Nord Acoustics Νέοι ενισχυτές Class D

A

AKARL

Guest
Aναμεσα σ΄αυτους τους δυο λοιπον.Υπαρχει τροπος να κανω την δοκιμη που μου προτεινεις???Αν ναι, θα το προτιμουσα φυσικα.
Μόλις έλαβα απάντηση από τη Νορντ σε ερώτημα για την ευαισθησία εισόδου:

"The 502 requires 2.35V RMS as does the rest of the range.
Regards Colin"

Άρα καλώς προσανατολίζεσαι προς τους Κράουν.
 

Μηνύματα
250
Reaction score
285
Μόλις έλαβα απάντηση από τη Νορντ σε ερώτημα για την ευαισθησία εισόδου:

"The 502 requires 2.35V RMS as does the rest of the range.
Regards Colin"

Άρα καλώς προσανατολίζεσαι προς τους Κράουν.
[DOUBLEPOST=1493655388][/DOUBLEPOST]Kαι αυτο θα κανω.Στην Αθηνα ειμαι, θα κοιταξω να βρω απο που μπορω να νοικιασω εναν crown, να μου φυγει τουλαχιστον η περιεργεια κι αν με ικανοποιει θα προχωρησω σε αγορα.Και παλι σας ευχαριστω.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.976
Reaction score
55.208
Εγω εχω ειδικοτητα στα κοντοσουβλια και στα τσιπουρα, αλλα Crown κατω απο 3000 δεν θα επαιρνα, εκτος αν εμενα καπου με θορυβο περιβαλλοντος ανω των 85 ντιμπι.
O ανεμιστήρας στην προσιτή σειρά XLS (τοπολογίας class-D) όποτε ενεργοποιείται -κάτι που τείνει να συμβαίνει περισσότερο άμα η συσκευή είναι ενεργοποιημένη χωρίς να διέρχεται σήμα από αυτή παρά όταν αναπαράγει μουσική- είναι πρακτικά αθόρυβος,αφού η στάθμη του είναι κατώτερη σε σύγκριση με ανεμιστήρα από laptop - ή...μικροβόμβους από μετασχηματιστές.
Κρίνεται σκόπιμο να μείνεις σταθερός στην ειδικότητα που ήδη κατέχεις...:lolsign:
...
Περι των Κραουν και των λοιπων της ιδιας κατηγοριας, τα εχω διαβασει κατ΄επαναληψη γι αυτο και ειχα αποφασισει να παω σε κατι πολυ καλυτερης ποιοτικης αποδοσης μηχανημα...
Άμα ήθελες να πας σε κανα...Lab Gruppen,τότε ο δρόμος της δικαίωσης θα ήταν ανοιχτός και τα ΄΄σκυλιά΄΄ δεμένα...:D

Αν όμως σκοπεύεις να δοκιμάσεις Crown υπό συνθήκες ανίκανες να επιδείξουν πλήρως τις αρετές του,τότε καταπιάνεσαι με άτοπα διλήμματα...
Το μοντέλο XLS-2002 θεωρείται η χρυσή τομή τιμής/ισχύος για τα τυπικά καταναλωτικά ηχεία της αγοράς.

Συνδεδεμένο απευθείας σε τυπική έξοδο πηγής 2V -με αρκούντως χαμηλή αντίσταση εξόδου (τάξης 20-50 Ohm) οδηγείται επαρκώς στη θέση υψηλής ευαισθησίας εισόδου.
Εφόσον έχει γίνει διασύνδεση μέσω θωρακισμένων RCA ή -ακόμα καλύτερα από έξοδο balanced μέσω XLR ή TRS- τότε δεν σημειώνεται αντιληπτό φύσημα ούτε στον κατώτερο σηματοθορυβικό λόγο ακόμα και με ηχεία ευαισθησίας γύρω στα 97-98 dB / Watt / m.

Κατά την παρεμβολή ανεξάρτητων προενισχυτικών σταδίων προτείνονται οπωσδήποτε balanced διασυνδέσεις,χαμηλές αντιστάσεις στην έξοδο γραμμής και υψηλοί λόγοι σήματος προς θόρυβο,λαμβάνοντας κιόλας υπόψιν ότι παρεμβάλλεται στη διαδρομή του σήματος στάδιο που θα μπορούσε να είχε αποφευχθεί ελέω της διαρρύθμισης του Crown XLS.
Δοκιμάστηκε από τον υποφαινόμενο μέχρι και με χοάνες επιδεικνύοντας πόσο καταλυτική αποβαίνει τελικώς στην απόδοση των δυναμικών αντιθέσεων η περίσσεια ισχύος,έστω και σε ηχεία όπου δεν θα αναμενόταν να παίζει εκείνη τόσο σημαντικό ρόλο,ακόμα και σε χαμηλές στάθμες...
Οι δε φωνές ακούγονται μεν εντελώς φυσικές αλλά χωρίς την υπέρμετρη-κατά τον υποφαινόμενο- θελκτικότητα διαφόρων μονοτελικών ενισχυτικών.
Οφείλω όμως να ενημερώσω ότι όσοι θ'αναζητούσαν αισθησιακούς κορεσμούς αρμονικών,βελούδινες ανώτερες υψηλές και τα τοιαύτα οφείλουν ν'απευθυνθούν είτε σε διαφορετικού τύπου ενισχυτικό,είτε να συνδυάσουν τον Crown με ηχεία που θα διέθεταν τα ίδια σε υπερθετικό βαθμό ανάλογα χαρακτηριστικά...
Εδά που σε πέτυχα, αγαπητέ Bhutia, πρέπει να σε ξερωτήξω:

Αυτός ο μορφονιός δύναται ταιργιάξει λειτουργικώς με τον XLS-2002;

Θα εκτιμούσα υπέρ το δέον η απάντησις να είναι στην απλή Ελληνική - ειδάλλως οι υπότιτλοι κρίνονται απαραίτητοι. ;):):hi:
Θετικόν με τις διαθέσιμες προδιαγραφές και με τα ποτενσιόμετρα του κέρδους στον Crown ευρισκόμενα σε μεσαία θέση.Διαθέτει όμως ο εν λόγω προενισχυτής εξόδους balanced;
 
Last edited:

A

AKARL

Guest
O ανεμιστήρας στην προσιτή σειρά XLS (τοπολογίας class-D) όποτε ενεργοποιείται -κάτι που τείνει να συμβαίνει περισσότερο άμα η συσκευή είναι ενεργοποιημένη χωρίς να διέρχεται σήμα από αυτή παρά όταν αναπαράγει μουσική- είναι πρακτικά αθόρυβος,αφού η στάθμη του είναι κατώτερη σε σύγκριση με ανεμιστήρα από laptop - ή...μικροβόμβους από μετασχηματιστές.
Κρίνεται σκόπιμο να μείνεις σταθερός στην ειδικότητα που ήδη κατέχεις...:lolsign:

Άμα ήθελες να πας σε κανα...Lab Gruppen,τότε ο δρόμος της δικαίωσης θα ήταν ανοιχτός και τα ΄΄σκυλιά΄΄ δεμένα...:D

Αν όμως σκοπεύεις να δοκιμάσεις Crown υπό συνθήκες ανίκανες να επιδείξουν πλήρως τις αρετές του,τότε καταπιάνεσαι με άτοπα διλήμματα...
Το μοντέλο XLS-2002 θεωρείται η χρυσή τομή τιμής/ισχύος για τα τυπικά καταναλωτικά ηχεία της αγοράς.

Συνδεδεμένο απευθείας σε τυπική έξοδο πηγής 2V -με αρκούντως χαμηλή αντίσταση εξόδου (τάξης 20-50 Ohm) οδηγείται επαρκώς στη θέση υψηλής ευαισθησίας εισόδου.
Εφόσον έχει γίνει διασύνδεση μέσω θωρακισμένων RCA ή -ακόμα καλύτερα από έξοδο balanced μέσω XLR ή TRS- τότε δεν σημειώνεται αντιληπτό φύσημα ούτε στον κατώτερο σηματοθορυβικό λόγο ακόμα και με ηχεία ευαισθησίας γύρω στα 97-98 dB / Watt / m.

Κατά την παρεμβολή ανεξάρτητων προενισχυτικών σταδίων προτείνονται οπωσδήποτε balanced διασυνδέσεις,χαμηλές αντιστάσεις στην έξοδο γραμμής και υψηλοί λόγοι σήματος προς θόρυβο,λαμβάνοντας κιόλας υπόψιν ότι παρεμβάλλεται στη διαδρομή του σήματος στάδιο που θα μπορούσε να είχε αποφευχθεί ελέω της διαρρύθμισης του Crown XLS.
Δοκιμάστηκε από τον υποφαινόμενο μέχρι και με χοάνες επιδεικνύοντας πόσο καταλυτική αποβαίνει τελικώς στην απόδοση των δυναμικών αντιθέσεων η περίσσεια ισχύος,έστω και σε ηχεία όπου δεν θα αναμενόταν να παίζει εκείνη τόσο σημαντικό ρόλο,ακόμα και σε χαμηλές στάθμες...
Οι δε φωνές ακούγονται μεν εντελώς φυσικές αλλά χωρίς την υπέρμετρη-κατά τον υποφαινόμενο- θελκτικότητα διαφόρων μονοτελικών ενισχυτικών.
Οφείλω όμως να ενημερώσω ότι όσοι θ'αναζητούσαν αισθησιακούς κορεσμούς αρμονικών,βελούδινες ανώτερες υψηλές και τα τοιαύτα οφείλουν ν'απευθυνθούν είτε σε διαφορετικού τύπου ενισχυτικό,είτε να συνδυάσουν τον Crown με ηχεία που θα διέθεταν τα ίδια σε υπερθετικό βαθμό τέτοια χαρακτηριστικά...
Εδά που σε πέτυχα, αγαπητέ Bhutia, πρέπει να σε ξερωτήξω:

Αυτός ο μορφονιός δύναται ταιργιάξει λειτουργικώς με τον XLS-2002;

Θα εκτιμούσα υπέρ το δέον η απάντησις να είναι στην απλή Ελληνική - ειδάλλως οι υπότιτλοι κρίνονται απαραίτητοι. ;):):hi:
 

A

AKARL

Guest
Θετικόν με τις διαθέσιμες προδιαγραφές και με τα ποτενσιόμετρα του κέρδους στον Crown ευρισκόμενα σε μεσαία θέση.Διαθέτει όμως ο εν λόγω προενισχυτής εξόδους balanced;
Φευ, μόνον ανισόρροπες εισοεξόδους διαθέτει - αλλά τον .... αγαπώ!

Αυτός και το ταίρι του ηγοράσθησαν με χρήματα αποκτηθέντα από παροχή υπηρεσιών νυκτερινής δισκοθεσίας κατά τα χρόνια των προπτυχιακών σπουδών.

Σχετικά προσφάτως του έγιναν και οι δέουσες εργασίες συντήρησης.

Προτάσεις για τρόπους επιτυχούς σύζευξης είναι, ιδιαιτέρως, εκτιμητέες.
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.292
Reaction score
1.370
Πλάτωνα έέέέ.... Πλάτωνα .... που χάθηκες εσύ;;;

Από τότε που εξήλθες του Σπηλαίου μας ξέχασες εμάς εδώ στα σκοτεινά βάθη του.

Τώρα ακούω ότι τριγυρνάς στην Πολιτεία, και δη στην Αγορά και επιδίδεσαι σε Διαλόγους με τους καταστηματάρχες ενώ τα βράδια γυρνάς από Συμπόσιο σε Συμπόσιο (ελπίζω τον οίνο να μην τον ευφραίνεσαι άκρατον)...

Πες μας γιατί δεν παίζει ο χιππιέξ με 1 Volt εξοδο και μη μας ταλαιπωρείς....:)
Χαθηκα...ναι.....ειχα περιπετειες.........χωρις οινουσιες...δυστυχως.
Πριν 10 μερες εκανα επεμβαση καρπιαιου σωληνα, και για κανα μηνα δεν μπορω να το ζοριζω.

Εσυ ??? πηγες να ακουσεις εκει που σου ειχα πει?
Ε.........τα υπολοιπα .............απαντηθηκαν.
 


Μηνύματα
3.683
Reaction score
5.537
Μιας και αναφερεται συνεχεια το γεγονος οτι τα hypex θελουν 2ν ταση και xlr υπαρχουν καποιες αξιολογες προτασεις τοσο για δικαναλο οσο για avr προενισχυτες με αυτα τα standar η ακομα και dac (πχ κατι σαν το cabridge audio dac magic plus το οποιο εχει volume control kai xlr εξοδο )
 

A

AKARL

Guest
Χαθηκα...ναι.....ειχα περιπετειες.........χωρις οινουσιες...δυστυχως.
Πριν 10 μερες εκανα επεμβαση καρπιαιου σωληνα, και για κανα μηνα δεν μπορω να το ζοριζω.

Εσυ ??? πηγες να ακουσεις εκει που σου ειχα πει?
Ε.........τα υπολοιπα .............απαντηθηκαν.
Εύχομαι ταχεία ανάρρωση!
 

Μηνύματα
1.123
Reaction score
725
Καλό μήνα. Υπάρχει λύση και φτηνή κιόλας. Και γω θα συμφωνούσα να πας για crown και να γλυτώσεις αρκετά φράγκα
Ναι ειχα μιλησει κι εγω πριν καιρο με εκπροσωπο της crown και μου ειπε οτι εχουν sensitivity ολα τα xls drive core 2.
Επισης μου προτεινε και την λυση σου με το art clean box (εμενα ο προενισχυτης εχει και xlr) .
 
Last edited:

Μηνύματα
250
Reaction score
285
Ναι ειχα μιλησει κι εγω πριν καιρο με εκπροσωπο της crown και μου ειπε οτι εχουν sensitivity ολα τα xls drive core 2.
Επισης μου προτεινε και την λυση σου με το art clean box (εμενα ο προενισχυτης εχει και xlr) .
Καλησπερα φιλε μου.Αυτο το art clean box εχεις την καλοσυνη να μας πεις τι ακριβως κανει και που βοηθαει τον προ που δεν εχει xlr να μην δεσμευεται απο διαφορες λυσεις συνδεσης με ενισχυτες ισχυος κλασης d ????Διοτι και ολοι απταιστως αγγλομαθης δεν ειμαστε, ουτε γνωριζουμε καθε ορολογια πανω στο αντικειμενο.Υπαρχει αυτο το box στην Ελλαδα???Ευχαριστω.
 

Μηνύματα
1.123
Reaction score
725
Καλησπερα φιλε μου.Αυτο το art clean box εχεις την καλοσυνη να μας πεις τι ακριβως κανει και που βοηθαει τον προ που δεν εχει xlr να μην δεσμευεται απο διαφορες λυσεις συνδεσης με ενισχυτες ισχυος κλασης d ????Διοτι και ολοι απταιστως αγγλομαθης δεν ειμαστε, ουτε γνωριζουμε καθε ορολογια πανω στο αντικειμενο.Υπαρχει αυτο το box στην Ελλαδα???Ευχαριστω.
Απότι καταλαβα αν βαλεις την ευαισθησια στο 0.775v το signal to noise θα πεσει 6 db, δηλαδη απο 103 db θα παει στα 97 db.
Αν θες να κρατησεις το signal to noise στο 103 db τοτε αφηνεις την ευαισθησια στο 1.4 v και ετσι χρειαζεσαι μια συσκευη μεταξυ εξοδου προενισχυτη και εισοδου ενισχυτη για να δυναμωσει το level +4dBu ή περισσοτερο.Αυτη η συσκευη ειναι το Art clean box.Μου ειπε δεν προσθετει κανεναν θορυβο.
Αλλα και να εχεις ευαισθησια 0.775 μου ειπε δεν υπαρχει προβλημα.
Επισης εχει unbalanced rca in σε balanced xlr out για την περιπτωση σου.
http://artproaudio.com/isolators/product/cleanbox_pro
Αυτο μου προτεινε.
Κοιτα το λινκ αυτο.
https://m.thomann.de/gr/art_cleanbox_pro.htm
 
Last edited:

Μηνύματα
250
Reaction score
285
Απότι καταλαβα αν βαλεις την ευαισθησια στο 0.775v το signal to noise θα πεσει 6 db, δηλαδη απο 103 db θα παει στα 97 db.
Αν θες να κρατησεις το signal to noise στο 103 db τοτε αφηνεις την ευαισθησια στο 1.4 v και ετσι χρειαζεσαι μια συσκευη μεταξυ εξοδου προενισχυτη και εισοδου ενισχυτη για να δυναμωσει το level +4dBu ή περισσοτερο.Αυτη η συσκευη ειναι το Art clean box.Μου ειπε δεν προσθετει κανεναν θορυβο.
Αλλα και να εχεις ευαισθησια 0.775 μου ειπε δεν υπαρχει προβλημα.
Επισης εχει unbalanced rca in σε balanced xlr out για την περιπτωση σου.
http://artproaudio.com/isolators/product/cleanbox_pro
Αυτο μου προτεινε.
Κοιτα το λινκ αυτο.
https://m.thomann.de/gr/art_cleanbox_pro.htm
Αυτο ειναι.Ξεκαθαρα και ευκρινεστατα.Οποτε πιστευω οτι με αυτην την προσθηκη, στην δικη μου περιπτωση, ισως τελικα μπορεσω να αναβαθμισω κομματακι το κατα τ΄αλλα ταπεινοτατο συστηματακι μου, χωρις να χρειαστει χτισιμο απο την αρχη.ΠΙΣΤΕΥΩ !!!Μενει να το διαπιστωσω βεβαια.Οπως και να χει σ΄ευχαριστω πολυ φιλε μου!!! Βρηκα και ποιος το χει και ειναι και κοντα μου (http://www.alvertos.gr/product.php?pid=900)
 
Last edited:

Μηνύματα
1.123
Reaction score
725
Αυτο ειναι.Ξεκαθαρα και ευκρινεστατα.Οποτε πιστευω οτι με αυτην την προσθηκη, στην δικη μου περιπτωση, ισως τελικα μπορεσω να αναβαθμισω κομματακι το κατα τ΄αλλα ταπεινοτατο συστηματακι μου, χωρις να χρειαστει χτισιμο απο την αρχη.ΠΙΣΤΕΥΩ !!!Μενει να το διαπιστωσω βεβαια.Οπως και να χει σ΄ευχαριστω πολυ φιλε μου!!! Βρηκα και ποιος το χει και ειναι και κοντα μου (http://www.alvertos.gr/product.php?pid=900)
Αποψη μου εγω πρωτα θα δοκιμαζα εναν δανεικο crown xls drive core 2 στα 0.775 ευαισθησια να δεις αν ειναι ενταξει και αν δεις κατι που δε σαρεσει τοτε παρε το art cleanbox και βαζεις ευαισθησια 1.4..δοκιμασε το.
 

Μηνύματα
250
Reaction score
285
Αποψη μου εγω πρωτα θα δοκιμαζα εναν δανεικο crown xls drive core 2 στα 0.775 ευαισθησια να δεις αν ειναι ενταξει και αν δεις κατι που δε σαρεσει τοτε παρε το art cleanbox και βαζεις ευαισθησια 1.4..δοκιμασε το.
Kαι ακριβως αυτο εχω σκοπο να κανω, πριν οποιαδηποτε οριστικη κινηση.Και παλι σ ευχαριστω!!!
 



Μηνύματα
250
Reaction score
285
Τον Κράουν τον άκουσες;
Mετα απο συζητηση σε καταστημα επαγγελματικου ηχου, με φιλο που εξειδικευεται στο αντικειμενο, δεν χρειαστηκε καν.Ειναι μια κατηγορια που για τις δικες μου απαιτησεις, δεν κανει.Ανεξαρτητα απο τα συνοδα μου παντα.Και μου εξηγησε το πως και το γιατι.Για να παρει καποιος, περα απο την δυναμη και την ποιοτητα απο αυτην την κατηγορια, πρεπει να παει σε πολυ υψηλο κοστος, πραγμα που επισημαναν νωριτερα και πολλοι φιλοι εδω μεσα.Βεβαια κοιτω και προς την μερια της Omega amplifiers που ειναι Ελληνικης κατασκευης, εξαιρετικης υλοποιησης, απ΄οτι διαβασα και περιεχουν εκτος των αλλων και κυκλωματα κλασης d.Aπλα συλλεγω πληροφοριες.Επαναλαμβανω για να μην εχουμε τα προηγουμενα περι ταιριασματος κλπ που αναφερθηκαν κι απο μενα, πως κοιτω πλεον ανεξαρτητα των υπαρχοντων ενισχυτικων μου (rx-a2050).Για τον rotel που εκανα την ερωτηση, εχεις καποια αποψη συντεκνε AKARL ???
 

A

AKARL

Guest
Για τον rotel που εκανα την ερωτηση, εχεις καποια αποψη συντεκνε AKARL ???
Η σύντομη απάντηση είναι ότι μάλλον δε σου κάνει.

Α) Η εμπέδηση των ηχείων σου σε διάφορες χαμηλές συχνότητες πέφτει πολύ κάτω από τα 4Ω, η Ρότελ συνιστά ως μίνιμουμ τα 4Ω.
Β) Το γνωστό πρόβλημα της εξόδου του προενισχυτή σου και της ευαισθησίας εισόδου του Ρότελ.

Μια πρόταση, παραπλήσιου κόστους, προς διερεύνηση είναι αυτός ο τελικός από αυτό το κατάστημα.

Αν συνδυαστεί με κατάλληλο προενισχυτή ή τον προενισχυτή σου και εκείνο το μαραφέτι που σου πρότειναν παραπάνω πιστεύω ότι μάλλον καλύπτει τις ανάγκες σου τόσο σε όρους τεχνικής επάρκειας όσο και ηχητικής ποιότητας. Το μπόνους είναι οι δυνατότητές του για ισοστάθμιση κλπ. ώστε με κατάλληλες ρυθμίσεις να σου αρέσει πάντα το τελικό αποτέλεσμα.
 

Μηνύματα
250
Reaction score
285
Η σύντομη απάντηση είναι ότι μάλλον δε σου κάνει.

Α) Η εμπέδηση των ηχείων σου σε διάφορες χαμηλές συχνότητες πέφτει πολύ κάτω από τα 4Ω, η Ρότελ συνιστά ως μίνιμουμ τα 4Ω.
Β) Το γνωστό πρόβλημα της εξόδου του προενισχυτή σου και της ευαισθησίας εισόδου του Ρότελ.

Μια πρόταση, παραπλήσιου κόστους, προς διερεύνηση είναι αυτός ο τελικός από αυτό το κατάστημα.

Αν συνδυαστεί με κατάλληλο προενισχυτή ή τον προενισχυτή σου και εκείνο το μαραφέτι που σου πρότειναν παραπάνω πιστεύω ότι μάλλον καλύπτει τις ανάγκες σου τόσο σε όρους τεχνικής επάρκειας όσο και ηχητικής ποιότητας. Το μπόνους είναι οι δυνατότητές του για ισοστάθμιση κλπ. ώστε με κατάλληλες ρυθμίσεις να σου αρέσει πάντα το τελικό αποτέλεσμα.
Οντως, ειναι μακραν καλυτερος απο τους τυπου crown, ειδικα για την περιπτωση μου.Οσο για τις εισοδους σε xlr που δεσμευει και τον συνδυαζομενο προ, σιγουρα θα πρεπει να παρεμβαλω το μαραφετι, αφου κι ενας χειροποιητος προ που εχω, δεν εχει τις αναλογες εξοδους.Απλα, θα ηταν δυσκολο να βρεθει καποιος για δοκιμη στο συστημα μου, αν δεν κανω λαθος.Οποτε πρεπει να ειναι και η τελευταια μου επιλογη.Ειδομεν.Και παλι ευχαριστω!
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.011
Μηνύματα
2.885.269
Members
37.975
Νεότερο μέλος
Sonic10
Top