Nord Acoustics Νέοι ενισχυτές Class D

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Mετα απο συζητηση σε καταστημα επαγγελματικου ηχου, με φιλο που εξειδικευεται στο αντικειμενο, δεν χρειαστηκε καν.Ειναι μια κατηγορια που για τις δικες μου απαιτησεις, δεν κανει.Ανεξαρτητα απο τα συνοδα μου παντα.Και μου εξηγησε το πως και το γιατι.Για να παρει καποιος, περα απο την δυναμη και την ποιοτητα απο αυτην την κατηγορια, πρεπει να παει σε πολυ υψηλο κοστος, πραγμα που επισημαναν νωριτερα και πολλοι φιλοι εδω μεσα.Βεβαια κοιτω και προς την μερια της Omega amplifiers που ειναι Ελληνικης κατασκευης, εξαιρετικης υλοποιησης, απ΄οτι διαβασα και περιεχουν εκτος των αλλων και κυκλωματα κλασης d.Aπλα συλλεγω πληροφοριες.Επαναλαμβανω για να μην εχουμε τα προηγουμενα περι ταιριασματος κλπ που αναφερθηκαν κι απο μενα, πως κοιτω πλεον ανεξαρτητα των υπαρχοντων ενισχυτικων μου (rx-a2050).Για τον rotel που εκανα την ερωτηση, εχεις καποια αποψη συντεκνε AKARL ???
Kακώς έπραξες, έπρεπε να πάρεις έναν να τον δοκιμάσεις και να κρίνεις μόνος σου. Πρόσφατα απέκτησα έναν xls 2002 και τον έχω και στρώνει. Εγώ παίζω από xlr, και τον δοκίμασα έτσι και με 0,775 ευαισθησία. Κανένα πρόβλημα κανένας θόρυβος. Πληροφοριακά τα ηχεία μου έχουν 90db ευαισθησία. Όσο για τον rx-a2050 και πολύ του "πέφτει" ο crown
 


Μηνύματα
1.123
Reaction score
725
Ουτε εγω καταλαβα τον λογο που δεν πηρες εναν crown να τον δοκιμασεις εστω.
Αυτος ο εξειδικευμενος στο μαγαζι που πηγες τι σου ειπε για τους crown και δεν κανουν για σενα;
 

Μηνύματα
250
Reaction score
285
Kακώς έπραξες, έπρεπε να πάρεις έναν να τον δοκιμάσεις και να κρίνεις μόνος σου. Πρόσφατα απέκτησα έναν xls 2002 και τον έχω και στρώνει. Εγώ παίζω από xlr, και τον δοκίμασα έτσι και με 0,775 ευαισθησία. Κανένα πρόβλημα κανένας θόρυβος. Πληροφοριακά τα ηχεία μου έχουν 90db ευαισθησία. Όσο για τον rx-a2050 και πολύ του "πέφτει" ο crown
Συνεχιζετε να βασανιζετε το κομματι 2050 την στιγμη που το ξεκαθαρισα ακριβως παραπανω.Δεν με δευσμευει πλεον ο yami.
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Δεν βασανίζω τίποτα, κουβέντα κάνουμε. Η προτροπή μου ήταν στο να δοκιμάσεις για να έχεις προσωπική άποψη. Αν σου καθόταν θα γλίτωνες και πολλά φράγκα. Τέλος πάντων εσύ ξες καλύτερα τι χρειάζεσαι :)
 

Μηνύματα
250
Reaction score
285
Δεν βασανίζω τίποτα, κουβέντα κάνουμε. Η προτροπή μου ήταν στο να δοκιμάσεις για να έχεις προσωπική άποψη. Αν σου καθόταν θα γλίτωνες και πολλά φράγκα. Τέλος πάντων εσύ ξες καλύτερα τι χρειάζεσαι :)
Γιωργο μου, μου εξηγησε γιατι οχι, οπως και γιατι ναι για τον LAB Gruppen.Δεν θα αναλυσω εδω μεσα οτι μου ειπε για ευνοητους λογους.Θα μπουμε παλι σε ενα σωρο αντιπαραθεσεις.Προχωραμε παρακατω.Ανεφερα παραπανω τον rotel, εχοντας προσφατα μια ακουστικη εμπειρια με εναν παλιο ολοκληρωμενο της εταιριας.Και συγκεκριμενα τον ROTEL RA-970BX που πηρα για εναν φιλο απο αγγελια.Πριν του τον δωσω λοιπον μπηκα στον πειρασμο να τον ακουσω στον χωρο μου, συνδεδεμενο με ενα bdp της pioneer και φυσικα τα ηχεια μου.Η εντυπωση που μου αφησε αυτο το ταπεινο μηχανημα των πολλων ετων με τα μολις 2χ60 w, συγκριτικα παντα με τον 2050 σε hifi ακροαση, ηταν εξαιρετικη."Γεμισε"μια χαρα τα klipsch.Οποτε σκεφτηκα τι θα μπορουσε να κανει ενας πολυ πιο ισχυρος ενισχυτης της ιδιας εταιριας, παραλληλα και με εναν εξισου καλο προ.Ετσι εχει η ιστορια.
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
3.683
Reaction score
5.537
Γιωργο μου, μου εξηγησε γιατι οχι, οπως και γιατι ναι για τον LAB Gruppen.Δεν θα αναλυσω εδω μεσα οτι μου ειπε για ευνοητους λογους.Θα μπουμε παλι σε ενα σωρο αντιπαραθεσεις.Προχωραμε παρακατω.Ανεφερα παραπανω τον rotel, εχοντας προσφατα μια ακουστικη εμπειρια με εναν παλιο ολοκληρωμενο της εταιριας.Και συγκεκριμενα τον ROTEL RA-970BX που πηρα για εναν φιλο απο αγγελια.Πριν του τον δωσω λοιπον μπηκα στον πειρασμο να τον ακουσω στον χωρο μου, συνδεδεμενο με ενα bdp της pioneer και φυσικα τα ηχεια μου.Η εντυπωση που μου αφησε αυτο το ταπεινο μηχανημα των πολλων ετων με τα μολις 2χ60 w, συγκριτικα παντα με τον 2050 σε hifi ακροαση, ηταν εξαιρετικη."Γεμισε"μια χαρα τα klipsch.Οποτε σκεφτηκα τι θα μπορουσε να κανει ενας πολυ πιο ισχυρος ενισχυτης της ιδιας εταιριας, παραλληλα και με εναν εξισου καλο προ.Ετσι εχει η ιστορια.
Περιλιπτικα μπορεις να μας πεις τι σου ειπε και σου αλλαξε γνωμη? Δεν προκειται να αρχισουμε τις αντιπαραθεσεις απλα θα ηθελα να ακουσω μια διαφορετικα τεκμηριωμενη αποψη την οποια δεν προκειται και να σχολιασω ειτε θετικα ειτε αρνητικα.
 

Μηνύματα
1.123
Reaction score
725
Ειναι μυστικο του κρατους.
Αυτον που σου προτεινε ποσο κοστιζει;Δεν το ρωταω τυχαια.
 

Μηνύματα
3.683
Reaction score
5.537
Ειναι μυστικο του κρατους.
Αυτον που σου προτεινε ποσο κοστιζει;Δεν το ρωταω τυχαια.
Ειναι μυστικο του κρατους.
Αυτον που σου προτεινε ποσο κοστιζει;Δεν το ρωταω τυχαια.
στο 1200αρι παιζει ο ροτελ που ανεφερε πριν. Βεβαια δικαιωμα του ειναι στην τελικη απλα εχω την περιεργεια να ακουσω γιατι δεν κανει ενας crown ( οπου εγω προσωπικα παρολο τα καλα λογια που λενε ολοι και δεν τα αμφισβητω δεν εμεινα καθολου ευχαριστημενος με εναν που δοκιμασα στα δικα μου ηχεια σε σχεση με αλλους ενισχυτες που τα εχω ακουσει ασχετα με την τιμη τους φυσικα)
 

Μηνύματα
250
Reaction score
285
Περιλιπτικα μπορεις να μας πεις τι σου ειπε και σου αλλαξε γνωμη? Δεν προκειται να αρχισουμε τις αντιπαραθεσεις απλα θα ηθελα να ακουσω μια διαφορετικα τεκμηριωμενη αποψη την οποια δεν προκειται και να σχολιασω ειτε θετικα ειτε αρνητικα.
Περιληπτικα λοιπον, οτι δεν εχουν το αποτελεσμα που εγω θα προσδοκουσα, σχετικα με την αποδιδομενη hifi ποιοτητα.Απο δυναμη οκ.Μιλαμε παντα για την κατηγορια που εχει αναφερθει.Eνω οι Lab ειναι σε αλλο επιπεδο.Γι αυτο και η πολυ μεγαλη διαφορα στο κοστος τους, αναλογικα με την δυναμη που προσφερουν.Συγχωρηστε με αλλα πιο απλα δεν μπορω να το πω.Ισως με απετρεψε, αφου του εξεθεσα τα δικα μου δεδομενα και τις απαιτησεις μου.
 

Μηνύματα
250
Reaction score
285
Ειναι μυστικο του κρατους.
Αυτον που σου προτεινε ποσο κοστιζει;Δεν το ρωταω τυχαια.
Ευχαριστω πολυ για το ειρωνικο σου σχολιο, ενω εξηγησα τον λογο!!!Οσο για το ποσο κοστιζει αυτος που μου προτεινε, δεν το συζητησαμε καν, αφου αποφασισα να κινηθω ανεξαρτητα απο τον Yamaha, οπως διευκρινησα επανειλημμενως και πιο πανω.Παρ ολα αυτα βλεπω οτι οι απαντησεις εξακολουθουν να δινονται με βαση την αρχικη μου τοποθετηση.Και παλι ευχαριστω.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.882
Reaction score
127.312
δεν εχουν το αποτελεσμα που εγω θα προσδοκουσα, σχετικα με την αποδιδομενη hifi ποιοτητα
Αυτό, δεν αληθεύει. ;)

Πολλοί χρήστες των crown, με εξαιρετικό ηχείο, δεν έχουν κανένα παράπονο σχετικά με την Hi-Fi ποιότητα που αποδίδουν αυτά τα ενισχυτικά.
 

Μηνύματα
250
Reaction score
285
Αυτό, δεν αληθεύει. ;)

Πολλοί χρήστες των crown, με εξαιρετικό ηχείο, δεν έχουν κανένα παράπονο σχετικά με την Hi-Fi ποιότητα που αποδίδουν αυτά τα ενισχυτικά.
Ακριβως αυτο Κωστα μου.Γι αυτο και το προσδιοριζω με το "εγω προσδοκουσα".Μου εχετε επισημανει αλλωστε και παραπανω, πως δεν διαθετω και κανενα σοβαρο ηχειο.Ποσο μαλλον εξαιρετικο, ωστε με καποιον crown, να αποδωσει και τα αναλογα.Πιθανον λοιπον και γι αυτο να με απετρεψε ο φιλος και επαγγελματιας του χωρου που επισκεφτηκα.
 



vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.106
Reaction score
2.740
Crown προτείνει η jbl για το M2

Αυτοί ξέρουν ... που έλεγε και η διαφήμιση
 

Μηνύματα
210
Reaction score
134
Επειδή βρίσκομαι και εγώ σε παρόμοια φάση θέλω την άποψη σας. Έχω τα Audio physic virgo 2 και ενισχυτή τον simaudio moon i3 2x100 με τα 5 πρωτα watt σε τάξη A ,με πηγή ένα ca dacmagic 100. Σκέφτομαι να αντικαταστήσω τον ενισχυτή με εναν crown 1502 και να αλλάξω το dac με ενα audiolab mdac για να μπορώ να έχω και volume control.
Πιστεύετε ότι η αλλαγή αυτή θα μου βγει σε καλό;
 


Μηνύματα
210
Reaction score
134
Ναι, αν και για τα ηχεία αυτά έχω τις χειρότερες εντυπώσεις.
Κώστα περιληπτικά ποιος είναι ο λόγος που θεωρείς κακά τα συγκεκριμένα ηχεία;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.882
Reaction score
127.312
Μικρά μεγάφωνα και στο πλάι, σε συχνότητες κατευθυντικές, και κακώς τονισμένα άκρα για εντυπωσιασμό, σε ένα πακέτο μέτριας ευαισθησίας.
Δε τα χωνεψα ποτέ.
Σόρρυ.. :(

Τα εμπρός μεγάφωνα, με καλή ισοσταθμιση μπορούν να παίξουν όμορφα, αλλά τα πλαϊνά μεγάφωνα το κάνουν πολύ απαιτητικό στο χώρο, δε νομίζω ότι συμμαζευεται το ζώο.

Λόγω μεγέθους των μεγαφώνων, θέλει μικρές αποστάσεις ακρόασης.

Γενικά, προβληματική κατάσταση. Όποτε τα άκουσα, ήταν ενοχλητικά και χωρίς ισορροπία, αλλά εντάξει, αυτό είναι θέμα που δεν εξαρτάται τόσο από το ηχείο. Δείχνει όμως το μέγεθος του προβλήματος που προκαλούν, περί χώρου.

Αν τα είχα, θα τα έστηνα σε μικρή απόσταση ακρόασης, πολύ μακριά από τοίχους, και με σαμπ κομμένο στους 120. Φυσικά με ισοσταθμιση, την απαιτούν.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.014
Μηνύματα
2.885.309
Members
37.975
Νεότερο μέλος
Sonic10
Top