New Home Cinema...in progress

Μηνύματα
28
Reaction score
22
*ο τελικός είναι ο Rotel rc 995,ο rb980 bx είναι ο προενισχυτης ο οποίος δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί καπως
 

Μηνύματα
28
Reaction score
22
Χαιρετώ και πάλι...μετά από πολύ κόπο και ψάξιμο έφτασε η ώρα που έχω φτιάξει το χώρο(θα τον παρουσιάσω),έχω πάρει όλα τα μηχανήματα και είμαι έτοιμος να τα συνδέσω...Πριν πατήσω το κουμπί έχω κάποιες ερωτήσεις και θα λίγη βοήθεια

1.πηρα τον denon 3800h και θα του βάλω έναν external amp ώστε να βγάζει 11.4.Εχω 2 κομμάτια από παλια,έναν προενισχυτη Rotel rb 980 bx και τον τελικό του που είναι ο Rotel rc 995.Συνδεω μόνο τον τελικό Rotel στον Denon η μπορώ να συνδέσω denon-->Rotel rb-->Rotel rc

2.Η μπροστινή δυάδα μου είναι τα Klipsch rp8000.Τα οδηγώ απ' τον Rotel η κάνω assign τα surround back στον Rotel και τα οδηγώ απ' τον denon;Ποια είναι η καλύτερη λύση;

3.Ο Denon 3800 βγάζει 4 εξόδους για sub.Τα κυρία subs μου είναι τα xtz 12.17 edge,δύο κομμάτια κατόπιν παρότρυνσης του φόρουμ.Εχω επίσης και δύο bass shakers μαζί με τον ενισχυτή τους.Τον ενισχυτή των bass shakers τον συνδέω πάνω σε ένα απ' τα κύρια subs μου η σε ξεχωριστή έξοδο;

4.Τελος,έχω ένα Polk psw 10 sub.Μπορω να το βάλω και αυτό πχ πίσω απ' το καναπέ η είναι τελείως λάθος σαν σκέψη;

Σας ευχαριστώ παιδιά,ελπίζω να βγάλω άκρη γιατί το στήσιμο είναι δύσκολο τουλάχιστον για μένα
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
1. Δεν χρειάζεσαι 2 προενισχύσεις, ο Denon αρκεί.
2. Τα main ηχεία στον rotel. Είναι πολύ καλύτερος από τον Denon στα τελικά του στάδια. Θα έψαχνα ακόμα έναν τελικό για το κεντρικό. Τα υπόλοιπα κανάλια στον Denon
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
3.Ο Denon 3800 βγάζει 4 εξόδους για sub.Τα κυρία subs μου είναι τα xtz 12.17 edge,δύο κομμάτια κατόπιν παρότρυνσης του φόρουμ.Εχω επίσης και δύο bass shakers μαζί με τον ενισχυτή τους.Τον ενισχυτή των bass shakers τον συνδέω πάνω σε ένα απ' τα κύρια subs μου η σε ξεχωριστή έξοδο;
Το πιο σύνηθες είναι να τα συνδέσεις κατευθείαν στην έξοδο σαμπ του av, αλλά γίνεται και στο σαμπ.
Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι σε ποιες συχνότητες θα δουλεύουν, 20-40 διαφορετικά θα είναι εκνευριστικό
 

Μηνύματα
28
Reaction score
22
Καλές γιορτές με υγεία παιδιά και ευχαριστώ για τις απαντήσεις
1.φανταζομουν ότι ο ροτελ είναι πολύ καλύτερος αλλα μιας και έχουν περάσει τόσα χρόνια είπα να ρωτησω....Για να συνδέσω λοιπόν περνάω ένα διπλό RCA από FL+FR του Denon σε οποιαδήποτε θύρα στον δικαναλο πχ CD,βάζω τη πρίζα του Rotel στον Denon για να ανοιγουν μαζί.Την ένταση πως την καθορίζω;Δλδ την αφήνω κάπου στη μέση και κάνει ισοστάθμιση το audyssey;;

3.Ναι το φαντάζομαι αλλά δεν έχω ιδέα πως θα το κάνω αυτό.Χρειαζομαι καποιο ειδικό εργαλείο τύπου mini dsp;Εχει να πέσει διαβασμα πάντως γιατί δεν έχω ιδέα πως να στήσω τα subs.Την ιδέα του τρίτου μικρού sub ακριβώς από πίσω μου την εγκαταλείπω έτσι;Το πάω κατευθείαν αποθήκη;
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Ναι minidsp ή έναν ενισχυτή που να έχει αυτή την ικανότητα όπως ο reckhorn
Φτιάξε πρώτα με 2 όμοια σαμπ κι βλέπεις για το τρίτο.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top