On-Wall στήριξη ηχείων σε γυψοσανίδα - Πως?

Μηνύματα
288
Reaction score
67
Καλησπερα. Το νέο μας σαλόνι, θα είναι όλο με γυψοσανιδα ήθελα να ρωτήσω εάν διαθλαστικες γυψοσανιδες θα είχαν νόημα να μπουν στο Front και rear wall? Δε θα βοηθάγανε ώστε τα ηχεία να αντανακλούν λιγότερο στους τοίχους; εάν αυτό που γράφω είναι σωστό τότε δε θα βοηθάγανε ώστε και τα ηχεία να μπορουν να ειναι πιο κοντά στο τοίχο; ρωτάω γτ δεν ξέρω ποσο θα δυσκολεψουν τα rear ported speakers και τις υποθέσεις που κάνει ο κάθε κατασκευαστής.
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Ασε τις ανακλασεις και τα σχηματα για τα στουντιο, σε οικιακο χωρο κανε τα λειτουργικα και αυτο που μπορεις να κανεις ειναι επιλογη γυψοσανιδας μεγαλης μαζας ,συνηθως οι πυραντοχες ειναι τετοιες με αναλογικα μεγαλυτερο κοστος ή επιλογη διπλης γυψοσανιδας σε ολο το σαλονι που ειναι και vfm και 80+ πετροβαμβακα ...
 

Μηνύματα
444
Reaction score
293
Επειδή και εγώ ετοιμάζομαι να διαχωρίσω το σαλόνι κατά ένα μέρος με γυψοσανίδα, ώστε να δημιουργηθεί ένα χώρος γραφείο από την μία μεριά και σαλόνι από την άλλη, ήθελα να ρωτήσω τι πρέπει να προσέξω (μιλώ για τα υλικά που θα χρησιμοποιηθούν) ώστε να υπάρχει καλή ηχομόνωση ανάμεσα στους δύο χώρους.
 

Μηνύματα
288
Reaction score
67
Ασε τις ανακλασεις και τα σχηματα για τα στουντιο, σε οικιακο χωρο κανε τα λειτουργικα και αυτο που μπορεις να κανεις ειναι επιλογη γυψοσανιδας μεγαλης μαζας ,συνηθως οι πυραντοχες ειναι τετοιες με αναλογικα μεγαλυτερο κοστος ή επιλογη διπλης γυψοσανιδας σε ολο το σαλονι που ειναι και vfm και 80+ πετροβαμβακα ...
τι ειναι το vfm?
 


Μηνύματα
288
Reaction score
67
Ασε τις ανακλασεις και τα σχηματα για τα στουντιο, σε οικιακο χωρο κανε τα λειτουργικα και αυτο που μπορεις να κανεις ειναι επιλογη γυψοσανιδας μεγαλης μαζας ,συνηθως οι πυραντοχες ειναι τετοιες με αναλογικα μεγαλυτερο κοστος ή επιλογη διπλης γυψοσανιδας σε ολο το σαλονι που ειναι και vfm και 80+ πετροβαμβακα ...
τι αλλο μπορω να βαλω αντι για πετροβαμβακα για λογους υγιεας; το 80+ ειναι το παχου του υλικου σε χιλιοστα;
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Εαν κλειστει δεν υπαρχει κανενα θεμα ,ποιος το εχει εκτεθιμενο αλλωστε αυτο η οποιο, τελοςπαντων αναφερομαι στο βαρος 5 εκατοστα παχους ελαχιστο, εαν ειναι τοσο εκτεθιμενο που δε βρισκω το λογο πας copopren 80 παχους 4 αναγκαστικα...με αναλογο κοστος φυσικα...
 

Μηνύματα
288
Reaction score
67
αυτες τις οδηγιες θα δωσω στον γυψοσανιδα, πεστε μου τι πιστευετε οτι πρεπει να αλλαξω:

1. Γυψοσανιδα με ελαστομερη υλικα και αφρωδεις ταινιεις
2. Γυψοσανιδα μεγαλης μαζας (πυραντοχες)
3. Μονωση απο πισω
4. Καναλι με ατσαλινα που να παταει πανω σε αφρωδες υλικο για να μην ταλαντωνεται.
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.400
Reaction score
1.856
Το ιδανικό είναι να κάνεις κάτι τέτοιο:

αλλά με τέτοια στηρίγματα (RC-1, RC-XL και όχι RC-2) :

και την γυψοσανίδα βιδωμένη μόνο σε σημεία ΑΝΑΜΕΣΑ στα οπίσθια κάθετα δοκάρια υποστήριξης. ΚΑΙ να μην είναι χοντρή-μονή, αλλά δύο λεπτές, με την εξωτερική απλά κολλημένη στην εσωτερική, με κόλλα που να μην ξεραίνεται αλλά να διατηρεί την ελαστικότητά της. Σκοπός, η παραμορφούμενη κατά τις ταλαντώσεις κόλλα να κάνει απόσβεση.
Από πίσω απορροφητικό.

Προσωπικά, θα απέφευγα την πολύ μεγάλη μάζα, διότι η μικρή μάζα αποσβένεται πολύ πιο εύκολα. Και ναι, η μεγάλη μάζα αντιστέκεται περισσότερο στην διέγερση, αλλά όχι στη συχνότητα ιδιοσυντονισμού της, που αποσβένεται δυσκολότατα. Κινδυνεύεις δηλαδή "να ξεχωρίζει" η συχνότητα ιδιοσυντονισμού - πολύ κακός χρωματισμός.

Ομολογώ ότι δεν τα έχω εφαρμόσει ο ίδιος στην πράξη όλα αυτά, γιατί δεν είχα την τύχη να κτίζω από την αρχή, ή την άδεια τροποποίησης υπαρχόντων τοίχων. Οι πληροφορίες όμως είναι έγκυρες.

Κατεβάζεις το paper "Premium Home Theater: Design & Construction" και διαβάζεις από τη σελίδα 200 και μετά (σελ. 214 του pdf). Τσέκαρε το Σχ.11-2 στη σελ.202

Επίσης ρίξε μια ματιά μετά το ποστ #34, εδώ :
 

Μηνύματα
288
Reaction score
67
Το ιδανικό είναι να κάνεις κάτι τέτοιο:

αλλά με τέτοια στηρίγματα (RC-1, RC-XL και όχι RC-2) :

και την γυψοσανίδα βιδωμένη μόνο σε σημεία ΑΝΑΜΕΣΑ στα οπίσθια κάθετα δοκάρια υποστήριξης. ΚΑΙ να μην είναι χοντρή-μονή, αλλά δύο λεπτές, με την εξωτερική απλά κολλημένη στην εσωτερική, με κόλλα που να μην ξεραίνεται αλλά να διατηρεί την ελαστικότητά της. Σκοπός, η παραμορφούμενη κατά τις ταλαντώσεις κόλλα να κάνει απόσβεση.
Από πίσω απορροφητικό.

Προσωπικά, θα απέφευγα την πολύ μεγάλη μάζα, διότι η μικρή μάζα αποσβένεται πολύ πιο εύκολα. Και ναι, η μεγάλη μάζα αντιστέκεται περισσότερο στην διέγερση, αλλά όχι στη συχνότητα ιδιοσυντονισμού της, που αποσβένεται δυσκολότατα. Κινδυνεύεις δηλαδή "να ξεχωρίζει" η συχνότητα ιδιοσυντονισμού - πολύ κακός χρωματισμός.

Ομολογώ ότι δεν τα έχω εφαρμόσει ο ίδιος στην πράξη όλα αυτά, γιατί δεν είχα την τύχη να κτίζω από την αρχή, ή την άδεια τροποποίησης υπαρχόντων τοίχων. Οι πληροφορίες όμως είναι έγκυρες.

Κατεβάζεις το paper "Premium Home Theater: Design & Construction" και διαβάζεις από τη σελίδα 200 και μετά (σελ. 214 του pdf). Τσέκαρε το Σχ.11-2 στη σελ.202

Επίσης ρίξε μια ματιά μετά το ποστ #34, εδώ :
αχ δεν ξερω!!!! (αρχικα να πω ευχαριστω γιατι κανεις καλη δουλεια).

Θελω να δωσω κατι στο μηχανικο μου για τον τοιχο που θα σηκωσει απλα ηχεια on wall και δεν μπορω να βρω πεντε οδηγιες να του πω να εκτελεσει. Οσο πιο πολυ το ψαχνω τοσο πιο χαοτικο δειχνει. Το χειροτερο ολων ειναι οτι δε μπορω να βρω πηγες που απαραιτητα συμφωνουνε.... Δεν θελω να κανω την τελεια εγκατασταση. Θελω να μαζεψω τα σοβαρα "λαθη"

Δεν ξερω πως ομως..
 

Μηνύματα
288
Reaction score
67
αλλά όχι στη συχνότητα ιδιοσυντονισμού της, που αποσβένεται δυσκολότατα. Κινδυνεύεις δηλαδή "να ξεχωρίζει" η συχνότητα ιδιοσυντονισμού - πολύ κακός χρωματισμός
πως βρισκω αυτη τη συχνοτητα συντονισμου; δεν πρεπει να εχω πολυ δυνατη και χαμηλη συχνοτητα για να συμβει αυτο; Τα ηχεια που θα εφαπτονται στο τοιχο δεν πανε χαμηλα. Το δε sub μου δεν θα ακουμπαει τον τοιχο, θα ειναι βεβαια καπως κοντα
 

Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
Αυτό που λέει ο @toulou είναι αυτό που κάνουν στα στούντιο περίπου. Δηλαδή διπλή γυψοσανίδα και ανάμεσα ελαστομερες υλικό. Υπάρχουν και ελαστικά στηρίγματα μετά αλλά αν τα πεις αυτά σε ένα γυψοσανίδα θα σε κοιτά σαν το αλιεν. Άσε που το κόστος για γυψοσανιδα που κάνει τέτοιες κατασκευές είναι εξωφρενικό και δεν απευθύνεται σε οικιακούς χώρους.
Το θέμα είναι κατά πόσο θα διεγείρεται ο χώρος από το σύστημα που θα βάλεις. Εγώ μετά λύπης μου διαπίστωσα ότι είναι τρομακτικά δύσκολο να φτιάξεις ένα χώρο που δεν θα τρίζει τίποτα.
Το πιο απλό που θα δουλέψει και είναι αρκετά οικονομικό είναι αυτό που είπε ο soco για διπλή γυψοσανίδα με πετροβάμβακα από πίσω.
 

Μηνύματα
288
Reaction score
67
Αυτό που λέει ο @toulou είναι αυτό που κάνουν στα στούντιο περίπου. Δηλαδή διπλή γυψοσανίδα και ανάμεσα ελαστομερες υλικό. Υπάρχουν και ελαστικά στηρίγματα μετά αλλά αν τα πεις αυτά σε ένα γυψοσανίδα θα σε κοιτά σαν το αλιεν. Άσε που το κόστος για γυψοσανιδα που κάνει τέτοιες κατασκευές είναι εξωφρενικό και δεν απευθύνεται σε οικιακούς χώρους.
Το θέμα είναι κατά πόσο θα διεγείρεται ο χώρος από το σύστημα που θα βάλεις. Εγώ μετά λύπης μου διαπίστωσα ότι είναι τρομακτικά δύσκολο να φτιάξεις ένα χώρο που δεν θα τρίζει τίποτα.
Το πιο απλό που θα δουλέψει και είναι αρκετά οικονομικό είναι αυτό που είπε ο soco για διπλή γυψοσανίδα με πετροβάμβακα από πίσω.
ετσι ειναι ο τοιχος μου. Δεν εχουμε χωρο νομιζω για διπλη γυψοσανιδα
1650004966116.png


ισως μπορω να βαλω ηχομονωση, και μια γυψοσανιδα συγκεκριμενου τυπου
 

Μηνύματα
288
Reaction score
67
Ασε τις ανακλασεις και τα σχηματα για τα στουντιο, σε οικιακο χωρο κανε τα λειτουργικα και αυτο που μπορεις να κανεις ειναι επιλογη γυψοσανιδας μεγαλης μαζας ,συνηθως οι πυραντοχες ειναι τετοιες με αναλογικα μεγαλυτερο κοστος ή επιλογη διπλης γυψοσανιδας σε ολο το σαλονι που ειναι και vfm και 80+ πετροβαμβακα ...
μεγαλης μαζας σιγουρα;
 


toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.400
Reaction score
1.856
ετσι ειναι ο τοιχος μου. Δεν εχουμε χωρο νομιζω για διπλη γυψοσανιδα
View attachment 248184

ισως μπορω να βαλω ηχομονωση, και μια γυψοσανιδα συγκεκριμενου τυπου
Αντί για γυψοσανίδα μίας ίντσας, βάζεις δύο της μισής (12,5mm), με ένα πολύ λεπτό στρώμα κατάλληλης κόλλας ανάμεσα (αλλά ποια ακριβώς είναι η ιδανική, δεν είμαι εγώ αυτός που θα στο πει - πρέπει πάντως αντί να ξεραίνεται εντελώς, να διατηρεί κάποια ελαστικότητα, ωστε με την παραμόρφωσή της κατά τις ταλαντώσεις να κάνει απόσβεση).
Ρόλο "ελαστικών στηριγμάτων" εκτελούν τα RC-1 που πόσταρα παραπάνω: https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/51GkrXxVamL.jpg
Οπως βλέπεις, επιτρέπουν ελαφρά κίνηση, γιατί στηρίζονται μόνο στη μία μεριά στο κάθετο δοκάρι και μπορούν να παραμορφωθούν λίγο όταν η γυψοσανίδα πάλλεται.
Μέχρι εδώ ο γυψοσανιδάς δεν θα δυσκολευθεί. Να προσέξει μόνο, οι βίδες στερέωσης της γυψοσανίδας, να μην πιάνουν στα κάθετα δοκάρια, και αυτή να ακουμπά ΜΟΝΟ στα RC-1 και πουθενά αλλού. Τα δύσκολα έρχονται με την δεύτερη γυψοσανίδα που δεν πρέπει να βιδωθεί, αλλά απλά να κολληθεί στην πρώτη.

Πάντως η παραπάνω λύση υπερτερεί τόσο θεαματικά από πλευράς απόσβεσης έναντι της μονής γυψοσανίδας, που προβληματισμοί περί μάζας, και ποια ακριβώς θα είναι η ιδιοσυχνότητα συντονισμού (άστην αυτήν, δεν θα την βρεις), αποκτούν τριτεύουσα σημασία. Ο,τι και να'ναι καλύτερο από την μονή θα είναι, κι' ας μην είναι τέλειο.

Διάβασε όμως προσεκτικά τα λινκς στο προηγούμενο ποστ μου - έχουν τις απαντήσεις. Διάβασε και για "Constrained Layer Damping (CLD)".
Και στούντιο έχουν κατασκευαστεί αρκετά στην Ελλάδα, δεν μπορεί, θα υπάρχουν άνθρωποι με σχετική εμπειρία. Ας μιλήσουν και τα υπόλοιπα μέλη.
 
Last edited:

Μηνύματα
288
Reaction score
67
Αντί για γυψοσανίδα μίας ίντσας, βάζεις δύο της μισής (12,5mm), με ένα πολύ λεπτό στρώμα κατάλληλης κόλλας ανάμεσα (αλλά ποια ακριβώς είναι η ιδανική, δεν είμαι εγώ αυτός που θα στο πει - πρέπει πάντως αντί να ξεραίνεται εντελώς, να διατηρεί κάποια ελαστικότητα, ωστε με την παραμόρφωσή της κατά τις ταλαντώσεις να κάνει απόσβεση).
Ρόλο "ελαστικών στηριγμάτων" εκτελούν τα RC-1 που πόσταρα παραπάνω: https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/51GkrXxVamL.jpg
Οπως βλέπεις, επιτρέπουν ελαφρά κίνηση, γιατί στηρίζονται μόνο στη μία μεριά στο κάθετο δοκάρι και μπορούν να παραμορφωθούν λίγο όταν η γυψοσανίδα πάλλεται.
Μέχρι εδώ ο γυψοσανιδάς δεν θα δυσκολευθεί. Να προσέξει μόνο, οι βίδες στερέωσης της γυψοσανίδας, να μην πιάνουν στα κάθετα δοκάρια, και αυτή να ακουμπά ΜΟΝΟ στα RC-1 και πουθενά αλλού. Τα δύσκολα έρχονται με την δεύτερη γυψοσανίδα που δεν πρέπει να βιδωθεί, αλλά απλά να κολληθεί στην πρώτη.

Πάντως η παραπάνω λύση υπερτερεί τόσο θεαματικά από πλευράς απόσβεσης έναντι της μονής γυψοσανίδας, που προβληματισμοί περί μάζας, και ποια ακριβώς θα είναι η ιδιοσυχνότητα συντονισμού (άστην αυτήν, δεν θα την βρεις), αποκτούν τριτεύουσα σημασία. Ο,τι και να'ναι καλύτερο από την μονή θα είναι, κι' ας μην είναι τέλειο.

Διάβασε όμως προσεκτικά τα λινκς στο προηγούμενο ποστ μου - έχουν τις απαντήσεις. Διάβασε και για "Constrained Layer Damping (CLD)".
Και στούντιο έχουν κατασκευαστεί αρκετά στην Ελλάδα, δεν μπορεί, θα υπάρχουν άνθρωποι με σχετική εμπειρία. Ας μιλήσουν και τα υπόλοιπα μέλη.
Βρήκα και αυτό στο βιβλίο που εχω. Πρακτικά λέει ότι οι κατασκευές τοίχου που είναι βαριοι δεν έχουν πρόβλημα αλλά οι ελαφριές κατασκευές. Η ερώτηση μετά είναι ποια κατασκευή είναι βαριά ποια ελαφριά; Αυτό που δε ξερω είναι τι είναι καλυτερο για ηχεία που εφάπτονται στο τοίχο. Υποθέτω ότι η βιβλιογραφία home cinema θα έχει μια λυση εδώ.
 

Attachments


toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.400
Reaction score
1.856
Οταν μιλά για βαριές και ελαφρές κατασκευές, δεν συγκρίνει γυψοσανίδα με γυψοσανίδα, αλλά αυτήν την μέθοδο κατασκευής (με γυψοσανίδα πάνω σε κάθετα δοκάρια) σε σχέση πχ με έναν τσιμεντένιο ή τούβλινο ή βαρύ προκάτ τοίχο.

Ομως το κείμενο που έβαλες περιγράφει πολύ καλά αυτό που πρέπει να φοβηθείς: να συνεχίσει να τραγουδά η κατασκευή, μετά την ηχητική διέγερση και μάλιστα πάντα στην ίδια έμφυτή της ιδιοσυχνότητα. Η απόσβεση αυτού του φαινομένου γίνεται πολύ πιο εύκολα σε ελαφρές κατασκευές.

Οσο για ηχεία κοντά στον τοίχο, προτείνω (για λόγους "ψυχικής ηρεμίας" πιο πολύ) ένα οριζόντιο κανάλι στήριξης RC-1 ακριβώς στο ύψος των οπίσθιων μπας-ρηφλέξ, για λίγο μεγαλύτερη ακαμψία τοπικά.

ΥΓ : Επιμένω να διαβάσεις όλα όσα προτείνω στο ποστ #9

Δες και αυτά:





 


toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.400
Reaction score
1.856
Ναι, αυτή είναι η κλασσική και δοκιμασμένη λύση που χρησιμοποιείται ευρέως από τους στουντιάδες. Είναι ακριβή, και λένε ότι διατηρεί την ημι-ρευστότητά της ακόμα και μετά 15+ χρόνια.

Απέφυγα να προτείνω κόλλες, επειδή . . . άλλα η ζωή αποφάσισε και δεν προχώρησα τελικά σε τέτοιες κατασκευές, οπότε δεν έχω ιδίαν πείρα.

Απ' ότι λένε πάντως στα φόρουμς, πολύ φθηνότερη λύση που διατηρεί όμως κάποια αποτελεσματικότητα, είναι οι διάφορες ελαστικές σιλικόνες. Ακόμα καλύτερα τα διάφορα ελαστομερή και οι κόλλες πολυουρεθάνης που χρησιμοποιούν στις οικοδομές.
Μερικοί επιμένουν οτι οι πολύ φθηνότερες κόλλες μελαμίνης (της Titebond πχ) είναι αποτελεσματικότερες ακόμα και από την Green Glue. Ακόμα καλύτερες οι μαλακές πολυουρεθάνες δύο συστατικών (ο Geddes συνήθιζε να αναμιγνύει και γυάλινες "micro-spheres" της 3Μ).
Πολύ καλά λόγια και για Sikaflex ή Sikabond (δεν θυμάμαι για ποια από τις δύο - ή και τις δύο)

Σημ: όταν λένε "αποτελεσματικότερες", το λένε με κριτήριο την αυτοαπόσβεση σε εφαρμογή CLD
 
Last edited:


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.049
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top