επελεξες EFAX(smr) WD αντι για EFRX(cmr) λογω οικονομικου ή λογω ελλειψης?
Λογω αγνοιας . Τον ειδα κοκκινο και ειπα καλος ειναι :)
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.486
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top