New Home Cinema...in progress

Μηνύματα
28
Reaction score
22
Καλησπερα στη παρεα...

Αρχιζω το σχεδιασμο ενος game room απο το μηδεν.Αυτος ο χωρος θα χρησιμοποιηθει αποκλειστικα απο μενα οποτε δεν υπαρχει κανενας περιορισμος ως προς το σχεδιασμο.

Ο σκοπος του post ειναι να ανεβαζω φωτογραφιες απ τη διαδικασια,να κρατησω δλδ ενα ψηφιακο ημερολογιο,αλλα και να παρω ιδεες απ τα μελη του φορουμ.Οποιαδηποτε ιδεα ευπροσδεκτη λοιπον...

Ο χωρος ειναι γυρω στα 70τμ ενιαιος με υψος 2.60μ.Θα ανεβασω αυριο την κατοψη ωστε να αρχισουμε τη διαδικασια σωστα.Θελω να εχει 3 διαφορετικα sections.

A.το PC desk
Β.την τηλεοραση με τον καναπε
Γ.το home cinema

Ο εξοπλισμος που διαθετω ως τωρα ειναι

1.LG CX 65 inch
2.Denon AVR 2600H
3.2 ηχεια polk T50,2 polk T15 βιβλιοθηκης,1 κεντρικο T30,1 sub polk psw 10 inch
4.playstation 5
5.PC αρκετα καλο,δεν εχει νοημα να γραψω specs
6.mi box

Το βασικοτερο ολων ειναι να φτιαχτει σωστα ο χωρος,με σωστη ηχομονωση,φωτισμο,να ειναι λειτουργικος,ευχρηστος και καλαισθητος γιατι αυτο ειναι κατι που δεν προκειται να αλλαξει στο μελλον.Εννοειται οτι ο χωρος θα επενδυθει σχεδον ολος με γυψοσανιδες ωστε να κρυψω τα καλωδια αλλα υπαρχει η δυνατοτητα για custom made κομματια(πχ καναπες).Θα ηθελα επισης να γινει οσο πιο smart γινεται(πχ φωτα) και τα μηχανηματα να συνδεονται μεταξυ τους(pc-tv-projector).

Budget δεν υπαρχει,ειναι ελευθερο αλλα θα παρω κομματια με καλο value στα δικα μου ματια η αυτια.Δεν ειμαι high end χρηστης,τουλαχιστον προς το παρον...

Αυτα τα λιγα για σημερα,επανερχομαι αυριο με κατοψη του χωρου.

Οποιαδηποτε ερωτηση προταση ειναι κατι παραπανω απο ευπροσδεκτη
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Θα ήθελες και immersive ήχο στα setups σου ή μόνο κλασικό 5.1 - 7.1;

Όταν λες ελεύθερο μπάτζετ; Παντού υπάρχει όριο.
Ακόμα και τα 100.000€ plus έχουν όριο και ας δείχνει ως cost no object solution.

Επειδή ο χώρος είναι πολύ μεγάλος και επειδή είσαι ανοιχτός σε προτάσεις θα σου πω τι θα έκανα εγώ.

Πρώτα θα κοιτούσα τι θέλω - με παίρνει οικονομικά και ...
- Θα έκανα 3 δωμάτια, ένα για κάθε δραστηριότητα.
- Θα έκανα ένα σύστημα που θα κουμπώνουν και οι τρεις δραστηριότητες.

Στην πρώτη περίπτωση στην πραγματικότητα τα δωμάτια θα ήταν τέσσερα. Ένα δωμάτιο μηχανημάτων και τα άλλα τρία να έχουν άμεση επαφή με ένα τοίχο σε αυτό το δωμάτιο.

Στην δεύτερη περίπτωση τα δωμάτια θα ήταν τρια. Ένα lounge - entrance που σου δίνει την αίσθηση του που μπαίνεις, ένα δωμάτιο μηχανημάτων και ο κυρίως χώρος.
Το ηχητικό setup θα ήταν immersive και θα ήταν ένα και για τις τρείς δραστηριότητες. Θα υπήρχε εναλλαγή TV Projection ανάλογα τις ανάγκες, και για gaming πίσω από τα καθίσματα θα υπήρχαν δύο τραπέζια. Ένα στενό για την οθόνη και ένα για τον gamer. To τραπέζι της οθόνης θα μπορεί να βυθιστεί ώστε να μπορώ να παίζω και στον προτζέκτορα.

Αυτά.
 

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Καλημέρα ,εγώ θα το έκανα όπως είπε ο φίλος στο αρχικό του post .
Αφού υπάρχει ο χώρος και η διάθεση , τρία ξεχωριστά δωμάτια .
Αυτό που προτείνω και που έχω κάνει και εγώ είναι ένας πιο μαζεμένος χώρος αποκλειστικά για pc gaming με ακουστικά , όμορφο φωτισμό κτλ και ένας δεύτερος ξεχωριστός για
Home Cinema με σωστές διαστάσεις αφού μπορεί να γίνει απ την αρχή , πολλά ηχεία και μεγάλη οθόνη προβολής .
Θα χρησιμοποιούσα τον ενισχυτή και τα ηχεία που έχει τώρα στο χώρο της τηλεόρασης ή του gaming room και στο Home Cinema θα έπαιρνα νέα .
Εάν ο χώρος μείνει ενιαίος χωρίς χωρίσματα πρέπει να ρίξεις παρά πολύ χρήμα για να γεμίσεις 70τμ με σωστό ήχο .
Αφού δεν υπάρχει θέμα budget σίγουρα τα παιδιά εδώ θα βρουν λύση να στον γεμίσουν , μην ανησυχείς .
 
Last edited:

Μηνύματα
28
Reaction score
22
Καλησπερα και παλι

Επανερχομαι με τα σχεδια του χωρου που επισυναπτω.Σκοπος οπως ειπα ειναι να φτιαξω εναν ωραιο χωρο,εργονομικα σχεδιασμενο ωστε να εξυπηρετει τις αναγκες μου και εχοντας και την δυνατοτητα για περαιτερω αναβαθμισεις σε εξοπλισμο στο μελλον.

Δεν ειμαι ιδιαιτερα audiophile,με την εννοια οτι δεν κυνηγαω τον τελειο ηχο.Ενα βασικο dolby atmos 5.2.2 πιστευω οτι ειναι υπεραρκετο για μενα,τουλαχιστον για την ωρα,οποτε δεν σκοπευω να αλλαξω ενισχυτη πχ.

Υπο αυτο το πρισμα δεν υπαρχει οριο στο budget.

Δεν σκοπευω να φτιαξω ενα super high end συστημα ουτε φυσικα να παρω τον super duper προτζεκτορα των 10k γιατι απλως δεν μου χρειαζεται.Αυτο που μου χρειαζεται ειναι ενας ωραια στημενος χωρος που θα κουμπωσω τα μηχανηματα που εχω τωρα και θα εχω τη δυνατοτητα στο μελλον να τα αλλαξω.(αλλωστε τρωγοντας ερχεται η ορεξη)

Σιγουρα δεν με πειραζει να ριξω λεφτα σε τοιχους,επενδυσεις,φωτισμο,εργονομια κτλ οποτε το 5-10-15κ δεν με πειραζει ιδιαιτερα αρκει να ειναι value for money και να καλυπτουν τα δικα μου γουστα.



Ενα μικρο προβληματακι που εχω προς το παρον ειναι οτι υπαρχει μια κολωνα σε καποιο σημειο το οποιο δειχνω στο σχεδιαγραμμα.Επισης επειδη το υψος ειναι 2.45cm τελικα σκεφτομαι οτι αν το κλεισω σε δωματιο δεν θα φαινεται ωραιο.

Θα ήθελες και immersive ήχο στα setups σου ή μόνο κλασικό 5.1 - 7.1;

Όταν λες ελεύθερο μπάτζετ; Παντού υπάρχει όριο.
Ακόμα και τα 100.000€ plus έχουν όριο και ας δείχνει ως cost no object solution.

Επειδή ο χώρος είναι πολύ μεγάλος και επειδή είσαι ανοιχτός σε προτάσεις θα σου πω τι θα έκανα εγώ.

Πρώτα θα κοιτούσα τι θέλω - με παίρνει οικονομικά και ...
- Θα έκανα 3 δωμάτια, ένα για κάθε δραστηριότητα.
- Θα έκανα ένα σύστημα που θα κουμπώνουν και οι τρεις δραστηριότητες.

Στην πρώτη περίπτωση στην πραγματικότητα τα δωμάτια θα ήταν τέσσερα. Ένα δωμάτιο μηχανημάτων και τα άλλα τρία να έχουν άμεση επαφή με ένα τοίχο σε αυτό το δωμάτιο.

Στην δεύτερη περίπτωση τα δωμάτια θα ήταν τρια. Ένα lounge - entrance που σου δίνει την αίσθηση του που μπαίνεις, ένα δωμάτιο μηχανημάτων και ο κυρίως χώρος.
Το ηχητικό setup θα ήταν immersive και θα ήταν ένα και για τις τρείς δραστηριότητες. Θα υπήρχε εναλλαγή TV Projection ανάλογα τις ανάγκες, και για gaming πίσω από τα καθίσματα θα υπήρχαν δύο τραπέζια. Ένα στενό για την οθόνη και ένα για τον gamer. To τραπέζι της οθόνης θα μπορεί να βυθιστεί ώστε να μπορώ να παίζω και στον προτζέκτορα.

Αυτά.
θα ηθελα ενα βασικο immersive ηχο πχ dolby atmos με 2 ηχεια στην οροφη.

Εχω σπασει το κεφαλι μου για το πως θα μπορεσω να συνδιασω ενα συστημα που θα μπορεσουν να κουμπωσουν και οι 3 δραστηριοτητες αλλα δεν μπορω να σκεφτω τον τροπο.Αυτος ειναι κ ενας απ τους σκοπους του post,να παρω ιδεες απο ανθρωπους με παρομοια τρελα με μενα γιατι σιγουρα ο γυψοσανιδας δεν θα με βοηθησει παραπανω...

Ειναι πολυ ενδιαφερουσα η ιδεα σου αλλα για να ειμαι ειλικρινης δεν μπορω να πιασω πως ακριβως το σκεφτεσαι.

Η δικια μου σκεψη ηταν 3 ξεχωριστες γωνιες,gaming με ακουστικα,τηλεοραση καναπες και μια καλη ηχομπαρα και το home cinema με μια 120αρα οθονη,dolby atmos με 2 ηχεια στην οροφη και τα αλλα περιμετρικα και μια πλατφορμα με αναπαυτικο κρεβατι και 2-3 αναπαυτικες πολυθρονες πισω και πανω απ το καναπε κρεβατι.

Το ιδανικο θα ηταν να κανω αυτο που περιγραφεις αλλα πως?
Τα σχεδια υπαρχουν σε autocad και pdf με τις διαστασεις αναλυτικα αλλα για καποιο λογο μ αφηνει να ανεβασω μονο jpeg οποτε θα παιξω sceenshot απ το κινητο
ECB50699-D6BE-4A29-ABDD-49B8D5802C1F.jpeg

** Το παραθυρο που φαινεται στο αριστερο μερος ειναι μικρο και ψηλα οποτε δεν μας περιοριζει σε κατι
 
Last edited:

Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
Ημιυπόγειο ;
Υπάρχει σκάλα στη δυτική εσοχή ;
το υψος(245) είναι τελικό ; (Έχει δηλ δάπεδα, σοβά σε ταβάνι ;
 

Μηνύματα
28
Reaction score
22
Ισόγειο αλλά στην πλευρά που είναι το παράθυρο αριστερά ο τοίχος βρίσκεται κάτω απ το έδαφος μια και το οικόπεδο έχει κλίση εξού και ο χαρακτηρισμός υπόγειο.

είναι έτοιμο κτίσμα,με κουζίνα μπάνιο,πλακάκια κτλ όποτε οποιαδήποτε παρέμβαση δικιά μου θα είναι μόνο αισθητική
Το ύψος είναι τελικό ναι
*δεν έχει σκάλα.μπαίνεις κανονικά απ τις πόρτες που δείχνει στο σχήμα
 

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Μάλιστα . Απ ότι καταλαβαίνω δεν έχεις σκοπό να χωρίσεις το δωμάτιο με τοίχους / γυψοσανίδες , θα μείνει ενιαίος με νοητά χωρίσματα , σωστά ;
Προσωπικά θα έκανα ένα τεστ πρώτα πριν αποφασίσω για τα Atmos ηχεία στην οροφή να δω πως παίζουν .
Θεωρώ το ύψος μικρό για Ατμος ηχεία στο ταβάνι , στην περίπτωση σου ίσως μια διάταξη 7.1 να βόλευε και να ακουγόταν καλύτερα .
Αφου δεν σε ενδιαφέρει και τόσο η reference εμπειρία ξεκίνησε το έτσι και βλέπεις .
Θα χρειαστείς πάντως τουλάχιστον δυο subwoofer για το home cinema τοποθετημένα κιόλας σχετικά κοντά σου για να πεις ότι κάτι έκανες εκεί μέσα στα χαμηλά .
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Κόκκινη γραμμή: οθόνη
Μπλέ γραμμή: TV
Πορτοκαλί γραμμή: καναπές
Κίτρινη γραμμή: γραφείο PC
Μπλέ κουκίδα: προτζέκτορας
Πράσινες κουκίδες: κάτω ηχεία.
Σκούρες πράσινες κουκίδες: Atmos/Auro3D
Subs δεν έβαλα γιατί δεν διαλέγουμε εμείς που θα μπούν.

369078_70b676a06996098e7bfe7418e3ca23d9.jpeg
 

Μηνύματα
28
Reaction score
22
Επειδή είναι χαμηλοτάβανο πιστεύω πως το να το χωρίσω θα κλείσει πολύ το χώρο…
Όσο αναφορά τον ήχο το ελάχιστο που προτείνει η Dolby είναι τα 2.3 μέτρα.subwoofer 2 σκεφτόμουν κ γώ,την θέση θα την δούμε μόλις βγει το τελικό σχέδιο-ελπίζω μέσα στο ΣΚ-.

Συγκεκριμενα για το home cinema σκεφτόμουν να βάλω 2 ράγες στην οροφή και 2 μαύρες κουρτίνες οι οποίες θα κλείνουν και θα ανοίγουν.Έτσι θα πάρω το feeling του cinema room αλλά θα βελτιωθεί κ ο ήχος λογικά.Εννοείται έχω σκοπό να κάνω diy sound panels στους σταθερούς τοίχους
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Μπορείς να φτιάξεις πίσω χώρο για μηχανήματα και προτζέκτορα ώστε να μην τον ακούς.

Μαύρη γραμμή: τοίχος από γυψοσανίδα και παράθυρο με τζάμι για προτζέκτορα

369078_70b676a06996098e7bfe7418e3ca23d9 (1).jpeg
 

Μηνύματα
28
Reaction score
22
Εξαιρετικα ενδιαφερουσα η σκεψη σου @alexis.Εκμεταλευομαι πληρως το ηχοσυστημα.

Εγω σκεφτομουν κατι τετοιο :
project.jpg

ενα καναπε κρεβατι γιατι ποιος δεν θελει να βλεπει ταινιες σε σινεμα ξαπλωμενος αλλα και 2 πολυθρονες σε πλατφορμα υπερυψωμενες και κουρτινες με παρομοιο φωτισμο για το feeling.

Μια ηχομπαρα jbl για την τηλεοραση και το pc με ακουστικα στη κατω γωνια.

Με αυτη τη διαταξη παιρνω :

a.ενα basic home cinema
b.μια τηλεοραση για ps5 και masterchef χωρις πολλα πολλα
γ.ενα σωστο pc station με ακουστικα που ουτως η αλλως φοραω σε games(οχι οτι παιζω αλλα λεμε τωρα)
δ.μπορω να φιλοξενησω ενα φιλο που θα ερθει για διακοπες χωρις περιορισμους με ρατζα και τετοια

Πως το βλεπεις?
 

Attachments

Last edited:


Μηνύματα
28
Reaction score
22
Χαχα είσαι ωραίος 😅😅
Η αλήθεια είναι ότι μ αρέσει πολύ το σεταπ σου…με έχεις βάλει σε τρελές σκέψεις
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Εξαιρετικα ενδιαφερουσα η σκεψη σου @alexis.Εκμεταλευομαι πληρως το ηχοσυστημα.

Εγω σκεφτομουν κατι τετοιο : View attachment 250320
ενα καναπε κρεβατι γιατι ποιος δεν θελει να βλεπει ταινιες σε σινεμα ξαπλωμενος αλλα και 2 πολυθρονες σε πλατφορμα υπερυψωμενες και κουρτινες με παρομοιο φωτισμο για το feeling.

Μια ηχομπαρα jbl για την τηλεοραση και το pc με ακουστικα στη κατω γωνια.

Με αυτη τη διαταξη παιρνω :

a.ενα basic home cinema
b.μια τηλεοραση για ps5 και masterchef χωρις πολλα πολλα
γ.ενα σωστο pc station με ακουστικα που ουτως η αλλως φοραω σε games(οχι οτι παιζω αλλα λεμε τωρα)
δ.μπορω να φιλοξενησω ενα φιλο που θα ερθει για διακοπες χωρις περιορισμους με ρατζα και τετοια

Πως το βλεπεις?
Εγώ συμφωνώ με Αλέξη. Το ίδιο θα πρότεινα πάνω κάτω κι εγώ. Στη δικιά σου τοποθέτηση, τελείως λάθος οι πολυθρόνες σε πλατφόρμα.
Αδιαπραγμάτευτο: Η θέση θέασης-ακρόασης να ισαπέχει από τα 5 ίδια κάτω ηχεία.
Υπολόγισε επίσης να έχεις θέαση σε οθόνη πάνω από 45 μοίρες στο οπτικό σου πεδίο για να γεμίζει και να γουστάρεις.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
... αυτο το game room / home cinema , το εχεις δει καπου ? ή μονο απο το ιντερνετ ?
δωσε μας ιδεες τι θες οπτικα με περισσοτερες φουτο απο το διαδιχτιο...καλη ιδεα και χαιρομαι που εβαλες 2 σε μια αναρτηση..
καλως μας βρηκες και περαστικα 🐒
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Καλησπερα στη παρεα...

Αρχιζω το σχεδιασμο ενος game room απο το μηδεν.Αυτος ο χωρος θα χρησιμοποιηθει αποκλειστικα απο μενα οποτε δεν υπαρχει κανενας περιορισμος ως προς το σχεδιασμο.

Ο σκοπος του post ειναι να ανεβαζω φωτογραφιες απ τη διαδικασια,να κρατησω δλδ ενα ψηφιακο ημερολογιο,αλλα και να παρω ιδεες απ τα μελη του φορουμ.Οποιαδηποτε ιδεα ευπροσδεκτη λοιπον...

Ο χωρος ειναι γυρω στα 70τμ ενιαιος με υψος 2.60μ.Θα ανεβασω αυριο την κατοψη ωστε να αρχισουμε τη διαδικασια σωστα.Θελω να εχει 3 διαφορετικα sections.

A.το PC desk
Β.την τηλεοραση με τον καναπε
Γ.το home cinema

Ο εξοπλισμος που διαθετω ως τωρα ειναι

1.LG CX 65 inch
2.Denon AVR 2600H
3.2 ηχεια polk T50,2 polk T15 βιβλιοθηκης,1 κεντρικο T30,1 sub polk psw 10 inch
4.playstation 5
5.PC αρκετα καλο,δεν εχει νοημα να γραψω specs
6.mi box

Το βασικοτερο ολων ειναι να φτιαχτει σωστα ο χωρος,με σωστη ηχομονωση,φωτισμο,να ειναι λειτουργικος,ευχρηστος και καλαισθητος γιατι αυτο ειναι κατι που δεν προκειται να αλλαξει στο μελλον.Εννοειται οτι ο χωρος θα επενδυθει σχεδον ολος με γυψοσανιδες ωστε να κρυψω τα καλωδια αλλα υπαρχει η δυνατοτητα για custom made κομματια(πχ καναπες).Θα ηθελα επισης να γινει οσο πιο smart γινεται(πχ φωτα) και τα μηχανηματα να συνδεονται μεταξυ τους(pc-tv-projector).

Budget δεν υπαρχει,ειναι ελευθερο αλλα θα παρω κομματια με καλο value στα δικα μου ματια η αυτια.Δεν ειμαι high end χρηστης,τουλαχιστον προς το παρον...

Αυτα τα λιγα για σημερα,επανερχομαι αυριο με κατοψη του χωρου.

Οποιαδηποτε ερωτηση προταση ειναι κατι παραπανω απο ευπροσδεκτη
Ένα ακριβές και ολοκληρωμένο πλάνο κοστίζει γύρω στα 2400 ευρώ εάν απευθυνθείς σε επαγγελματιες που ασχολούνται με το χομ σινεμά στην Γερμανία. Ελλαδα δεν γνωρίζω εάν ασχολείται κανείς επαγγελματικά.
5.2.2 πάντως δεν θα στο συνιστούσε κάνεις.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.453
Reaction score
5.550
Από την στιγμή που υπάρχει χώρος και budget προτιμάται σε .x.4, είτε αυτό είναι 5.x.4 είτε 7.x.4.
Σε περιπτώσεις που δεν γίνεται με τίποτα το .4, αρκεί και το .2 (καλύτερο από το καπούτΑτμος)
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Από την στιγμή που υπάρχει χώρος και budget προτιμάται σε .x.4, είτε αυτό είναι 5.x.4 είτε 7.x.4.
Σε περιπτώσεις που δεν γίνεται με τίποτα το .4, αρκεί και το .2 (καλύτερο από το καπούτΑτμος)
Εαν υπολογίσουμε το κόστος μελέτης, κατασκευής, υλικών, εξοπλισμού και καλιμπραρισματος τοτε η προσθήκη 2 επιπλέον ηχειων είναι ως κόστος μηδαμινό εν σύγκριση με το συνολικό κόστος.
Θα ήθελες να αναφέρεις μια περίπτωση που το x. 4 σε χομ σινεμά είναι κατασκευαστικα αδύνατον?
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.453
Reaction score
5.550
Πάρα πολλές.
Μικρός χώρος.
Χώρος με περιορισμούς είτε φυσικούς είτε από την κυρία του σπιτιού.
Καναπές κολλητά στον πίσω τοίχο ή πολύ κοντά.
Κάποια βιβλιοθήκη, φωτιστικά, κλπ.
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.344
Reaction score
30.721
Μπορείς να φτιάξεις πίσω χώρο για μηχανήματα και προτζέκτορα ώστε να μην τον ακούς.

Μαύρη γραμμή: τοίχος από γυψοσανίδα και παράθυρο με τζάμι για προτζέκτορα

View attachment 250317
Στην θεση του μαυρου θα μπορουσε να μπει και ηχοδιαπερατη οθονη με τα ηχεια απο πισω και τα μηχανηματα στην γωνια

Την ΤV θα την εβαζα ακριβως εκει στον λοξο τοιχο με το πρασινο

Καμια φωτο απο τον χωρο?
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top